Lenovo V110-15ISK - recenzja, dane techniczne, czy warto?
Spis treści:
Wbrew pozorom, kategoria urządzeń z niskiej półki cenowej jest dość szeroka. Dotyczy to także modeli kierowanych do klientów biznesowych – w sklepie znaleźć możemy laptopy, które zapewniają niski poziom poboru energii oraz przyzwoitą wydajność. A wszystko to za cenę znacznie niższą niż w przypadku topowych modeli.
Lenovo V110-15ISK - dane techniczne oraz cena
Omawiana seria składa się ze sprzętów korzystających z niskonapięciowych podzespołów, które na rynku są dostępne już od pewnego czasu. Dzięki temu, możliwe stało się obniżenie kosztów zakupu, z czego korzystają przede wszystkim małe i średnie firmy.
Specyfikacja techniczna najmocniejszej konfiguracji
- Procesor – Intel Core i5-6200U
- Układ graficzny – AMD Radeon R5 M430 + jednostka zintegrowana
- Pamięć – DDR4-2133, 12 GB (maksymalnie 20 GB)
- Matryca – TN, 15,6 cali HD (1366x768)
- Nośnik danych – do 4 TB HDD, do 2 TB SSD
- Porty - 1xUSB 3.0, 1xUSB 2.0, 1 HDMI, gniazdo audio combo, RJ-45, czytnik kart pamięci
- Łączność – karta sieciowa 10/100/1000 Mb/s, Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
- Gabaryty - wysokość: 2,29 cm, szerokość: 38 cm, głębokość: 26,2 cm, waga: 1,9 kg
- Multimedia - touchpad, klawiatura wyspowa, zintegrowana karta dźwiękowa, głośniki stereo HD Audio, wbudowany mikrofon, kamera 720p, napęd optyczny DVD-Super Multi DL
- Bateria - litowo-jonowa, 24 Wh
- Zastosowanie – laptop biznesowy
- Cena – od 1232 do 4000 złotych
Lenovo V110-15ISK – dostępne konfiguracje
Opis poszczególnych wersji laptopów Lenovo należy zacząć od wykorzystywanych dysków twardych. Te występują w wielu modelach, co jest największą zaletą omawianej serii. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić urządzenie wyposażone w dysk talerzowy (HDD) o pojemności nawet 4 TB. Dzięki temu, laptop staje się prawdziwym magazynem plików – dla klientów biznesowych jest to doskonałe rozwiązanie.
To jednak nie wszystko, ponieważ Lenovo postanowiło również przygotować konfiguracje dla osób ceniących sobie wysoki poziom bezpieczeństwa danych (zwłaszcza w przypadku częstej pracy w podróży), a także szybsze działanie systemu operacyjnego i zainstalowanych programów. Mowa o wersjach Lenovo V110-15ISK wyposażonych w dyski SSD. W przypadku wielu serii sprzętów biznesowych, dyski te dysponują ograniczoną pojemnością, tutaj możemy zakupić laptop o pojemności nawet 2 TB, choć oczywiście musimy zdać sobie sprawą, że jego cena będzie znacznie wyższa od standardowych modeli (przeważnie powyżej 3000 złotych).
Skoro omówiliśmy już dyski twarde, możemy przejść do pozostałych podzespołów. Producent pozostawił nam bowiem dość swobodny wybór układu CPU. Laptopy Lenovo V110-15ISK korzystają z trzech modeli, różniących się wydajnością i ceną. Najlepszy oraz najdroższy jest procesor Intela szóstej generacji – i5-6200U.
Jest to dwurdzeniowy i czterowątkowy układ o niskim poborze energii. Charakteryzuje się taktowaniem na poziomie 2300 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 2800 MHz w trybie turbo. Uzupełnieniem specyfikacji jest 3 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (L3). Pomimo tego, iż jest to układ prawie 3-letni, nadal gwarantuje stabilną obsługę podstawowych programów biznesowych.
Schodzimy półkę niżej, by wskazać na model najczęściej pojawiający się w laptopach Lenovo V110-15ISK. Mowa o dwurdzeniowym i czterowątkowym układzie Intel Core i3-6006U, które taktowanie oscyluje wokół 2000 MHz. Zapewnia on o kilkanaście-kilkadziesiąt procent niższą wydajność niż model i5, dlatego pozwoli wyłącznie na standardową pracę, bez możliwości wykorzystania kilku zaawansowanych programów naraz.
Absolutnie najsłabszym i najtańszym układem jest natomiast Intel Celeron N3350, który wykorzystuje dwa rdzenie obsługujące 2 wątki. W jego przypadku musimy mówić o bardzo okrojonych możliwościach. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę kupując laptopa Lenovo V110? Między innymi na pamięć RAM. Producent zdecydował się na zastosowanie kości typu DDR4, wyróżniających się przyzwoitym taktowaniem (2133 MHz). Laptopy występują w wersjach z 4, 8 i 12 GB RAM, jednak nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby rozszerzyć pamięć do maksymalnego poziomu 20 GB.
Warto podkreślić, że w sklepie znaleźć można modele laptopa wyposażone w dedykowaną kartę graficzną. Nie jest to co prawda jednostka super wydajna, jednak AMD Radeon R5 M430 z pewnością potrafi więcej niż karty zintegrowane.
Lenovo V110-15ISK – wygląd
W kwestii designu i wykorzystywanych materiałów nie możemy liczyć na wodotryski. Producentowi zależało przede wszystkim na zbiciu cen laptopów, co widać. Mimo wszystko, prezentują się one całkiem przyzwoicie – do czynienia mamy z czarnymi urządzeniami z odpowiednio spasowanymi elementami.
Problemem może okazać się oczywiście sztywność konstrukcji. Wykonana została ona z tworzyw sztucznych, toteż nawet niewielki nacisk powoduje wygięcie jednostki zasadniczej. W przypadku tej półki cenowej jest to jednak zrozumiałe. Na plus należy zaliczyć fakt, iż zawiasy pozwalają na wychylenie ekranu nawet o 180 stopni.
Lenovo V110-15ISK – wydajność
Biorąc pod uwagę opisane wyżej podzespoły, nie może dziwić fakt, że laptopy Lenovo V110 pod względem mocy obliczeniowej wypadają raczej przeciętnie. Są to jednak urządzenia przystosowane do realizacji podstawowych zadań, w czym spisują się poprawnie.
Najwięcej możemy spodziewać się oczywiście po konfiguracji z procesorem Intel Core i5-6200U i dedykowana kartą graficzną. Układ w testach wydajnościowych wykonanych w programie Cinebench R15 uzyskiwał średnio 115 punktów w trybie jednowątkowym i 289 w trybie wielowątkowym. W tej kategorii sprzętu jest to wynik przyzwoity.
Podobnie należy ocenić kartę graficzną AMD Radem R5 M430, która na platformie 3DMark Ice Storm Standard Graphics osiągnęła średnią na poziomie 42396 punktów. Czy jednostka pozwoli na obsługę gier komputerowych? Wyłącznie wiekowych i takich, które wyróżniają się dość niskimi wymaganiami sprzętowymi. Na liście znajdą się takie produkcje jak: Dota 2, The Sims 4 oraz Diablo III.
Lenovo V110-15ISK – matryca
Laptopy z serii V110 są 15-calowe, dlatego dobrze sprawdzają się zarówno przy biurku, jak i w podróży (zwłaszcza że ekrany dysponują matowymi powłokami, która utrzymuje widoczność przy zwiększonym nasłonecznieniu).
Jak można się było spodziewać, zastosowane zostały matryce TN obsługujące rozdzielczości HD, które gwarantują przeciętną jakość generowanego obrazu. Są to więc laptopy do typowej pracy biurowej, bez możliwości wykorzystania bardziej specjalistycznych programów. Trochę szkoda, że producent nie zdecydował się na zamontowanie matrycy Full HD – zapewne wynikało to z chęci obniżenia ceny urządzenia.
Lenovo V110-15ISK – klawiatura i touchpad
W przypadku tych dwóch elementów możemy mówić o pewnym standardzie, który da się zaobserwować w kategorii urządzeń biznesowych. Do czynienia mamy więc z solidną klawiaturą, która nie męczy podczas tworzenia długich tekstów oraz całkiem przyzwoitym gładzikiem. Osprzęt nie wyróżnia się więc ani na plus ani na minus.
Lenovo V110-15ISK – wady i zalety
Najmocniejszą stroną omawianej serii jest oczywiście niska cena wielu konfiguracji. Wspomnieć należy jednak także o możliwości zakupu modeli o bardzo pojemnych dyskach twardych, nie tylko talerzowych.
Po stronie wad znajdą się wszelkie ograniczenia wynikające z chęci przygotowania tanich urządzeń biznesowych – mowa tu o wiekowych procesorach, przeciętnej jednostce GPU oraz matrycy TN.
Lenovo V110-15ISK – podsumowanie, czy warto kupić?
Laptopy z serii V110-15ISK kierowane są do małych i średnich firm, które poszukują urządzeń tanich, ale na tyle wydajnych, by umożliwiły stabilną obsługę większości istotnych programów. Pod tym względem opisane wyżej sprzęty spisują się naprawdę przyzwoicie.
Komentarze (0)