Lenovo ThinkPad L580 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Sprawdzamy możliwości biznesowego laptopa Lenovo ThinkPad L580 – co potrafi? Jaka jest jego specyfikacja?

Choć mówimy o urządzeniu dla firm, producent określa go mianem wszechstronnego. Wykorzystywane podzespoły sprawiają, że dobrze sprawdzi się on zarówno przy biurku, jak i w domu czy też w podróży. Względem poprzedniego modelu, przeszedł on niemały lifting, dlatego warto przyjrzeć się mu dokładniej.

Lenovo ThinkPad L580 – dane techniczne oraz cena

Lenovo ThinkPad L580 – dane techniczne oraz cena

Jak to zwykle w przypadku serii ThinkPad bywa, na rynku znajdziemy wiele konfiguracji tego laptopa. Pozwala nam to dobrać sprzęt zarówno pod względem mocy obliczeniowej, jak i ostatecznej ceny. Warto podkreślić, że różnica między najtańszych a najdroższym modelem wynosi grubo ponad 3 tysiące złotych. To wskazuje, że jest w czym wybierać.

Warto nadmienić, że większość oferowanych na rynku urządzeń korzysta ze zintegrowanej jednostki graficznej, jeśli jednak oczekujemy czegoś więcej, możemy zdecydować się na jeden z modeli wyposażonych w kartę dedykowaną. Mowa o jednostce AMD Radeon 530 z 2 GB pamięci. Warto podkreślić, że karta poradzi sobie wyłącznie z podstawowymi programami. Nie możemy również liczyć na obsługę najnowszych gier typu AAA.

Zobacz Lenovo ThinkPad L580

Na znacznie szerszy wybór możemy liczyć w przypadku procesorów. Laptopy Lenovo ThinkPad L580 korzystają z układów Intela ósmej generacji – po jednym z serii i7, i5 oraz i3. Modele najdroższe (np. Lenovo ThinkPad L580 20LW000YPB) korzystają z procesora Intel Core i7-8550U. Dysponuje on czterema fizycznymi rdzeniami, które obsługują osiem wątków. Częstotliwość taktowania układu wynosi od 1800 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4000 MHz w trybie turbo. Uzupełnieniem specyfikacji będzie 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Warto podkreślić, że wszystko to uzyskiwane jest przy stosunkowo niskim poborze energii (współczynnik TDP wynosi bowiem 15 W).

Należy uczciwie stwierdzić, że mamy do czynienia z jednym z lepszych procesorów niskonapięciowych Intela. Wskazują na to także wyniki testów wydajnościowych. W programie Cinebench R15, układ ten uzyskał średnią na poziomie 163 punktów w trybie jednowątkowym oraz 553 punktów w trybie wielowątkowym.

Jeśli nie zależy nam na aż takie mocy obliczeniowej, możemy postawić na modele tańsze (np. na Lenovo ThinkPad L580 20LW000WPB), które korzystają z możliwości procesora Intel Core i5-8250U, również czterordzeniowego i ośmiowątkowego. W porównaniu z modelem i7, wyróżnia się on nieco niższą częstotliwością taktowania, która w trybie bazowym wynosi 1600 MHz, natomiast w trybie wielowątkowym maksymalnie 3400 MHz. Mniejsza jest również pojemność podręcznej trzeciego poziomu, wynosi ona bowiem 6 MB. Wszystko to przekłada się na niższą wydajność, jednak różnica względem procesora i7 wynosi zaledwie kilkanaście procent.

Ostatnim z procesorów montowanych w laptopach Lenovo ThinkPad L580 jest Intel Core i3-8130U. Znajdziemy go w modelach za mniej niż 3 tysiące złotych. Jest to układ dwurdzeniowy i czterowątkowy, o taktowaniu od 2200 MHz do 3400 MHz. Pomimo znacznie niższej wydajności niż modele i7 oraz i5, okaże się w zupełności wystarczający do obsługi podstawowych programów i narzędzi.

Skoro wybraliśmy już procesor i kartę graficzną, pozostaje już tylko dobrać ilość pamięci RAM typu DDR4, o wysokim taktowaniu wynoszącym 2400 MHz, a także rodzaj i pojemność dysku twardego. Na rynku dostępne są laptopy korzystające z dysków talerzowych i półprzewodnikowych, dlatego możemy zadecydować między pojemnością  a szybkością działania.

Lenovo ThinkPad L580 – wygląd

Porównując model L580 z L570, w oczy rzuca się przede wszystkim zmiana w wyglądzie urządzeń. I nie chodzi tu wcale o kolor obudowy, a o jej smukłość i wagę – najnowsze laptopy są zdecydowanie lżejsze i bardziej kompaktowe. Wszystko to sprawia, że ich przenoszenie czy też obsługa mobilna nie powinna sprawiać żadnych problemów.

Jeżeli chodzi o wykonanie, konstrukcja została przygotowana z tworzyw sztucznych, które poddano dodatkowemu wzmocnieniu. Przełożyło się to na nieco lepszą sztywność i wytrzymałość względem podstawowych urządzeń z tej kategorii. Mimo to, jednostkę zasadniczą można dość łatwo wygiąć. Na plus należy natomiast ocenić zestaw portów i złączy, w którym znalazło się miejsce nie tylko dla czterech portów USB, ale również dla złącza dokowania czy też wejścia na kartę SIM.

Lenovo ThinkPad L580 – matryca

Omawiane laptopy występują na rynku w wersjach z 15-calowymi matrycami IPS, obsługującymi rozdzielczość HD lub Full HD. Technologia, w której zostały wykonane sprawia, że możemy liczyć na bardzo przyzwoitą jakość generowanego obrazu. Zadowalająco prezentuje się przede wszystkim pokrycie kolorów oraz luminancja.

Wszystko to sprawia, że urządzenia dobrze sprawdzają się zarówno podczas obsługi programów biurowych, jak i narzędzi graficznych. Zapewnią również wysoki komfort oglądania filmów, zwłaszcza że zostały wyposażone w matowe powłoki, które dobrze radzą sobie z refleksami świetlnymi.

Lenovo ThinkPad L580 – klawiatura i touchpad

Jak na biznesowe laptopy przystało, wszystkie modele Lenovo ThinkPad L580 zostały wyposażone w podświetlane klawiatury. Możliwość wygodnej pracy w ciemności nie jest jednak jedyną zaletą zamontowanego osprzętu. Warto podkreślić również wysoką jakość wykonania klawiszy, które wyróżniają się odpowiednim skokiem i dobrą reakcją. Ich praca nie jest przesadnie głośna, dlatego tworzenie dłuższych tekstów okaże się bardzo wygodne.

Bez zastrzeżeń sprawdza się także touchpad. Jego powierzchnia jest odpowiednia, to samo tyczy się właściwości ślizgowych oraz obsługi gestów.

Lenovo ThinkPad L580 – wydajność

Zamontowanie procesorów Intela ósmej generacji sprawiło, że nowe modele laptopów ThinkPad bardzo dobrze sprawdzają się podczas pracy wielowątkowej. Bez większych problemów poradzą sobie nie tylko z podstawowymi programami biurowymi, ale również rozmaitymi narzędziami graficznymi i projektowymi.

Choć dedykowana karta graficzną, którą znajdziemy przede wszystkim w urządzeniach droższych, nie jest najmocniejsza, dodatkowo rozszerza możliwości sprzętu. Z pewnością upora się ona z podstawowymi zadaniami, a także niektórymi grami. Warto zwrócić uwagę na jej wyniki, uzyskiwane w programach diagnostycznych. W 3DMark 11 Performance GPU uzyskała średnią na poziomie 2327 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme wyniosła ona 49386.

Lenovo ThinkPad L580 – wady i zalety

Urządzenia z omawianej serii wyróżniają się uniwersalnym charakterem, dzięki czemu mogą posłużyć do realizacji wielu zróżnicowanych zadań. Okażą się dobrym wyborem zarówno dla małych i średnich firm, jak i freelancerów oraz użytkowników domowych. Zamontowane podzespoły (a zwłaszcza procesory Intela ósmej generacji) zapewniają więcej niż przyzwoitą wydajność, przy zachowaniu niskiego poziomu poboru energii. Wszystko to sprawia, że sprawdzą się zarówno w pracy, jak i w domu.

Na plus należy zapisać także dobrą jakość matrycy, która zapewnia przyzwoitą jakość generowanego obrazu i dobrą widoczność podczas pracy przy zwiększonym nasłonecznieniu. Po stronie zalet znajdzie się również osprzęt (przede wszystkim podświetlana klawiatura) oraz bardzo szeroki zestaw portów i złączy. Na minus możemy zaliczyć natomiast obudowę wykonaną z tworzyw sztucznych oraz przeciętną jakość karty graficznej. Jeżeli planujemy pracować w bardzo zaawansowanych programach graficznych lub zależy nam na obsłudze najnowszych gier typu AAA, powinniśmy zdecydować się na coś lepszego.

ZALETY

  • Spore zróżnicowanie sprzętowe
  • Przyzwoita wydajność
  • Niski pobór energii
  • Smukła obudowa
  • Dobrej jakości matryca
  • Przyzwoity osprzęt
  • Szeroki zestaw portów i złączy

WADY

  • Słaba wydajność dedykowanej karty graficznej
  • Niska wytrzymałość mechaniczna

Lenovo ThinkPad L580 – podsumowanie, czy warto?

Seria ThinkPad L580 składa się z laptopów niezwykle zróżnicowanych pod względem cenowym. Wynika to oczywiście z wykorzystywania różnych podzespołów, dzięki czemu każdy jest w stanie dobrać sprzęt dostosowany do konkretnych zastosowań. Mając to na uwadze, warto polecić ją szerokiej grupie potencjalnych odbiorców.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.