Lenovo V310 - Recenzja, Dane techniczne, Czy warto?

| 6 Komentarzy
Średnia półka jakościowa na rynku laptopów jest bardzo szeroka. Znajdują się na niej urządzenia dostosowane wyłącznie do pracy biurowej, ale również takie, które umożliwiają obsługę programów graficznych czy gier komputerowych. Jak w tym zestawieniu wyglądam Lenovo V310?

Specyfikacja

Konfiguracje

Możliwości konfiguracyjne są dosyć podstawowe. Jak to często w produktach firmy Lenovo bywa, użytkownicy mają do wyboru zestawy z procesorami Intel Core i3, i5 oraz i7. Dobrą wiadomością jest to, że model V310 wykorzystuje układy szóstej generacji.

Polecane laptopy

Najmocniejsza wersja laptopa wyposażona została w procesor typu Ultra Low Voltage Intel Core i7-6500U. Posiada on dwa rdzenie, które mogą obsłużyć do czterech wątków jednocześnie. Jego taktowanie wynosi natomiast 2500 MHz w trybie podstawowym i 3100 MHz w trybie turbo. Biorąc pod uwagę układy o niskim poborze energii, jego osiągi są bardzo przyzwoite – bez większych problemów obsłuży programy multimedialne, zarówno te używane do pracy, jak i rozrywki.

Słabsza konfiguracja posiada natomiast procesor i5-6200, który znajduje się półkę niżej w porównaniu z najmocniejszym układem. Kolejna półka w dół to układ i3-6100U, który występuje w najtańszych wersjach Lenovo V310.

Biorąc pod uwagę kartę graficzną, użytkownicy mogą liczyć maksymalnie na jednostkę AMD Radeon R5 M330 z 2 GB pamięci DDR3 oraz taktowaniem na poziomie 1030 MHz w przypadku rdzenia i 2000 MHz w przypadku pamięci. Obsługuje ona DirectX 12, OpenGL 4.3 oraz OpenCl 1.2. Nie jest to karta specjalnie mocna, dlatego osoby chcące zakupić omawiany laptop mogą zapomnieć o szczególnie wymagających grach komputerowych. Niemniej, produkcje pokroju The Sims, F1 czy FIFA będzie można z powodzeniem uruchamiać.

Sporą zaletą Lenovo V310 jest fakt wykorzystania pamięci RAM DDR4, która zdecydowanie przyspiesza pracę komputera. Na uwagę zasługuje również umożliwienie montażu dysku SSD, przyzwoita liczba złączy oraz czytnik linii papilarnych.

Obudowa i chłodzenie

W pierwszej kolejności należy wspomnieć, iż laptop prezentuje się naprawdę ładnie, do tego jest stosunkowo lekki (jego waga oscyluje w granicach 1,8 kg). Jak przystało na produkty Lenovo, wykorzystano przede wszystkim plastik oraz elementy aluminiowe. Sztywność obudowy stoi na zadowalającym poziomie, to samo tyczy się wykonania zawiasów, które pracują płynnie.

Podkreślić należy jednak fakt, iż obudowa laptopa, a także klawiatura, są bardzo podatne na różnego rodzaju zabrudzenia, zwłaszcza na plamy tłuste. Po kilku miesiącach użytkowania, na klawiszach będą więc mocno widoczne zanieczyszczenia, co nieco obniży jego prezencję.

Wylot ciepłego powietrza został zlokalizowany na lewym boku obudowy – znajduje się on jednak na tyle wysoko, iż nie powinien przeszkadzać w trakcie codziennego użytkowania.

Ekran

Matryca Lenovo V310 została wykonana w technologii TFT-TN. W skrócie można powiedzieć, iż jest ona nieco ulepszoną wersją standardowych i nieco już przestarzałych matryc TN. Za każdy piksel obrazu odpowiada oddzielny tranzystor, dzięki czemu możliwe jest poprawienie podstawowych parametrów związanych z jakością generowanego obrazu. To zaś oznacza, że choć omawiany laptop nie posiada wydajnego ekranu IPS, nie powinien on przeszkadzać w trakcie oglądania filmów czy chociażby grania.

Zaletą matrycy zamontowanej w Lenovo V310 jest natomiast to, iż posiada matową powłokę. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z laptopa przy niewielkim nasłonecznieniu. Jakość zwiększa dodatkowo podświetlenie LED.

Wydajność

Najważniejsze jest to, w jaki sposób laptop radzi sobie w ramach codziennego użytku i w sytuacji maksymalnego obciążenia. Chcąc tę kwestię rozstrzygnąć, został on podany testom wydajnościowym przy użyciu popularnych programów diagnostycznych. W przypadku procesorów były to oprogramowania Cinebench R15 Multi 64Bit oraz Geekbench 3 64Bit Multi-Core, a kartę graficzną sprawdziły program 3DMark Ice Storm Standard Graphics (1280x720).

Dla lepszego zobrazowania możliwości, na jakie liczyć mogą osoby zainteresowane omawianym laptopem, testom zostały poddane dwie jego konfiguracje, różniące się zastosowanym procesorem oraz układem graficznym.

Cinebench R15 Multi 64Bit:

  • Lenovo V310 (i7-6500U, 8 GB RAM, AMD Radeon R5 M330) – 312 punktów,
  • Lenovo V310 (i5-6200U, 8 GB RAM, HD Graphics 520) – 260 punktów,

Geekbench 3 64Bit Multi-Core:

  • Lenovo V310 (i7-6500U, 8 GB RAM, AMD Radeon R5 M330) – 6400 punktów,
  • Lenovo V310 (i5-6200U, 8 GB RAM, HD Graphics 520) – 6040 punktów.

3DMark Ice Storm Standard Graphics (1280x720):

  • Lenovo V310 (i7-6500U, 8 GB RAM, AMD Radeon R5 M330) – 47 800 punktów,
  • Lenovo V310 (i5-6200U, 8 GB RAM, HD Graphics 520) – 40 200 punktów.
Do grania

Montowane podzespoły w Lenovo V310, a także ich wyniki wydajności, każą przypuszczać, iż laptop nie posłuży do uruchomienia najnowszych produkcji. Mimo wszystko, okaże się on wystarczający w przypadku nieco mniej wymagających gier. Na przykład takich jak:

  • CS: GO – low: 125 fps, medium: 73 fps, high: 50 fps,
  • F1 2014 – low: 72 fps, medium: 40 fps, high: 20 fps,
  • FIFA 16 – low: 50 fps, medium: 40 fps, high: 35 fps,
  • Metal Gear Solid V – low: 40 fps, medium: 27 fps, high: 10 fps,
  • Battlefield Hardline – low: 37 fps, medium: 26 fps, high: 10 fps,
  • Battlefield 4 – low: 40 fps, medium: 28 fps, high: 17 fps,
  • The Sims 4 – low: 33 fps, medium: 25 fps, high: 15 fps,
  • GRID: Autosport – low: 105 fps, medium: 40 fps,
  • World of Warships – low: 50 fps, medium: 34 fps,
  • Tomb Raider – low: 56 fps, medium: 30 fps, high: 21 fps.,
Cena

Zestaw zawierający procesor Intel Core i7-6500U, 4 GB RAM i dedykowaną kartę graficzną kosztuje około 3300 złotych. Decydując się na słabszy procesor lub zintegrowany układ graficzny, można zaoszczędzić nawet do 1000 złotych.

Czy warto?

Lenovo V310 przeznaczony jest przede wszystkim dla niewymagających klientów, którzy nie planują większych wydatków na laptopa. Bez problemu poradzi sobie on ze wszelkimi podstawowymi programami multimedialnymi. Umożliwi również uruchomienie niektórych gier komputerowych.

Udostępnij
5,0
2 oceny
6 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (4)

chce powiedziec kilka słow o tym lapku bo własnie go testuje moja specyfikacja to 15.6 FHD 12 ramu SSD240 DDR4 chodzi na win 7 choc jest w komplecie tez win 10 na płytce jest to juz chyba 6 lap który przechodzi przez moje rece w ostatnich 2 miesiacach wczesniej testowałem Lenowo 50 - 80 gdzie klawiatura sie uginała i nie wybierała dobrze liter w kilku miejscach to bardzo denerwowało w tym nie widze tego problemu jest ok No wiec co mysle ... Matryca FHD ok dysk SSD chodzi płynnie i szybko choc taki sam dysk otwierał znacznie szybciej win 10 ..Nie kupujcie matrcy 1300 / 700 chyba to nieporozumienie oczy bolą Tylko FHD ..na plus lekkość na minus plastik który strasznie przyjmuje plamy tłuste z rąk na minus małe przyciski prawy lewy pod płytka dotyku na minus złe rozłozenie dysku SSD fabryczne dali na partycje C gdzie jest wgrany system 200 g a na druga dla naszych programów tylko 40 g zgroza podoba mi sie jednak na tyle że zostanie ze mna juz choc wolałem srebrny na minus baaardzo marny dzwiek ale to jakas tragedia ze srodka lapka pod spodem nie ma głosniczków widocznych ale chyba gdzies sa ukryte brzmi jak mono najgorszy dzwiek z wszystkich testowanych ale tam ..cos wam powiem Jak jeden ma coś fajnego to nie ma czegoś innego juz tak jest za taki który spełni nasze wszystkie oczekiwania trzeba zapłacić 3200 zł ja zapłaciłem 2650 zł wiec nie narzekam procesor i56200 ok ..wiec podsumowujac nie bedziecie zniesmaczeni po zakupie jak nie oczekujecie fajnego dzwieku jak lubicie słuchac muzy to nie ten model poza tym wzbudza zaufanie a jestem wybredny to tyle po pierwszym testowaniu .
Cześć. Jestem na etapie kupna wydajnego laptopa do pracy. Interesuje mnie twoja opinia, jak sprawuje się pisanie na klawiaturze, co o tym myślisz?
Pozdrawiam
Z tego co widać po komentarzu gimba horp, klawiatura nie posiada kropki i przecinka. To spora wada.
lapa mam 2 tygodnie, wszystko ok poza dzwiekiem ktory jest koszmarny, moje stare dwa laptopy jeden 12 letni drugi 4 letni mają dzwiek super w porownaniu do tego lenovo, kazda komorka jaka słyszałem gra lepiej niz lenovo 310.
Po wielu nieudanych próbach okazało sie że nie można uruchomić dodatkowego dysku w miejsce napędu DVD .Używałem przez kilka lat ACERA i drugi dysk SSD z systemem to dla mnie norma a tu taka kicha. Serwis unormuje że nie gwarantują działania dodatkowego sprzętu . Jak dla mnie to wielki minus.















Tak a co powiecie o tym zestawie glownie mi chodzi i filmy seriale pare gier pokroju cs go heroes iii ? Oplaca sie ten zestaw ?
Specjalista Morele | 21:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.