Lenovo ThinkPad T540p - Recenzja, Dane techniczne, Czy warto?

| 0 Komentarzy
Seria T540p kierowana jest do użytkowników biznesowych. Przedsiębiorstwa mogą wybrać urządzenia spośród kilku konfiguracji sprzętowych, różniących się ceną i jakością zastosowanych podzespołów.

Specyfikacja:

Konfiguracje

Jak na biznesowy laptop przystało, T540p oferuje bogaty wybór procesorów, które można dopasować w zależności od oczekiwań i możliwości finansowych. Zdecydowanie najmocniejsza konfiguracja wykorzystuje układ Intel Core i7-4900MQ. Wyposażony został on w cztery rdzenie, które są w stanie obsłużyć maksymalnie do ośmiu wątków jednocześnie. Jeżeli chodzi natomiast o taktowanie, w trybie podstawowym wynosi ono 2800 MHz, a w trybie turbo osiąga poziom 3800 MHz. Już samo to jest zapowiedzą dobrych osiągów, które omawiany procesor rzeczywiście osiąga. Bez wątpienia da on sobie radę z wszelkimi operacjami związanymi z przesyłam dużej ilości danych czy konwersją popularnych plików. Biorąc pod uwagę biznesowy profil serii, jest lepiej niż dobrze.

Polecane laptopy Lenovo ThinkPad

Oczywiście to niejedyny procesor wykorzystywany przez laptop Lenovo. Równie często spotkać można bowiem układ i7-4800MQ, który jednak ustępuje w minimalnym stopniu najmocniejszej konfiguracji. Chcąc więc wyciągnąć z serii T540p najwięcej, należy zakupić wersje z jednym tych dwóch procesorów.

Dla firm, które jednak nie oczekują aż takich osiągów, a przy tym chcą nieco zaoszczędzić, firma Lenovo przygotowała konfiguracje wykorzystujące procesory Intel Core M. Mowa tu między innymi o produktach typu i7-4600M, i5-4330M czy i5-4300M. W porównaniu do linii MQ, cechują się mniej więcej dwa razy mniejszą wydajnością, jednak nadal gwarantują stabilne działanie, idealne dla małych i średnich przedsiębiorstw. Zdecydowanie najtańsze i najsłabsze modele laptopa korzystają natomiast z procesorów serii i3, najczęściej są to układy i3-4000M lub 4100M.

W segmencie kart graficznych wybór jest już dużo mniejszy. Klienci biznesowi zdecydować mogą się bowiem albo na zintegrowaną jednostkę HD Graphics 4600 albo na Nvidia GeForce 730M. Lepsza okaże się oczywiście karta dedykowana, jednak nie można liczyć na ogromne osiągi. W laptopie Lenovo ThinkPad T540p występuje bowiem model z jedynie 1 GB pamięci, co ogranicza możliwości karty. Charakteryzuje się ona ponadto taktowaniem na poziomie 725 MHz dla rdzenia i 2000 MHz dla pamięci. Omawiana seria laptopów nie została przygotowana z myślą o wymagających programach graficznych, dlatego trudno się dziwić takiemu zestawieniu podzespołów.

Na pochwałę zasługuje natomiast przyzwoita liczba portów oraz dostępność modeli z matrycą IPS w rozdzielczości 3K, która zagwarantuje dobrą jakość generowanego obrazu.

Obudowa

W pierwszej kolejności podkreślić należy jej sztywność, która stoi na zadowalającym poziomie. Wszystko dzięki wzmocnieniu konstrukcji za pomocą włókna szklanego – uodparnia ono laptop na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Na uwagę zasługuje również fakt zamontowania metalowych zawiasów, które działają w sposób sprawny, lecz nieco ciężki.

Kolejny plus należy zapisać za zamontowanie w laptopie dwóch pokryw serwisowych, dzięki którym użytkownik ma swobodny dostęp między innymi do dysku HDD i pamięci RAM. Złącza w obudowie laptopa zostały zamontowane po jej lewej i prawej stronie, a także z tyłu. W laptopie znalazły się dwa wyloty ciepłego powietrza (jeden po lewej stronie, drugi z tyłu), które zdecydowanie poprawiają cyrkulację.

Ogromną zaletą T540p jest również sposób wykonania klawiatury. Wszystkie klawisze zostały w specjalny sposób wyprofilowane, dzięki czemu korzystanie z nich jest bardzo przyjemne i wygodne. Nieco gorzej jest w przypadku touchpada oraz manipulatora punktowego, których działanie pozostawia wiele do życzenia.

Chłodzenia

Zastosowanie dwóch wylotów sprawia, iż cyrkulacja powietrza stoi na wysokim poziomie. Podobnie jest w przypadku układu chłodzenia. Pomimo zastosowania przyzwoitych podzespołów, obudowa w najcieplejszych miejscach nagrzewa się jedynie do poziomu 40 stopni Celsjusza.

 

Ekran ThinkPad T540p

Ekran

Lenovo ThinkPad T540p występuje w wersjach z matrycą TN oraz IPS. Ta druga gwarantuje zdecydowanie lepsze osiągi, a także wysoką rozdzielczość 3K. Zapewnia ona przyzwoite odwzorowania kolorów – w ramach testów średni błąd deltaE200 wyniósł poniżej 5, co jest dobrym wynikiem. Podkreślić należy fakt, iż matryca w każdej wersji jest matowa, dzięki czemu możliwe jest korzystanie z laptopa przy niewielkim nasłonecznieniu.

Wydajność

Potwierdzeniem jakości omawianej serii będą testy wydajnościowe, które zostały przeprowadzone w programach Cinebench R15 CPU Multi 64Bit oraz 3DMark Ice Storm Standard Graphics (1280x720). Dla uzyskania szerszego obrazu, przetestowano dwie konfiguracje – jedną wykorzystującą procesor MQ, a drugą z układem typu M.

Cinebench R15 CPU Multi 64Bit:

  • Lenovo T540p (Intel Core i7-4900MQ, 8 GB RAM, Nvidia GeForce 730M) – 640 punktów,
  • Lenovo T540p (Intel Core i7-4600M, 8 GB RAM, Nvidia GeForce 730M) – 310 punktów.

3DMark Ice Storm Standard Graphics (1280x720):

  • Lenovo T540p (Intel Core i7-4900MQ, 8 GB RAM, Nvidia GeForce 730M) – 42 370 punktów,
  • Lenovo T540p (Intel Core i7-4600M, 8 GB RAM, Nvidia GeForce 730M) – 38 300 punktów.

Procesor i7-4900MQ okazał się zdecydowanie lepszy od swojego konkurenta, co dobitnie pokazuje pierwszy test. Drugi wskazuje natomiast na pewne ograniczenia wynikające ze słabości zamontowanej karty graficznej.

Do grania

Pomimo nie najmocniejszej grafiki, omawiany laptop umożliwia uruchomienie niektórych gier komputerowych. Pamiętać należy jednak o tym, iż nie zostaną one obsłużone w największej rozdzielczości 3K.

  • Titanfall – low: 58 fps, medium: 38 fps, high: 30 fps,
  • Watch Dog – low: 35 fps, medium: 22 fps, high: 6 fps,
  • F1 2013 – low: 110 fps, medium: 75 fps, high: 65 fps,
  • Total War: Rome II – low: 55 fps, medium: 40 fps, high: 34 fps.

Cena

Najmocniejsza opisana konfiguracja laptopa kosztuje około 6000 złotych. Jednak, w przypadku zdecydowania się na procesory linii M, cena spaść może nawet o 2500 złotych.

Czy warto?

Lenovo ThinkPad T540p gwarantuje bardzo dobre osiągi, szerokie możliwości konfiguracyjne oraz przyzwoicie wykonaną obudowę. Wszystko to sprawia, że powinien spisywać się bardzo dobrze w ramach użytku biznesowego.

Udostępnij
4,5
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:24
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.