Meta Quest 3 (Oculus Quest 3) – najważniejsze informacje
Spis treści:
Oculus Quest 3 to nazwa, która została zastąpiona przez Meta Quest 3. Wielu użytkowników nadal jednak korzysta z pierwotnej nazwy. Facebook podkreślił, że jej zmiana nie ma wpływu na jego misję, a jedynie wynika z rebrandingu całego koncernu i dostosowywania się do aktualnych wytycznych marki.
Polecone gogle VR
Premiera Meta Quest 3
W czerwcu 2023 roku doczekaliśmy się oficjalnej zapowiedzi następcy Meta Quest 2, czyli Oculus Quest 3. Gogle mają pojawić się w sprzedaży jesienią 2023 roku, prawdopodobnie w październiku. Dokładna data premiery nie jest jednak jeszcze znana. Oczywiście Meta Quest 3 w żaden spektakularny sposób nie odmieni gier VR, jednak można liczyć na małą rewolucję w jakości, a także dostęp do kilku nowych udogodnień.
Jak zapowiada Facebook, nowy wariant okularów jest przystosowany nie tylko do wirtualnej rzeczywistości, ale także rozszerzenia AR. Ponadto zastosowano bardziej kompaktową budowę, poprawiono śledzenie rąk, ale jednocześnie zachowano najmocniejsze atuty, jak np. brak kabla.
Ile będzie kosztować Meta Quest 3?
Co w przypadku ceny nowego urządzenia do VR? Zgodnie z przewidywaniami, urządzenie będzie droższe od poprzedniego modelu.
Za Meta Quest 3 128 GB trzeba zapłacić 499,99 dolarów (569,99 euro), czyli ok. 2599 zł. Jest to różnica 200 dolarów w porównaniu z Questa 2. Meta ma w planach również pojemniejszą wersję Meta Quest 3, ale na razie nie ujawniła jej ceny. Zapowiedziano także podwyższenie cen poprzednich modeli, już z nową nazwą – zamiast Oculus – Meta. Ich cena to aktualnie 399,99 dolarów.
Specyfikacja Oculus Quest 3
Meta Quest 3 mają być lżejsze i o 40% smuklejsze, a to ma wpłynąć na jeszcze większy komfort użytkowania. Ma to ogromne znaczenie przy dłuższych sesjach gier. Ulepszony elastyczny pasek zmniejsza naciski, a tym samym gogle będą znacznie lepiej przylegały do głowy. Waga nie została jeszcze określona, ale będzie to najprawdopodobniej poniżej 500 g.
Do dyspozycji graczy będą także lżejsze i bardziej komfortowe w użyciu kontrolery Touch Plus. Zastosowano haptyczne wibracje TruTouch, podobne do tych występujących przy PS VR2. Zdecydowano się na bardziej opływowy kształt, co ma zwiększyć ergonomię i komfort użytkowania. Mają być czymś w rodzaju naturalnego przedłużenia rąk.
Gogle VR mają mieć wyświetlacz z natywnym odświeżaniem 120 Hz, lepsze kolory i bliskie naturalnemu zakresowi pole widzenia. Co więcej mamy tu do czynienia z wyświetlaczem LCD, nie OLED jak w PS VR2, o rozdzielczości 2064 × 2208 na każde oko, co zdecydowanie zwiększa ostrość i szczegółowość obrazu. Zdecydowano się również na soczewki typu pancake, które występują aktualnie w droższych modelach Meta Quest Pro.
Wyższa cena zobowiązuje, dlatego Meta postawiła na zwiększoną moc układu SoC. Zdecydowano się na Qualcomm Snapdragon XR2 Gen 2, którego moc graficzna jest dwukrotnie większa. Dzięki temu rzeczywistość wirtualna będzie mogła przyswoić bardziej rozbudowane gry.
Design Meta Quest 3
Meta chwali się, że nowy zestaw VR będzie mocno odchudzony. Szczególnie będzie to widać po panelu z ekranem, a to sprawia, że gogle mają lepiej przylegać do głowy, wywołując mniejszy nacisk na nos. Zastosowano również wyższej rozdzielczości ekran.
Zdecydowano się również na kompletne przeprojektowanie padów bezprzewodowych, co zdecydowanie wyjdzie na plus. Przedstawiona wyżej specyfikacja dokładnie ukazuje to, jak będą działały nowe gogle i czego można się po nich spodziewać.
Jakie funkcje zaoferują nowe gogle VR od Meta?
Na uwagę zasługuje przede wszystkim większa częstotliwość odświeżania, co będzie miało wpływu na komfort użytkowania przez osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną. Ważne jest także wykorzystanie technologii Reality Labs, co pozwala na użycie headsetu zarówno do rzeczywistości rozszerzonej, jak i wirtualnej.
Quest 3 prawdopodobnie będzie wprowadzać możliwość dokładnego dostosowywania odległości pomiędzy soczewkami, czyli interpupillary distance. Nadal nie doczekamy się jednak funkcji śledzenia oczu oraz twarzy. Wymagałoby to zastosowania dodatkowych kamer i układu.
Meta Quest 3 vs. Meta Quest 2
Wiesz już ile kosztują okulary VR w obu wersjach. Nowa Meta Quest 3 oferuje sporo różnic w porównaniu z Meta Quest 2, dlatego warto przyjrzeć się konkretom i zastosowanym ulepszeniom.
Oczywiście pierwszą różnicą, która rzuca się w oczy, jest cena. Nowa Quest 3 zaczyna się od 499 USD, natomiast cena Meta Quest 2 to 399 USD. Premiera zweryfikuje, na który wariant użytkownicy będą stawiać bardziej ochoczo.
W Quest 3 znajduje się Snapdragon XR2 Gen 2, w porównaniu z XR2 w Quest 2. Zapewnione jest poprzez to uzyskiwanie lepszych doświadczeń w rzeczywistości rozszerzonej. Można liczyć również w modelu 3 ulepszoną technologię kamery na zewnątrz.
Aktualizacja Mety objęła cały sprzęt, poza kwestiami zawartymi w specyfikacji technicznej. Meta Quest 3 jest cieńszy, mniejszy i bardziej komfortowy w użytkowaniu niż Quest 2. Meta Platforms postawiła na dostęp do większej ilości gier, zachęcając tym samym graczy do zakupu nowego wariantu. Zagrać będzie można m.in. w Assassin’s Creed: Nexus VR, Bulletstorm VR, Ghostbusters: Rise of the Ghost Lord, PowerWash Simulator VR, Samba de Amigo, Stranger Things VR czy Vampire: The Masquerade – Justice.
Oczywiście Meta Quest 3 będzie w pełni kompatybilny z grami z Questa 2, dlatego nie trzeba obawiać się konieczności wymiany całej biblioteki. Obecnie liczy ona ponad 500 tytułów, dlatego spokojnie można będzie grać w ulubione tytuły na nowych okularach.
Reasumując, pozostaje czekać do października 2023 na oficjalną premierę nowych okularów VR. Wtedy pojawią się konkretne szczegóły specyfikacji i można będzie osobiście przetestować sprzęt do gier. Miejmy nadzieję, że Meta nie zawiedzie i zapewni bardzo dobre doznania dla graczy, jeszcze lepsze niż w poprzedniej wersji.
Znajdziesz w Morele
Karty graficzne - Procesory - PS5 - Xbox Series S - Xbox Series X
Komentarze (0)