Udostępnij
Skomentuj

Microsoft Surface Pro 6 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Przedstawiamy kolejną odsłonę laptopa 2w1 z serii Microsoft Surface Pro. Co tym razem przygotował producent?

Sprzęt kierowany jest do klientów biznesowych i profesjonalistów. Zainteresować nim powinny się przede wszystkim osoby poszukujące lekkiego, ultramobilne urządzenia, które może pracować zarówno w trybie laptopa, jak i tabletu.

Microsoft Surface Pro 6 – dane techniczne oraz cena

Model Pro 6 nie zmienił się znacząco w porównaniu z odsłoną poprzednią. Producent postawił na nowsze, lepsze podzespoły, które mają zagwarantować dodatkowe możliwości wykorzystania urządzenia. Uwagę warto zwrócić oczywiście także na inne elementy, które także mają wpływ na ogólny komfort pracy.

Microsoft Surface Pro 6 – dostępne konfiguracje

Nowa hybryda od Microsoftu łączy w sobie atuty poprzedniego modelu z nowymi podzespołami, dzięki którym jej wydajność znacząco się zwiększyła. Nadal mamy więc do czynienia z lekkim urządzeniem 2w1, które jednak potrafi więcej. Zadowoli to przede wszystkim osoby pracujące na bardziej wymagających programach.

Największą zmianą, jaką wprowadza Microsoft Surface Pro 6, jest wykorzystanie procesorów Intela ósmej generacji. Producent postawił na układy CPU z serii Kaby Lake Refresh – bardzo często są one montowane w ultramobilnych urządzeniach biznesowych, dlatego w tym przypadku wydają się strzałem w dziesiątkę.

W zależności od posiadanego budżetu, możemy zdecydować się na jeden z dwóch procesorów. Konfiguracje droższe korzystają z możliwości modelu Intel Core i7-8650U. Dysponuje on czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. Jego częstotliwość taktowania wynosi w trybie bazowym 1900 MHz, jednak w trybie turbo może osiągnąć pułap nawet 4200 MHz. Do tego wszystkiego możemy dodać również 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Współczynnik TDP układu wynosi 15 W.

Zobacz Microsoft Surface Pro 6

Ten niskonapięciowy procesor zapewnia więcej niż przyzwoitą wydajność, która okaże się wystarczająca do obsługi nie tylko podstawowych programów biurowych, ale również bardziej wymagających narzędzi biznesowych czy też graficznych. Sprawdzi się ona także jako sprzęt typowo multimedialny. Wszystko to potwierdzają wyniki testów wydajnościowych, które zostały przeprowadzone na platformie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym układ uzyskał średnią na poziomie 169 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym osiągnęła ona pułap 605 punktów. Wszystko to pokazuje, że mamy do czynienia z więcej niż przyzwoitym, niskonapięciowym układem, który doskonale sprawdzi się w biznesie.

To samo można powiedzieć o drugim procesorze montowanym w Microsoft Surface Pro 6. Jest nim Intel Core i5-8350U. On także dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. Do tego dochodzi częstotliwość taktowania na poziomie od 1700 MHz do 3600 MHz oraz 6 MB pamięci RAM. Współczynnik TDP pozostaje bez zmian. Parametry są niższe, jednak niewiele, toteż w tym przypadku możemy mówić o zaledwie kilku-kilkunastoprocentowym spadku ogólnej wydajności.

Kolejny raz warto odwołać się do testów przeprowadzonych na platformie Cinebench R15. Omawiany układ CPU uzyskał w nich kolejno 167 i 571 punktów. Różnice nie są więc duże, dlatego też konfiguracje Microsoft Surface Pro 6 i5 również powinny spełnić wymagania stawiane przez klientów biznesowych.

Urządzenie naturalnie nie dysponuje dedykowaną kartą graficzną. Priorytetem okazała się sprawna praca mobilna i obsługa standardowych programów biznesowych i multimedialnych. W przypadku tego typu zastosowań, odpowiednią wydajnością wyróżnia się zintegrowana jednostka GPU Intel UHD Graphics 620, która wyróżnia się taktowaniem na poziomie od 300 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 1150 MHz w trybie turbo.

Specyfikacja Microsoft Surface Pro 6 wskazuje również na wykorzystanie pamięci RAM typu DDR3 (taktowanie na poziomie 2133 MHz). Co ważne, na rynku występują modele z 8 GB oraz 16 GB pamięci – różnice cenowe między nimi może wynieść kilkaset złotych. Wpływ na cenę ma również pojemność dysku twardego typu SSD PCIe. Gwarantuje on błyskawiczną obsługę systemu operacyjnego i zainstalowanych programów, dlatego w podróży okaże się wyborem optymalnym. Microsoft Surface Pro 6 można zakupić z dyskiem o pojemności 128 GB, 256 GB, 512 GB lub 1 TB.

Microsoft Surface Pro 6 – wygląd

Do czynienia mamy z urządzenie hybrydowym, które w sposób płynny przełącza się między trybem laptopa a tabletu. Warto w tym miejscu podkreślić, że nie wszystkie konfiguracje są wyposażone w klawiaturę. W wielu ofertach proponowany jest wyłącznie sam tablet, natomiast etui z klawiaturą trzeba dokupić osobno. Warto więc przed ostatecznym wyborem dokładnie przeanalizować opis modelu, który nas interesuje.

Przypinanie i odpinanie ekranu z klawiatury odbywa się w sposób sprawny i szybki. Wykorzystany mechanizm gwarantuje także utrzymanie całości w stabilnej pozycji. Wszystko to sprawia, że Surface Pro 6  jest sprzętem w pełni mobilnym. Wynika to także z jego wymiarów oraz wagi, która wynosi zaledwie 790 g. Co natomiast z jakością wykonania obudowy? W tym przypadku Surface Pro 6 przypomina swoje poprzednika. Tak samo jak on, został wykonany z jednego kawałka frezowanego aluminium, co przełożyło się na bardzo dobrą sztywność i wytrzymałość ekranu. Nie wygina się on łatwo pod naporem, nie musimy martwić się również trzeszczeniem podczas pracy.

Solidność wykonania konstrukcji stoi na bardzo wysokim poziomie. Od razu widać, iż mamy do czynienia z prawdziwym modelem klasy premium. Podobnie jak model poprzedni, laptop Microsoft wyróżnia się zaokrąglonymi rogami, a także wylotem powietrza w górnej części. Do tego wszystkiego dochodzi stopka, która pozwala na odchylenie ekranu o 170 stopni.

Wszystkie porty i wejścia zostały oczywiście zamontowanie w ekranie. Nie ma ich wiele, jednak i tak powinny okazać się wystarczające podczas pracy. Szkoda tylko, że producent nie zdecydował się na wykorzystanie jeszcze jednego portu USB. Z pewnością miałoby to pozytywny wpływ na komfort obsługi urządzenia.

Microsoft Surface Pro 6 – matryca

Jak na urządzenie 2w1 przystało, Surface Pro 6 został wyposażony w dotykowy ekran, który bardzo dobrze sprawdza się w podróży. W każdym modelu możemy liczyć na przekątną, 12,3 cala oraz obsługę rozdzielczości 2736x1824. Matryca została wykonana w technologii TN, jednak jakość generowane obrazu w jej przypadku możemy uznać za całkiem przyzwoitą. Wynika to przede wszystkim z bardzo dobrego pokrycia kolorów – w przypadku palety sRGB, wynosi ono 95%.

W ramach pracy półprofesjonalnej, wyświetlacz sprawdza się naprawdę dobrze. Po kalibracji, średni błąd DeltaE2000 wynosi 4,29, co jest wynikiem przyzwoitym. Na plus należy zaliczyć również wysoki kontrast, dobrą luminancję i szerokie kąty widzenia. Pomimo tego, że matryca dysponuje błyszczącą powłoką, praca na zewnątrz nie będzie wiązała się z drastycznym spadkiem widoczności wyświetlanego obrazu, choć oczywiście komfort pracy spadnie.

Microsoft Surface Pro 6 – klawiatura i touchpad

Jak już zostało wspomniane, urządzenie dysponuje doczepianą klawiaturą, którą w przypadku niektórych konfiguracji trzeba dokupić osobno. Jakość jej wykonania należy ocenić podobnie do poprzednich modelu Microsoft Surface Pro. Klawisze wyróżniają się średnim skokiem i dobrą reakcją. Co ważne, ich działanie jest ciche. Zapewniają wysoki komfort codziennej pracy i tworzenia dłuższych tekstów. Pomimo zmniejszonych wymiarów, bardzo szybko można przyzwyczaić się do ich układu. Warto nadmienić, że klawiatura jest łączona z ekranem za sprawą magnesów, które zapewniają stabilne połączenie. Podstawkę możemy ustawić na płasko lub pod kątem 10 stopni – wszystko to pozwala dopasować sprzęt do własnych upodobań.

Na podkładce znalazł się także touchpad, który nie różni się specjalnie od tego, z czym mieliśmy do czynienia w poprzednich odsłonach. Płytka nie jest duża, jednak jej właściwości ślizgowe zapewniają całkiem precyzyjną pracę. Warto zaznaczyć, że touchpad obsługuje sterowniki Windows Precision, które pozwalają na wykonywanie gestów wieloma palcami. Został on również wyposażone w zintegrowane przyciski, które wyróżniają się krótkim skokiem i dobrą reakcją.

Microsoft Surface Pro 6 12,3 cala został wyposażony w dwie kamery, nagrywające w rozdzielczości Full HD. Jeśli chodzi natomiast o zdjęcia, aparat główny wykonuje je w jakości 8 MPix z obsługą autofocusa, natomiast przedni 5 MPix. Takie rozwiązanie jest cenione przez użytkowników, gdyż dodatkowo rozszerza możliwości wykorzystania sprzętu.

Microsoft Surface Pro 6 – wydajność

Wykorzystanie niskonapięciowych procesorów ma zapewnić nie tylko niewielki pobór energii i małe obciążenie, ale również przyzwoitą wydajność, pozwalającą na komfortową obsługę programów biznesowych, multimedialnych czy projektowych. Pod tym względem układy Intel Core sprawdzają się bardzo dobrze. Gwarantują one spełnienie wymagań narzędzi półprofesjonalnych – zarówno podczas pracy stacjonarnej, z podłączonym zasilaniem, jak i na baterii. Jak wskazuje producent, przy spełnieniu pewnych warunków, sprzęt może działać w trybie mobilnym nawet 13,5 godziny.

Biorąc pod uwagę zastosowanie sprzętu, zintegrowana karta graficzna Intel UHD Graphics 620 dobrze spełnia swoje funkcje. Nie jest to oczywiście jednostka, która zapewni dodatkową moc obliczeniową podczas obsługi szczególnie rozbudowanych programów, jednak jej wydajność okażę się wystarczająca podczas pracy z narzędziami biznesowymi i graficznymi. Wszystko to potwierdzają testy diagnostyczne. W 3DMark 11 Performance GPU, karta uzyskała średni wynik na poziomie 1709 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniósł on 42908 punktów. Test Microsoft Surface Pro 6 uwzględnił także obsługę gier. Należy jednak podkreślić, że sprzęt pozwoli na zabawę wyłącznie w produkcjach wiekowych oraz takich, które wyróżniają się niskimi wymaganiami sprzętowymi. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

Microsoft Surface Pro 6 – wady i zalety

Nowy model Surface Pro kierowany jest zarówno do klientów biznesowych, jak i mniej wymagających profesjonalistów, którym zależy przede wszystkim na wygodnej pracy mobilnej. Kompaktowe wymiary, niewielka waga i sprawne przechodzenia z trybu laptopa do tabletu – są to największe atuty Surface Pro. Doskonale sprawdza się nie tylko w biurze i w domu, ale również w podróży. Niezależnie od tego, czy znajdujemy się w pociągu, autobusie, czy samochodzie. Zapewni on super wygodną pracę oraz wytrzymałość, dzięki której nie musimy martwić się o jego uszkodzenie.

Sama jakość wykonania sprzętu jest kolejną jego zaletą. Od razu widać, że mamy do czynienia z urządzeniem klasy premium. Po stronie zalet znajdzie się także przyzwoita wydajność niskonapięciowych procesorów Intela oraz szybkie dyski SSD PCIe. Do tego wszystkiego dodać możemy również przyzwoitą, dotykową matrycę oraz dobrze wykonany osprzęt.

Narzekania użytkowników skupiają się przede wszystkim na wysokich cenach poszczególnych modeli, a także na różnicach między nimi. Dołożenie 8 GB pamięci RAM jest równoznaczne z kosztem zakupu wyższym o kilkaset złotych. Po dodaniu do tego pojemniejszego dysku twardego, cena laptopa może wzrosnąć nawet o 2 tysiące złotych. Jakby tego było mało, płatne są także wszelkie dodatki do sprzętu – mowa tu o klawiaturze, podstawce czy chociażby piórze. Po stronie wad sprzętu znaleźć może się także brak drugiego portu USB.

ZALETY

  • Doskonała praca mobilna
  • Wysoka jakość wykonania
  • Obudowa jest bardzo wytrzymała
  • Przyzwoite, niskonapięciowe procesory
  • Szybkie dyski twarde SSD PCIe
  • Przyzwoita matryca
  • Dobrze wykonany oprzęt
  • Dwie kamery
  • Ciche działanie sprzętu

WADY

  • Wysokie ceny poszczególnych modeli
  • Płatne dodatki
  • Tylko jeden port USB

Microsoft Surface Pro 6 – podsumowanie, czy warto?

Choć nie możemy mówić o wielu zmianach względem poprzedniej odsłony, nowy Surface Pro prezentuje się naprawdę dobrze. Zapewnia wyższą wydajność i równie wysoką jakość wykonania – wszystko to sprawia, że okaże się dobrym wyborem do pracy mobilnej.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.