Mac czy PC – jaki komputer do obróbki fotografii?

| 0 Komentarzy
Jednym z pytań, które często pojawiają się w grupach dyskusyjnych dla fotografów, jest właśnie kwestia wyboru komputera do obróbki zdjęć. Czy lepszy będzie klasyczny komputer PC, a może Mac?

Zarówno komputer PC, jak i Mac może być dobrym wyborem niemal do każdego zastosowania – to kwestia doboru odpowiednich parametrów urządzenia, ale nie tylko. Liczy się również komfort pracy w konkretnym środowisku i systemie. Co wybrać do obróbki zdjęć: klasyczny komputer, a może sprzęt od Apple?

Polecane komputery

Dobry komputer do obróbki fotografii – jak go dobrać?

Wybór urządzenia do pracy nad zdjęciami wcale nie jest prosty. Gdyby tak było, w sieci nie pojawiałyby się kolejne zapytania i przeciągające się dyskusje o wyższości MacBooka nad PC lub na odwrót. By dobrać odpowiedni sprzęt do obróbki foto, trzeba uściślić kilka kwestii:

  • Jakiego rodzaju retuszem zajmuje się użytkownik? Jakiej jakości i rozdzielczości są to zdjęcia? Czy praca ma się odbywać w głębi kolorów 8, a może 16 bitów na kanał? Wbrew pozorom ma to kolosalne znaczenie, bo innych parametrów do pracy wymaga obróbka fotografii typu high end przy 16 bitach na kanał, a innych fotografia ślubna lub sportowa, gdzie często pracuje się na 8 bitach na kanał. Im wyższa jakość retuszowanych fotografii i wyższe oczekiwania z nimi związane, tym większą moc obliczeniową musi posiadać komputer i tym lepszym wyświetlaczem trzeba dysponować.
  • Jaki jest budżet na zakup komputera do retuszu? Czy dopuszczalna jest opcja późniejszej rozbudowy sprzętu, czy też od razu należy kupić kompletne narzędzie do pracy? To ważne, bo dysproporcje cenowe pomiędzy komputerami PC i Mac są ogromne. Można z góry przyjąć, że posiadając niewielkie środki na zakup, warto skupić się na urządzeniach z Windowsem.
  • Jak wygląda lub ma wyglądać stanowisko pracy? Czy w grę wchodzi użytkowanie wielu monitorów o wysokiej rozdzielczości? Przy kilku monitorach o różnych rozdzielczościach pojawia się nieco problemów z zarządzaniem kolorem i skalowaniem obrazu w systemie Windows. Mac radzi sobie z tym o wiele lepiej i niemal intuicyjnie.
  • Czy komputer ma służyć wyłącznie do retuszu? Jeśli tak, można nie zwracać uwagi na kwestie, które nie mają znaczenia dla pracy nad obróbką zdjęć. Jeśli nie, warto się zastanowić, do czego dokładnie ma być używany sprzęt, bo na przykład do grania w gry PC zdecydowanie lepiej kupić komputer z Windowsem.

Jakie parametry komputera do obróbki zdjęć są najważniejsze?

Obróbka fotografii, a szczególnie praca na wielu warstwach i na plikach o bardzo dużej rozdzielczości, wymaga dysponowania naprawdę dobrej klasy sprzętem. Wysoka wydajność komputera przydaje się, z resztą, nie tylko podczas retuszu konkretnych zdjęć, ale także podczas pracy na wielu plikach jednocześnie, przy wywoływaniu plików RAW i w wielu innych zastosowaniach. By mieć pewność, że praca będzie komfortowa, należy rozglądać się za komputerem, który dysponuje:

  • Odpowiednim zapasem pamięci RAM – co to znaczy odpowiednim? Za minimum przyjmuje się 16 GB, ale przy naprawdę zaawansowanych pracach przyda się 24 lub 32 GB. Nawet większy zapas RAM-u może być dobrą opcją na przyszłość, a także wówczas, gdy użytkownik zajmuje się także obróbką wideo. Oczywiście powinna to być pamięć RAM o wyższym taktowaniu i najlepiej dwukanałowa (np. 2 x 8 GB zamiast 1 x 16 GB).
  • Szybkim dyskiem SSD – to już standard w wydajnych komputerach. Najlepiej gdyby był to dysk SSD M.2 lub M.2 PCIe, ale nawet zwykły dysk SSD jest o wiele szybszy od standardowego dysku twardego.
  • Wydajnym procesorem – za minimum warto uznać 4 rdzenie i wysoki poziom taktowania, odblokowany mnożnik lub tryb turbo do dyspozycji. Rozsądnym rozwiązaniem będzie procesor Intel Core i5, i7 lub i9 albo jednostka profesjonalna, jak Intel Xeon, przy czym kompletowanie stacji roboczej z profesjonalnymi podzespołami niekoniecznie ma sens w przypadku retuszu, a raczej przy projektowaniu, pracach inżynieryjnych oraz w obróbce wideo.
  • Dobrą grafiką – choć jest to kwestia dyskusyjna. Wielu fotografów i retuszerów korzysta bowiem ze zintegrowanej grafiki lub niezbyt zaawansowanych układów dedykowanych. Wynika to z faktu, że popularne programy do retuszu zdjęć nie wykorzystują w pełni potencjału karty graficznej, ale korzystają raczej z zasobów procesora oraz pamięci RAM, przez do przepłacanie za wydajną grafikę ma mniej sensu niż dopłacenie do pozostałych podzespołów. Jednak to się zmienia, a niektóre programy korzystają także z pamięci własnej karty graficznej oraz z jej zasobów i można przypuszczać, że trend ten będzie postępował. Dobra grafika przyda się także wówczas, gdy komputer ma służyć również do gier. Warto więc postawić na kartę dysponującą 4, 6 lub 8 GB pamięci własnej.
  • Odpowiednimi złączami – to ważne, gdy do komputera ma być podłączanych kilka monitorów, co jest częstą praktyką. Warto zweryfikować interfejs, jakim posługują się posiadane lub upatrzone monitory i upewnić się, że będą mogły zostać podłączone do urządzenia.
  • System operacyjny – osoby trudniące się retuszem zdjęć korzystają najczęściej z Windowsa albo macOS. Co do wyższości jednego z tych rozwiązań nad drugim toczą się liczne spory w samym środowisku fotografów. Z jednej strony Mac daje wygodniejsze opcje zarządzania kolorem, a wyświetlacze Retina stosowane w MacBookach i iMacach są znakomite. Z drugiej strony to na komputery z Windowsem dedykowane są gry komputerowe, a przecież wiele osób chce kupić jeden komputer do pracy i rozrywki. Temu zagadnieniu należy się więc przyjrzeć bliżej.

Mac do obróbki zdjęć – zalety i wady

Wielu fotografów i osób zajmujących się retuszem stawia na urządzenia marki Apple. Po części wynika to z bardzo dobrego wyświetlacza Retina, jaki jest stosowany w tych sprzętach, ale też ze specyfiki systemu operacyjnego, który bardzo ułatwia retusz i pracę kreatywną. Przyjrzyjmy się bliżej wadom i zaletom urządzeniom marki Apple do retuszu zdjęć.

Mac do retuszu zdjęć

ZALETY

  • W przypadku wybranych modeli MacBooka lu iMaca mamy do czynienia z kompletnym urządzeniem wyposażonym w wysokiej klasy wyświetlacz Retina.
  • Niektóre programy i aplikacje do zastosowań kreatywnych są oferowane wyłącznie na komputery Apple.
  • System macOS ułatwia zarządzanie kolorem, korzystanie z profilów kolorystycznych oraz skalowanie – nie pojawiają się problemy przy wykorzystywaniu kilku monitorów o różnorodnych parametrach i ustawieniach dla poszczególnych programów i aplikacji, co ma często miejsce w Windowsie.
  • Urządzenia Apple są kompaktowe (nawet stacjonarne urządzenia tej marki można traktować, jak mobilne i zabierać ze sobą do studia, pracy, domu i w inne miejsca) i często wykorzystywane w środowisku kreatywnym.
  • System operacyjny macOS nie stwarza szczególnych problemów, jest intuicyjny, rzadko się zawiesza. Jest ceniony za stabilność i bezpieczeństwo.

WADY

  • Kiepski stosunek ceny do wydajności i parametrów urządzenia – za podobną kwotę można kupić o wiele mocniejszą konfigurację PC.
  • Mac nie sprawdzi się wówczas, gdy szukamy sprzętu do pracy nad obróbką zdjęć, ale też do gier komputerowych.
  • System operacyjny macOS jest specyficzny i nie każdy uzna go za funkcjonalny. Jeśli korzystamy także z urządzeń z Windowsem może być trudno się przestawić. Pojawić mogą się także problemy z kompatybilnością pomiędzy licznymi sprzętami.

Jak widać, korzystanie z komputera Mac do obróbki zdjęć ma wiele zalet. Jeśli jest się gotowym dopłacić do urządzenia marki Apple i nie potrzebuje się komputera, który sprawdzi się doskonale także w grach, to będzie to naprawdę dobry wybór.

Komputer z Windowsem do obróbki zdjęć – zalety i wady

Komputery z systemem Windows bywają demonizowane w porównaniu z urządzeniami marki Apple. Wiele lat temu, gdy w użytku były starsze wersje systemu Windows, faktycznie trudno było mówić o stabilności, intuicyjnej obsłudze i wielu przydatnych aplikacjach systemowych. Wraz z upowszechnieniem się systemu Windows 7, a potem Windows 10, praca na urządzeniach w nie wyposażonych nie wiąże się już z tyloma problemami. Kluczową zaletą komputerów PC jest jednak co innego – cena i stosunek ceny do wydajności urządzenia. Jakie są inne zalety oraz wady komputera PC do obróbki zdjęć?

Komputer PC do obróbki fotografii

ZALETY

  • Bardzo dobry stosunek ceny do wydajności w porównaniu z urządzeniami marki Apple – za tę samą kwotę można kupić urządzenie o zdecydowanie lepszych podzespołach.
  • Niemal nieograniczona swoboda w tworzeniu konfiguracji – można wybierać spośród licznych procesorów, kart graficznych, dobrać preferowaną pojemność RAM i inne komponenty.
  • Łatwa rozbudowa w przypadku komputera stacjonarnego – można z czasem dokładać dodatkowe elementy, jak kolejny dysk SSD lub więcej pamięci RAM, co pozwala obniżyć początkowy koszt zakupu.
  • Uniwersalność – komputer PC doskonale sprawdza się w pracy nad retuszem, ale też w projektowaniu graficznym, obróbce wideo oraz w grach komputerowych.
  • Intuicyjny i popularny system operacyjny.

WADY

  • Trudności w zarządzaniu kolorem, a szczególnie przy wielu monitorach o różnorodnych parametrach (rozdzielczość, gamut). Często spotyka się sytuacje, w których inne kolory wyświetlane są w zależności od programu, a inne w przeglądarce systemowej – trzeba poświęcić nieco czasu na odpowiednie ustawienia, a i tak mogą zdarzać się rozbieżności.
  • Możliwe trudności systemowe w przypadku pracy na kilku monitorach jednocześnie, gdy konieczne jest skalowanie, a szczególnie inne dla różnych wyświetlaczy.
  • Sam system Windows dla niektórych użytkowników jest mniej intuicyjny od macOS, a w dodatku część aplikacji i narzędzi kreatywnych jest tworzonych jedynie z myślą o środowisku Mac.

Jak widać, komputer PC ma również bardzo wiele mocnych stron w przypadku zastosowania do retuszu. Priorytetem jest naprawdę bardzo duża wydajność w rozsądnej cenie – to kwestia odpowiedniej konfiguracji sprzętowej. Ogromne znaczenie dla wielu użytkowników ma również uniwersalność tego rozwiązania i fakt, że komputer będzie mógł posłużyć także do gier.

Jaki Mac do obróbki zdjęć?

W sprzedaży znajdziemy wiele modeli urządzeń marki Apple, ale oczywiście nie każde z nich dobrze sprawdzi się w obróbce zdjęć. Oto kilka modeli, które można polecić do tego zastosowania:

  • Mac Pro – szczególnie jego nowsze wersje, które dysponują wydajnymi procesorami Intel Core i7 lub nawet i9, 16 lub 32 GB pamięci RAM, a przy tym są wyposażone w funkcjonalny touchbar oraz jasny i doskonale dopracowany wyświetlacz Retina. Przykładem takiego urządzenia jest Laptop Apple Macbook Pro 15 z Touch Bar (MV902ZE/A) lub Laptop Apple Macbook Pro 15 z Touch Bar (MR932ZE/A/P1/R1/G1), a sporym mankamentem tego rozwiązania jest głównie jego cena.
  • iMac – koniecznie z wyświetlaczem Retina i odpowiednimi parametrami. To urządzenie typu all in one, stąd też większy wydatek może się opłacić (nie trzeba wówczas kupować monitora, a jeśli potrzebuje się kilku do pracy, to można ten zakup odłożyć w czasie). Warto wybrać model z procesorem i5 lub i7 oraz z dyskiem SSD. Przykładem takiego urządzenia jest Komputer Apple iMac 27 5K (Z0TP002VW).
  • iMac Pro – zdecydowanie lepsza opcja niż klasyczny iMac, a głównie za sprawą jego parametrów. W urządzeniach tej klasy, które są jednak bardzo kosztowne, można znaleźć procesory Intel Xeon, 32 GB pamięci RAM i znakomity wyświetlacz 5K. Przykładem urządzenia tego rodzaju jest Komputer Apple iMac Pro 27 (MQ2Y2ZE/A).

W sprzedaży znajdziemy oczywiście także inne urządzenia, jak choćby Mac Mini – do obróbki zdjęć lepszy będzie jednak iMac lub MacBook Pro ze względu na parametry, a przy małym budżecie – komputer PC.

Jaki komputer do obróbki zdjęć?

W przypadku chęci zakupu komputera z Windowsem do obróbki zdjęć, wybór jest zdecydowanie większy niż w sytuacji, gdy wybór padł na sprzęty Apple. Możemy sięgnąć po komputer PC lub po laptopa, a także po profesjonalną stację roboczą. Można zdecydować się na zakup gotowej konfiguracji albo stworzyć ją samodzielnie i od podstaw. Jeśli samodzielna konfiguracja nas nie przekonuje, możemy sięgnąć po gotowe rozwiązanie typu:

  • Komputer Morele Game X G500 i5-9400F/ B360/ GTX1660Ti/ 32 GB RAM/ 512 GB M.2 PCIe/ 2 TB HDD/ - całkiem przystępny cenowo komputer do gier i obróbki foto. Zastosowano w nim wydajny procesor Intel Core i5-9400F o 6 rdzeniach i taktowaniu do 4.1 GHz. Uzupełnieniem konfiguracji jest wydajna grafika GeForce GTX 1660 Ti z 6 GB pamięci własnej, a także 32 GB pamięci RAM DDR4 o taktowaniu 3000 MHz, dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 512 GB i dysk HDD o pojemności 2 TB. Konfigurację należy jedynie uzupełnić o odpowiedni monitor.
  • Komputer Morele Game X G700 i7-9700K/ Z390/ GTX1660Ti/ 32 GB RAM/ 256 GB M.2 PCIe/ 1 TB HDD/ - kolejny komputer dla graczy, który świetnie sprawdzi się także w obróbce fotografii. Na pokładzie znalazł się wydajny procesor Intel Core i7-9700K, który dysponuje 8 rdzeniami i oferuje taktowanie do 4.9 GHz. Karta graficzna to GeForce GTX 1660 Ti z 6 GB pamięci własnej. W konfiguracji zastosowano także 32 GB pamięci RAM o taktowaniu 3000 MHz oraz dysk SSD M.2 PCIe o pojemnoścoi 512 GB i HDD o pojemności 1 TB. Konfigurację należy uzupełnić o odpowiedni monitor.
  • Komputer Morele Pro Studio P1000 R7-2700X/ X470/ P1000/ 32GB RAM/ 512GB M.2 PCIe/ 2TB HDD – komputer stacjonarny z półki dla profesjonalistów. Wyposażono go w wydajny procesor AMD Ryzen 7 2700X o 8 rdzeniach i taktowaniu do 4.3 GHz w trybie turbo. Na pokładzie znalazła się profesjonalna grafika NVIDIA Quadro P1000 z 4 GB pamięci własnej oraz 32 GB pamięci RAM o taktowaniu 3000 MHz. Uzupełnieniem konfiguracji jest dysk HDD 2 TB oraz dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 512 GB. Jeśli zastanawiamy się nad tym, jaki komputer do obróbki zdjęć i filmów wybrać, to może to być dobry wybór.
  • Laptop Lenovo ThinkPad X1 Extreme (20MF000UPB) – notebooki z linii ThinkPad od Lenovo cieszą się dużą popularnością wśród profesjonalistów. Ten model wyposażony jest w wydajny procesor Intel Core i7-8750H o 6 rdzeniach i 12 wątkach oraz taktowaniu do 4.1 GHz w trybie turbo. Wsparciem dla procesora jest aż 32 GB pamięci RAM DDR4 o taktowaniu 2400 MHz. W urządzeniu zastosowano dedykowaną grafikę NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti, która sprawdzi się w obróbce fotografii, ale też w grach i montażu wideo. Na uwagę zasługuje ekran o rozdzielczości 4K i matrycy IPS. W urządzeniu zastosowano także dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 512 GB.
  • Laptop HP ZBook Studio G5 (4QH10EA) – profesjonalny notebook do obróbki fotografii i wideo. Urządzenie wyposażono w wydajny procesor Intel Core i7-8750H, 16 GB pamięci RAM DDR4 o taktowaniu 2666 MHz, dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 512 GB oraz w profesjonalną kartę graficzną NVIDIA Quadro P1000, która dysponuje 4 GB pamięci VRAM. Uwagę zwraca ekran z matrycą IPS i rozdzielczością 4K.
Udostępnij
4,8
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.