Lenovo V320 – dane techniczne, recenzja, czy warto?

| 0 Komentarzy
Firma Lenovo przygotowała uniwersalne laptopy z 17-calowymi wyświetlaczami. Co potrafią?

Urządzenia kierowane są do bardzo szerokiej grupy odbiorców. Skorzystać z nich powinny zarówno osoby szukające standardowych laptopów uniwersalnych, freelancerzy, jak i miłośnicy gier komputerowych. Oczywiście ostateczne zastosowanie sprzętu jest mocno uzależnione od wybranej konfiguracji sprzętowej.

Lenovo V320 – dane techniczne

Lenovo V320 – dostępne konfiguracje

Jak na multimedialnego laptopa przystało, model V320 występuje na rynku w wielu konfiguracjach sprzętowych. Są one zróżnicowane przede wszystkim pod względem wykorzystywanych procesorów i kart graficznych. Tańsze modele zapewnią stabilną obsługę wszystkich podstawowych programów, natomiast te najlepsze pozwolą na coś więcej, na przykład na pracę z użyciem specjalistycznych narzędzi projektowych czy też na uruchomienie wielu ciekawych gier.

Szeroki wybór dotyczy przede wszystkim procesorów. Na rynku dostępne są laptopy Lenovo V320 z układami Intel Core ósmej i siódmej generacji. Urządzenia nowsze wyróżniają się zwiększoną ilością rdzeni i wątków, dlatego okażą się dobrym wyborem w momencie, gdy zależy nam na wysokiej mocy obliczeniowej.

Najdroższe laptopy są wyposażane w układ Intel Core i7-8550U. Pomimo tego, że procesor ten jest niskonapięciowe, jego wydajność pozwala na wiele. Dysponuje on czteroma rdzeniami i ośmioma wątkami, a jego częstotliwość taktowania wynosi 1800 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4000 MHz w trybie turbo. Do tego należy dodać 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący zaledwie 15 W.

Co to wszystko oznacza? Że mamy do czynienia z więcej niż przyzwoitym układem CPU, który poradzi sobie z obsługą nie tylko podstawowych programów biurowych, ale również zaawansowanych narzędzi graficznych czy też projektowych. Sprawdzi się także w wielu grach. Na koniec warto jeszcze przyjrzeć się wynikom testów wydajnościowych, przeprowadzonych w programie Cinebench R15. Omawiany układ uzyskał w nich średnią na poziomie 163 punktów w trybie jednowątkowym oraz 553 punktów w trybie wielowątkowym.

Zobacz Lenovo V320

Kolejnym procesorem ósmej generacji montowanym w laptopach Lenovo V320 jest Intel Core i5-8250U. Kolejny raz mamy do czynienia z układem czterordzeniowym i ośmiowątkowym. Wyróżnia się on jednak niższym taktowaniem (1600-3400 MHz), a także mniejszą ilością pamięci podręcznej trzeciego poziomu (6 MB). Przekłada się to na odrobinę niższą wydajność w porównaniu z modelem i7.

Jak już wspomnieliśmy, na rynku dostępne są również konfiguracje wyposażone w procesory Intel Core siódmej generacji. Mowa tu przede wszystkim o modelach i7-7500U (dwa rdzenie, cztery wątki, taktowanie 2700-3500 MHz, wyniki w Cinebench R15: 144 i 340 punktów) oraz i5-7200U (dwa rdzenie, cztery wątki, wyniki w Cinebench R15: 128 i 327 punktów).

Istotny wybór dotyczy także kart graficznych. Zakupić możemy laptopy ograniczające się do wykorzystania jednostek zintegrowanych lub urządzenia dysponujące jedną z dwóch kart dedykowanych. Tą lepsza okaże się jednostka Nvidia GeForce 940MX z 2 GB pamięci własnej. Karta jest bardzo popularna, dlatego często można znaleźć ją w uniwersalnych laptopach multimedialnych. Poradzi sobie z obsługą programów graficznych i niektórych nowych gier. Drugą montowaną jednostką jest Nvidia GeForce 920MX, również z 2 GB pamięci.

Poza opisanymi procesorami i kartami graficznymi, producent zdecydował się na wykorzystanie szybkiej pamięci RAM typu DDR4 – pojemność kości może wynieść zaledwie 16 GB. Do tego należy dobrać dysk twardy. Na rynku oferowane są laptopy z pojedynczym dyskiem HDD lub SSD, a także z dwoma dyskami.

Lenovo V320 – wygląd

Pomimo dość wysokich cen laptopów (najlepsze modele kosztują ponad 4 tysiące złotych), producent nie zdecydował się na wykorzystanie specjalnie wzmacnianych materiałów. Obudowa została wykonana z tworzyw sztucznych, co wpłynęło na sztywność i wytrzymałość całej konstrukcji. Przy mocniejszym nacisku słychać charakterystyczne skrzypienie, a jednostka zasadnicza dość łatwo się wygina.

Jeżeli chodzi o spasowanie poszczególnych elementów, należy ocenić je raczej pozytywnie. Podobnie ma się sprawa z zestawem portów i złączy – znajdziemy tu podstawowy zbiór elementów, bez większych szaleństw. Warto nadmienić, że laptopy są dość ciężkie (ważą 2,8 kg) – wynika to jednak z tego, że zostały wyposażone w 17-calowe ekrany.

Lenovo V320 – matryca

Wyświetlacz tego rozmiaru najlepiej sprawdza się podczas pracy stacjonarnej. Zapewnia bowiem sporą przestrzeń roboczą, gwarantującą komfortową obsługę programów biurowych i graficznych, a także wygodne oglądanie filmów oraz granie.

Warto podkreślić, że laptopy Lenovo V320 zostały wyposażone w matryce typu IPS. Technologia ta zapewnia bardzo przyzwoitą jakość generowanego obrazu. Zadowalająco prezentuje się zarówno luminancja, jak i odwzorowanie kolorów. Warto nadmienić, że urządzenia oferowane są w wersjach HD oraz Full HD. Każda matryca dysponuje matową powłoką, dzięki czemu możliwe jest użycie laptopa przy nieco zwiększonym nasłonecznieniu.

Lenovo V320 – klawiatura i touchpad

Laptopy z omawianej serii mają wyróżniać się uniwersalnym charakterem, toteż powinny dysponować solidną klawiaturą. Tak też jest w rzeczywistości – została ona wykonana z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu tworzenie dłuższych tekstów nie powinno być męczące. Klawisze charakteryzują się wygodnym skokiem i stosunkowo cichym działaniem, co także należy zapisać po stronie plusów.

Co ważne, pod klawiaturą, po prawej stronie, umieszczony został czytnik linii papilarnych, który znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych. Dobrze ocenić należy również touchpad, który po prostu spełnia swoją funkcję. Jego użytkowanie nie powinno sprawiać żadnych problemów.

Lenovo V320 – wydajność

Decydując się na laptop wyposażony w jeden z procesorów Intela ósmej generacji, możemy liczyć na bardzo przyzwoitą wydajność, która okaże się wystarczająca podczas codziennego korzystania ze sprzętu, a także w przypadku wykorzystania programów profesjonalnych.

Chcąc również uruchomić kilka ciekawych gier, warto postawić na modele z dedykowaną kartą graficzną Nvidia GeForce 940MX. Nie jest to oczywiście jednostka z najwyższej półki, jednak jej osiągi trzeba ocenić jako przyzwoite, czego potwierdzeniem są chociażby wyniki testów wydajnościowych. W programie 3DMark 11 Performance GPU karta uzyskała średni wynik na poziomie 2556 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniósł on 43341 punktów. Moc obliczeniowa karty powinna okazać się wystarczająca do obsługi kilku ciekawych gier – nie będą to najnowsze hity AAA, jednak z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Lenovo V320 – wady i zalety

Laptopy z omawianej serii to urządzenia w pełni multimedialne, które można wykorzystać na wiele sposobów. Na rynku dostępne są konfiguracje radzące sobie z obsługą programów profesjonalnych i gier, a także modele niskobudżetowe, zapewniające stabilną pracę w podstawowym zakresie. Potencjalny nabywca może wybierać spomiędzy wielu zróżnicowanych podzespołów, kupując sprzęt, który spełni jego wymagania i potrzeby.

Po stronie zalet należy zapisać również dobrej jakości matrycę oraz przyzwoity zestaw portów i złączy. Czy seria Lenovo V320 ma wady? Jedną z większych będzie z pewnością obudowa wykonana z tworzyw sztucznych. W przypadku wielu innych urządzeń z tej kategorii cenowej możemy skorzystać z konstrukcji aluminiowych i specjalnie wzmacnianych. Szkoda również, że producent nie zdecydował się na podświetlaną klawiaturę.

ZALETY

  • Wiele zróżnicowanych konfiguracji do wyboru
  • Przyzwoite procesory i karty graficzne
  • Dobrej jakości matryca
  • Przyzwoity zestaw portów i złączy

WADY

  • Waga
  • Stosunkowo wysokie ceny
  • Słabej jakości obudowa
  • Brak podświetlanej klawiatury

Lenovo V320 – podsumowanie, czy warto?

Laptopy z omówionej serii są bardzo uniwersalne, dlatego warto się nimi zainteresować. Zakupić możemy urządzenia do wielu zastosować – do pracy, nauki, rozrywki i gier. Są one zróżnicowane pod względem sprzętowym i cenowym.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:47
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.