Lenovo ThinkPad L560 - Recenzja, Dane techniczne, Czy warto?

| 0 Komentarzy
Seria laptopów oznaczonych literą L znajduje się na średniej półce jakościowej. Wchodzą w jej skład urządzenia korzystają przede wszystkim z niskonapięciowych procesorów, zintegrowanej karty graficznej oraz trzech rodzajów dysków twardych.

Specyfikacja:

Konfiguracje

Omawiany laptop jest bardzo podobny do modelu z innej serii, a mianowicie Lenovo ThinkPad E555. Należy go jednak usadowić na wyższej półce jakościowej, przede wszystkim ze względu na wykorzystanie procesorów Intel Core szóstej generacji. Biorąc pod uwagę wszystkie dostępne na rynku konfiguracje, pojawiają się one w trzech odsłonach.

Polecane laptopy

Najmocniejszym układem montowanym w Lenovo ThinkPad L560 jest Intel Core i5-6300U. Dwa fizyczne rdzenie oraz taktowanie na poziomie od 2400 do 3000 MHz całkowicie wyczerpuje zapotrzebowanie na moc obliczeniową w przypadku standardowej pracy biurowej, dlatego nie można się do niego specjalnie przyczepić. Nieco tylko słabiej prezentują się pozostałe układy serii, a mianowicie i5-6200U oraz i3-6100U.

Firma Lenovo zdecydowała się również wypuścić niskobudżetową wersję omawianego laptopa. Znaleźć w nim mogą się dwa procesory – Intel Celeron 3955U oraz 3855U. Są to procesory dwurdzeniowe i dwuwątkowe, które zapewniają niski pobór energii i nieco ograniczone osiągi.

Niestety, w Lenovo ThinkPad L560 nie uświadczymy dedykowanej karty graficznej. Producent postanowił ograniczyć się wyłącznie do jednostek zintegrowanych. W przypadku procesorów Intel Core, jest to karta HD Graphics 520. Korzysta ona wyłącznie z pamięci systemowej, co rzecz jasna wpływa na jej zmniejszoną wydajność.

Potencjalni nabywcy uzyskali natomiast dość szerokie możliwości rozbudowy pamięci RAM (aż do 32 GB) oraz wybór pomiędzy trzema rodzajami dysków twardych: talerzowych, półprzewodnikowych i hybrydowych.

Obudowa

W porównaniu ze wspomnianą na początku słabszą serią laptopów, różnice pod względem jakości wykonania obudowy nie są duże. Nadal mamy tu do czynienia głównie z tworzywami sztucznymi, które w niektórych tylko miejscach zostały wzmocnione za pomocą włókna szklanego.

Wszystko to sprawia, że całość jest średnio sztywna, co oczywiście przekłada się na to, iż jednostkę możemy dość łatwo wygiąć. Ze względu na nieco chropowatą powierzchnię obudowy, nie jest ona zbyt podatna na osadzanie się rozmaitych zanieczyszczeń, a w szczególności odcisków palców.

Na pochwałę zasługuje dość przyzwoita praca zawiasów, za pomocą których możemy odchylić ekran laptopa o 180 stopni. Kolejnym plusem jest za zamontowanie na spodzie obudowy pokrywy serwisowej, która otwiera nam dostęp między innymi do dysku twardego i pamięci RAM.

Lenovo ThinkPad L560 został wyposażony w szeroki zestaw złączy, co powinno cieszyć. Tym bardziej szkoda, że producent nie zdecydował się na umieszczenie portu HDMI.

Chłodzenie

Wchodzący w skład układu chłodzenia wentylator wpisuje się bardzo dobrze. Podczas pracy na najwyższych obrotach laptop nie nagrzewa się ponad miarę. W przypadku procesora maksymalna temperatura wyniosła około 72 stopni Celsjusza, natomiast w najcieplejszym miejscu poziomu wykryto zaledwie 37 stopni. Jest to bardzo dobry wynik.

Równie dobrze wygląda sprawa generowanego przez laptop hałasu. Podczas największego obciążenia, jego natężenie nie przekroczyło granicy 35 dB, dlatego praca na omawianym laptopie należy do bardzo komfortowych.

 

Ekran Lenovo ThinkPad L560

Ekran

Warto rozglądać się za wersją Lenovo ThinkPad L560 wyposażoną w matrycę HD wytworzoną w technologii IPS. Zapewnia ona bowiem bardzo przyzwoite parametry. Jedynym do czego można się przyczepić jest nieco zbyt niska luminancja, co może przeszkadzać podczas pracy przy słabym oświetleniu. Laptop posiada powłokę matową, dlatego może być wykorzystywany na zewnątrz. Odpowiednia widoczność zostanie jednak zapewniona wyłącznie w sytuacji niewielkiego nasłonecznienia.

Wydajność

Przydatność omawianego laptopa zależy jednak przede wszystkim od jego wydajność. Ta zaś została sprawdzona przy użyciu popularnych programów diagnostycznych. Cinebench R15 przeanalizował pracę procesora (i5-6300U), natomiast 3DMark zintegrowanej karty graficznej.

Jeżeli chodzi o układ CPU, uzyskał on 125 punktów w teście jednowątkowym i 310 w wielowątkowym. Jest to rezultat bardzo przyzwoity. Na podobną ocenę zasłużyła również jednostka graficzna. Otrzymała ona bowiem 6150 punktów w teście Ice Storm Standard Graphics i 1230 w Performance GPU.

Do grania

Dysponując rezultatami z programów diagnostycznych, możemy wskazać kilka gier, z obsługą których najmocniejsza konfiguracja Lenovo ThinkPad L560 powinna sobie poradzić.

  • Counter-Strike: GO – low: 110 fps, medium: 75 fps, high: 50 fps,
  • World of Warcraft – low: 100 fps, medium: 75 fps, high: 32 fps,
  • Diablo III – low: 80 fps, medium: 50 fps, high: 40 fps,
  • Tomb Raider – low: 65 fps, medium: 35 fps, high: 20 fps,
  • GRID: Autosport – low: 100 fps, medium: 45 fps, high: 20 fps.

Cena

W segmencie biznesowym, omawiany laptop znajduje się na średniej półce cenowej. Jego najmocniejsza konfiguracja kosztuje około 4000 złotych. Decydując się jednak na nieco słabszy procesor, możemy ostateczną cenę zbić nawet o ponad 1000 złotych.

Czy warto?

Lenovo ThinkPad L560 nie ustrzegł się błędów, które najbardziej widoczne są jakości wykonania obudowy. Pomimo tego, oferuje on całkiem przyzwoite osiągi, dobrej jakości matrycę oraz szerokie możliwości konfiguracyjne. Jest to więc laptop, który z powodzeniem sprawdzi się zarówno w małym, jak i nieco większym biznesie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.