Mata grzejna - jak wybrać? Jaka najlepsza?

| 0 Komentarzy
Ogrzewanie podłogowe to coraz popularniejsza alternatywa dla systemu co.

Jego głównym elementem bardzo często jest mata grzejna, która występuje na rynku w wielu zróżnicowanych konfiguracjach. Podpowiadamy, w jaki sposób wybrać tę najodpowiedniejszą.

Co to jest mata grzewcza?

Jest to siatka przygotowana na bazie tworzywa sztucznego o określonych rozmiarach. W jej konstrukcji zespolone zostają przewody grzejne, które wydzielają ciepło. Do zestawu dołączany jest oczywiście programator, za pomocą którego ustalamy satysfakcjonującą nas temperaturę. Matę zazwyczaj mocuje się przy pomocy specjalnego kleju termoplastycznego, choć na rynku znaleźć można również modele samoprzylepne. Produkt ten montować można niemal pod każdą posadzką.

Podkreślić należy fakt, że maty grzewcze możemy wykorzystać na kilka sposobów. Bardzo często służą one jako uzupełnienie podstawowego systemu grzewczego, dlatego są montowane w wyznaczonych strefach, na przykład pod na co dzień zimnymi płytkami na przedpokoju lub w łazience. Mogą zostać jednak wykorzystane również do ogrzania całego domu lub mieszkania, zastępując tym samym standardowe rozwiązania.

Największą zaletą maty grzejnych jest to, iż za ich pomocą możliwe jest sprawne utrzymanie stałej temperatury we wszystkich pomieszczeniach. Sprawia to, że maty grzewcze są dużo wydajniejsze i efektywniejsze od grzejników. Jeżeli natomiast dokonamy dobrego wyboru mat i będzie używać je zgodnie z przeznaczeniem, możemy liczyć nawet na pewną oszczędność finansową.

Wspomnieć należy również o tym, że system ogrzewania podłogowego oparty na matach grzejnych jest bardzo wygodny i nie zajmuje zbyt dużo miejsca (cały system montowany jest bowiem w podłodze).

Jaka mata grzewcza?

Żeby jednak cały system okazał się efektywny, konieczny jest właściwy dobór mat do warunków panujących w naszym domu lub mieszkaniu. Poniżej przedstawiamy parametry, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas realizowania zakupów.

RODZAJ. Na rynku dostępne są dwa rodzaje produktów:

  • mata grzejna elektryczna – wyposażona w standardowe kable grzejne, które wydzielają ciepło w momencie, gdy przejdzie przez nie prąd,
  • mata grzejna wodna – składa się z rur, przez które przepływa woda, a także urządzeń, które ją podgrzewają i rozprowadzają po instalacji. Zakup takie systemu może wiązać się z większymi wydatkami, jednak zostaną one szybko zredukowane. Koszty eksploatacyjne takie systemu są bowiem dużo niższe w porównaniu z matami elektrycznymi.

TYP POMIESZCZENIA. Nieco inna będzie mata grzejna do łazienki niż produkty przeznaczone na przykład do salonu. Mowa w tym miejscu przede wszystkim o wymiarach mat oraz ich mocy. Zapotrzebowanie na ciepło wszędzie jest bowiem różne. Podczas montażu zastanówmy się tez dokładnie, w jaki sposób mata powinna zostać rozłożona. Nie warto bowiem tracić niepotrzebnie energii na podgrzanie powierzchni, na której zostanie postawiona pralka.

WYKOŃCZENIE PODŁOGI. Kolejna kwestia, od której zależne są parametr użytkowe maty. Obecnie najczęściej wykorzystywane są:

  • mata grzejna pod panele,
  • mata grzejna pod płytki,
  • mata grzejna pod terakotą,
  • mata grzejna pod kamień naturalny.

MOC. Jej dobór jest bardzo ważny, ponieważ ma przełożenie na wydajność i skuteczność całego systemu ogrzewania podłogowego. Decydując się na matę o mocy 100 W/m2, zaopatrzymy się wyłącznie w urządzenia wspomagające, które najlepiej sprawdzi się w podłodze, która została wyłożona panelami.

Przy zwiększeniu mocy 150 W/m2, matę możemy wykorzystać również pod grubszymi płytkami bądź w salonie jako ogrzewanie główne. W przypadku podłogi, na której znaleźć ma się terakota lub kamień naturalny, konieczne stanie się użycie maty grzejnej o mocy około 200 W/m2. Taki system doskonale sprawdzi się również w dużych łazienkach.

Jaka temperatura w pomieszczeniach okaże się dla nas komfortowa. W przypadku ogrzewania podłogowego, wynosi ona około 20 stopni Celsjusza, choć oczywiście ostateczna wartość uzależniona jest od naszych potrzeb.

Pamiętać należy o tym, że na rynku znajduję się również maty grzejne na zewnątrz (na przykład na dach lub parking) – ich moc będzie zazwyczaj oscylowała wokół granicy 300 W/m2. Budowa tego typu mat zostaje wzmocniona, tak aby były w stanie wytrzymać wpływ zmiennych warunków atmosferycznych czy promieniowania UV.

WYMIARY. O efektywności system ogrzewania podłogowego decyduje również rozstaw mat. Nie zawsze opłaca się wykorzystać jedną, dużą matę, która obejmie całe pomieszczenie, ponieważ w niektórych miejscach ciepła posadzka okaże się niepotrzebna. Na szczęście, na rynku znaleźć można produkty o długości od jednego do powyżej dwudziestu metrów, a także o szerokości od 50 do ponad 100 centymetrów. Znaczenie ma również grubość maty – obecnie wynosi ona zazwyczaj około 3 milimetry, dlatego system ogrzewania podłogowego nie podwyższy nam specjalnie podłogi.

STEROWANIE. Pod tym kątem wymienia się 3 rodzaje urządzeń:

  • mata z termostatem bez programatora – zarówno dostosowywanie temperatury, jak i pracy urządzenia odbywa się bez naszego udziału,
  • mata z termostatem z programatorem – dzięki niemu możemy rozplanowywać, kiedy mata grzejna ma działać i jaką temperaturę ma generować,
  • mata z termostatem z uczącym się programatorem – bardzo zaawansowane rozwiązanie, które dostosowuje swoją pracę w zależności od naszych oczekiwań. Dzięki temu w sposób sprawniejszy reguluje pracę całego systemu.

CENA. Mata grzewcza podłogowa o długości całkowitej ponad 10 metrów kosztuje około 600 złotych. Koszt urządzeń 20-metrowych o mocy około 200 W/m2 wynieść można nawet około 1000 złotych.

Kabel czy mata grzewcza?

Omawiane urządzenia nie stanowią jedynego rozwiązania w ramach systemu ogrzewania podłogowego. Bardzo często wykorzystywane są również kable grzewcze. Ich budowa obejmuje cztery warstwy – pierwsza z nich to żyła grzejna, która jest pokrywana specjalnie dobraną izolacją, następnie montowany zostaje ekran miedziany eliminujący pole elektryczne i zabezpieczający przed porażeniem prądem, a na końcu jest osłona wykonywana z tworzyw sztucznych.

Wspomnieć należy również o tym, że kable grzewcze dzielą się na dwa rodzaje: jednożyłowy i dwużyłowy. W pierwszym przypadku cała instalacja musi stanowić zamknięty układ, natomiast w przypadku rozwiązań dwużyłowych mamy do czynienia z żyłą grzejną i powrotną.

Które rozwiązanie okaże się więc lepsze? Podkreślić należy przede wszystkim, że w przypadku kabli grzewczych montaż jest o wiele trudniejszy i bardziej czasochłonny. Musimy bowiem zadbać o to, aby były ułożone od siebie w określonych odstępach – wpływa to na ich wydajność i moc grzewczą. Maty można montować zarówno podczas budowy domu, jak i remontu. Zakładanie kabli przy remoncie wiązałoby się ze zbyt dużym nakładem pracy i czasu.

Maty grzejne są również wydajniejsze, szersze są też możliwości sterowania ich pracą. Kablom ustępują jedynie w aspekcie cenowym (maty są nieco droższe), a także ze względu na to, że kable możemy rozkładać w sposób dowolny, tworząc pętle dostosowane do naszych potrzeb.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.