Mini DisplayPort – DVI - jak wybrać przejściówkę? Jaki kabel najlepszy?

| 1 Komentarz
Analizujemy dostępne rozwiązania, pozwalające na połączenie urządzeń z wejściami Mini DisplayPort oraz DVI.

Posiadacze laptopów ze złączem Mini DisplayPort często muszą mocno się namęczyć, by połączyć je na przykład z monitorem. Zwłaszcza gdy te zostały wyposażone w gniazda DVI. Żeby utworzyć z nimi stabilne połączenie, konieczna okaże się odpowiednia przejściówka, która zespoli ze sobą dwa interfejsy.

Jej dobór okaże się kluczowy dla jakości i stabilności sygnału, toteż warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii i parametrów. Jednakże, zanim zaczniemy szukać właściwej, dowiedzmy się, czym jest mini Display Port i DVI.

Co to jest mini DisplayPort?

Mówimy o zminiaturyzowanej wersji Display Port. Ten natomiast jest uniwersalnym interfejsem cyfrowym, którego zatwierdzono w 2006 roku. Display Port został opracowany przez VESA i przeznaczonym do łączenia komputera z monitorem lub z kinem domowym.

Dzięki standardowi Display Port i mini Display Port, możliwa jest dwukierunkowa wymiana informacji. Mini Display Port jest zgodny ze standardami HDMI i DVI wtedy, kiedy do połączenia wykorzysta się odpowiedni konwerter, który zmieni sygnał. Interfejs Mini DisplayPort jest ceniony nie tylko ze względu na fakt, że pozwala na przesył jednocześnie obrazu oraz dźwięku wielokanałowego, ale także dlatego, że jest kompatybilny z Thunderbolt 2.

Jeżeli chodzi o przesył obrazu, standard obsługuje multimedia w rozdzielczości 4K oraz 8K – wartość odświeżania jest zależna od wersji interfejsu. Im jest ona nowsza, tym lepiej.

Co to jest DVI?

W tym przypadku mówmy o złączu wprowadzonym na rynek w 1999 roku. Pozwala na przesył obrazu o maksymalnej rozdzielczości 2560x1600 (WQXGA). Jeżeli chodzi o odświeżanie, w przypadku maksymalnej rozdzielczości wynosi ono 60 Hz, a przy Full HD może dobić do wartości 144 Hz – konieczne okaże się jednak wykorzystanie wersji złącza Dual Link.

Warto nadmienić, że istnieją aż 3 wersje złącza DVI. Różnią się one przede wszystkim rodzajem obsługiwanego sygnału.

  • DVI-I – złącze to pozwala połączyć się z gniazdami D-Sub oraz HDMI przy użyciu adaptera. Przesyła sygnały analogowe i cyfrowe.
  • DVI-A – złącze to pozwala na przesyłanie wyłącznie analogowego sygnału. Pozwoli na połączenie z urządzeniami, które dysponują złączem VGA. Niemożliwe okaże się połączenie DVI-A-HDMI
  • DVI-D – pozwala przesyłać wyłącznie sygnał cyfrowy. Jeżeli zastosowana będzie tu przejściówka do HDMI, możemy uzyskać połączenie DVI-HDMI. Nie uda się to jednak w przypadku urządzenia ze złączem VGA.

Jeżeli chcemy przenieść obraz generowany przez kartę graficzną komputera na monitor lub na kino domowe, musimy zastosować specjalny adapter. Przejściówka mini DisplayPort–DVI wyposażona jest w męski port Display Port i żeński wtyk DVI. Kabel, który pozwala na bezpośrednie połączenie tych standardów, nie występuje. Jest to związane z tym, że sygnał trzeba przekonwertować, więc potrzebne jest urządzenie, które dokonuje takiej konwersji.

Jak wybrać adapter mini Display Port–DVI?

Skoro wiemy już, z czym mamy do czynienia, powinniśmy przejść do wyboru odpowiedniego produktu. Jak już wspominaliśmy, jakość adaptera jest niezwykle istotna, ponieważ wpływa na stabilność połączenia. Jak więc dokonać właściwego wyboru przejściówki Mini DisplayPort-DVI?

Przede wszystkim zwracamy uwagę na wykonanie przejściówki. Najlepsze są zawsze te, które posiadają pozłacane wtyki. Taki adapter zapewnia brak utraty jakości przesyłanego sygnału. Najlepiej byłoby, gdyby przejściówka umożliwiała szybki transfer. Wtedy nie będzie żadnych opóźnień w wyświetlanym obrazie. Adapter powinien być też wyposażony również w detekcję funkcji Standby i wspierać Electromagnetic Compatibility Standard. W wielu przypadkach takie adaptery mają bardzo krótkie kabelki, dlatego też konieczne jest znalezienie takiego, który pozwoli nam na bezproblemowe połączenie.

Polecane kable DisplayPort Mini - DVI-D

W przypadku tego typu adapterów, często mogą pojawić się problemy z jakością i stabilnością sygnału. Wszystko to sprawia, że warto decydować się przede wszystkim na modele wykonane przez uznane firmy. Mamy bowiem wtedy gwarancję, że sygnał będzie przesyłany prawidłowo. Jeśli chcemy upewnić się, że interesujący nas adapter Mini DisplayPort-DVI zapewnia wszystko to, na czym nam zależy, powinniśmy dokładnie przeanalizować komentarze i opinie osób, które miały możliwość jego wykorzystania. Często dzielą się one swoimi doświadczeniami, a także wskazują na ewentualne mankamenty.

Kiedy zastosować adapter Mini Display Port–DVI?

Jest tylko jedna sytuacja, w której należy zastosować taką przejściówkę. Będzie to miało miejsce wtedy, gdy posiadamy komputer wyposażony w złącze Mini DisplayPort, ale na naszym monitorze czy projektorze takiego złącza nie ma. Gdy zamiennie występuje w nim port DVI, to połączenie będzie można stworzyć bez problemu właśnie z zastosowaniem odpowiedniej przejściówki.

Ile kosztuje taka przejściówka? To oczywiście zależy od producenta, a także jakości wykonania, jednak przeważnie produkty tego typu występują w przedziale cenowym od 20 do koło 100 złotych.

Udostępnij
4,1
5 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!
ocena produktu 0/5 gwiazdki
Ocena produktu

Komentarze (1)

A nie tracę wtedy hz , np. 144 hz trace i dostaje 120 hz??
Specjalista Morele | 07:16
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.