Microsoft Surface Go - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Przedstawiamy nowe urządzenie 2w1 od Microsoftu. Jego największym atutem ma być uniwersalność działania.

Premiera serii Surface Go miała miejsce w zeszłe wakacje. Producent postarał się przygotować niewielki sprzęt z odłączaną klawiaturą, który może pracować w dwóch trybach – laptopa i tabletu. Przystosowany został do różnych zadań – ma zapewnić realizację codziennych zadań w ramach użytku domowego, umożliwić wygodną pracę, naukę, a także zastosowanie mobilne.

Microsoft Surface Go – dane techniczne oraz cena

Za sprawą zamontowanych podzespołów, możliwa stała się implementacja wyłącznie pasywnego chłodzenia. Całość przekłada się na kompaktowy, lekki sprzęt, który powinien przydać się w każdej sytuacji. Czy tak rzeczywiście jest?

Microsoft Surface Go – dostępne konfiguracje

Celem producenta było stworzenie sprzętu lekkiego i poręcznego, który z jednej strony nie będzie generował nadmiernego obciążenia, a z drugiej zapewni wydajność gwarantującą realizację podstawowych zadań – czy to w pracy, podczas nauki czy też relaksu. Z tego też względu, wybór dostępnych konfiguracji sprzętowych nie jest zbyt duży. Uwagę powinniśmy zwrócić na detale.

Zanim jednak do nich dojdziemy, warto sprawdzić, jaką wydajność zapewniają najważniejsze podzespoły. W Microsoft Surface Go znajdziemy procesor Intel Pentium z serii Kaby Lake. Mowa tu o modelu Pentium 4415Y, którego premiera miała miejsce ponad 2 lata temu. Wyróżnia się częstotliwością taktowania na poziomie 1600 MHz oraz pamięcią podręczną trzeciego poziomu wynoszącą 2 MB. Uwagę warto zwrócić na bardzo niski współczynnik TDP, który utrzymywany jest na poziomie 6 W.

Microsoft Surface Go z 4415Y powinien zagwarantować spokojną realizację wspomnianych wcześniej zadań. Bez większych problemów poradzi sobie z pakietem biurowym, kilkoma kartami w przeglądarce internetowe, odtwarzaczami multimedialnymi, a także podstawowymi programami biznesowymi i naukowymi. Dobrze sprawdzi się także w podróży, dzięki czemu możemy szybko sprawdzić pocztę, napisać e-mail czy też obejrzeć film.

Zobacz Microsoft Surface Go

Oczywiście o obsłudze zaawansowanych narzędzi projektowych powinniśmy zapomnieć. Procesor nie jest bowiem przystosowany do takich działań. Sprawdzić należy również uzyskiwane przez niego wyniki testów – w programie Cinebench R15 otrzymał on średnią wynoszącą 65 punktów w trybie jednowątkowym oraz 164 punkty w trybie wielowątkowym. Jak na tę kategorię sprzętu, są to wyniki przyzwoite.

Ze względu na charakter sprzętu, brak w nim dedykowanej karty graficznej. Ograniczyć musimy się wyłącznie do jednostki zintegrowanej, którą jest Intel HD Graphics 615, wyróżniająca się taktowaniem rdzenia na poziomie od 300 MHz w trybie bazowym do 850 MHz w trybie turbo. Podobnie jak wspomniany układ, przyda się wyłącznie w ramach standardowego użytku.

Specyfikacja Microsoft Surface Go wskazuje również na pamięć RAM typu DDR3L. Nie jest ona najnowsza, jednak taktowanie na poziomie 1866 MHz powinno wystarczyć w ramach omawianego użytku. Warto nadmienić, że laptop występuje na rynku w wersjach z 4 GB lub 8 GB RAM. Możliwość wyboru otrzymaliśmy także w przypadku dysku twardego. Producent zdecydował się na wykorzystanie modeli SSD, które wyróżniają się średnią prędkością działania. Z pewnością zapewnią więcej niż standardowe modele talerzowe (HDD).

Na rynku dostępny jest zarówno Microsoft Surface Go 128 GB oraz 256 GB, jak i modele o znacznie mniejszej pojemności, które korzystają z dysków 64 GB lub 32 GB. Ostateczny wybór zależy więc od zastosowania sprzętu.

Microsoft Surface Go – wygląd

Jak już wspomnieliśmy, omawiany laptop Microsoft jest kompaktowy i bardzo cienki, co przełożyło się na jego niewielką wagę. Wynosi ona nieco ponad pół kilograma, dzięki czemu korzystanie z niego podczas podróży jest niezwykle komfortowe – zarówno w trybie laptopa, jak i tabletu. Jest to prawdziwy mini komputer, który po odłączeniu klawiatury staje się pełnoprawnym tabletem z systemem Windows 10 S.

Warto nadmienić, że poza niewielkimi wymiarami, sprzęt wyróżnia się całkiem przyzwoitą wytrzymałością mechaniczną. Jego obudowa została wykonana z aluminium, co przełożyło się na odpowiednią sztywność jednostki zasadniczej. Nie wygina się ona tak łatwo, jak w przypadku urządzeń wykonanych z tworzyw sztucznych, choć oczywiście wiele jej brakuje do konstrukcji specjalnie wzmacnianych.

Całość prezentuje się bardzo dobrze. Wszystkie elementy zostały odpowiednio spasowane, dlatego mamy do czynienia z nowoczesnym, miłym dla oka urządzeniem. Warto nadmienić, że Microsoft Surface Go został wyposażony w specjalną podstawkę, dzięki której możemy go ustawić w stabilnej pozycji.  Pewnym mankamentem dla niektórych osób może okazać się dość gruba ramka ekranu. Na minus należy zapisać także bardzo ubogi zestaw portów – poza czytnikiem kart pamięci, wejściem audio i złączem dokowania, znajdziemy tam wyłącznie jeden port USB typu C.

Microsoft Surface Go – matryca

Każdy model oferowany na rynku został wyposażony w 10-calową matrycę, która obsługuje rozdzielczość 1800x1200. Ekran jest oczywiście dotykowy. Warto nadmienić, że matryca została wykonana w technologii TN, która zapewnia dość przeciętną jakość generowanego obrazu. Parametry luminancji czy odwzorowania kolorów zostały dostosowane do omawianych wcześniej zastosowań. Okażą się wystarczające podczas korzystania z pakietu biurowego czy też oglądania filmu, jednak gorzej wypadają w programach graficznych.

Mankamentem Microsoft Surface Go 10 jest słaba ochrona przed refleksami świetlnymi. Błyszcząca powłoka matrycy dość słabo radzi sobie w warunkach mocnego nasłonecznienia, dlatego widoczność generowanych treści może mocno spadać.

Microsoft Surface Go – klawiatura i touchpad

Urządzenie zostało wyposażone w sześciorzędową, odpinaną klawiaturę, dzięki której możemy z niego korzystać w trybie laptopa. Pomimo niewielkich wymiarów, sprawdza się ona bardzo dobrze – wielkość klawiszy, a także odległości między nimi pozwalają na szybkie, bezwzrokowe pisanie, a użyte materiały gwarantują przyjemny skok i odpowiednią reakcję. Wszystko to sprawia, że codzienne korzystanie ze sprzętu jest bardzo wygodne.

Na plus należy zaliczyć także jakość wykonana touchpada. Płytka nie jest duża, jednak powinna okazać się wystarczająca, zwłaszcza że wyróżnia się dobrymi właściwościami ślizgowymi i precyzyjnym działaniem. Co równie istotne, w zestawach Microsoft Surface Go często znaleźć można również specjalne pióro Surface.

Microsoft Surface Go – wydajność

Uniwersalność działania laptopa związana jest przede wszystkim z zagwarantowaniem obsługi programów podstawowych. Microsoft Surface Go ma być osobistym, kompaktowym urządzeniem, które w każde chwili pozwoli na szybkie sprawdzenie poczty, napisanie tekstu czy też obejrzenie filmu. Jednocześnie zapewni niewielki pobór mocy, dzięki czemu będzie w stanie działać na baterii nawet przez 9 godzin. Zamontowany procesor Intel Pentium 4415Y nie jest specjalnie wydajny, jednak w ramach takiego zastosowania spisuje się całkiem przyzwoicie.

Jeśli chodzi o zintegrowaną kartę graficzną Intel HD Graphics 615, nie możemy liczyć na wiele. Jej parametry pokazują, że poradzi sobie wyłącznie z zadaniami podstawowymi. Potwierdzają to zresztą wyniki testów diagnostycznych. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała ona średnią na poziomie 1242 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics wyniosła ona 70743 punkty. Nie jest to również karta, która pozwoli na obsługę wielu gier. Zresztą, w połączeniu z tym procesorem i pamięcią RAM typu DDR3L, możemy liczyć wyłącznie na uruchomienie klasyków oraz produkcji o bardzo niskich wymaganiach sprzętowych.

Microsoft Surface Go – wady i zalety

Nie da się ukryć, że mówimy o urządzeniu o charakterze kieszonkowym. Jego niewielkie wymiary, lekka waga i niskonapięciowe podzespoły sprawiają, że zagwarantuje dostęp do najważniejszych programów wszędzie, gdzie tylko chcemy. Co ważne, bateria laptopa pozwala na stabilną pracę nawet przez 9 godzin, co w tym przypadku jest niezwykle istotne.

Kolejną zaletą sprzętu jest możliwość pracy w dwóch trybach. Wystarczy odłączyć klawiaturę, by zyskać dostęp do pełnoprawnego tabletu, z którego możemy korzystać na przykład za pomocą specjalnego pióra Surface. Po stronie zalet znajdzie się również bardzo dobrze wykonana obudowa, która wyróżnia się całkiem przyzwoitą wytrzymałością, solidny osprzęt oraz nowoczesny design sprzętu.

Recenzja Microsoft Surface Go musi wskazać również wady urządzenia. Te oczywiście dotyczą ograniczeń związanych z użytymi podzespołami. Liczyć możemy bowiem wyłącznie na obsługę programów podstawowych. Na minus należy zapisać także matrycę TN, która słabo radzi sobie z refleksami świetlnymi, a także bardzo ubogi zestaw portów. Nie należy zapominać także o tym, że urządzenie działa w oparciu o system operacyjny Windows 10 S. Obsługuje on specjalny tryb, który pozwala nam na instalację wyłącznie aplikacji, które znajdują się w Microsoft Stor. Jak podkreśla producent, tryb ten możemy wyłączyć, jednak jest to decyzja nieodwracalna.

ZALETY

  • Lekka, kompaktowa obudowa
  • Możliwość pracy w dwóch trybach
  • Niskonapięciowe podzespoły
  • Solidna, wytrzymała obudowa
  • Bardzo solidny osprzęt
  • Nowoczesny design
  • Dostęp do zestawów z piórem Surface

WADY

  • Matryca TN z błyszczącą powłoką
  • Ubogi zestaw portów
  • Windows 10 S

Microsoft Surface Go – podsumowanie, czy warto?

Sprzęt omówiony wyżej jest jednym z najtańszych w ofercie Microsoftu. Jest to więc doskonała okazja, aby za stosunkowo małe pieniądze zakupić ultramobilne urządzenie 2w1, które bardzo dobrze sprawdza się w podróży, gwarantując stabilną obsługę wszystkich podstawowych programów.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.