Lenovo ThinkPad T495s - recenzja, dane techniczne, czy warto?
Spis treści:
- Lenovo ThinkPad T495s – dane techniczne oraz cena
- Lenovo ThinkPad T495s – dostępne konfiguracje
- Lenovo ThinkPad T495s – wygląd
- Lenovo ThinkPad T495s – matryca
- Lenovo ThinkPad T495s – klawiatura i touchpad
- Lenovo ThinkPad T495s – wydajność
- Lenovo ThinkPad T495s – wady i zalety
- Lenovo ThinkPad T495s – podsumowanie, czy warto?
Jak podkreśla producent, do dyspozycji otrzymaliśmy kompaktowe, poręczne urządzenie, które powinno spodobać się przede wszystkim klientom biznesowym. Zwłaszcza tym, którzy często pracują w podróży.
Lenovo ThinkPad T495s – dane techniczne oraz cena
Różnych konfiguracji sprzętowych modelu T495s nie ma na rynku wiele, jednak warto je dokładnie przeanalizować. Chociażby po to, aby wybrać wersję, której wydajność będzie pasowała do naszych wymagań.
Lenovo ThinkPad T495s – dostępne konfiguracje
Jak już zostało wspominanie, producent zdecydował się na wykorzystanie procesorów AMD. Mowa o modelach z serii Ryzen 3000U w wersji PRO, które montowane są w laptopach biznesowych, a także kierowanych do profesjonalistów. Wyróżniają się przyzwoitą wydajnością przy zachowaniu niskiego poboru energii.
W przypadku modeli T495s, do wyboru mamy dwa procesory. Jeśli zależy Wan na maksymalnej możliwej wydajności i jesteście wydać nieco więcej, powinniście celować w laptopy wyposażone w układ AMD Ryzen 7 PRO 3700U. Jest to czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor niskonapięciowy, którego częstotliwość taktowania wynosi 2300 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4000 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi jeszcze 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynosząc 15 W.
Zobacz Lenovo ThinkPad T495s
Potwierdza się więc to, co zostało już wspomniane. Do czynienia mamy z procesorem, który z jednej strony zapewnia niski pobór energii, a z drugiej wyróżnia się wydajnością pozwalającą na bezproblemową obsługę programów biznesowych, a także wielu narzędzi programistycznych, administracyjnych i projektowych.
Wspomnianą wydajność warto potwierdzić poprzez testy diagnostyczne, przeprowadzane na przykład na platformie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym omawiany układ uzyskał 146 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wynik ten zatrzymał się na 701 punktach. Są to bardzo dobre rezultaty, toteż możemy być pewni, że procesor te sprawdzi się w wielu zastosowaniach.
Konfiguracje tańsze korzystają natomiast z procesora AMD Ryzen 5 PRO 3500U. Jest to kolejny procesor czterordzeniowy i ośmiowątkowy, który jednak wyróżnia się nieco niższą częstotliwością taktowania. W jego przypadku wynosi ona od 2100 MHz w trybie bazowym do 3700 MHz w trybie turbo. Pozostałe parametry, czyli pamięć podręczna trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP pozostały bez zmian.
Niższe taktowanie przekłada się oczywiście na słabszą wydajność, jednak różnice między tymi procesorami nie są duże. Pokazują to zresztą wspomniane testy diagnostyczne. Układ Ryzen 5 uzyskał w nich średnią na poziomie kolejno 138 i 658 punktów. Wszystko to sprawia, że procesor ten również powinien pozwolić na bezproblemową obsługę programów biznesowych, ale nie tylko.
Największy ograniczeniem w przypadku laptopa ThinkPad T495s wydaje się brak dedykowanej karty graficznych. Ograniczyć musimy się wyłącznie do jednostek zintegrowanych. W laptopach z procesorem Ryzen 7 będzie to model AMD Radeon RX Vega 10, natomiast układ Ryzen 5 występuje wraz z kartą AMD Radeon RX Vega 8. Z oczywistych względów ich wydajność nie może równać się z tym, co do zaoferowania ma dobra jednostka dedykowana, jednak i tak wyróżniają się one w swoich kategoriach. Z pewnością poradzą sobie z podstawowym zastosowaniem.
Specyfikacja Lenovo ThinkPad T495s wskazuje również na wykorzystanie szybkiej pamięci RAM typu DDR4. Jej taktowanie wynosi 2400 MHz, co pozwoli na spełnienie wymagań wielu programów. Co ważne, na rynku sprzedawane są modele dysponujące 8 GB lub 16 GB RAM. Na koniec pozostaje nam już tylko wybrać dysk twardy SSD. Producent zdecydował się na wykorzystanie modeli M.2 PCIe, które gwarantują znaczne przyspieszenie systemu operacyjnego w porównaniu z tym, co potrafią standardowe dyski HDD.
Lenovo ThinkPad T495s – wygląd
W porównaniu z poprzednim modelem, obudowa się nie zmieniła. Do dyspozycji otrzymaliśmy poręczny i bardzo lekki sprzęt (waży zaledwie 1,27 kg), który bardzo dobrze sprawdzi się w podróży. Jego obsługa nie powinna sprawiać problemów w autobusie, pociągu czy też w samochodzie.
Oczywiście za tym wszystkim idzie także wysoka jakości wykonania. Producent wykorzystał wzmacniane materiały, dzięki którym konstrukcja zyskała na sztywności i wytrzymałości mechanicznej. Zarówno jednostka centralna, jak i ekran nie wyginają się pod naporem. Nie należy obawiać się również uszkodzeń w przypadku drobnych uderzeń czy upadku z niskich wysokości. Pod tym względem ThinkPad T495s spełnia najważniejsze kryteria.
Jeśli chodzi o design, tu także nie możemy mówić o żadnych zmianach. Laptop utrzymał ciemną, matową stylistykę. Jego prosta bryła dobrze wpisuje się w elegancki, minimalistyczny styl, typowy dla urządzeń biznesowych. Co ważne, wszystkie elementy zostały bardzo dobrze spasowane, dlatego całość prezentuje się naprawdę dobrze. Zestaw portów jest standardowy – znajdziemy tam wszystko to, co jest potrzebne w codziennej pracy i nic poza tym. Do tego dochodzą oczywiście jeszcze dodatki występujące w niektórych modelach, jednak do nich przejdziemy w dalszej części tekstu.
Lenovo ThinkPad T495s – matryca
Każda konfiguracja omawianego laptopa występuje na rynku z 14-calową matrycą IPS Full HD. Zapewnia ona bardzo przyzwoitą jakość generowanego obrazu, dzięki czemu laptop może posłużyć do obsługi programów graficznych. Bardzo przyzwoicie prezentuje się zarówno luminancja, jak i kontrast oraz odwzorowanie kolorów. Pod tym względem, T495s powinien spodobać się nawet najbardziej wymagającym użytkownikom.
Oczywiście matryce zostały wyposażone w matowe powłoki, które bardzo dobrze radzą sobie w warunkach zwiększonego nasłonecznienia. Na powierzchni ekranu nie tworzą się refleksy świetlne, dzięki czemu widoczność wyświetlanych treści cały czas zostaje utrzymana na przyzwoitym poziomie.
Lenovo ThinkPad T495s – klawiatura i touchpad
W laptopie zamontowana została standardowa klawiatura, którą znaleźć można również w wielu innych urządzeniach z serii ThinkPad. Została wykonana z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu klawisze wyróżniają się bardzo przyjemnym skokiem. Co ważne, sposób wykonania klawiatury sprawił, że pisanie na niej jest dość ciche – nie musimy więc obawiać się głośnego stukania, które będzie rozchodzić się na całe pomieszczenie, w którym pracujemy. Do tego wszystkiego należy dodać oczywiście podświetlenie, które także okaże się bardzo przydatne.
Touchpad również jest standardowy, co jednak należy uznać za zaletę omawianego sprzętu. Jego wielkość, a także właściwości ślizgowe sprawiają, że możemy liczyć na wygodną i precyzyjną pracę. Podobnie jak w wielu innych modelach, w Lenovo ThinkPad T495s zaimplementowane zostały różnego rodzaju dodatki, które okazują się bardzo przydatne podczas codziennego zastosowania. Poza podświetleniem klawiatury, wymienić należy między innymi czytnik linii papilarnych, trackpoint, a także złącze dokowania.
Lenovo ThinkPad T495s – wydajność
Pod względem możliwości, laptop T495s bardzo dobrze wpisuje się w zapotrzebowanie klientów biznesowych, a także freelancerów. Wykorzystanie procesorów AMD Ryzen sprawiło, że liczyć możemy na stabilną obsługą nie tylko podstawowych programów. Potwierdzają to zresztą wyniki testów przeprowadzonych w programie Cinebench R15.
Nieco gorzej wygląda sprawa z kartami graficznymi, choć należy przyznać, że jak na jednostki zintegrowane spisują się one całkiem nieźle, a zwłaszcza model AMD Radeon RX Vega 10. Nie jest to może karta, która znacząco zwiększy możliwości laptopa podczas obsługi programów specjalistycznych, jednak z pewnością poradzi sobie z wieloma podstawowymi narzędziami graficznymi i projektowymi. W programie 3DMark 11 Performance GPU jej wynik diagnostycznych osiągnął 3287 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniósł 68769 punktów. Jej moc obliczeniowa okaże się wystarczająca również do obsługi gier, jednak będą to przeważnie tytuły o niskich wymaganiach sprzętowych.
Lenovo ThinkPad T495s – wady i zalety
Nowy model T495s kierowany jest przede wszystkim do osób, które poszukują urządzenia ultramobilnego. Spełnia on bowiem wszystkie najważniejsze kryteria – jest lekki, poręczny, a także pobiera niewielką ilość energii. Do tego wszystkiego dodać można jeszcze przyzwoitą wydajność, która gwarantowana jest przez niskonapięciowe procesory AMD Ryzen oraz pamięć RAM DDR4. Dobór podzespołów sprawił, że otrzymaliśmy bardzo przyzwoity sprzęt, który sprawdzi się nie tylko przy biurku, ale również w podróży.
Po stronie zalet należy zapisać również wysoką jakość wykonania laptopa. Obudowa jest wytrzymała pod względem mechanicznym i bardzo solidna, dlatego też powinna spełnić wymagania większości użytkowników. Do tego wszystkiego należy dodać również bardzo dobrą matrycę IPS, dostęp do wielu przydatnych dodatków, a także solidnie wykonany osprzęt.
Po stronie minusów zaś znajdzie się brak dedykowanej karty graficznej, która pozwoliłaby na jeszcze więcej niż w przypadku ograniczenia się wyłącznie do jednostek zintegrowanych. Użytkownicy narzekają również na głośny wentylator podczas pracy na najwyższych obrotach. Do tego dodać możemy wysokie ceny oferowanych konfiguracji.
ZALETY
- Kompaktowe wymiary, niewielka waga
- Dobra praca mobilna
- Przyzwoite, niskonapięciowe procesory
- Szybka pamięć RAM DDR4 i dyski twarde SSD
- Wytrzymała, solidna obudowa
- Dobrze wykonany osprzęt
- Matryca IPS Full HD
- Dodatki
WADY
- Brak dedykowanej karty graficznej
- Wysokie ceny
- Głośny wentylator podczas pracy na pełnych obrotach
Lenovo ThinkPad T495s – podsumowanie, czy warto?
Laptop ThinkPad T495s spełnia większość kryteriów stawianych przed sprzętem o ultramobilnej charakterystyce. Pomimo braku dedykowanej karty graficznej, zapewnia on bardzo przyzwoitą wydajność, która pozwoli na obsługę wielu programów biznesowych i nie tylko.
Komentarze (0)