Lodówka z dwoma agregatami - czy warto kupić?
Spis treści:
Dwa agregaty najczęściej stosowane są w dużych chłodziarkach, ponieważ tam jest to energetycznie uzasadnione, natomiast również w lodówkach średnich czasem stosuje się takie rozwiązanie, ponieważ dzięki temu użytkownik zachowuje większą kontrolę nad temperaturą.
Polecane lodówki
Jak działa lodówka z dwoma agregatami?
Klasyczny układ to użycie jednego agregatu do obsługi komory chłodniczej, a drugiego do chłodzenia zamrażarki. W zależności od parametrów sprzętu oba urządzenia mogą mieć różną wydajność (zależy to między innymi od objętości, którą mają chłodzić). Każdy z agregatów będzie miał oddzielny regulator temperatury i będzie mógł być wyłączony niezależnie na dowolny okres. Różnice w wyglądzie zewnętrznym sprzętu są jedynie symboliczne – układ elektryczny jest jeden, agregaty zwykle umieszczone są blisko siebie.
Czy warto zainwestować w lodówkę z dwoma agregatami?
Podstawowy powód, dla którego warto zwrócić uwagę na lodówki z dwoma agregatami, to możliwość niezależnej kontroli temperatury w obu obiegach. Taką samą możliwość dają również lodówki z jednym agregatem, dwoma termostatami i zaworem trójdrożnym. Są one zdecydowanie tańsze i dominują w segmencie sprzętu małego i średniego. W przypadku największych lodówek taka klasyczna konstrukcja jest jednak mało wydajna – warto zdecydować się na chłodziarkę z dwoma agregatami, jednak klasyczne lodówki wolnostojące o pojemności łącznej do 200 litrów to zdecydowanie domena pojedynczego agregatu. Wprawdzie teoretycznie jest to rozwiązanie droższe w eksploatacji, ale tylko nieznacznie, natomiast różnica w cenie zakupu zupełnie usprawiedliwia taką różnicę.
Czy lodówka z dwoma agregatami jest głośniejsza?
Teoretycznie dwa agregaty to wzrost głośności pracy lodówki. Jednak głośność sumaryczna nie jest sumą głośności pracujących urządzeń (jeśli są dwa agregaty o głośności, dajmy na to, 40 dB każdy, to w sumie nie osiągają nawet 60 dB, jeśli pracują równocześnie). Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za generowanie dodatkowego hałasu jest nie ilość agregatów, ale system w lodówkach no frost. Klasyczna lodówka zbiera wilgoć na tylnej ścianie, skąd krople spływają do parownika i odparowują. System no frost działa tak samo, jak klimatyzacja samochodowa, a to powoduje wzrost głośności. Ilość agregatów ma drugorzędne znaczenie, choć oczywiście będzie tu widoczny pewien wzrost głośności.
Zalety i wady lodówek z dwoma agregatami
- Możliwość całkowitego wyłączenia jednego agregatu na dowolny okres (np. na czas urlopu)
- Szybsze chłodzenie lub zamrażanie (15 kg/ dobę w stosunku do 5 kg/ dobę w przypadku lodówek z jednym agregatem)
- Przy optymalnym wykorzystaniu przestrzeni dużo większe możliwości kontroli zużycia energii
- Dużo wyższa cena w stosunku do agregatów pojedynczych
- Większa energochłonność, szczególnie przy niewłaściwej konfiguracji lub nieefektywnym wykorzystaniu miejsca
- W przypadku lodówek do zabudowy konieczność zapewnienie jeszcze lepszej wentylacji w celu odprowadzenia ciepła
Podsumowanie
Lodówki z dwoma agregatami mogą w niektórych przypadkach konkurować z lodówkami z jednym agregatem i dwoma termostatami. W praktyce jednak to drugie rozwiązanie nie zdaje egzaminu w sprzęcie o największych pojemnościach i wówczas warto zdecydować się na droższe, ale wydajniejsze lodówki z dwoma agregatami. Nie są one szczególnie głośne, produkowane są zarówno modele lodówek wolnostojących, jak i lodówki do zabudowy, dlatego problemów z doborem być nie powinno. Co ważne – aby ten zakup był opłacalny, trzeba rozsądnie używać przestrzeni lodówki – chłodzenie pustej komory nie ma sensu, dlatego zastosowanie lodówek dwuagregatowych jest ograniczone.
Znajdziesz w Morele
Lodówki Samsung - Lodówki Side by Side - Lodówki z kostkarką - Lodówki turystyczne na prąd - Lodówki samochodowe
Komentarze (0)