Maszynka do mielenia mięsa. Jak wybrać? Która jest najlepsza?
Spis treści:
Choć przeznaczenie tych urządzeń jest oczywiste, trzeba podkreślić, że najnowsze modele są w stanie spełniać kilka funkcji jednocześnie. Poza mieleniem mięsa, można je wykorzystać chociażby do wyciskania soku czy też przetwarzania warzyw. Oczywiście wiele zależy od tego, na jaki dokładnie model urządzenia się zdecydujemy.
Polecane maszynki do mięsa
Jaki rodzaj maszynki do mielenie mięsa?
Różnych odmian sprzętów jest co najmniej kilka, jednak główny podział wskazuje na dwa typy maszynek, które możemy spotkać w sklepie:
- ręczne– są coraz rzadziej wybierane przez klientów na rzecz wygodniejszych rozwiązań. Aby zmielić mięso, konieczne jest mozolne kręcenie specjalną korbką, która napędza ślimacznicę. Choć nie potrzebuje podłączenia do prądu, wymaga od domowników użycia siły. Najczęściej wykonana jest ze stali nierdzewnej lub żeliwa, dzięki czemu charakteryzuje się bardzo wysoką trwałością. Jest mocowana do blatu, przez co nie zawsze zapewnia właściwą stabilność.
Zalety ręcznych maszynek to niska cena i prostota użycia, po stronie wad należy zapisać konieczność użycia siły, co może męczyć podczas mielenia sporej ilości mięsa, a także brak dostępu do funkcji dodatkowych,
- elektryczne– coraz popularniejsze rozwiązanie, przede wszystkim dzięki automatyzacji całego procesu. Ślimacznica napędzana jest przez silnik, przez co urządzenie wymaga podłączenia do prądu. Warto podkreślić, że pobór energii w przypadku tego typu urządzeń nie jest specjalnie wysoki, takie maszynki są również bardzo wszechstronne – wszystko dzięki dołączonym nakładkom i końcówkom.
Maszynka do mielenia mięsa – zastosowanie
Decydując się na model wyposażony w kilka nakładek i końcówek, jesteśmy w stanie wykorzystać go do wielu zadań, nie tylko do typowego mielenia mięsa. Poniżej wskazujemy kilka przykładowych zastosowań maszynek:
- szatkowanie warzyw,
- wyciskanie soku,
- ucieranie sera,
- mielenie kawy,
- robienie kiełbasy.
Jaka maszynka do mielenia mięsa? Najważniejsze parametry
Skoro wiemy już, z jakim sprzętem mamy do czynienia, możemy w końcu przejść do wyboru konkretnego modelu. Oto kilka parametrów, na które warto spojrzeć przy szukaniu wymarzonego modelu maszynki do mielenia mięsa (większość z nich dotyczy urządzeń elektrycznych).
- Moc. Jest to jeden z najważniejszych parametrów. Jako że w kuchni dość często wykorzystuje się maszynkę do mielenia twardego czy też w dużych ilościach, potrzebne jest urządzenie, które będzie dysponować mocą co najmniej na poziomie 500 W. Co oczywiście nie oznacza, że w sprzedaży nie ma słabszych maszynek. Obecny podział obejmuje maszynki o mocy od 250 do nawet 2000 W. Wiele zależy więc od tego, jakie dokładnie produkty planujemy przetwarzać. Klienci często popełniają błąd polegający na kupowaniu maszynek o zbyt niskiej mocy, w nadziei, że poziom pobieranej przez nich energii elektrycznej będzie niższy.
Zazwyczaj dzieje się jednak odwrotnie. Dlaczego? Jeśli wykorzystujemy słabą maszynkę do mielenia sporej ilości twardego mięsa, cały proces znacznie się wydłuży, przez co w efekcie zużyjemy więcej prądu niż wtedy, gdy do takiego samego zadania użyjemy maszynki o mocy dostosowanej do twardości mięsa. Inną zaletą urządzeń o wyższej mocy jest dłuższa praca bez przegrzania, a tym samym bez konieczności ich wyłączania.
- Wydajność. Kolejnym istotnym parametrem jest wydajność podawana w kilogramach na minutę. Im wyższa wartość, tym większą ilość składników zmieli maszynka. Na rynku znaleźć można urządzenia o bardzo niskiej wydajności, wynoszącej zaledwie 0,3 kg mięsa na minutę, ale również modele znacznie mocniejsze, w przypadku których wartość ta może wynieść nawet 2,5 kg/min.
- Wykonanie. Maszynki elektryczne wykonane są najczęściej z tworzyw sztucznych lub w niektórych przypadkach ze stali. Większą uwagę producenci przykładają do elementów odpowiadających za mielenie. Bardzo ważną częścią urządzenia jest korpus składający się z dwóch części – gardzieli i podajnika, które powinny być wykonane z metalu lub trwalszej stali. Z kolei noże i sitka muszą być odporne na rdzę, a także na uszkodzenia mechaniczne. To te dwa elementy są najmocniej eksploatowane i czyszczone.
Jakie nakładki do maszynki?
Pełen zakres możliwości tego typu urządzeń poznamy dopiero wówczas, gdy sprawdzimy, z jakich nakładek i końcówek korzystają. Podstawowym wyposażeniem każdej maszynki są standardowe sitka – co najmniej dwa, które różnią się wielkością otworów. Dzięki temu zmielone produkty mogą mieć różną grubość. Poza tym, producenci dołączają do zestawu takie elementy jak:
- sitko-szarpak do szatkowania mięsa,
- przystawka pozwalająca na tarcie warzyw oraz ucierania sera,
- przecierak do robienia musów,
- nasadka do robienia kiełbasy,
- przystawka do makaronu.
W wielu maszynkach do mielenia mięsa możemy znaleźć także dodatkowe funkcje oraz wyposażenie, które nie zostało do tej pory wymienione. Wskazać należy między innymi na popychacz, który umożliwia przepchanie mięsa z tacki do gardzieli, nóżki mocujące (najczęściej antypoślizgowe, dzięki czemu zapewniają stabilność urządzeniu) oraz ekran LCD – pozwala śledzić takie parametry jak czas pracy czy temperaturę silnika. Wspomnieć trzeba również o wszelkich zabezpieczenia, na przykład przed przegrzaniem.
Choć oferta sklepów jest bogata, jest kilku producentów, którzy szczególnie podbili serca klientów. Są to maszynki do mięsa firmy Zelmer, Kenwood, Moulinex czy Braun.
Maszynka do mielenia mięsa – jaka cena?
Kryterium kosztu zakupu urządzenia nie powinno być najważniejsze. Najpierw należy zastanowić się nad tym, jakie zadania ma spełniać maszynka, a potem spróbować odszukać model, który najlepiej wpisuje się w tę charakterystykę. Warto zwrócić uwagę także na jakość wykonania wszystkich najważniejszych elementów.
Maszynki najtańsze, wyróżniające się dość ograniczonymi możliwościami, kosztują od 80 do 100 złotych. Jeśli zależy nam na lepszym sprzęcie, musimy przygotować się na wydatek od 120 do nawet 800 złotych.
Komentarze (0)