Lenovo ThinkPad T580 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Seria ThinkPad składa się z biznesowych laptopów klasy premium, gwarantujących podwyższoną wydajność.

W nowej odsłonie laptopów producent zdecydował się skorzystać z nowych procesorów Intela, należących do generacji Kaby Lake. Gwarantują one wysoką moc obliczeniową w ramach pracy wielowątkowej. Do tego wszystkiego dochodzi dedykowana karta graficzna oraz matryce Full HD i 4K.

Polecane laptopy

Lenovo ThinkPad T580 - dane techniczne oraz cena

Oczywiście ostateczna przydatność laptop zależy do wybranej konfiguracji. Tych natomiast jest co najmniej kilka. Zanim przejdziemy do analizy wszystkich dostępnych rozwiązań, przedstawimy najmocniejsza obecnie wersją laptopa.

Specyfikacja techniczna najmocniejszej konfiguracji

  • Procesor – Intel Core i7-8550U
  • Układ graficzny – Nvidia GeForce MX150 + jednostka zintegrowana
  • Pamięć – DDR4-2400, 32 GB (maksymalnie 32 GB)
  • Matryca – IPS, 15,6 cali 4K UHD (3840x2160)
  • Nośnik danych – do 2 TB SSD
  • Porty - 2xUSB 3.0, 2xUSB typu C, 1 HDMI, gniazdo audio combo, RJ-45, czytnik kart pamięci, czytnik SmartCard, wejście na kartę SIM, złącze dokowania
  • Łączność – karta sieciowa 10/100/1000 Mb/s, modem LTE (4G), Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
  • Gabaryty - wysokość: 2,02 cm, szerokość: 36,6 cm, głębokość: 25,3 cm, waga: 1,95 kg
  • Multimedia - touchpad, trackpoint, klawiatura wyspowa odporna na zalanie, zintegrowana karta dźwiękowa, głośniki stereo HD Audio, wbudowane 2 mikrofony, kamera 720p, czytnik linii papilarnych, podświetlana klawiatura
  • Bateria - litowo-polimerowy
  • Zastosowanie – laptop biznesowy, multimedialny
  • Cena – od 6224 do 17000 złotych

Lenovo ThinkPad T580 – dostępne konfiguracje

Jak na laptopa klasy premium przystało, Lenovo ThinkPad T580 jest bogaty pod względem sprzętowym. Producent zdecydował się na wypuszczenie modeli 4K, dysponujących wejściem na kartę SIM i złączem dokowania, a także wyposażonych w modem LTE i dodatki w postaci czytnika linii papilarnych czy trackpointu.

Do tego jednak dojdziemy w dalszej części tekstu. Najpierw warto przeanalizować dostępne konfiguracje pod względem najważniejszych podzespołów. Biorąc pod uwagę procesory, Lenovo ThinkPad T580 korzysta z modeli Intela ósmej generacji. Użytkownicy mają do wyboru dwa modele. Pierwszym z nich jest czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ Intel Core i7-8550U, który wyróżnia się częstotliwością taktowania na poziomie od 1800 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4000 MHz w trybie turbo. Jest to więc procesor, który najlepiej sprawdza się podczas obsługi wykorzystujących wiele wątków. A takich w poważnym biznesie przecież nie brakuje.

Drugim układem jest Intel Core i5-8250U, również czterordzeniowy i ośmiowątkowy. Dysponuje nieco niższym taktowaniem (1600-3400 MHz), stąd też zapewnia wydajność o kilka-kilkanaście procent niższą w porównaniu z modelem i7. Nadal jest to jednak procesor doskonale sprawdzający się w pracy biurowej.

Do procesora warto dodać kartę graficzną. Na rynku znajdziemy wiele konfiguracji z jednostkami zintegrowanymi, jednak producent przygotował również modele z dedykowanym GPU. Wybór padł na Nvidia GeForce MX150. Występuje w wersji z 2 GB pamięci GDDR5, co jednak w zupełności wystarczy do obsługi wielu programów graficznych, a nawet gier.

Kolejną mocną stroną Lenovo ThinkPad T580 jest wykorzystywana pamięć RAM. W laptopach znajdziemy kości typu DDR4 o taktowaniu 2400 MHz. Wartości więcej niż przyzwoite. Jeśli chodzi o ilość pamięci, zakupić można modele dysponujące od 4 do nawet 32 GB RAM. Warto podkreślić, że każda konfiguracja z omawianej serii pracuje na dyskach twardych SSD M.2 z interfejsem PCI-Express. Gwarantują wysoką przepustowość, która oczywiście wpływa na szybkość pracy zarówno systemu operacyjnego, jak i zainstalowanych programów.

Na uwagę zasługuje również bogaty wybór zamontowanych złączy. Użytkownicy, w zależności od modelu, mogą liczyć nie tylko na porty USB C i 3.0, ale również czytnik SmartCard, wejście na kartę SIM czy też złącze dokowania.

Lenovo ThinkPad T580 – wygląd

Omawiane laptopy prezentują się nieco topornie, choć oczywiście jest to kwestia gustu. Producenta pochwalić należy przede wszystkim za brak udziwnień. Do czynienia mamy z prostą, ciemną stylistyką. Warto zauważyć jednak, że urządzenia są nieco… grube.

Przyczepić nie można się natomiast do solidności obudowy. Wykonana została z tworzyw sztucznych, które wzmocniono włóknem szklanym. W efekcie otrzymaliśmy konstrukcję wyróżniającą się zadowalająca wytrzymałością mechaniczną.

Lenovo ThinkPad T580 – wydajność

Chcąc zakupić najwydajniejszą konfigurację, należy celować w modele wyposażone w procesor Intel Core i7-8550U, co potwierdzają wyniki testów wydajnościowych. Na platformie Cinebench R15 układ ten uzyskał średnio 165 punktów w trybie jednowątkowym oraz 558 punktów w trybie wielowątkowym. Rezultaty te potwierdzają, że procesor poradzi sobie z obsługą wszystkich programów biznesowych.

Bardzo przyzwoicie prezentuje się również dedykowana karta graficzna Nvidia GeForce MX150, która w programie 3DMark Ice Storm Standard Graphics uzyskuje średnio 56115 punktów. Warto podkreślić, że jej wydajność okażę się wystarczająca na obsługę wielu gier, nie tylko tych wiekowych. Posiadacze Lenovo ThinkPad T580 mogą uruchomić takie produkcje jak Call of Duty WWII, Prey  czy też Titanfall 2.

Lenovo ThinkPad T580 – matryca

Producent zdecydował się na zamontowanie matryc IPS i jest to na pewno dobra wiadomość dla osób zainteresowanych kupnem laptopa z tej serii. Co więcej, na rynku znaleźć można również modele obsługujące rozdzielczość 4K UHD. Wszystko to zapewnia możliwość obsługi programów graficznych, a także zachwycania się filmami wysokiej jakości.

Zastosowane matryce dysponują matowymi powłokami, dlatego podczas pracy przy zwiększonym nasłonecznieniu na ekranie nie powinny pojawiać się refleksy pogarszające widoczność.

Lenovo ThinkPad T580 – klawiatura i touchpad

W każdej wersji laptopa Lenovo ThinkPad T580 użytkownicy mogą liczyć na podświetlenie klawiszy, co znacznie ułatwia pracę w ciemnościach. Do tego należy dodać również wysoką jakość wykonania samej klawiatury. Pisanie długich tekstów nie powinno być męczące, to samo zresztą tyczy się wykorzystania zamontowanego touchpada.

Lenovo ThinkPad T580 – wady i zalety

Po stronie plusów omówionej wyżej serii należy zapisać przede wszystkim rozbudowanie oferowanych produktów. Skorzystać możemy z procesorów ósmej generacji, dedykowanej karty graficznej, pojemnych i szybkich dysków SSD, matrycy IPS 4K UHD, złącza USB typu C, złącza dokowania, a także modemu LTE 4G. Słowem, jest tu wszystko to, czym może dysponować wysokiej klasy laptop biznesowy.

Chcąc wspomnieć o wadach, należy zaznaczyć przede wszystkim to, że laptopy Lenovo ThinkPad T580 są drogie. Za najtańszą konfigurację zapłacimy nieco ponad 6 tysięcy złotych, natomiast za najdroższą prawie 3 razy tyle.

Lenovo ThinkPad T580 – podsumowanie, czy warto?

Pomimo wysokich cen, urządzenia te są warte polecenia. Zadowolone będą z nich przede wszystkim osoby poszukujące solidnie wykonanych urządzeń klasy premium z więcej niż przyzwoitą wydajnością – zarówno podczas obsługi programów biznesowych, jak i w ramach innych zastosowań.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.