Lornetka do obserwacji nocnych - Jak wybrać? Jaka najlepsza?

| 0 Komentarzy
Dobra lornetka to zakup na długie lata, dlatego warto przy jej wyborze kierować się jakością wykonania oraz jej parametrami, które przekładają się na wygodę użytkowania oraz niezawodność. Każdy pasjonat obserwacji nocnego nieba doceni lornetkę dobraną do stosowania w nocy. Podpowiemy, czym się kierować i jak wybrać najlepszy model.

Zobacz również artykuły:

Jaki dysk dla fotografa? Dysk SSD czy HDD?

Jak wybrać obiektyw?

Jak wybrać lustrzankę cyfrową?

Lornetka to podstawowy sprzęt służący do obserwacji. Jest lekka, niewielka i mieści się w plecaku. To czyni ją idealnym wyborem do zastosowania w terenie. Z lornetek korzystają przyrodnicy, obserwatorzy przyrody oraz miłośnicy nocnego nieba. Lornetka, która będzie doskonałym narzędziem do obserwacji dziennej niekoniecznie sprawdzi się w nocy. Dlatego, jeśli poszukiwany sprzęt ma być wykorzystywany głównie nocą, warto wybrać model, który jest dedykowany takim zastosowaniom. Dobra lornetka nocna może być użytkowana także w ciągu dnia.

Przy wyborze lornetki należy zwrócić uwagę na jej parametry. Kluczowe znaczenie mają przede wszystkim:

  • Średnica obiektywu – to wyrażona w milimetrach średnica przedniej soczewki, czyli tej, która znajduje się po stronie obserwowanego obiektu. Wielkość średnicy obiektywu pomaga zorientować się w wielkości samej lornetki, co jest bardzo przydatne, gdy zakup ma miejsce na przykład w sklepie internetowym. Od wielkości średnicy obiektywu zależy również jasność samego obiektywu. Im obiektyw jest jaśniejszy, tym lepiej sprawdzi się w sytuacji, gdy oświetlenie jest słabe, czyli na przykład w nocy. Podsumowując – do obserwacji nocnych najlepiej wybierać lornetki o jasnym, większym obiektywie.
  • Powiększenie – to pierwsze z oznaczeń każdej lornetki. Ten parametr wskazuje, ile razy zostanie powiększony obraz o określonej średnicy obiektywu (zapis powiększenia to na przykład 8 x 32, który oznacza ośmiokrotne powiększenie).
  • Pole widzenia – kolejny bardzo istotny parametr przy wyborze lornetki. Pole widzenia oznacza, jak duży fragment obszaru obejmiemy wzrokiem przez lornetkę. Pole widzenia jest wyrażane w stopniach kątowych oraz w metrach na 1000 metrów. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że rzeczywisty kąt widzenia jest uzależniony również od stopnia powiększenia obrazu, stąd porównywanie różnych lornetek powinno uwzględniać różnice w tym zakresie.
  • Odstęp źrenicy wyjściowej – to wartość, która jest podawana w milimetrach. Jej zadaniem jest określenie maksymalnej odległości pomiędzy okiem obserwatora a okularem lornetki, przy której obserwator nie traci pola widzenia ani ostrości. Ta informacja jest kluczowa dla osób z wadą wzroku, które muszą korzystać z okularów podczas obserwowania przez lornetkę.

Najlepsze lornetki.

 

Wybór lornetki do obserwacji nocnych nie jest łatwy. Trzeba choć mniej więcej orientować się w przedstawionych powyżej parametrach. Poza tym duże znaczenie ma również cena sprzętu i jakość wykonania. Lornetki do obserwacji nocnych są bardzo często użytkowane przez myśliwych oraz miłośników astronomii. Powinny być więc wykonane solidnie. Ich waga ma znaczenie drugorzędne, gdyż bardzo często bywają użytkowane w zestawie ze statywem.

 

4,5
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:24
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.