Mini DisplayPort – D-Sub-jak wybrać przejściówkę? Jaki kabel?
Spis treści:
Nawiązanie połączenia między urządzeniami działającymi z interfejsem mini DisplayPort i D-Sub (VGA) możemy przeprowadzić wykorzystując zarówno adapter, jak i kabel. Oba te rozwiązania pozwolą na transmisję danych, ale połączenie za pomocą kabla będzie z pewnością znacznie lepsze.
Co ważne, na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pozwolą nam bez większych problemów połączyć oba urządzenia. Dzięki temu, będziemy mogli między innymi przesyłać obraz czy też dźwięk.
Co to jest mini Display Port?
Zanim jednak przejdziemy do omawiania stosownych rozwiązań, warto omówić oba standardy. Mini DisplayPort jest mniejszą wersją zatwierdzonego w 2006 roku interfejsu DisplayPort. Jest to interfejs cyfrowy, który gwarantuje jedną z najwyższych przepustowości (lepszymi parametrami wyróżnia się jedynie HDMI 2.1)
Warto nadmienić, że zarówno wersja 1.3, jak i 1.4 pozwalają na przesłanie obrazu w rozdzielczości 4K i 8K – jak więc widać, nasze możliwości są bardzo szerokie. Warto przy tym wspomnieć również o odświeżaniu. W przypadku wersji 1.3, wynosi ono 120 Hz przy rozdzielczości 4K i 30 Hz przy 8K. Ile Hz zapewnia standard 1.4? Odpowiednio 240 Hz dla 4K oraz 60 Hz dla 8 K. To jednak nie wszystko, ponieważ standard pozwala na jednoczesne przesyłanie obrazu i dźwięku wielokanałowego. Do czego służy Mini DisplayPoty? Ze względu na fakt, iż DisplayPort oraz Mini DisplayPort to standardy występujące przede wszystkim w komputerach, najczęściej są wykorzystywane do łączenia tych urządzeń z monitorami i telewizorami.
Polecane kable DisplayPort Mini - D-Sub
Co to jest D-Sub?
D-Sub, inaczej VGA, to analogowe wtyki i gniazda, które służą do podłączania monitora lub telewizora do komputera. Złącza tego typu cechują się zwykle niebieską obudową. Złącza D-Sub mają 9, 15, 25, 37, 50 bądź 60 pinów.
Mówimy o złączu analogowym, które zostało najbardziej rozpowszechnione ze wszystkich. Wynika to oczywiście z faktu, że jego premiera miała miejsce bardzo dawno temu, a dokładniej w 1987 roku. W porównaniu z dużo nowszym interfejsem DisplayPort i Mini DisplayPort, jego parametry są bardzo skromne. Obraz przy jego użyciu może wyróżniać się maksymalną rozdzielczością 2048x1536 (QXGA), przy odświeżaniu do 85 Hz.
Ze względu na pewne ograniczenia, a także konieczność konwertowania sygnału przez kartę graficzną, D-Sub zapewni niższą jakość obrazu niż interfejsy cyfrowe. Do tego dochodzi również brak możliwości przesyłania dźwięku – w tym celu musimy wykorzystać gniazda audio. Port D-Sub najczęściej spotkamy oczywiście w komputerach stacjonarnych i laptopach. Warto jednak podkreślić, że w nowszych urządzeniach producenci często rezygnują z niego na rzecz interfejsów cyfrowych. Podobnie jak w przypadku DisplayPort, występuje również odmiana Mini D-Sub.
Jak wybrać kabel i adapter?
Ze względu na bardzo szeroki wybór urządzeń i komputerów, często zdarza się tak, że dysponujemy sprzętami o różnych wejściach. Chcąc je połączyć ze sobą, musimy skorzystać ze specjalnych kabli z różnymi końcówkami lub postawić na adaptery. Jak można się domyślić, w przypadku Mini DisplayPort i D-Sub rodzi się problem związany z różnymi sygnałami (cyfrowym i analogowym), co może rodzić problemy stabilnego połączenia. Nie oznacza to jednak, że połączenie obu urządzeń jest niemożliwe.
Od razu warto podkreślić, że kabel VGA-Mini DisplayPort będzie lepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ, że w jego przypadku nie wystąpią straty jakości sygnału, albo będą one niewielkie. Natomiast w przypadku przejściówki raczej dojdzie do pewnych strat. Co prawda nie zawsze będą one dostrzegalne, ale tak czy inaczej wystąpią. Jeżeli chcemy je zminimalizować, konieczne jest zastosowanie kabla z pozłacanymi stykami. Zapewni on znacznie lepszą jakość transmisji. Co prawda będzie nieco droższy od zwyczajnego, ale i tak warto dopłacić.
W obu przypadkach (zarówno kabla, jak i adaptera), mamy do czynienia z męską końcówką Display Port i żeńską VGA. Adapter niestety nie przedłuży zbytnio połączenia, bo jest krótki. Jeżeli zależy nam na dłuższym połączeniu, to należy wybrać kabel.
Istotna jest sama jakość wykonania adaptera lub kabla. Chińskie, słabej jakości adaptery DisplayPort są wykonane z nietrwałych tworzyw i zazwyczaj nie działają zbyt długo. Nie zawsze są też w stanie zagwarantować odpowiednią rozdzielczość obrazu. Dobre kable i dobre adaptery posiadają wzmacniane przewody, a połączenie na skraju styczek jest elastyczne.
Wszystko to gwarantuje, że przejściówka nie będzie nam w tym miejscu pękała. Istotny jest też czas gwarancji. Urządzenia lepszej jakości mają 2-3 lata gwarancji. Te gorsze rok lub w ogóle nie posiadają gwarancji. Brak gwarancji może być dla nas jasnym sygnałem, że producent danego kabla lub adaptera nie ręczy za poprawność jego działania i czas, w jakim będzie on działać, łącząc dwa urządzenia.
Decydując się więc na kable lub adaptery Mini DisplayPort – D-Sub, warto zapoznać się z wszelkimi parametrami technicznymi. Producenci zazwyczaj informują o obsługiwanych rozdzielczościach (zazwyczaj jest to Full HD) oraz odświeżaniu. Niezwykle pomocne okażą się również komentarze i opinie innych użytkowników, którzy mieli już okazję korzystać z konkretnego rozwiązania. Jest to ważne zwłaszcza wówczas, gdy kupujemy adapter Mini DisplayPort. Dzięki opiniom, możemy dowiedzieć się, jak produkt sprawdza się w praktyce.
Kiedy stosować adaptery, a kiedy kable?
Na kabel należy się zdecydować wtedy, gdy mamy wyższy budżet i gdy zależy nam na lepszej jakości transmisji danych. Adapter jest raczej prowizorycznym rozwiązaniem. W przejściówkę można się zaopatrzyć wtedy, gdy połączenie nie musi być bardzo dobre, gdy łączymy urządzenia rzadko i gdy chcemy wydać na takie połączenie mniej. W kabel powinni się zaopatrzyć Ci użytkownicy, którym szczególnie zależy na jakości połączenia i którzy będą je nawiązywać często.
Oczywiście istotną kwestią jest również cena poszczególnych rozwiązań. Na szczęście, koszt zakupu obu rozwiązań nie jest specjalnie wysoki. Ceny kabla Mini Displa Port – D-Sub i adaptera przeważnie mieszczą się w przedziale od 40 do 100 zł. Niektóre adaptery są tańsze. Wszystko zależy tutaj od producenta, jakości wykonania.
Komentarze (0)