Lenovo Yoga 920 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Firma Lenovo przygotowała kolejną serię urządzeń 2w1. Czy modele Yoga 920 są warte zakupu?

Sprzęty z rodziny Yoga przeważnie wyróżniają się ultramobilnym charakterem, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w podróży. Seria 920 również ma spełnić te kryteria, gwarantując przy okazji wydajną pracę w dwóch trybach – laptopa i tabletu.

Lenovo Yoga 920 – dane techniczne oraz cena

Oczywiście wiele zależy od tego, na którą konfigurację się zdecydujemy. Modele dostępne na rynku są zróżnicowane przede wszystkim pod względem wykorzystanych procesorów i matryc.

Lenovo Yoga 920 – dostępne konfiguracje

Warto nadmienić, że wersji sprzętowych nie jest dużo. Wynika to przede wszystkim ze specyfiku sprzętu i jego ściśle określonego zastosowania. Są to bowiem urządzenia 2w1, które mogą być wykorzystywane jak pełnoprawne laptopy, a także jako tablety. Yoga 920 jest więc kierowana przede wszystkim do osób, które dużo podróżują i poszukują dobrej jakości sprzętu mobilnego.

Jeżeli chodzi o procesory, do wyboru mamy dwie opcja. Tą droższą jest Lenovo Yoga 920 i7 – znajdziemy w niej procesor Intel Core i7-8550U. Jest to jeden z nowszych układów niskonapięciowych od Intela, dlatego możemy spodziewać się więcej niż przyzwoitej wydajności. Wyróżnia się on czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami, częstotliwość taktowania wynosi natomiast od 1800 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4000 MHz w trybie turbo. Do tego należy dodać jeszcze 8 MB pamięci podręcznej. A wszystko to przy zachowaniu bardzo niskiego współczynnika TDP, który wynosi 15 W.

Zobacz Lenovo Yoga 920

Otrzymujemy więc procesor niskonapięciowy o bardzo przyzwoitych parametrach, które gwarantują stabilną obsługę nie tylko podstawowych programów biurowych, ale również multimedialnych, programistycznych czy też graficznych. Jego uniwersalny charakter sprawia, że laptop Yoga 920 może zostać wykorzystany na wiele sposobów – zarówno podczas pracy, jak i relaksu.

Wszystko to zdają się potwierdzać testy wydajnościowe, przeprowadzone na popularnej platformie diagnostycznej Cinebench R15. W trybie jednowątkowym układ ten uzyskał średni wynik na poziomie 164 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniósł on 553 punkty. Są to bardzo dobre rezultaty, znacznie wyższe od tych uzyskiwanych przez odpowiednik procesora z siódmej generacji. Wynika to przede wszystkim z większej ilości rdzeni oraz wątków.

Na rynku dostępny jest również laptop Lenovo Yoga 920 i5. Cena jest niższa, ponieważ wykorzystuje on nieco słabszy procesor. Intel Core i5-8250U również jest układem czterordzeniowym i ośmiowątkowym. Wyróżnia się jednak nieco niższym taktowaniem, które wynosi od 1600 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 3400 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi również 6 MB pamięci podręcznej. Różnice nie są jednak duże, co widać w testach wydajności. Model i5 jest słabszy zaledwie o kilka-kilkanaście procent.

Niestety, żadna konfiguracja Lenovo Yoga 920 nie została wyposażona w dedykowaną kartę graficzną, co jednak wynika ze specyfiki sprzętu. Ograniczyć musimy się wyłącznie do jednostki zintegrowanej, którą jest Intel UHD Graphics 620. Poza obsługą rozdzielczości UHD, wyróżnia się taktowaniem rdzenia na poziomie od 300 MHz do 1150 MHz. Ze względu na pamięć współdzieloną, pozwoli na obsługę wyłączni podstawowych programów.

Producent zdecydował się na wykorzystanie szybkiej pamięci RAM typu DD4, której taktowanie wynosi 2400 MHz. Do tego dochodzi jeszcze nowoczesny dysk twardy SSD M.2 z interfejsem PCIe, który zapewnia bardzo szybkie ładowanie systemu operacyjnego.

Lenovo Yoga 920 – wygląd

Bezsprzecznym atutem omawianych urządzeń są ich kompaktowe wymiary oraz niewielka waga (zaledwie 1,37 kg). Dzięki temu ich przenoszenie, a także użytkowanie w podróży jest bardzo wygodne. Wpływ na to ma również dotykowy ekran. Laptop, pod względem designu, może się podobać. Przeważnie jest sprzedawany w kolorach brązowo-czarnych, jednak znaleźć można również model Lenovo Yoga 920 miedziany, a także szaro-czarny.

Całość bardzo dobrze pasuje do nowoczesnego charakteru sprzętu. Oczywiście niezwykle ważną kwestią jest ogólna wytrzymałość mechaniczna. Obudowa została wykonana za aluminium, dzięki czemu jej sztywność stoi na wysokim poziomie, co w przypadku sprzętów tego typu nie jest normą. Zarówno jednostka centralna, jak i ekran nie wyginają się łatwo pod naporem. Wspomnieć należy również o spasowaniu wszystkich elementów – wszystko zostało wykonane z dbałością o szczegóły, toteż konstrukcja sprawia wrażenie bardzo solidnej.

Zastrzeżenia można mieć natomiast do zestawu portów. Jest ubogi – dwa porty USB typu C, jeden typu 3.0 i gniazdo audio to dla wielu użytkowników za mało. Przy podłączaniu większej liczby sprzętów, konieczne będą odpowiednie przejściówki.

Lenovo Yoga 920 – matryca

Wszystkie modele laptopów Lenovo Yoga zostały wyposażone w matryce o przekątnej 13,9 cali. Warto jednak nadmienić, że na rynku dostępne są zarówno modele obsługujące rozdzielczość UHD 4K, jak i Full HD. Lenovo yoga 920 4k okaże się znacznie droższy, jednak z drugiej strony zapewnia doskonałe doznania z gier i filmów. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych preferencji użytkowników i konkretnego zastosowania sprzętu.

Co jednak ważniejsze, matryce laptopów zostały wykonane w technologii IPS, która zapewnia bardzo przyzwoitą jakość generowanych kolorów. Użytkownicy powinni być zadowoleni również z luminancji i kontrastu. Przyczepić nie można się także do obsługi dotyku – urządzenie w trybie tabletu spisuje się bardzo dobrze.

Lenovo Yoga 920 – klawiatura i touchpad

Pomimo kompaktowych wymiarów, tworzenie dłuższych tekstów na laptopie Yoga 920 jest bardzo wygodne. Związane jest to przede wszystkim z wysokiej jakości klawiatury wyspowej – rozmiar klawiszy jest w sam raz, to samo tyczy się ich skoku oraz reakcji. Użyte materiały i przełączniki sprawiają także, że klawiatura nie jest specjalnie głośna, co również pozytywnie wpływa na komfort codziennej pracy.

Warto podkreślić, że producent zdecydował się na zaimplementowanie podświetlenia klawiatury, a także dodanie czytnika linii papilarnych, który znajduje się po prawej stronie, zaraz pod klawiaturą. Większych zastrzeżeń nie można mieć również do touchpada – płytka wyróżnia się wygodnymi wymiarami i przyzwoitymi właściwościami ślizgowymi.

Lenovo Yoga 920 – wydajność

Niskonapięciowe procesory zamontowane w omawianych laptopach sprawdzają się bardzo dobrze. Gwarantują stabilną obsługę większości programów biurowych i multimedialnych, dlatego polecane są zarówno klientom biznesowym, jak i standardowym. Jak natomiast wygląda sprawa zintegrowanej karty graficznej?

Jak już wspomnieliśmy, pamięć współdzielona sprawia, że Intel UHD Graphics 620 pozwoli przede wszystkim na obsługę podstawowych programów – nie będą to zaawansowane narzędzia graficzne czy też projektowe. Jeśli więc szukacie sprzętu dla specjalistów, powinniście poszukać czegoś z jednostkami dedykowanymi. W programie 3DMark 11 Performance GPU omawiana karta zintegrowana uzyskała średni wynik na poziomie 1691 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics wyniósł on 87698 punktów. Warto nadmienić, że karta pozwoli na uruchomienie kilku gier wyróżniających się niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Lenovo Yoga 920 – wady i zalety

Do czynienia mamy z nowoczesnymi urządzeniami 2w1, które doskonale sprawdzają się w podróży. Ich kompaktowe wymiary i lekka waga sprawia, że praca w pociągu, samochodzie czy też w autobusie jest bardzo wygodna. Do tego wszystkiego należy dodać również więcej niż przyzwoitą wydajność procesorów, a także wykorzystanie szybkich dysków SSD. Dzięki temu, Yoga 920 zapewnia stabilną obsługą programów biurowych i multimedialnych. Praca w trybie tabletu również sprawdza się bardzo dobrze.

Po stronie zalet należy zapisać również atrakcyjną, wytrzymałą obudowę aluminiową, dobrej jakości matrycę, a także solidnie wykonany osprzęt. Jeżeli chodzi o wady, wspomnieć należy przede wszystkim o braku konfiguracji z dedykowaną kartą graficzną. Do tego dochodzi jeszcze ubogi zestaw portów, a także spora podatność na zabrudzenia.

ZALETY

  • Komfortowa praca w trybie laptopa i tabletu
  • Przyzwoite procesory
  • Szybkie dyski SSD M.2 PCIe
  • Wytrzymała, aluminiowa obudowa
  • Dobrze wykonany osprzęt
  • Wysokiej jakości matryca
  • Kompaktowe wymiary i niewielka waga

WADY

  • Brak wersji z dedykowaną kartą graficzną
  • Spora podatność na zabrudzenia
  • Ubogi zestaw portów
  • Wysokie ceny

Lenovo Yoga 920 – podsumowanie, czy warto?

Jeśli szukacie sprawnych urządzeń mobilnych, które moglibyście obsługiwać w różnych trybach, modele Yoga 920 wydają się dobrym wyborem. Co prawda ich ceny są wysokie, jednak w zamian otrzymujemy nowoczesny sprzęt o uniwersalnym charakterze.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.