Lenovo ThinkPad T490S - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Sprawdzamy możliwości biznesowego ultrabooka od Lenovo. Co potrafi model T490S i czy warto go kupić?

Podobnie jak w przypadku modelu T480S, otrzymaliśmy pomniejszoną wersję standardowych laptopów biznesowych. Tym razem jednak zmian jest znacznie więcej, z czego najbardziej zadowoleni będą oczywiście klienci biznesowi.

Polecane laptopy Lenovo ThinkPad

Lenovo ThinkPad T490S – dane techniczne oraz cena

Warto nadmienić, że na rynku znaleźć można wiele konfiguracji sprzętowych, które są zróżnicowane nie tylko pod względem najważniejszych podzespołów, ale również matryc i zaimplementowanych dodatków. Jest więc w czym wybierać.

Lenovo ThinkPad T490S – dostępne konfiguracje

Analizując specyfikacje techniczne poszczególnych modeli, a także biorąc pod uwagę zmiany, jakie zaszły w porównaniu z poprzednią generację, wspomnieć należy przede wszystkim o tym, że laptopy Lenovo T490S zostały wyposażone w wyłącznie wlutowaną pamięć RAM. Nie możemy więc dokupić kolejnych kości – zdecydować możemy się na modele z 8, 16 lub 32 GB RAM typu DDR4, o sporej częstotliwości taktowania, wynoszącej 2400 MHz.

Zmiany dotyczą także procesorów. Tym razem skorzystać możemy z modeli z serii Intel Whiskey Lake. Mamy dwie opcje do wyboru – w laptopach droższych i wydajniejszych montowany jest czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ Intel Core i7-8565U. Jest to procesor niskonapięciowy, który jednak wyróżnia się całkiem przyzwoitą wydajnością. Zapewniana jest ona między innymi przez częstotliwość taktowania na poziomie 1800 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4600 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi jeszcze 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Należy podkreślić, że mamy do czynienia z jednym z wydajniejszych układów niskonapięciowych. Obsługa podstawowych programów biznesowych, a także narzędzi projektowych, administracyjnych czy też programistycznych powinna przebiegać bez większych problemów. Oczywiście liczy się nie tylko specyfikacja Lenovo T490S. Uwagę warto zwrócić również na wyniki testów wydajnościowych, zwłaszcza tych przeprowadzonych na platformie Cinebench R15. Omawiany układ uzyskał w nich średnią na poziomie 173 punktów w trybie jednowątkowym i 584 punktów w trybie wielowątkowym.

Kolejnym procesorem montowanym w omawianych urządzeniach jest model Intel Core i5-8265U. Jest to procesor słabszy od układu i7, jednak niewiele. On również dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami obsługującymi osiem wątków. Jego częstotliwość taktowania mieści się w przedziale od 1600 MHz do 3900 MHz, a pojemność pamięci podręcznej trzeciego poziomu wynosi 6 MB. Współczynnik TDP pozostaje bez zmian. Parametry są więc niewiele gorsze, co przekłada się na wydajność niższą o kilka-kilkanaście procent.

Niestety, Lenovo T490S nie występuje w wersji z dedykowaną kartą graficzną. Ograniczyć musimy się wyłącznie do jednostki zintegrowanej, którą jest Intel UHD Graphics 620. Poza obsługą rozdzielczości UHD, wyróżnia się taktowanie rdzenia na poziomie od 300 MHz do 1150 MHz. Ze względu na pamięć współdzieloną, nie pozwoli na wiele – okażę się wystarczająca wyłącznie do obsługi programów podstawowych.

Wzorem wielu nowych laptopów biznesowych, modele Lenovo T490S są sprzedawane wyłącznie z dyskami twardymi typu SSD M.2, z interfejsem PCIe. Nie są najtańsze, jednak gwarantują znakomite działanie systemu operacyjnego i znaczne przyspieszenie realizacji wielu operacji. Warto nadmienić, że na rynku znajdziemy modele laptopów wyróżniających się przestrzenią dyskową wynoszącą 128 GB, 256 GB, 512 GB lub 1 TB.

Lenovo ThinkPad T490S – wygląd

Do czynienia mamy z laptopami 14-calowymi, dlatego nie powinna dziwić nas ich niewielka waga. Ważą niecałe półtora kilograma, dlatego ich wykorzystanie w podróży okaże się bardzo wygodne. To samo tyczy się przenoszenia sprzętu.

Jeśli chodzi o deisgn, modele Lenovo T490S nie wyróżniają się specjalnie na tle innych urządzeń biznesowych od Lenovo. Prezentują się bowiem bardzo podobnie – czarna obudowa jest elegancka i nie rzuca się specjalnie w oczy. Jeśli więc szukacie właśnie tego typu sprzętów, powinniście być zadowoleni.

Dobrze należy ocenić także jakość wykonania obudowy. Użyte materiały wyróżniają się zadowalającą sztywnością – jednostka zasadnicza nie wygina się łatwo pod naporem. Całość jest również bardzo wytrzymała. Co ważne, wszystkie elementy zostały bardzo dobrze spasowane, dlatego laptopy prezentują się bardzo solidnie. Warto jeszcze powiedzieć kilka słów o zestawie portów. Znajdziemy tu bowiem sporo nowoczesnych portów USB, a także elementy dodatkowe, które pojawiają się w niektórych konfiguracjach. Mowa tu o interfejsie Smartcard, a także wejściu na kartę micro SIM.

Lenovo ThinkPad T490S – matryca

Dostępne na rynku konfiguracje sprzętowe są niezwykle zróżnicowane pod względem wykorzystywanych matryc. W każdym przypadku będą to modele 14-calowe, jednak wybrać możemy ekrany obsługujące rozdzielczość Full HD, WQHD, wyróżniające się powłokami antyrefleksyjnymi, energooszczędne, dotykowe, chroniące prywatność, a także obsługujące technologię Dolby Vision HDR.

Wybór jest więc naprawdę bogaty. Co ważne, wszystkie matryce zostały wykonane w technologie IPS, dlatego gwarantują więcej niż przyzwoitą jakość obrazu. Najdroższe modele wyróżniają się doskonałym pokryciem kolorów, na wysokim poziomie stoi również kontrast i luminancja. Do tego dochodzą również powłoki, dzięki którym praca przy zwiększonym nasłonecznieniu nie powinna powodować drastycznego spadku widoczności generowanych treści.

Lenovo ThinkPad T490S – klawiatura i touchpad

Jak można się było spodziewać, omawiane laptopy zostały wyposażone w podświetlane klawiatury, dzięki czemu zapewniają komfortową pracę także po zmroku. Wynika to również z samej jakości wykonania klawiatury. Klawisze wyróżniają się bardzo przyjemnym skokiem, a także stosunkowo cichym działaniem. Pomimo tego, że laptopy wyróżniają się kompaktowymi wymiarami, szybkie pisanie długich tekstów nie powinno być dla nas żadnym problemem.

Większych zastrzeżeń nie można mieć również do touchpada. Płytka wyróżnia się wygodnymi wymiarami i zadowalającymi właściwościami ślizgowymi. Warto nadmienić, że w laptopach zamontowano trackpoint oraz czytnik linii papilarnych, który znajduje się zaraz obok touchpada.

Lenovo ThinkPad T490S – wydajność

Montowane procesory niskonapięciowe zapewnią bardzo przyzwoitą wydajność, dzięki której nie musimy specjalnie martwić się o obsługę kluczowych programów biznesowych. Warto jednak upewnić się, jakie dokładnie możliwości ma zintegrowana karta graficzna Intel UHD Graphics 620.

Z oczywistych względów, nie pozwoli ona na stabilną obsługę wielu zaawansowanych narzędzi graficznych czy też projektowych. Poradzi sobie wyłącznie z grami wyróżniającymi się niskimi wymaganiami sprzętowymi (co potwierdza poniższa lista). Wszystko to sprawia, że okaże się przydatna wyłącznie w ramach zastosowania podstawowego. Jeżeli chodzi o wyniki testów wydajnościowych, w programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała ona średnią na poziomie 1697 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics wyniosła 87698 punktów.

Lenovo ThinkPad T490S – wady i zalety

Kompaktowe wymiary i niewielka waga laptopów sprawiają, że okażą się one dobrym wyborem dla osób, które dużo pracują w podróży i poszukują sprzętu, który poradzi sobie z podstawowymi programami biznesowymi.

Warto nadmienić, że w porównaniu z poprzednią generacją wiele się zmieniło. Laptopy korzystają z szybszych, lepszych dysków, choć szkoda, że nie pozwalają na zamontowanie nowych kości RAM. Kupując model z 8 GB pamięci, nie zwiększymy jej. Po stronie zalet z pewnością należy zapisać bardzo solidną, elegancką obudowę. Do tego dojdzie jeszcze niezwykle solidny osprzęt oraz wysokiej jakości matryce, występujące w kilku wersjach.

Poza wlutowaną pamięcią RAM, po stronie wad znajdzie się również brak wersji z dedykowaną kartą graficzną, a także dość wysokie ceny, zwłaszcza najlepszych konfiguracji.

ZALETY

  • Szybkie dyski twarde
  • Niskonapięciowe procesory o sporych możliwościach
  • Bardzo dobrze wykonana obudowa
  • Przyzwoity osprzęt
  • Możliwość wyboru spośród wielu matryc
  • Dodatki (np. czytnik linii papilarnych)
  • Kompaktowe wymiary i niewielka waga sprzętu

WADY

  • Brak modelu z dedykowaną kartą graficzną
  • Wlutowana pamięć RAM
  • Wysokie ceny

Lenovo ThinkPad T490S – podsumowanie, czy warto?

Przedstawiona wyżej seria stanowi kolejny krok na drodze rozwoju ultramobilnych laptopów biznesowych od Lenovo. Wprowadzone zmiany i zamontowane podzespoły powinny zadowolić większość użytkowników.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.