Mikrofon do aparatu – jaki wybrać? Który najlepszy?

| 0 Komentarzy
W roli mikrofonów do aparatów cyfrowych doskonale sprawdzą się zarówno urządzenia pojemnościowe, jak i dynamiczne.

Podczas nagrywania filmów, dźwięk pełni równie ważną funkcję co obraz. Istotne jest więc, aby zadbać o odpowiedni mikrofon, który zapewni najlepszą jakość rejestrowanego sygnału. W przypadku mikrofonów do aparatów stosuje się zarówno urządzenia pojemnościowe, jak i dynamiczne – o charakterystyce wielokierunkowej lub jednokierunkowej. Mikrofon do aparatu Rode, Sony, Canon czy Nikon może mieć kształt niewielkiego urządzenia usytuowanego na długim ramieniu, cieńszego lub grubszego shotguna, a także postać mikrofonu krawatowego. Jaki mikrofon do aparatu cyfrowego wybrać? Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupu? Podpowiadamy możliwe rozwiązania.

Jaki mikrofon do aparatu?

Wybierając mikrofon do aparatu, należy wziąć pod uwagę jakość rejestrowanego przez niego dźwięku. Urządzenia te nie muszą wyróżniać się wysoką czułością, szczególnie jeśli filmy mają być nagrywane w plenerze. Warto jednak wyposażyć swoją lustrzankę w mikrofon kompaktowy – lekki i poręczny, z dużą redukcją szumów, zadowalającym pasmem przenoszenia oraz odpowiednią charakterystyką kierunkową.

Mikrofony do aparatów cyfrowych różnią się między sobą wieloma elementami, tym pierwszym – rzucającym się w oczy, jest ich budowa. Najpopularniejszą grupę stanowią tutaj tzw. mikrofony shotgun. Są to urządzenia w postaci grubej i krótkiej lub cienkiej i długiej rury. Ich budowa pozwala lepiej rejestrować fale akustyczne, poprzez zwiększoną kierunkowość mikrofonu. Drugim dość często pojawiającym się modelem, są niewielkie mikrofony rurkowe usytuowane na długim, ruchomym ramieniu. Rolę mikrofonu do aparatu mogą pełnić również urządzenia krawatowe.

Mówiąc o rodzajach mikrofonów do aparatów, należy również wspomnieć o różnicach w przetwarzaniu fal dźwiękowych w poszczególnych modelach. W tym elemencie wyróżnia się urządzenia dynamiczne, pojemnościowe oraz wstęgowe, przy czym to dwa pierwsze rozwiązania stosowane są najczęściej. Czym się różnią i który typ mikrofonów jest lepszy? Poniżej przedstawiamy porównanie obu rozwiązań.

Mikrofon pojemnościowy

  • Wyróżnia się większą czułością niż mikrofon dynamiczny, dobrze reaguje na transjenty, przez co rejestruje detale – sprawdzi się więc lepiej podczas nagrywania filmów wewnątrz budynków, gdzie panują lepsze warunki akustyczne,
  • ma lekką i delikatną budowę,
  • doskonale nadaje się do rejestrowania instrumentów akustycznych oraz wokalu,
  • jest droższy niż mikrofon dynamiczny.

Mikrofon dynamiczny

  • Cechuje się mniejszą czułością, jest więc idealnym rozwiązaniem do nagrywania video w plenerze – nie będzie wyłapywał niechcianych dźwięków z otoczenia,
  • ma mniejszą podatność na sprzężenia niż mikrofon pojemnościowy,
  • wyróżnia go solidna budowa, jest odporny na wilgoć oraz skrajne temperatury,
  • jest tańszy niż mikrofon pojemnościowy,
  • gorzej rejestruje detale, ze względu na słabszą reakcję na transjenty oraz ograniczone przenoszenie częstotliwości, sprawdzi się więc gorzej do nagrywania wokalu i instrumentów akustycznych.

Polecane mikrofony

Co wybrać? Mikrofon przewodowy czy bezprzewodowy?

Większość mikrofonów do aparatów cyfrowych podłącza się na wyjście audio w złączu jack 3,5 mm. Urządzenia te zasilane są bateryjnie lub akumulatorowo, a montowane na aparat poprzez mocowanie z gwintowanym gniazdem ¼ cala. Długość tego rodzaju mikrofonów do lustrzanek nie przekracza zazwyczaj 10 cm. Nie są to więc urządzenia ani duże, ani też ciężkie i nie ma obawy, że uszkodzą aparat.

Ciekawym rozwiązaniem jest również mikrofon bezprzewodowy do aparatu. To dobrze znane urządzenie krawatowe, które przypina się do ubrania. Komunikacja z aparatem cyfrowym odbywa się tutaj poprzez specjalny nadajnik oraz odbiornik. Do nadajnika zamontowany jest mikrofon, z kolei odbiornik za pomocą złącza jack 3,5 mm podłącza się do aparatu lub kamery. Odbiornik i nadajnik komunikują się na częstotliwości 2,4 GHz, a ich zasięg wynosi 50 m.

Jaka charakterystyka kierunkowa mikrofonu do aparatów cyfrowych?

Jednym z ważniejszych parametrów mikrofonów jest ich charakterystyka kierunkowa, odpowiadająca za „wycinek” przestrzeni, z jakiego zbierane są dźwięki. W mikrofonach do aparatów Sony, Canon, Lumix, Rode i innych stosuje się najczęściej charakterystykę wielokierunkową lub jednokierunkową. Mikrofony wielokierunkowe rejestrują fale akustyczne dochodzące do nich ze wszystkich stron. Są to tzw. urządzenia dookólne lub kołowe.

Nieco innymi parametrami cechują się mikrofony jednokierunkowe. W zależności od typu zbierają dźwięki ze źródeł znajdujących się jedynie na wprost lub zarówno na wprost, jak i po bokach urządzenia. Wśród modeli jednokierunkowych wyróżnia się mikrofony:

  • kardiodalne – inaczej nerkowe, to najczęściej stosowany typ urządzeń jednokierunkowych,
  • superkardiodalne – czyli supernerkowe, których cechą charakterystyczną jest wyższa czułość dla źródła dźwięku znajdującego się na wprost mikrofonu,
  • hiperkardiodalne – nazywane również hipernerkowymi, wyróżniające się jeszcze większą precyzją zbierania dźwięków ze źródła na wprost i znacznie mniejszą po bokach,
  • subkardiodalne – stanowią połączenie mikrofonu jednokierunkowego i wielokierunkowego – zbierają fale akustyczne dookoła, jednak z największą precyzją te pochodzące ze źródła na wprost mikrofonu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując mikrofon do aparatu?

Wymienione wyżej parametry to niejedyne elementy, jakimi warto kierować się, kupując dobry mikrofon do aparatów cyfrowych. Co jeszcze wziąć pod uwagę?

  • Szum własny – im mniejszy, tym lepiej. Wysoki szum własny będzie powodował zakłócenia, nie pozwoli też rejestrować cichych dźwięków.
  • Czułość – mikrofony dynamiczne mają o wiele mniejszą czułość niż urządzenia pojemnościowe, dlatego lepiej sprawdzają się w plenerze – nie zbierają niechcianych dźwięków. Mikrofony pojemnościowe warto stosować w zamkniętych i dobrych akustycznie pomieszczeniach, pozwoli to zarejestrować czysty i niczym niezakłócony dźwięk, z wszelkimi detalami. Czułość wyrażana jest w miliwoltach na paskale – mV/Pa.
  • Zastosowane filtry – mikrofony do aparatów cyfrowych często wyposażone są w filtry górnoprzepustowe lub dolnoprzepustowe. Ich zadaniem jest eliminacja nieciachanych dźwięków z otoczenia.
  • Dodatkowe funkcjonalności – w postaci osłon przeciwwietrznych, które zmniejszają zakłócenia powodowane podmuchami wiatru.
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.