Match – na czym polega ta metoda wędkarska?

| 0 Komentarzy
Match to metoda wędkarska, która cieszy się sporym uznaniem. Na czym polega i jaki sprzęt wykorzystuje?

Popularność angielskiej spławikowej metody odległościowej, potocznie określanej mianem metody matchowej lub odległościówki, systematycznie wzrasta. Dzięki niej możemy z sukcesem łowić ryby spokojnego żeru. Na czym jednak dokładnie ona polega i jaki sprzęt wybrać, decydując się na wędkowanie tym sposobem?

Metoda matchowa – na czym polega?

Metodę matchową wykorzystuje się do łowienia ryb spokojnego żeru w wodach wolno płynących lub stojących w dużym oddaleniu od brzegu. Najczęściej są to kanały, stawy, jeziora oraz zbiorniki zaporowe. Sprawdza się ona w miejscach charakteryzujących się sporą obfitością dużych ryb, co pozwala na doskonale umiejętności poprawnego zarzucania zestawu wędkarskiego oraz holowania ryb na granicy wytrzymałości żyłki.

Na czym jednak ta metoda polega? Najogólniej mówiąc, na precyzyjnym łowieniu ryb daleko od brzegu.Co ważne, zanim zdecydujemy się na rozłożenie sprzętu wędkarskiego, upewnijmy się, że dysponujemy odpowiednią przestrzenią. By wykonywać prawidłowo rzuty wędką matchową, potrzebujemy przynajmniej 10 m wolnego miejsca nad głową i za plecami. Czemu aż tyle? Taką odległość otrzymujemy po zsumowaniu długości wędki, wysnutej żyłki oraz wzrostu wędkarza.

Jaka wędka matchowa?

Wędka matchowa to inaczej odległościówka. Musi mieć ona określone parametry, by zapewnić skuteczność połowu. Najczęściej jest to model trzyczęściowy o średniej akcji i średnim ugięciu. Jego długość zaś waha się w granicach 390-420 centymetrów. Wyposażona jest w blanki o bardzo małych średnicach.

Specyfika połowów tą metodą wymusza również zastosowanie w wędkach specjalnych przelotek. Są to bardzo lekkie i finezyjne rozwiązania, które umieszcza się na wysokich stopkach. Dzięki takiej budowie przelotka w żaden sposób nie zmienia akcji kija i pozwala na wykonywanie długi rzutów, nawet podczas niesprzyjającej temu deszczowej pogodzie.

Na rynku dostępne są również wędziska teleskopowe typu match. Na ogół jednak w porównaniu z klasycznymi rozwiązaniami odznaczają się one większymi średnicami blanków oraz mniejszą liczbą przelotek. Nie mają one również specyficznej akcji, która nadaje dynamiki zestawowi wędkarskiemu w czasie wykonywania dalekich rzutów.

Jaki kołowrotek match?

Kolejnym istotnym elementem ekwipunku wędkarza matchowego jest kołowrotek. Najlepiej, jeśli będzie to wariant charakteryzujący się dużymi średnicami rotora i szpuli. Powinien on również cechować się sporym przełożeniem. Szybkość zwijania zestawu wędkarskiego jest bowiem ważną kwestią, zwłaszcza podczas zawodów. W przypadku połowów amatorskich również nie jest to bez znaczenia. Zwiększa bowiem wygodę korzystania z zestawu.

Co ważne, istotną kwestią są rozmiary kołowrotka match. Nie może on być ani za mały, ani za duży. W pierwszym przypadku kołowrotek najczęściej osiąga niedostateczny ciężar, co może powodować spiralne odkształcenia na żyłce. W konsekwencji uniemożliwia to wykonywanie dalekich rzutów. Cechą charakterystyczną niedużych kołowrotków jest również to, że wolniej zwijają zestaw wędkarski. Z kolei duży rozmiarowo kołowrotek może źle wyważać wędzisko i stanowić dla nadgarstka zbyt duże obciążenie.

Jaka żyłka matchowa?

W przypadku metody matchowej istotny jest również dobór odpowiedniej żyłki. Szczególnie ważna jest jej średnica. Co do zasady przyjmuje się, że zastosowanie znajduje żyłka o średnicy jak najmniejszej jak to jest możliwe w określonych okolicznościach. Jednak to, na jakie konkretnie rozwiązanie się zdecydujemy, wpływ mają dwie kwestie:

  • to, jak ciężki jest użyty spławik,
  • długość wykonywanych rzutów.

Przy wyborze żyłki matchowej na uwadze warto mieć również to, że im będzie ona cieńsza, tym dłuższe rzuty będziemy mogli wykonywać. Przekłada się to jednak na pogorszenie parametrów jej wytrzymałości.

Na początek zaleca się stosowanie żyłki o średnicy 0,16 mm. Kiedy już zdobędziemy nieco wprawy, możemy zacząć używać modelu o mniejszej średnicy – 0,14 milimetrowej. Umożliwia ona wykonywanie dłuższych rzutów przy mniejszej prędkości początkowej zestawu.

Kiedy etap nauki mamy już za sobą, średnicę żyłki matchowej należy dopasowywać do gatunku ryb, jakie zamierzamy łowić. W przypadku:

  • płotek, krąpi i ryb o podobnej wielkości – dobrze sprawdzi się żyłka 0,10-milimetrowa,
  • leszczy – zaleca się żyłki 0,12 milimetrowe,
  • karpi, amurów oraz innych dużych i silnych gatunków ryb – wówczas warto zdecydowanie zwiększyć średnicę stosowanej żyłki, nawet do 20 mm.

Wśród istotnych elementów zestawów wędkarskich wymienia się również wagglery, czyli spławiki. Te wykorzystywane do metody matchowej charakteryzują się wydłużonym kształtem. Często również są już wstępnie obciążone. Na rynku dostępne są modele wyposażone w antenę, znajdującą się w górnej części elementu. Służy to lepszej sygnalizacji brań. To, na jaki spławik ostatecznie się zdecydujemy, zależy od głębokości łowiska oraz odległości od brzegu.

Matchówka a bolonka

Wędkarze, którzy łowią ryby metodą spławikową na dużych odległościach, często stoją przed dylematem, jaką wędkę wybrać. Matchówkę czy bolonkę? Tak naprawdę to, jakie rozwiązanie wybierzemy uzależnione jest od rodzaju łowiska. Bolonkę najczęściej stosuje się w przypadku rzek, natomiast matchówkę, jak zostało wspomniane w wodach stojących i wolno płynących.

Wiele zależy również od umiejętności wędkarza i jego indywidualnych potrzeb. Jeśli szukamy bardziej uniwersalnego rozwiązania, warto sięgnąć po matchówkę.

Podsumowując, odpowiednio skonstruowany zestaw matchowy pozwoli nam na wykonywanie płynnych i powtarzalnych rzutów na wybraną odległość. Dzięki temu wędkowanie będzie wygodne i skuteczne. Zapewni nam również nie lada frajdę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.