Lenovo V310-15IKB - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Sprawdzamy możliwości biznesowo-multimedialnej serii laptopów V310-15IKB.

Laptopy kierowane są głównie do użytkowników biznesowych, jednak ze względu na swój uniwersalny charakter, z powodzeniem mogą być wykorzystywane także w ramach typowego użytku domowego.

Lenovo V310-15IKB – dane techniczne oraz cena

Na podstawie zadań, jakie mają spełniać urządzenia, warto dobrać konkretne konfiguracje sprzętowe. Są one zróżnicowane praktycznie pod każdym względem, dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto dokładnie sprawdzić, co potrafią.

Specyfikacja techniczna najmocniejszej konfiguracji

  • ProcesorIntel Core i7-7500U
  • Układ graficzny – AMD Radeon R5 M430 + jednostka zintegrowana
  • Pamięć – DDR4-2133, 12 GB (maksymalnie 20 GB)
  • Matryca – TN, 15,6 cali Full HD (1920x1080)
  • Nośnik danych – do 2 TB HDD, do 1 TB SSD
  • Porty - 2xUSB 3.0, 1xUSB 2.0, 1xHDMI, 1xVGA, gniazdo audio combo, RJ-45, czytnik kart pamięci
  • Łączność – karta sieciowa 10/100/1000 Mb/s, Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
  • Gabaryty - wysokość: 2,29 cm, szerokość: 38 cm, głębokość: 26,2 cm, waga: 2,1 kg
  • Multimedia - touchpad, klawiatura wyspowa, zintegrowana karta dźwiękowa, głośniki stereo HD Audio, wbudowany mikrofon, kamera 720p, napęd DVD-Super Multi DL, czytnik linii papilarnych
  • Bateria - litowo-jonowa, 32 Wh
  • Zastosowanie – laptop biznesowy, multimedialny
  • Cena – od 1770 złotych do 3591 złotych

Lenovo V310-15IKB – dostępne konfiguracje

Szybki rzut oka na specyfikację techniczną najmocniejszego obecnie modelu, a także na to, jakie podzespoły znajdują się w pozostałych konfiguracjach pozwala stwierdzić, iż mamy do czynienia z urządzeniami niezwykle uniwersalnymi, które sprawdzą się w wielu sytuacjach. Oczywiście producent nie pominął również pewnych typowo biznesowych dodatków – najbardziej przydatnym z nich okaże się z pewnością czytnik linii papilarnych, znacząco zwiększający poziom bezpieczeństwa danych.

Jeżeli chodzi o procesory montowane w laptopach, mamy do wyboru trzy niskonapięciowe modele Intela siódmej generacji. Najmocniejszym z nich jest bez wątpienia Intel Core i7-7500U. Ten dwurdzeniowy i czterowątkowy układ wyróżnia się taktowaniem bazowym na poziomie 2700 MHz i maksymalnie 3500 MHz w przypadku uruchomienia trybu boost. Wszystko to przekłada się na bardzo przyzwoitą wydajność, w zupełności wystarczającą do obsługi programów biurowych i multimedialnych.

Pozostałe dwa procesory to również dwurdzeniowe i czterowątkowe modele Intel Core i5-7200U oraz Intel Core i3-7100U. Wyróżniają się one niższym taktowaniem (kolejno 2500-3100 i 2400 MHz), dlatego są w stanie zaoferować o kilkanaście lub kilkadziesiąt procent niższą wydajność. Pracę układów CPU wspomaga szybka pamięć RAM typu DDR4. Na rynku przeważnie można znaleźć konfiguracje z 4, 8 lub 12 GB pamięci, jednak laptopy obsługują maksymalnie 20 GB RAM. Nic więc nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby dokupić kolejne kości.

Podczas zakupu laptopa warto zwrócić szczególna uwagę na to, czy został on wyposażony w dedykowaną kartę graficzną. Producent zdecydował się na wykorzystanie jednostki AMD Radeon R5 M430. Nie jest to może specjalnie wydajna karta, ale z pewnością nieco rozszerzy możliwości wykorzystania urządzenia.

Nie możemy zapominać również o dyskach twardych. Laptopy Lenovo V310-15IKB zakupić można w wersjach wyposażonych w model talerzowy o maksymalnej pojemności 2 TB lub dysk SSD (maksymalnie 1 TB).

Lenovo V310-15IKB – wygląd

Zastosowany design doskonale odnosi się do połączenia stylu biznesowego z multimedialnym. Do czynienia mamy więc z czarnymi, bardzo eleganckimi laptopami, które zostały urozmaicone nowoczesnymi elementami, takimi jak na przykład zawiasy pozwalające na odchylenie ekranu o 180 stopni.

lenovo v310-15ikb

Obudowy urządzeń zostały wykonane z tworzyw sztucznych, dlatego nie zostały one specjalnie wzmocnione na wypadek ewentualnych uszkodzeń mechanicznych. Mimo wszystko, sztywność i wytrzymałość konstrukcji należy ocenić całkiem przywozicie. Jeśli chodzi o zestaw zamontowanych złączy, trochę szkoda, że zabrakło w nim portu USB typu C.

Lenovo V310-15IKB – wydajność

Osoby poszukujące konfiguracji wyróżniających się najwyższą wydajnością, powinny decydować się na te wyposażone w procesor Intel Core i7-7500U oraz kartę graficzną AMD Radeon M430. Potwierdzają to zresztą testy wydajnościowe, przeprowadzone w najpopularniejszych programach diagnostycznych.

W przypadku układu CPU, pod uwagę warto wziąć osiągi uzyskiwane na platformie Cinebench R15.  W trybie jednowątkowym otrzymywał on średnio 144 punkty, natomiast w trybie wielowątkowym 340 punktów. Są to bardzo przyzwoite rezultaty.

Nieco gorzej spisuje się jednostka GPU, która w testach przeprowadzonych w programie 3DMark Ice Storm Standard Graphics uzyskała zaledwie 42396 punktów. Wszystko to sprawia, że pozwoli na obsługę wyłącznie gier wiekowych oraz takich, które wyróżniają się stosunkowo niskimi wymaganiami sprzętowymi. Spośród najciekawszych tytułów należy wymienić między innymi Diablo III, The Sims 4 oraz F1 2014.

Lenovo V310-15IKB – matryca

W przypadku sprzętów z tego przedziału cenowego producenci najczęściej decydują się na zamontowanie matryc typu TN, które gwarantują przeciętną jakość generowanego obrazu. Tak też jest w przypadku laptopów V310-15IKB. Nie posłużą one do pracy w szczególnie zaawansowanych programach graficznych, jednak w ramach tak zwanego użytku domowego powinny okazać się wystarczające.

Decydując się na zakup urządzenia, warto sprawdzić, czy jego 15-calowy ekran obsługuje rozdzielczość HD czy Full HD. Wszystkie matryce dysponują matowymi powłokami, dlatego widoczność ekranu nie powinna spadać poniżej pewnego poziomu, nawet podczas pracy przy zwiększonym nasłonecznieniu.

Lenovo V310-15IKB – klawiatura i touchpad

Jak na dobre laptopy biznesowe przystało, modele Lenovo V310-15IKB zostały wyposażone w wyspowe klawiatury. Podczas pracy i tworzenia dłuższych tekstów spisują się ona bardzo dobrze. Skok klawiszy jest przyjemny, a głośność ich pracy utrzymuje się na zadowalającym poziomie. Co prawda, klawiatura w niektórych miejscach ugina się zbyt bardzo, jednak nie powinno być to wielkim problemem. Bez zarzutów spisuje się natomiast gładzik.

Lenovo V310-15IKB – wady i zalety

Omawiana seria bardzo dobrze wpisuje się w wymagania stawiane przez użytkowników biznesowych. Otrzymaliśmy więc elegancki sprzęt, gwarantujący stabilną wydajność i wysoką kulturę pracy. Zastosowane podzespoły sprawiają, że modele V310-15IKB sprawdzą się również  w ramach innych zastosowań – na przykład podczas oglądania filmów, surfowania po sieci czy też obsługi niektórych gier.

Po stronie zalet należy zapisać także przyzwoity osprzęt. Przyczepić można się z pewnością do jakości generowanego obrazu, wytrzymałości obudowy oraz dość ubogiego zestawu złączy.

Lenovo V310-15IKB – podsumowanie, czy warto kupić?

Choć mamy do czynienia z serią biznesową, przedstawione wyżej laptopy wyróżniają się uniwersalnym charakterem. Biorąc pod uwagę ich możliwości, bogactwo wyboru zróżnicowanych konfiguracji, a także jakość ich wykonania – można je polecić bardzo szerokiej grupie odbiorców.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.