Lenovo ThinkPad X260 - Specyfikacja techniczna, Recenzja. Czy warto?

| 0 Komentarzy
W skład oferty niewielkich ultrabooków do pracy mobilnej firmy Lenovo wchodzi model ThinkPad X260. Ma on zapewnić przyzwoite osiągi za sprawą zastosowania szybkiej pamięci RAM i półprzewodnikowych dysków twardych.

Specyfikacja:

Konfiguracje

Mobilny charakter omawianego urządzenia zdradzają nie tylko jego wymiary (12-calowy ekran bardzo dobrze sprawdza się w podróży), ale również zastosowana technologia Power Bridge. Lenovo ThinkPad X260 pracuje bowiem na dwóch akumulatorach. Jeden z nich to wymienna bateria, natomiast drugi montowany jest w środku urządzenia. Rozwiązanie to pozwala wydłużyć pracę komputera,

Polecane laptopy

Laptop występuje na rynku w kilku wariantach sprzętowych, dzięki czemu osoby zainteresowane mogą zakupić zestaw spełniający konkretne zadania. Różnią się one przede wszystkim zastosowanymi podzespołami. Decyzja związana z konkretną konfiguracją musi zostać podjęta miedzy innymi w oparciu o zastosowany dysk twardy.

Firma Lenovo promuje Lenovo ThinkPad X260 jako urządzenie do pracy mobilnej, dlatego większość jego wersji korzysta z dysków półprzewodnikowych (SSD). Ich maksymalna pojemność jest co prawda nieco ograniczona (do 512 GB), jednak najważniejsze jest w tym przypadku ich działanie. Ze względu na oparciu działania na pamięci typu flash, dysk jest odporny na różnego rodzaju wstrząsy i wibracje, które podczas podróży są codziennością. Dzięki temu użytkownicy mogą mieć pewność, że dane są chronione w odpowiedni sposób. Wskazać należy również na szybsze działanie takich dysków.

Wersje tańsze wyposażone zostały natomiast w tradycyjne dyski talerzowe (HDD). Nie wyróżniają się tak szybkim i bezpiecznym działaniem, jak modele półprzewodnikowe, ale są od nich pojemniejsze (nawet do 1 TB).

Omawiany laptop działa na kościach pamięci RAM DDR4, których taktowanie wynosi 2133 MHz, co ma znaczący wpływ na przyspieszenie jego działania. Pod obudową znajdują się łącznie dwa sloty na pamięć, z czego przeważnie tylko jeden z nich jest zajęty. Jeżeli chodzi natomiast o procesory, firma Lenovo zdecydowała się wykorzystać układy niskonapięciowe Intela, które w urządzeniach biznesowych montowane są niezwykle często.

Najmocniejszym z nich jest bez wątpienia model Intel Core i7-6600U. Jest to układ dwurdzeniowy i czterowątkowy o taktowaniu bazowym równym 2600 MHz (w trybie boost może wzrosnąć do poziomu 3400 MHz). Gwarantuje on przyzwoite osiągi zarówno podczas pracy przy biurku, jak i w podróży. Podobnie jest w przypadku nieco słabszych konfiguracji, pracujących na takich procesorach jak i7-6500U, i5-6300, i5-6200U oraz i3-6100. Kolejno każdy z nich gwarantuje o kilka procent mniejszą wydajność, jednak z pewnością o żadnym nie można powiedzieć, że się nie nadaje do użytku biznesowego.

Ze względu na chęć ograniczenia poboru mocy i ogólnej wagi urządzenia, producent nie zdecydował się zamontować dedykowanej karty graficznej. Laptop pracuje na jednostce zintegrowanej z procesorem. W każdym przypadku będzie to Intel HD Graphics 520.

Obudowa

Omawiany laptop waży około 1,5 kg – nie należy więc do urządzeń najlżejszych, jednak z pewnością nie powinien zbytnio ciążyć. Na pochwałę zasługuje fakt, iż jego obudowa została wykonana z tworzyw sztucznych, które dodatkowo wzmocniono włóknem szklanym. Gwarantuje to zwiększoną sztywność i wytrzymałość w porównaniu z typowymi, niskobudżetowymi urządzeniami biznesowymi.

Przyczepić można się jedynie do spasowania obudowę. Niektóre elementy sprawiają wrażenie nierównych, odbiór estetyczny obniżają również dość spore szpary. Jeżeli chodzi o zestaw złączy, prezentuje się on zadowalająco. Producent poza standardowymi portami USB i HDMI, postanowił wyposażyć laptop w złącze stacji dokującej i czytnik linii papilarnych. Cieszy również podświetlana klawiatura.

Chłodzenie

Niestety nie można powiedzieć, że Lenovo ThinkPad X260 zawsze pozostaje chłodny. Podczas pracy na najwyższych obrotach jego obudowa nagrzewa się bowiem całkiem intensywnie. W jej najcieplejszym miejscu wykryto temperaturę sięgającą niemal 49 stopni Celsjusza, co jest wynikiem bardzo przeciętnym, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że laptop nie posiada dedykowanej karty graficznej.

Nie zawsze sprawne działanie układu chłodzenia nieco rekompensuje fakt, iż jest on bardzo cichy. Maksymalne natężenie generowanego przez niego hałasu wynosi bowiem zaledwie 33 dB.

Ekran

Lenovo ThinkPad X260 występuje na rynku z matrycami TN oraz IPS (w rozdzielczości HD bądź Full HD). Osobom zależącym na jak najlepszym obrazie, zalecana jest ta druga wersja. Gwarantuje ona całkiem przyzwoitą luminancje i kąty widzenia, a także niewielkie uchybienia w generowaniu kolorów (średni błąd DeltaE2000 wynosi bowiem około 3,5, co jest bardzo dobrym wynikiem).

Matryca laptopa posiada matową połówkę, dzięki czemu może być wykorzystywana na zewnątrz. Pamiętać należy jednak o tym, że zadowalająca widoczność gwarantowana jest wyłącznie w przypadku niewielkiego nasłonecznienia.

Wydajność

Przed wydaniem ostatecznego werdyktu pozostała już tylko analiza osiągów uzyskiwanych przez urządzenia w programach diagnostycznych i w ramach obsługi gier komputerowych. W obu przypadkach sprawdzona została konfiguracja wyposażona w procesor Intel Core i7-6600U, kartę HD Graphics 520 oraz 8 GB RAM.

W pierwszej kolejności uruchomiono program Cinebench R15, który miał za zadanie przetestowanie układu CPU. W trybie jednowątkowym uzyskał on 127 punktów, a w wielowątkowym 306 punktów, co jest wynikiem całkiem przyzwoitym. Na mniej więcej podobnym poziomie znajduje się karta graficzna, która otrzymała średnio 50 898 punktów w 3DMark Ice Storm Standard Graphics i 1268 punktów w 3DMark 11 Performance GPU.

Do grania

Na koniec jeszcze krótka lista gier, z którymi Lenovo ThinkPad X260 powinien sobie poradzić.

  • World of Warcraft – low: 90 fps, medium: 70 fps, high: 27 fps,
  • Diablo III – low: 80 fps, medium: 52 fps, high: 39 fps,
  • Tomb Raider – low: 65 fps, medium: 33 fps, high: 20 fps,
  • Counter-Strike: Go – low: 115 fps, medium: 73 fps, high: 48 fps,
  • GRID: Autosport – low: 103 fps, medium: 45 fps, high: 22 fps

Cena

Chcąc zaopatrzyć się w konfigurację, która wzięła udział w powyżej przedstawionych testach wydajnościowych, konieczne jest wydanie około 6000 złotych. Ceny tańszych wersji zaczynają się natomiast od 4500 złotych.

Czy warto?

Lenovo ThinkPad X260 to wygodny laptop biznesowy, który powinien sprawdzić się w podróży. Pracuje na wydajnej matrycy i przyzwoitych podzespołach. Z tego też względu jest wart zainteresowania. Pod uwagę należy jednak wziąć również jego wady, a mianowicie przeciętny układ chłodzenia i średniej jakości obudowa.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.