Udostępnij
Skomentuj

Lenovo V130 – dane techniczne, recenzja, czy warto?

Seria V130 składa się z biznesowych i multimedialnych laptopów, dostępnych w różnych wymiarach.

Związane jest to oczywiście z zastosowanymi wyświetlaczami. Producent przygotował bowiem urządzenia 14-calowe i 15-calowe. Są one zróżnicowane także pod względem wykorzystywanych procesorów, kart graficznych i innych podzespołów. Przed dokonaniem ostatecznej decyzji, warto więc dokładnie przyjrzeć się dostępnym rozwiązaniom.

Lenovo V130 – dane techniczne

Lenovo V130 – dostępne konfiguracje

Biorą pod uwagę wyświetlacze i podzespoły, potencjalni nabywcy laptopa Lenovo V130 mogą liczyć na wręcz ogromną swobodę wyborów. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić tani laptop, który upora się z codziennym, standardowym użytkowaniem, a także urządzenie będące w stanie obsłużyć wiele programów profesjonalnych, w tym narzędzia graficzne i projektowe.

Oczywiście przed dokonaniem ostatecznego wyboru, trzeba dokładnie przyjrzeć się dostępnym konfiguracjom. Uwagę warto zwrócić zwłaszcza na procesor. Urządzenia z serii Lenovo V130 korzystają z układów Intela siódmej i ósmej generacji. Są to modele niskonapięciowe, jednak wiele z nich pozwala na bardzo dużo.

W laptopach najdroższych i najmocniejszych montowany jest procesor Intel Core i5-7200U. Jest to dwurdzeniowy i czterowątkowy układ, którego częstotliwość taktowania bazowego wynosi 2500 MHz. Oczywiście wartość ta może zostać podbita w trybie turbo, maksymalnie do poziomu 3100 MHz. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze 3 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Wszystko to przekłada się na więcej niż przyzwoitą wydajność, co potwierdzają wyniki testów wydajnościowych, przeprowadzonych w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym układ uzyskał średnio 126 punkty w trybie jednowątkowym i 327 punkty w trybie wielowątkowym. Pozwoli on na obsługę wielu zaawansowanych programów, a także mniej wymagających gier.

Zobacz Lenovo V130

Kolejny procesor Intela szóstej generacji oferuje mniejszą wydajność. Mowa o dwurdzeniowym i czterowątkowym układzie Intel Core i3-7020U – jego taktowanie jest nieco niższe, ponieważ mieści się w przedziale do 2300 MHz. Pojemność pamięci podręcznej trzeciego poziomu jest taka sama (wynosi 6 MB). Różnice w wydajności dotyczą kilku-kilkunastu procent.

Jeżeli komuś zależy na zakup tańszego laptopa (w okolicach 2000-2500 złotych), warto celować w modele wyposażone w procesor Intel Core i3-6006U (dwa rdzenie, cztery wątki, taktowanie 2000 MHz).

Znacznie mniejszy wybór związany jest z kartą graficzną. Zakupić można bowiem laptopy z jednostkami zintegrowanymi lub jednym modelem dedykowanym. Jest nim AMD Radeon 530 z 2 GB pamięci GDDR5. Jest to uniwersalna jednostka ze średniej półki jakościowej, która poradzi sobie z programami graficznymi, a także obsługa gier o stosunkowo niskich wymaganiach sprzętowych. Do użytku biurowego i domowego bardzo często okazuje się wystarczająca.

Po wyborze procesora i karty graficznej, pozostaje nam dobrać pamięć RAM i dysk twardy. W pierwszym przypadku możemy liczyć na kości typu DDR4, których taktowanie wynosi 2133 MHz. Maksymalna ilość pamięci wynieść może 12 GB. Jeżeli natomiast chodzi o dyski twarde, na rynku dostępne są konfiguracje wyposażone w pojedyncze dyski HDD (maksymalnie 1 TB), SSD (maksymalnie 256 GB).

Lenovo V130 – wygląd

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na konfiguracje za około 2 tysiące złotych czy na dwa razy droższe, zawsze otrzymamy laptopa z obudową wykonaną z tworzyw sztucznych. Z oczywistych względów, wpływa to na sztywność i wytrzymałość całej konstrukcji. Jednostka zasadnicza ugina się pod mocniejszym naporem, da się również usłyszeć charakterystyczne skrzypnięcia. Nie jest to jednak coś, co może jakoś znacząco wpłynąć na żywotność sprzętu. O ile będzie ona przez nas używany i przenoszony w sposób odpowiedni, nie mamy czym się obawiać.

Pozytywnie należy ocenić sam design sprzętu oraz spasowanie poszczególnych elementów. Wszystko prezentuje się po prostu ładnie, nowoczesny charakter laptopa powinien przypaść do gustu większości użytkowników. Warto wspomnieć także o tym, że laptopy są lekkie – zarówno modele 15-calowe, jak i 14-calowe.

Lenovo V130 – matryca

Wybór między większym a mniejszym ekranem jest zależny oczywiście od sposobu użycia laptopa. Jeśli zamierzamy pracować, przeglądać sieć, oglądać filmy lub grać głównie przy biurku, lepszym wyborem okażą się laptopy z wyświetlaczem o przekątnej 15,6 cali. Większa przestrzeń robocza sprawi, że użytkowanie sprzętu okaże się wygodniejsze.

Modele 14-calowe sprawdzą się przede wszystkim w podróży. Mniejsze rozmiary zwiększają ich mobilność, z której zadowolone będą przede wszystkim osoby często korzystające z laptopa w pociągu, autobusie czy też samochodzie. Niestety, wszystkie oferowane modele korzystają z matrycy wykonanej w technologii TN, która zapewnia raczej przeciętną jakość generowanego obrazu. Nie pozwoli na wykorzystanie profesjonalnych programów graficznych.

Lenovo V130 – klawiatura i touchpad

W laptopach z omawianej serii zamontowane zostały standardowe klawiatury wyspowe, które dobrze sprawdzają się zarówno podczas obsługi programów, jak i tworzenia dłuższych tekstów. Klawisze wyróżniają się przyjemnym skokiem i stosunkowo cichym działaniem. Problemem może być tu brak podświetlenia oraz niewielkie klawisze strzałek góra i dół.

Jeżeli chodzi o touchpad, nie można się do niczego przyczepić. Jego obsługa nie powinna stworzyć żadnych trudności – jest stabilny i dobrze reaguje na konkretne gesty.

Lenovo V130 – wydajność

Wykorzystywane w laptopach procesory Intela bardzo dobrze sprawdzają się zarówno podczas obsługi standardowych programów biurowych, jak i zaawansowanych narzędzi graficznych praz projektowych. Dzięki temu, urządzenia mogą zostać wykorzystane na wiele różnych sposobów.

A jaką wydajnością wyróżnia się dedykowana karta graficzna AMD Radeon 530? Jest to standardowa jednostka ze średniej półki jakościowej, która nie wyróżnia się sporą mocą obliczeniową, jednak powinna okazać się wystarczająca podczas obsługi standardowych programów. Do tego dodać można wiekowe gry i produkcje wyróżniające się stosunkowo niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Potwierdzeniem wydajności jednostki są oczywiści wyniki testów, przeprowadzonych w programach diagnostycznych. Na platformie 3DMark 11 Performance GPU, karta uzyskała średni rezultat na poziomie 2327 punktów, natomiast w Ice Storm Extreme Graphics wyniósł on 49386 punktów.

Lenovo V130 – wady i zalety

Możliwość wyboru laptopa z spośród bardzo szerokiej listy dostępnych konfiguracji sprzętowych sprawia, że dość łatwo możemy dobrać sprzęt, który spełni nasze oczekiwania. Producent zadbał nawet o to, aby laptopy Lenovo V130 dostępne były w wersjach 15-calowych i 14-calowych. Nic więc nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić urządzenie do standardowej pracy stacjonarnej, a także sprzęt o mobilnym charakterze.

Pozytywnie należy ocenić również dobór procesorów, które gwarantują więcej niż przyzwoitą moc obliczeniową. To samo należy powiedzieć o pamięci RAM. Szkoda jednak, że zabrakło miejsca na nieco lepszą kartę graficzną. Na plus trzeba zaliczyć również design sprzętu, przyzwoity zestaw portów i złączy, a także dobrze wykonaną klawiaturę i touchpad.

Przyczepić trzeba się przede wszystkim do obudowy wykonanej z tworzyw sztucznych, a także przeciętnej matrycy typu TN. Szkoda również, że zabrakło miejsca na podświetlenie klawiatury.

ZALETY

  • Przyzwoite procesor
  • Możliwość wyboru wielu konfiguracji sprzętowych
  • Dostępne modele 15-calowe i 14-calowe
  • Nowoczesny design
  • Odpowiedni zestaw portów i złączy
  • Dobrze wykonana klawiatura i touchpad

WADY

  • Słaba dedykowana karta graficzna
  • Obudowa z tworzyw sztucznych
  • Matryca TN
  • Brak podświetlenia klawiatury

Lenovo V130 – podsumowanie, czy warto?

Przedstawione wyżej laptopy to dobrej jakości urządzenia biznesowe i multimedialne. Występują w wielu wersjach zróżnicowanych pod względem zamontowanych podzespołów, a także wykorzystanych matryc. Wszystko to sprawia, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.