macOS X - co warto wiedzieć?

| 0 Komentarzy
Decydując się na zakup komputera Apple, warto poznać istotne informacje na temat jego systemu operacyjnego.

Osoby przesiadające z urządzeń pracujących na Windowsie, a także wszyscy ci, którzy pierwszy raz będą mieli styczność z Macami, często mają szereg obaw związanych z koniecznością przyzwyczajenia się do zupełnie nowego środowiska, opartego na nieco innych zasadach niż w przypadku sprzętu korzystającego z systemu Microsoftu.

Polecane laptopy Apple

I choć ów obawy szybko zostają rozwiane (wystarczy chwila, by przyzwyczaić się do Mac OS), warto zawczasu sprawdzić, co czeka nas po zakupie komputera stacjonarnego lub laptopa. Jeśli więc nadal nie wiecie, czego możecie się spodziewać, poniższe informacje mogą Wam pomóc.

Polecane produkty Apple

Co to jest Mac OS X?

Mówiąc krótko, jest to system operacyjny, na którym pracują komputery Apple. Jest oznaczony symbolem X, ponieważ obecnie mamy do czynienia z dziesiątą wersją tego oprogramowania. I choć X zostało już usunięte z nazwy (dzisiaj system określany jest jako macOS), nadal jest to wersja dziesiąta.

Warto podkreślić, że kolejne aktualizacje pojawiają się dość regularnie. Najnowsza, czyli High Sierra, na rynku pojawiła się 25 września 2017 i przyjęła numerację 10.13 – obecnie, od 8 stycznia 2018 roku, w komputerach dominuje wersja 10.13.3. W 2016 roku system nosił nazwę Sierra, w 2015 El Capitan, a w 2014 Yosemite. Jak widać, w każdym roku mamy do czynienia z nową wersją systemu. Wyjątkami w XI wieku były lata 2004, 2006, 2008 i 2010 kiedy to mieliśmy do czynienia z dłuższą przerwą.

System Mac OS – charakterystyka

Skoro wiemy już, z czym mamy do czynienia, warto wymienić kilka wyróżników związanych z omawianym środowiskiem, które pozwolą zrozumieć jego popularność, a także sposób funkcjonowania.

  • Prostota obsługi – należy podkreślić to z całą mocą. System Mac OS jest bardzo łatwy w użyciu, zwłaszcza dla osób początkujących. Dotyczy to jednak nie tylko poszczególnych funkcji samego oprogramowania, ale również przygotowanych programów. W wielu przypadkach czynności wykonywane są za sprawą jednego kliknięcia, a sam system przeprowadza nas przez większość operacji. Co więcej, poszczególne programy w sporej większości przypadków są do siebie bardzo zbliżone pod kątem sposobu użycia. Dzięki temu opanowując jeden z nich, możemy mieć pewność, że spokojnie poradzimy sobie z innymi. To właśnie ta spójność jest najczęściej podnoszona w przypadku chwalenia omawianego systemu.
  • Ekosystem – integralność dotyczy jednak nie tylko programów, ale również wszystkich urządzeń od Apple. Współpracują ze sobą w sposób doskonały. Przeglądając konkretną stronę internetową na Macbooku, możemy pochwycić iPhone’a i kontynuować przeglądanie tej samej strony z dokładnie tego samego miejsca. To samo tyczy się pisania wiadomości e-mail, kopiowania tekstu, odbierania rozmów i wiadomości, a także wielu innych czynności. Integracja urządzeń jest niezwykle przydatna.
  • Stabilność pracy – z racji tego, że system Mac OS instalowany jest na ograniczonej liczbie urządzeń i konfiguracji, możemy mieć pewność, że na każdym komputerze programy będą działały tak samo, bez obaw o ewentualne awarie czy nieścisłości. Pod tym względem Mac OS zdecydowanie przewyższa Windowsa, który jest instalowany na tysiącach zróżnicowanych urządzeń.
  • Wysokie bezpieczeństwo – na system Apple powstało zdecydowanie mniej wirusów niż na oprogramowanie Microsoftu, dzięki czemu możemy czuć się bezpieczni. Oczywiście nie oznacza to, że zagrożenia nie ma – jest ono po prostu niższe.
  • Łatwe przenoszenie plików – jeżeli przesiadamy się z innego Maca lub urządzenia opartego na systemie Windows, możemy w prosty sposób przenieść wszystkie najważniejsze pliki, foldery, ustawienia czy aplikacje.

Wady systemu Mac OS X

Pomimo wielu zalet, omawiane oprogramowanie ma także swoje wady. Te dotyczą przede wszystkim konieczności płacenia za wiele programów. W niektórych przypadkach znaleźć można darmowe odpowiednik, jednak nie jest to regułą. Może okazać się to uciążliwe zwłaszcza dla osób korzystających z funkcji specjalistycznych – w końcu pojawi się konieczność zapłaty za konkretny program.

Osoby zainteresowane przesiadką na urządzenia Apple mogą narzekać również na ich wysokie sprzęty. Zarówno komputery osobiste, jak i laptopy są bardzo drogie, w zamian jednak uzyskujemy wspomnianą już solidność wykonania.

Jeżeli chodzi o funkcjonalność samego systemu, wielu użytkowników narzeka na brak opcji maksymalizacji kilku okien w obrębie jednego pulpitu. Gdy uruchomimy je w trybie maksymalny, zachowują się one jako osobne pulpity, pomiędzy którymi musimy się przełączać. Kolejną wadą takie rozwiązania jest to, że programy przechodzą w tryb pełnoekranowy – zasłaniają więc pasek i np. zegar.

Dla kogo Mac OS X?

Prawdą jest, że do systemu od Apple trzeba się przyzwyczaić, jak zresztą do każdego. Największe problemy będą mieli oczywiście zapaleni użytkownicy Windowsa, którzy zderzą się z kilkoma zmienionymi funkcjonalnościami, związanymi chociażby z maksymalizacją okien czy wyłączaniem aplikacji.

Należy jednak podkreślić, że omawiane oprogramowanie doskonale nadaje się zarówno do użytku codziennego, jak i pracy na programach biurowych, graficznych czy projektowych. Wszystko wynika z prostoty działania systemu, którą docenimy zwłaszcza po kilku godzinach obcowania z Maciem. Warto więc podkreślić, że system jest kierowany do wszystkich, którzy pragną przesiąść się na nowe środowisko.

macOS High Sierra – co nowego?

Na koniec kilka słów na temat najnowszej wersji systemu, którą otrzymały urządzenia Macbook oraz iMac (modele od 2009 roku), a także Macbook Pro, Mac Air, Mac Pro i Mac mini (modele od 2010 roku).

Pojawił się w niej między innymi nowy system plików APFS, który poprawa prędkość kopiowania plików, usprawnia szyfrowanie oraz wszelkie zabezpieczenia, a także wprowadza wiele nowych funkcji. Warto wspomnieć również o nowych kodekach wideo, narzędziach projektowych, ulepszonym oprogramowaniu zdjęć, przeglądarki internetowej i wielu, wielu innych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.