Lustro samoprzylepne - jak wybrać? Jakie najlepsze?
Spis treści:
Czym są lustra samoprzylepne?
Najczęściej mając na myśli lustra samoprzylepne, mówi się o lustrach foliowych. Tak naprawdę nawet nie jest to folia, ponieważ takie lustra wykonuje się z różnych materiałów, zwykle dwóch lub trzech różnych, a to dlatego, że trzeba dość wiernie oddać zachowanie pokrytej srebrem tafli szkła, czyli klasycznego lustra. Wszystkie tworzywa używane do produkcji luster samoprzylepnych muszą być odpowiednio wysokiej jakości, a także muszą być dobrane w taki sposób, aby dało się je nakleić nawet na dość nierówną powierzchnię, a wcześniej wyciąć w pożądany kształt na wielkiej prasie.
Lustra samoprzylepne: ceny i warianty
Lustra samoprzylepne kosztują od kilkudziesięciu złotych do nawet około tysiąca. Te najtańsze to zwykle wieloelementowe, ale niezbyt duże lustra, natomiast te ostatnie – też niezbyt często spotykane, wykonywane są z nieco innych materiałów i mogą mieć bardzo niezwykłe kształty. Zdecydowana większość luster samoprzylepnych kosztuje poniżej 200 złotych i generalnie zakup jednej sztuki lub jednego zestawu wystarcza, żeby zastąpić klasyczne lustro.
Część droższych luster jest wykonywana na mocniejszych, sztywniejszych podkładach, co większa trwałość, ale może też zmniejszać możliwość montażu na nierównej powierzchni. Tańsze, najczęściej dość cienkie lustra są elastyczne, ale z kolei problemem może być raczej przeciętnej jakości warstwa klejąca.
Lustro samoprzylepne: jakie najlepsze?
Wybór idealnego lustra samoprzylepnego jest trudniejszy, niż się wydaje. Wszystko dlatego, że w przypadku foliowych luster nie można już ich funkcji sprowadzać do zwierciadła. Równie dobrze lustra takie mogą być wykorzystywane po prostu jako dekoracja, ale oczywiście nie wszystkie i nie wszędzie. Należy więc dokładniej przyjrzeć się tym produktom i ich parametrom.
- Jakość wykonania. Ile można się spodziewać po foliowym lustrze za 30 złotych? Zaskakująco wiele. Choć łączna powierzchnia elementów składających się na takie lustro (zwykle są to bowiem kompozycje z 5-9 elementów) jest nieduża, to estetycznie naklejone mogą one zająć około ćwierć metra kwadratowego. Oczywiście w tych przypadkach powierzchnia zwierciadlana rzadko będzie idealna, mogą pojawić się jakieś drobne skazy, szczególnie przy krawędziach.
- Pojedyncze i w zestawach. Ozdobne lustra samoprzylepne najczęściej tworzą wspomniane już kompozycje. W opakowaniu znajduje się kilka luster, najczęściej mających ten sam obrys, tylko różne wymiary, a które można zupełnie dowolnie naklejać na różnych powierzchniach. Tego rodzaju lustro foliowe z pewnością może zastąpić dekoracje we wnętrzach wykonanych w nowoczesnych stylach. Trudniej będzie pogodzić je na przykład ze stylem klasycznym, pałacowym czy wiejskim. Jeśli chodzi o funkcjonalność, to muszą one ustąpić lustrom pojedynczym o większej powierzchni. Są one przeważnie droższe, ale już nie zawsze lepiej wykończone, o czym warto pamiętać przy zakupie. Takie lustro całkiem nieźle zastąpi tradycyjne, wieszane.
- Cena. Choć cena sama w sobie o jakości nie świadczy, może być jej dobrą wskazówką. Należy jednak pamiętać, że także w przypadku luster samoprzylepnych są producenci, którzy z jakiegoś powodu wyceniają swoje wyroby trzykrotnie wyżej od pozostałych, choć nie znajduje to odzwierciedlenie w jakości folii. Warto natomiast dopłacić za lustra wykończone na przykład trwalszą folią ochronną. Nieczęsto producenci w ogóle wspominają o tym, jak wytrzymała jest zewnętrzna warstwa, ale warto mieć to na uwadze i tam, gdzie będzie taka możliwość, wziąć również pod rozwagę ten czynnik.
- Wielkość. Duże lustra są droższe, mniejsze tańsze. Większe sprawdzą się jako zwierciadła, mniejsze jako dekoracja. Co ważne, transport dużych luster może być bardzo nieopłacalny, natomiast małe lustra, przysuwając do siebie na nieco mniejsze odległości, mogą z powodzeniem zastąpić niewielkie jednoczęściowe lustro.
- Estetyka. Teoretycznie takie lustra można zamówić bezpośrednio u chińskiego dystrybutora, ale zwykle pojawi się w takich przypadkach poważny problem z jakością. Często nawet nie dlatego, że prasa miała za mały nacisk i folia przy brzegach została poszarpana, ale dlatego, że w trasie paczki bywają źle zabezpieczone i powierzchnia luster nierzadko się rysuje.
Komentarze (0)