Miernik napięcia - jak wybrać? jaki najlepszy?
Spis treści:
Prosty miernik, czyli lepszy
Z jednej strony, multimetr dla amatora powinien być jak najprostszy w obsłudze. Z tego względu popularne są mierniki automatycznie dobierające skalę pomiarową. Dla kogoś, kto rzadko korzysta z miernika to duże ułatwienie, bo wybór złej skali w mierniku tradycyjnym powoduje przepalenie bezpiecznika. Jednak automat dobierający skale może się kiedyś zepsuć lub nie zadziałać i wtedy trzeba będzie wymienić cały miernik. Trzeba więc podjąć decyzję – automat czy skale wybierane ręcznie? Różnice w cenach są niewielkie, tym bardziej że na najtańsze mierniki po kilkanaście złotych najczęściej nie warto patrzeć ze względu na małą ilość funkcji.
Multimetr do samochodu
Każdą usterkę samochodu warto diagnozować począwszy od układu elektrycznego: niedziałające światła, niesprawne wycieraczki czy zbyt szybko rozładowujący się akumulator. W takich przypadkach niczego nie da się stwierdzić „na oko”, więc multimetr do motocykla czy samochodu jest niezbędny. Z oczywistych względów powinien on pracować w instalacji prądu stałego, co problemem nie jest, ale dobrze, żeby był to miernik, który można podłączyć do dowolnych punktów sieci bez trzymania czujników, a więc na przykład kleszczowy (trudno jednocześnie odpalać samochód i przytrzymywać sondy na klemach, cały czas obserwując wyświetlacz).
W przypadku samochodów może przydać się jeszcze miernik napięcia diodowy – jest to proste urządzenie, które sygnalizuje tylko i wyłącznie napięcie w obwodzie sieci samochodowej. Miernik napięcia LED włącza diodę przy określonym symbolu, co pozwala na błyskawiczne odczytanie nie tyle napięcia, ile raczej stanu akumulatora (najczęściej diody świecą się na zielono, pomarańczowo lub czerwono, informując o kondycji ogniwa)
Multimetr do domu
Samochody (przynajmniej te bez instalacji multipleksowej) pracują na napięciu 12 V. W instalacji domowej występuje napięcie 230 V i w dodatku prąd przemienny. To oznacza już zupełnie inne parametry pomiaru – wszystkie uniwersalne mierniki, zarówno cęgowe jak i ze standardowymi czujnikami – mogą pracować w obu zakresach, ale multimetr do domu musi być doskonale zabezpieczony, ponieważ napięcie sieciowe jest już potencjalnie niebezpieczne.
Standardowy miernik cyfrowy jest zdecydowanie bardziej uniwersalny niż diodowe mierniki napięcia. Po pierwsze mierzy również inne wartości czy choćby umożliwia przeprowadzenie testu ciągłości obwodu, a po drugie można zastosować go w wielu przypadkach, natomiast cęgowe mierniki LED do sprawdzania samochodowych akumulatorów w domu nie mają już żadnego zastosowania.
Dodatkowe mierniki
Standardowy multimetr jest doskonałym narzędziem, pod jednym wszakże warunkiem – trzeba uzyskać bezpośredni dostęp do punktów sieci. Bezdotykowy wskaźnik napięcia może natomiast posłużyć jako wykrywacz przewodów w ścianie – działa na zasadzie indukcji, zatem wskaże tylko te przewody, które są częścią aktywnego obwodu, w jakich płynie prąd elektryczny, ale już to pozwoli na bezpieczne wyznaczenie np. miejsca wiercenia.
Procedura wyboru miernika napięcia
Żeby wybrać najlepszy miernik napięcia, wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań i postępować zgodnie z naszymi wskazówkami.
- Czy miernik ma służyć do czegoś więcej niż wskazanie stanu akumulatora samochodowego? Jeśli tak – lepszy będzie multimetr, jeśli nie, diodowy wskaźnik napięcia.
- Czy miernik ma mierzyć parametry sieci, czy wskazywać położenie kabli pod napięciem? Jeśli ma służyć do pomiarów, lepszy będzie multimetr, jeżeli natomiast ma to być tylko wskaźnik, należy wybrać bezdotykowy wskaźnik napięcia.
- Czy multimetr mierzy wszystkie pożądane wartości w żądanych zakresach (do auta i motocykla prąd stały 12V, instalacji domowej przemienny 230V, do siły, czyli instalacji trójfazowych przemienny 400V)? Jeśli nie, nie warto go kupować.
- Czy zakres pomiarowy dostosowuje się automatycznie, czy trzeba go ustawić ręcznie? Wybór może być zupełnie subiektywny, jednak dla amatorów wygodniejsza jest pierwsza opcja.
- Czy multimetr jest wyposażony w wyświetlacz cyfrowy? Jeśli tak, jaką ma dokładność wskazań i czy jest ona wystarczająca?
- Czy multimetr ma dodatkowe funkcje, takie jak podświetlenie wyświetlacza, drugi bezpiecznik w komplecie, odpowiednie końcówki do podłączenia do sieci, funkcję określenia ciągłości obwodu?
Multimetr warto czasem kupić na zapas – każdy, kto czasem majsterkuje przy elektryce, powinien mieć miernik z zakresem większym niż najczęściej potrzebny, choćby ze względów praktycznych: żeby przekroczenie zakresu nie uszkodziło miernika. Oczywiście kupować należy tylko mierniki nowe, a przed pierwszym użyciem dokładnie sprawdzić ich stan.
Komentarze (0)