Lenovo ThinkPad X280 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Recenzujemy ultramobilny, 12-calowy laptop do Lenovo. Do kogo model ThinkPad X280 jest kierowany?

Jak podkreśla producent, urządzenie ma charakter wszechstronny – kierowane jest więc zarówno do klientów biznesowych, jak i wszystkich tych, którzy szukają niewielkiego, lecz wydajnego laptopa. Oczywiście wiele zależy od tego, na jaką konfigurację sprzętową się zdecydujemy. Mając to na uwadze, warto dokładnie sprawdzić dostępne możliwości wyboru.

Polecane laptopy Lenovo ThinkPad

Lenovo ThinkPad X280 – dane techniczne oraz cena

Lenovo ThinkPad X280 – dostępne konfiguracje

Omawiana seria jest ciekawa przede wszystkim ze względu na wyposażenie w postaci dodatków oraz zestawu portów i złączy. Do tych elementów jednak przejdziemy w dalszej części tekstu. Teraz warto skupić się na podzespołach montowanych w konkretnych konfiguracjach sprzętowych.

Na uwagę zasługują przede wszystkim procesory. Producent zdecydował się bowiem na użycie układów Intela ósmej generacji. W droższych modelach X280 znajdziemy procesor z serii Kaby Lake Refresh – Intel Core i7-8550U. Jest to niezwykle popularny układ niskonapięciowy, który często znajduje zastosowanie w urządzeniach ultramobilnych.

Jest to procesor czterordzeniowy i ośmiowątkowy, którego częstotliwość taktowania w trybie bazowym wynosi 1800 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita maksymalnie do 4000 MHz. Wyróżnia się on ponadto 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu i współczynnikiem TDP na poziomie zaledwie 15 W. Mamy więc do czynienia z układem o bardzo przyzwoitej wydajności, który na dodatek nie pobiera zbyt dużo energii. Okażą się on więc dobrym wyborem w przypadku takiego laptopa, jakim jest Lenovo ThinkPad X280. Potwierdzają to zresztą testy, przeprowadzone w programach diagnostycznych. W Cinebench R15, i7-8550U uzyskał średnią na poziomie 163 punktów w trybie jednowątkowym i 553 punktów w trybie wielowątkowym.

Drugim z montowanych procesorów w laptopie ThinkPad X280 jest Intel Core i5-8250U. Ponownie mamy do czynienia z niskonapięciowym procesorem z czterema rdzeniami i ośmioma wątkami. Tym razem jednak częstotliwość taktowania jest nieco niższa (1600-3400 MHz), mniejszą pojemnością wyróżnia się także pamięć podręczna trzeciego poziomu (6 MB). Wszystko to sprawia, że wydajność układu jest niższa w porównaniu z modelem i7, jednak różnica nie jest duża, dotyczy kilkunastu procent.

Jak można się było domyślić, Lenovo ThinkPad X280 jest pozbawiony dedykowanej karty graficznej. Ograniczyć musimy się wyłącznie do jednostki zintegrowanej, którą jest Intel UHD Graphics 620. Karta wyróżnia się częstotliwością taktowania rdzenia od 300 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 1150 MHz w trybie turbo i powinna okazać się wystarczająca do standardowego użytku.

Uzupełnieniem specyfikacji laptopa będzie pamięć RAM typu DDR4. Na rynku dostępne są modele z maksymalną ilością 16 GB pamięci. Do tego dodać trzeba dysk twardy M.2 z interfejsem PCIe, który gwarantuje bardzo szybkie działanie systemu.

Lenovo ThinkPad X280 – wygląd

Pod względem jakości wykonania, omawiana seria składa się z laptopów klasy premium. Aluminiowo-magnezowe obudowy zostały dodatkowo wzmocnione włóknem szklanym, co gwarantuje doskonałą wręcz sztywność i wytrzymałość konstrukcji. Warto podkreślić, że laptopy są bardzo lekkie (ważą nieco ponad 1 kg), dzięki czemu korzystanie z nich w podróży okaże się bardzo wygodne.

Wszystkie elementy zostały spasowane w sposób odpowiedni. Choć sam design nie zachwyca, całość prezentuje się bardzo solidnie. Pochwalić należy pracę zawiasów, które gwarantują utrzymanie ekranu w stabilnej pozycji, a także jego wychylenie o 180 stopni.

Uwagę warto zwrócić także na zestaw portów i złączy, który jest bardzo rozbudowany. Poza portami USB, skorzystać możemy między innymi ze złącza Thunderbolt, czytnika Smart Card, złącza dokowania, a także wejścia na kartę SIM, co pozwoli nam skorzystać z wbudowanego modułu LTE. Wszystko to sprawia, że możliwości wykorzystania laptopa są bardzo szerokie.

Lenovo ThinkPad X280 – matryca

12-calowy ekran okaże się bardzo dobrym wyborem, jeśli zamierzamy często pracować w podróży. Zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na modele wyposażone w ekrany dotykowe. Bardzo dobrze sprawdzają się w trybie tabletu.

Każdy laptop został wyposażony w matrycę Full HD, wykonaną w technologii IPS. Zapewnia ona bardzo przyzwoitą jakość obrazu – uwagę warto zwrócić przede wszystkim na wysokie pokrycie kolorów oraz odpowiednią luminancję. Wszystko to przekłada się na obraz, który zapewnia komfortową pracę.

Lenovo ThinkPad X280 – klawiatura i touchpad

Klawiatura wyspowa zamontowana w laptopach X280 bardzo dobrze sprawdza się w ramach każdego zastosowania. Klawisze zostały wykonane bardzo solidnie, dzięki czemu wyróżniają się odpowiednim skokiem i naporem. Co ważne, ich praca nie jest specjalnie głośna, dlatego tworzenie dłuższych tekstów nie powinno być dla nas problemem.

Co ważne, klawiatura otrzymała dodatkowe podświetlenie. Przyczepić nie możemy się również do jakości wykonania gładzika. Jego właściwości ślizgowe stoją na przyzwoitym poziomie, to samo tyczy się precyzji działania i stabilności przycisków. Dzięki temu touchpad sprawdza się bardzo dobrze.

Lenovo ThinkPad X280 – wydajność

Procesory Intela ósmej generacji w laptopach X280 sprawdzają się bardzo dobrze. Z jednej strony gwarantują bardzo przyzwoitą moc obliczeniową, a z drugiej nie pobierają nadmiernej ilości energii. Wszystko to sprawia, że zapewniają bardzo komfortową pracę zarówno przy biurku, jak i w podróży. Możliwości układów potwierdzają testy wydajnościowe.

Jak to natomiast wygląda w przypadku karty graficznej? Jak już wspomnieliśmy, modele Lenovo ThinkPad X280 nie korzystają z dedykowanej jednostki GPU, co jednak jest zrozumiałe ze względu na ich specyfikę i możliwe zastosowania. Zintegrowana karta Intel UHD Graphics 620, poza obsługą rozdzielczości UHD, zapewnia jednak przyzwoite osiągi, które okażą się wystarczające do obsługi podstawowych programów graficznych, a także niektórych gier.

Oczywiście nie będą to topowe tytuły z sekcji AAA, jednak na zainstalowanie kilku perełek powinniśmy liczyć. Tradycyjnie, wydajność karty warto sprawdzić w stosownych testach. W programie 3DMark 11 Performance GPU średni wynik karty wyniósł 1684 punkty, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics zatrzymał się na 43057 punktach. Poniżej prezentujemy jeszcze listę tytułów gamingowych, z obsługą których ta jednostka GPU powinna sobie poradzić.

Lenovo ThinkPad X280 – wady i zalety

Nie da się ukryć, że omawiane laptopy najlepiej sprawdzają się w podróży, zwłaszcza modele z dotykowymi ekranami. Są lekkie, kompaktowe i bardzo wygodne w użyciu. Do tego musimy dodać jeszcze wydajne procesory niskonapięciowe, dzięki którym urządzenia poradzą sobie z obsługą rozmaitych programów – będą to zarówno podstawowe narzędzia biurowe, jak i graficzne czy też projektowe.

Choć w Lenovo ThinkPad X280 znajdziemy wyłącznie zintegrowaną kartę graficzną, pozwoli on również na uruchomienie niektórych gier, które wyróżniają się niskimi wymaganiami sprzętowymi. Po stronie zalet serii należy zapisać również bardzo wysoką jakość wykonania obudowy, która została dodatkowo wzmocniona włóknem szklanym. Dzięki temu wyróżnia się wysoką wytrzymałością mechaniczną, co w przypadku tego typu sprzętów ma ogromne znaczenie. Na plus trzeba zaliczyć także jakość wykonania osprzętu oraz dobrą matrycę IPS. Jak już wspomnieliśmy, laptopy występują w wersjach z ekranami dotykowymi.

Jeżeli chodzi o wady, wspomnieć należy oczywiście o braku dedykowanej jednostki graficznej, a także o bardzo wysokich cenach sprzętu.

ZALETY

  • Ultramobilny charakter
  • Dobrej jakości, wzmacniana obudowa
  • Przyzwoita wydajność podzespołów, zwłaszcza procesorów
  • Dobrej jakości matryca
  • Solidny osprzęt
  • Doskonała wytrzymałość mechaniczna
  • Możliwy zakup modeli z ekranami dotykowymi
  • Zadowalający zestaw portów i złączy, rozszerzony o dodatkowe elementy

WADY

  • Brak dedykowanej karty graficznej
  • Wysokie ceny

Lenovo ThinkPad X280 – podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy ze sprzętem drogim, który jednak oferuje bardzo dużo. Poza przyzwoitymi podzespołami, liczyć możemy na bogate wyposażenie oraz bardzo wysoką jakość wykonania obudowy i poszczególnych elementów.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:16
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.