Lenovo ThinkPad P70 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Czy seria Lenovo ThinkPad P70 wciąż jest godna uwagi? Jakie są parametry tych mobilnych stacji roboczych?

Choć w sprzedaży znaleźć można urządzenia z kolejnych generacji Lenovo ThinkPad, seria P70 wciąż jest obecna na rynku. Pomimo faktu, iż data wydania Lenovo ThinkPad P70 miała miejsce kilka lat temu, warto przyjrzeć się laptopom z tej serii. To urządzenia stworzone z myślą o profesjonalnym zastosowaniu, pracy w zaawansowanych programach projektowych i graficznych. Czy faktycznie wciąż są to sprzęty godne uwagi? Jak wyglądają ich parametry? Na te i inne pytania odpowie poniższa recenzja Lenovo ThinkPad P70.

Lenovo ThinkPad P70 – dane techniczne

Wśród urządzeń z serii Lenovo ThinkPad P70 znajdziemy laptopy o różnorodnych parametrach. Ogólna specyfikacja Lenovo ThinkPad P70 prezentuje się następująco:

  • Procesor– laptopy z tej serii mogą być wyposażone w procesory Intel Core i7-6700HQ oraz i7-6820HQ albo w profesjonalne jednostki Intel Xeon E3-1505Mv5 lub E3-1575Mv5. W topowych konfiguracjach znajdziemy głównie procesory Intel Xeon.
  • Układ graficzny– zależy od wybranej konfiguracji. W topowej wersji będzie to NVIDIA Quadro M5000M z 8 GB pamięci VRAM, a w tańszych urządzeniach mogą to być karty: NVIDIA Quadro M4000M, M3000M oraz M600M.
  • Pamięć– maksymalnie 64 GB pamięci RAM DDR4.
  • Matryca– 17.3 cali, matowy panel IPS o rozdzielczości 4K albo Full HD.
  • Nośnik danych– zależny od wybranej konfiguracji, ale może to być zarówno dysk SSD M.2, jak i HDD.
  • Porty– wyjście HDMI, wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, 2 x Thunderbolt, Mini DisplayPort, 4 x USB 3.0, czytnik kart pamięci, RJ-45, złącze dokowania.
  • Multimedia– kamera, głośniki stereo, wbudowany mikrofon.
  • Bateria– litowo-jonowa o pojemności 96 Wh. Szacunkowy czas pracy – do 11 godzin.
  • Zabezpieczenia, technologie – czytnik linii papilarnych, gniazdo Kensington Lock, Intel OS Guard, moduł TPM.
  • Inne – napęd DVD, trackpoint.
  • Zastosowanie– biznesowe, mobilna stacja robocza.

Lenovo ThinkPad P70 – dostępne konfiguracje

Z uwagi na to, iż w sprzedaży znajdziemy już kolejne odsłony serii (ThinkPad P71 i P72), liczba urządzeń z tej serii nie jest już tak liczna na rynku pierwotnym, jak było to tuż po premierze, ale wciąż można kupić mobilną stację roboczą Lenovo ThinkPad P70 i to w jednym z kilku wariantów. Do popularnych konfiguracji z tej serii, którym warto się przyjrzeć, należą:

  • Laptop Lenovo ThinkPad P70 (20ES0006PB) – to jedna z tańszych konfiguracji z tej serii. Cena Lenovo ThinkPad P70 w tym wariancie wynosi nieco ponad 8 tysięcy złotych. W tej cenie otrzymujemy mobilną stację roboczą wyposażoną w profesjonalny procesor Intel Xeon E3-1575Mv5, który jest jednostką o 4 rdzeniach i 8 wątkach. Wsparciem dla procesora jest 8 GB pamięci RAM DDR4 o taktowaniu 2133 MHz. W urządzeniu znalazł się także dysk SSD M.2 o pojemności 256 GB oraz dedykowana karta graficzna NVIDIA Quadro M3000M. Laptop ten dysponuje wyświetlaczem o rozdzielczości Full HD oraz systemem operacyjnym Windows 10 Pro PL.
  • Laptop Lenovo ThinkPad P70 (20ES0005PB) – droższy z dostępnych laptopów z tej serii. Urządzenie to wyposażono w procesor Intel Xeon E3-1575M, a także w 16 GB pamięci RAM DDR4. Pojemność dysku SSD M.2 wynosi 256 GB. W urządzeniu znalazła się najlepsza z kart graficznych, jakie zastosowano w laptopach z tej serii, NVIDIA Quadro M5000M o 8 GB pamięci VRAM. Urządzenie dysponuje matrycą o rozdzielczości Full HD i jest wyposażone w system operacyjny Windows 10 Pro PL.
  • Laptop Lenovo ThinkPad P70 20ER000XUS – wydajna jednostka, którą wyposażono w procesor Intel Xeon E3-1505M, 16 GB pamięci RAM DDR4 oraz w grafikę NVIDIA Quadro M4000M. W tym wypadku mamy do czynienia z ekranem o rozdzielczości 4K UHD oraz z dyskiem SSD M.2 PCIe o pojemności 512 GB.

Zobacz Lenovo ThinkPad P70

To tylko trzy spośród wielu konfiguracji, jakie można znaleźć lub można było znaleźć w serii Lenovo ThinkPad P70. Warto dodać, że Lenovo ThinkPad P70 był pierwszą mobilną stacją roboczą z procesorami Intel Xeon. Lenovo ThinkPad P70 Xeon oferuje niezłą wydajność do prac projektowych i profesjonalnych zastosowań

Lenovo ThinkPad P70 – wygląd

Stylistyka urządzeń z serii ThinkPad jest bardzo spójna. Nie ważne, czy sięgamy po model sprzed 3 lat, czy też po najnowsze urządzenia, pewne elementy designu pozostają niezmienne, eleganckie i ponadczasowe. Nie inaczej jest w przypadku laptopów Lenovo ThinkPad P70, które prezentują się klasycznie i stylowo. Ich obudowa jest utrzymana w neutralnej czerni, a subtelne czerwone akcenty wprowadzają przyjemny kontrast, ale nie są zbyt agresywne. Obudowa urządzenia została wykonana z połączenia tworzywa, aluminium i magnezu, a dodatkowo wzmocniono ją włóknem szklanym, co przekłada się na jej wysoką wytrzymałość. Nie musimy więc obawiać się skrzypiącej lub uginającej się pokrywy albo uszkodzeń mechanicznych od byle potrącenia laptopa. Warto podkreślić, że laptopy z serii Lenovo ThinkPad P70 spełniają wyśrubowane kryteria wojskowej normy Mil-Spec. Za wygodne użytkowanie urządzenia odpowiadają płynnie działające zawiasy, dzięki którym można odchylić ekran nawet o 180 stopni.

Porty oraz złącza rozmieszczono zarówno wzdłuż bocznych krawędzi urządzenia, a także na tylnej krawędzi. Identycznie postąpiono z otworami wentylacyjnymi, które znalazły się pod spodem, po bokach oraz na tylnej krawędzi. Mobilne stacje robocze z tej serii są przystosowane do dokowania, a stacja dokująca Lenovo ThinkPad P70 może poszerzyć dostępną liczbę portów.

Lenovo ThinkPad P70 – matryca

Urządzenia z serii Lenovo ThinkPad P70 wyposażono w matowe matryce IPS, które mogą różnić się jednak pod względem rozdzielczości oraz innych parametrów. Każde urządzenie dysponuje ekranem o przekątnej 17,3 cali, a dostępne matryce to:

  • Matowa matryca IPS o rozdzielczości Full HD – jest to rozwiązanie z powłoką antyrefleksyjną oraz podświetleniem LED 300 nitów. Proporcje ekranu to 16:9, a gamut wynosi 72%.
  • Matowa matryca IPS o rozdzielczości 4K UHD – to matryca z antyrefleksyjną powłoką oraz podświetleniem LED 300 nitów. Proporcje ekranu to 16:9, a gamut wynosi 90%.

Oba rodzaje matrycy oferują bardzo szerokie kąty widzenia (nie mniej niż 170 stopni). Matowe, antyrefleksyjne powłoki poprawiają komfort pracy poprzez eliminację refleksów i odbić od ekranu.

Lenovo ThinkPad P70 – klawiatura i touchpad

Urządzenia z serii Lenovo ThinkPad P70 zostały wyposażone w standardową, popularną i docenianą klawiaturę ThinkPad, która jest konstrukcją wyspową i membranową. Klawiatura ta jest ergonomiczna i zoptymalizowana pod kątem szybkiego pisania. Wpływa na to kształt klawiszy oraz ich odpowiednie rozmieszczenie. Klawiatura posiada niski profil, a klawisze mają niski skok. Pisanie na urządzeniach z tej serii jest przyjemne, wygodne i szybkie. Klawiatura posiada blok numeryczny, a także subtelne podświetlenie w białym kolorze.

W urządzeniach z serii Lenovo ThinkPad P70 znalazł się także trackpoint w czerwonym kolorze, dzięki czemu wyróżnia się na tle klawiatury. Jest to dodatkowe rozwiązanie sterujące, które bywa przydatne w posługiwaniu się laptopem, a szczególnie mobilnie i bez myszki.

Laptopy Lenovo ThinkPad P70 wyposażono także w wysokiej klasy touchpad. Został on ulokowany w standardowym położeniu, jest bardzo precyzyjny i wygodny w użytkowaniu. Uwagę zwraca również jego efektowne wykończenie i czerwony akcent ozdobny.

Lenovo ThinkPad P70 – wydajność

Test Lenovo ThinkPad P70 nie mógłby obejść się bez kilku słów na temat wydajności urządzeń z tej serii. By zdecydować się na któryś z dostępnych modeli laptopów ThinkPad P70, warto zweryfikować wydajność, jaką oferują stosowane w nich podzespoły – procesory oraz karty graficzne.

Procesory, jakie znajdziemy w laptopach z serii Lenovo ThinkPad P70

  • Intel Core i7-6700HQ – jedna z wydajniejszych jednostek Intela szóstej generacji. Obecnie już nieco przestarzała, ale wciąż oferująca całkiem dobre parametry. Jest to procesor o 4 rdzeniach i 8 wątkach, którego taktowanie wynosi 2.6 GHz w trybie bazowym oraz 3.5 GHz w trybie turbo. Pamięć podręczna L3 tego procesora ma pojemność 6 MB. Jednostka osiąga w testach następujące wyniki:

- W teście Cinebench R15 dla wszystkich rdzeni – 676 punktów.

- W teście 3D Mark 06 CPU – 7092 punkty.

- W teście 3D Mark Fire Strike dla rozdzielczości Full HD – 9633 punkty.

  • Intel Core i7-6820HQ – kolejna jednostka szóstej generacji Intel Core. Jest to procesor wyposażony w 4 rdzenie i 8 wątków. Jego taktowanie bazowe wynosi 2.7 GHz, a w trybie turbo przyspiesza do 3.6 GHz. Pamięć podręczna L3 ma pojemność 8 MB. Osiągi procesora i7-6820HQ w testach:

- W teście Cinebench R15 dla wszystkich rdzeni – 704 punkty.

- W teście 3D Mark 06 CPU – 6866 punktów.

- W teście 3D Mark Fire Strike dla rozdzielczości Full HD – 10096 punktów.

  • Intel Xeon E3-1505Mv5 – profesjonalny procesor wyposażony w 4 rdzenie i 8 wątków. Jego taktowanie bazowe wynosi 2.8 GHz, a w trybie turbo 3.7 GHz. Pamięć podręczna L3 ma pojemność 8 MB. Oto wyniki, jakie procesor Xeon E3-1505Mv5 osiąga w testach:

- W teście Cinebench R15 dla wszystkich rdzeni – 724 punkty.

- W teście 3D Mark 06 CPU – 7024 punkty.

- W teście 3D Mark Fire Strike dla rozdzielczości Full HD – 10499 punktów.

  • Intel Xeon E3-1575Mv5 – kolejna profesjonalna jednostka z 4 rdzeniami i 8 wątkami. Procesor ten dysponuje pamięcią L3 o pojemności 8 MB, a jego taktowanie wynosi 3 GHz w trybie bazowym oraz 3.9 GHz w trybie turbo. Jego wydajność w testach jest o kilka procent wyższa od jednostki E3-1505Mv5.

Karty graficzne, jakie znajdziemy w laptopach z serii Lenovo ThinkPad P70

  • NVIDIA Quadro M600M – to grafika dysponująca 2 GB pamięci i osiągająca w testach następujące wyniki:

- W teście 3D Mark Fire Strike Graphics dla rozdzielczości Full HD – 2430 punktów.

  • NVIDIA Quadro M3000M – to karta dysponująca 4 GB pamięci i osiągająca następujące rezultaty:

- W teście 3D Mark Fire Strike Graphics dla rozdzielczości Full HD – 6571 punktów.

  • NVIDIA Quadro M4000M – to karta oferująca 4 GB pamięci własnej i osiągająca następujące rezultaty:

- W teście 3D Mark Fire Strike Graphics dla rozdzielczości Full HD – 7723 punkty.

  • NVIDIA Quadro M5000M – to karta wyposażona w 8 GB pamięci VRAM i osiągająca najwyższą wydajność spośród jednostek graficznych stosowanych w laptopach z serii Lenovo ThinkPad P70.

- W teście 3D Mark Fire Strike Graphics dla rozdzielczości Full HD – 9227 punktów.

LENOVO THINKPAD P70 VS P71

Ponieważ od premiery laptopów ThinkPad P70 minęło już sporo czasu, a w sprzedaży znajdziemy nowsze serie z tej samej rodziny mobilnych stacji roboczych, wielu kupujących zastanawia się, czy lepszym wyborem nie byłby laptop z serii ThinkPad P71. By podjąć dobrą decyzję, warto rzucić okiem na porównanie:

LENOVO THINKPAD P70 VS P71 - porównanie

Obie serie oferują wiele urządzeń w różnorodnych konfiguracjach, ale trudno nie dostrzec różnicy w wydajności pomiędzy procesorami 6 i 7 generacji, jak również jakościowego skoku pomiędzy kartami graficznymi obecnymi w serii ThinkPad P70 i P71. Jeśli zależy nam na zakupie topowej jednostki mobilnej do zaawansowanych zastosowań, to warto rzucić okiem na serię ThinPad P71 lub P72. Jeśli jednak priorytetem jest niższa cena kosztem nieco mniejszej wydajności, to seria P70 może okazać się rozsądnym kompromisem.

Lenovo ThinkPad P70 – zalety i wady

Każde urządzenie i każda seria urządzeń ma nie tylko zalety, ale także wady i warto poznać je jeszcze przed zakupem.

ZALETY

  • Wiele konfiguracji do wyboru.
  • Konfiguracje z profesjonalnymi procesorami Intel Xeon oraz grafiką NVIDIA Quadro.
  • Wysokiej jakości wyświetlacz 4K lub Full HD.
  • Urządzenie spełnia wojskowe normy Mil-Spec.
  • Wzmacniana, wytrzymała konstrukcja.
  • Pełnowymiarowa, podświetlana klawiatura.

WADY

  • Stosunkowo wysoka cena urządzeń.
  • Są już nowsze serie ThinkPad P71 i P72.

Lenovo ThinkPad P70 – czy warto kupić?

Seria Lenovo ThinkPad P70 wydaje się już nieco przestarzała, skoro na rynku znajdziemy już laptopy ThinkPad P71 i P71 oraz wiele innych mobilnych stacji roboczych. Sterowniki Lenovo ThinkPad P70 także są trudniejsze do namierzenia, a liczba dostępnych urządzeń z tej serii jest niewielka. Jeśli planujemy zakup mobilnej stacji roboczej, ale zależy nam na niższej cenie urządzeń, to być może ThinkPad P70 będzie dobrym rozwiązaniem – warto zweryfikować parametry urządzeń z tej serii i upewnić się, że spełnią kryteria użytkowanego oprogramowania. Jeśli jednak szukamy sprzętu zapewniającego ekstremalną wydajność, to warto rzucić okiem na nowsze odsłony tej serii.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.