Maska lakiernicza - jak wybrać? Jaka najlepsza?
Spis treści:
Jest to o tyle istotne, że większość lotnych związków zawartych w lakierach samochodowych jest silnymi toksynami – zatruwają wątrobę, mózg, nie wspominając o przykrych następstwach krótkofalowych, takich jak bóle głowy czy wymioty. Wystarczy stosunkowo niedroga maska lakiernicza, aby prace były dużo bezpieczniejsze.
Maska lakiernicza pełna czy półpełna?
- Maski lakiernicze półpełne osłaniają dolną połowę twarzy, tym samym kompleksowo zabezpieczając drogi oddechowe, ale nie chronią one oczu. Ich podstawową zaletą jest większa swoboda pracy i fakt, że zdecydowana większość tego typu masek pozwala na komfortowe noszenie okularów korekcyjnych w trakcie prac.
- Maski lakiernicze pełne zasłaniają całą twarz, dając pełną ochronę. Jednocześnie jednak są nieco mniej wygodne od półpełnych, trzeba się do nich po prostu przyzwyczaić. Nie każda maska pełna będzie pozwalała też na wygodne noszenie okularów w czasie pracy.
Maska lakiernicza jednorazowa czy wielokrotnego użytku?
- Maska lakiernicza jednorazowa jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie planują często podejmować prac lakierniczych. Jest o to również rozwiązanie zdecydowanie tańsze, choć w przypadku masek średniej jakości również ochrona jest niższa niż w maskach z dobrymi filtrami wymiennymi.
- Maska lakiernicza wielokrotnego użytku składa się z obudowy i wymiennych filtrów węglowych. Można jej używać wielokrotnie, dbając tylko o to, aby filtry były zawsze w dobrym stanie, dzięki czemu ochrona będzie pełna. Jest to typ maski droższy od jednorazówek, ale zapewnia pełniejszą ochronę i na dłuższą metę jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym.
Polecane maski ochronne
Maska lakiernicza z pochłaniaczem – jak jest zbudowana i jak działa?
Cechą charakterystyczną dobrych masek z pochłaniaczami jest wysoka skuteczność zatrzymywania pyłów, zanieczyszczeń o niedużej średnicy i tym samym również eliminacja nieprzyjemnego zapachu, choć same doznania zapachowe są najmniejszym zmartwieniem lakiernika.
Większość dobrych masek lakierniczych ma dwa zestawy elementów ochronnych: filtry przeciwpyłowe i pochłaniacze węglowe:
- filtr przeciwpyłowy zatrzymuje większe cząstki, chroniąc przed zapchaniem filtry węglowe. Sam w sobie nie stanowi dostatecznej ochrony, więc w żadnym wypadku nie należy zastępować masek lakierniczych maskami przeciwpyłowymi. Usunięcie pyłów ma na celu przedłużenie okresu eksploatacji filtra węglowego;
- pochłaniacz węglowy z węglem aktywnym (aktywowanym) oczyszcza powietrze z drobnych cząstek toksycznych. Powierzchnia węgla aktywnego jest silnie porowata, i to na niej zatrzymywane są cząstki z oczyszczanego powietrza. Dzięki temu wszystkie toksyny, związki zapachowe itd. są trwale unieszkodliwiane, przy czym oczywiście filtr po pewnym czasie traci swoje własności – kiedy przez maskę zaczyna być wyczuwalny zapach, filtr należy wymienić.
Najlepsza maska lakiernicza dla profesjonalisty
Filtry węglowe, mimo swojej dużej odporności, są raczej rozwiązaniem półprofesjonalnym, ponieważ w najlepszych maskach stosuje się system podawania sprężonego powietrza. Maska lakiernicza z dopływem powietrza ma dodatkowe elementy, dzięki którym może podawać powietrze ze zbiornika, ale oczywiście dla powietrza pobieranego przez przyłbicę nadal stosuje się filtry węglowe. Tego rodzaju maski można stosować bez wykorzystania sprężonego powietrza jako opcję. Większość z nich jest wyposażona w specjalne blokady związane z systemem zasilania sprężonym powietrzem, ale trudno uznać to za kryterium wyboru – to wymóg technologiczny.
Wybór ostateczny
Maskę wybiera się zawsze pod kątem konkretnych zadań, a w tym przypadku nawet częstotliwości ich wykonywania: jeśli do odnowienia jest tylko komplet felg, wystarczy maska lakiernicza jednorazowa, jeżeli prace lakiernicze wykonywane są regularnie i często w pomieszczeniach zamkniętych, bardziej opłaca się inwestycja w maskę z wymiennymi filtrami węglowymi, a dla profesjonalistów niezbędna jest maska lakiernicza z dopływem powietrza.
Komentarze (0)