M.2 SATA vs M.2 NVMe – który dysk SSD wybrać?

| 0 Komentarzy
M2 Sata vs M2 Nvme, który z dysków będzie lepszy? Doradzamy!

Jeśli zastanawiasz się, który dysk SSD będzie lepszym wyborem – dysk Sata czy dysk Nvme, to zapoznaj się z treścią poniżej. Wyjaśniamy różnice i doradzamy, który dysk wewnętrzny SSD wybrać.

M.2 SATA vs M.2 NVMe – różnice

Dyski wewnętrzne SSD M2 to obecnie najbardziej popularne rodzaje dysków. Ze względu na swoją charakterystyczną budowę są określane jako „m2” – jest to rodzaj złącza do kart rozszerzeń, które umożliwia instalację bezpośrednio na płycie głównej. Dyski są wąskie i nieduże, a dzięki niewielkim rozmiarom idealnie nadają się do laptopów, notebooków, a nawet ultrabooków. Dysk M2 zajmuje o wiele mniej miejsca niż 2,5 calowe dyski SSD lub dyski twarde i jest o wiele szybszy niż dysk HDD. Popularnie obecne złącze M.2 jest następcą złącza SATA.

Spośród dysków SSD M2 można wyróżnić dwa rodzaje, które zdecydowanie różnią się od siebie. To właśnie dysk NVMe oraz dysk SATA należą do tej grupy dysków SSD. Warto zaznaczyć, że dysk SSD M2 będzie działał tylko z płytami głównymi, które posiadają gniazdo M2. Dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup dysku, to upewnij się, czy płyta ma gniazdo M2.

M.2 SATA

Zasadniczą różnicę między M2 SSD SATA a NVMe stanowi rodzaj zastosowanej technologii interfejsu i stopień wydajności.

Dysk M2 SATA oparty jest na interfejsie SATA III, który może działać z prędkością do 6 GB/s oraz zapewniać przepustowość do 600 MB/s. Ta ograniczona przepustowość interfejsu uniemożliwia wykorzystanie pełnych możliwości najnowszych dysków SSD.

Dysk korzysta z protokołu AHCI, za pomocą którego sterowniki komunikacyjne zapewniają przepływ danych między pamięcią systemową a przyłączonym dyskiem SATA. Jest to rodzaj interfejsu komunikacyjnego, który wprowadził pojedynczą kolejkę żądań dla pamięci masowej, która obsługuje 32 polecenia.

Dysk M2 SATA jest to najniższa klasa dysków SSD i wykorzystuje ten sam interfejs co dyski twarde. Dlatego ze względu na podobne osiągi i niewielki rozmiar, dysk M2 może być alternatywą dla 2,5 calowych dysków SATA. W komputerze kompaktowym lub laptopie zajmie o wiele mniej miejsca.

M.2 NVMe

Dysk Nvme SSD korzysta z interfejsu PCIe i specjalnie opracowanej technologii NVMe. Nowa technologia została stworzona z myślą o wyeliminowaniu ograniczeń charakterystycznych dla dysku M2 SATA. W NVMe została zastosowana magistrala PCIe, która umożliwia przesyłanie większej ilości danych bezpośrednio z procesora komputera na dysk SSD.

W PCIe NVMe interfejs komunikacyjny zapewnia obsługę około 65K kolejek, a każda z nich może obejmować około 65K poleceń. W porównaniu do protokołu AHCI, który wprowadzał pojedynczą kolejkę obsługującą tylko 32 polecenia, obecny standard jest niebywałym osiągnięciem technologicznym.

Dysk NVMe jest bardziej wydajny niż dysk M2 SATA. Zapewnia mniejsze opóźnienia przy przetwarzaniu poleceń zapisu i odczytu. Poza tym umożliwia wykonywanie wielu zapisów w jednym czasie i zużywa mniejszą ilość energii.

Który dysk SSD wybrać? M2 SATA czy NVMe?

Bez wątpienia wybór dysku M2 SSD wpłynie na jakość pracy komputera. To od parametrów dysku wewnętrznego SSD zależy szybkość, z jaką uruchamia się system, czas kopiowania filmów czy zapisywania obrazów. Dysk poprawia wydajność systemu, dzięki czemu gry ładują się szybciej i nie musimy długo czekać na otwarcie zainstalowanego na dysku programu.

Wracając do głównego pytania – w zestawieniu NMVe vs M2 SATA, który dysk jest lepszy? Oczywiście wszystko zależy od tego, do jakich celów wykorzystujemy komputer lub laptop. Jeżeli nie pracujemy na wymagających programach, które na przykład służą do obróbki zdjęć czy filmów, to spokojnie wystarczy dysk SATA. Osoby, które nie są zadowolone z pracy urządzenia, mogą pomyśleć o wymianie dysku. Jest to najlepszy sposób na to, jak przyspieszyć laptopa podczas pracy w wymagających aplikacjach.

Zastanawiasz się, jaki dysk SSD w 2023 roku warto kupić? W rankingach najlepszych dysków SSD widnieją takie pozycje jak: Samsung 870 QVO 1TB czy GoodRam CX400 Gen.2 512 GB.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.