Mini HDMI – DVI-D - jak wybrać przejściówkę? Jaki kabel najlepszy?
Spis treści:
Połączenie między dwoma różnymi interfejsami wymaga zastosowania odpowiedniego konwertera, który zmieni sygnał nadawany przez pierwsze urządzenie w taki, jaki jest w stanie odebrać drugie. W przypadku łączenia urządzeń wyposażonych w gniazdo mini HDMI i DVI typu D konieczne jest zastosowanie przejściówki lub kabla o dwóch różnych wtykach, które odpowiadają konkretnym gniazdom.
Warto zastanowić się również, który produkt okaże się lepszym wyborem – kabel DVI-D-HDMI czy może adapter. Wszystkie te wątpliwości postaramy się rozwiać w poniższym tekście.
Co to jest mini HDMI?
Na początku warto pokrótce omówić oba standardy i wskazać, gdzie są wykorzystywane. Interfejs HDMI jest znany każdemu, kto korzysta z komputerów, laptopów, konsol do gier, projektorów, telewizorów i wielu innych urządzeń. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych złączy cyfrowych. HDMI jest multimedialnym interfejsem wysokiej rozdzielczości, dzięki któremu możemy przesyłać cyfrowy, nieskompresowany sygnał wideo i audio.
Transmisja za pomocą HDMI i jego mniejszego odpowiednika mini HDMI może być wykonywana na odległość do 15 metrów, jednakże większość kabli HDMI i mini HDMI produkowanych jest w długości 3 do 5 metrów. Możliwe jest natomiast połączenie ze sobą trzech pięciometrowych kabli lub pięciu trzymetrowych, ale to powoduje znaczne pogorszenie jakości sygnału.
Warto nadmienić, że interfejs Mini HDMI jest spotykane przede wszystkim w urządzeniach mobilnych, a więc tabletach różnych czytnikach etc. Parametry przesyłu sygnału są zależne od wersji interfejsu. Obecnie największą popularnością cieszy się HDMI 2.0, pozwalające na obsługę rozdzielczości 4K przy odświeżaniu 60 Hz, a także rozdzielczości ultrapanoramicznych. Interfejs HDMI 2.0a obsługuje również technologię HDR, która zapewnia bardziej realistyczne barwy.
Prawdziwą rewolucję przynosi natomiast HDMI 2.1 – standard ten pozwala na przesyłanie obrazu w rozdzielczości 10K przy bardzo wysokim odświeżaniu.
Polecane konwertery Mini HDMI
Co to jest DVI-D?
DVI-D to nic innego, jak interfejs DVI typu D, czyli taki, który przesyła wyłącznie cyfrowy sygnał. Urządzenia działające w trybie DVI-D mają możliwość przełączania się w tryb HDMI z użyciem przejściówki. Standard DVI-D zaprojektowano w roku 1999, ale obecnie zostaje on zastępowany przez DisplayPort.
Połączenia między mini HDMI i DVI-D możemy dokonać zarówno za pomocą przejściówki, jak i specjalnego kabla, który konwertuje sygnał HDMI na DVI. Ze względu na fakt, że DVI-D obsługuje wyłącznie sygnał cyfrowy, nie jest możliwe utworzenie połączenia DVI-VGA.
Czy DVI-D przesyła dźwięk? Niestety nie, pozwala wyłącznie na przesłanie sygnału obrazu. Jeżeli chodzi o maksymalną obsługiwaną rozdzielczość, wynosi ona 2560x1600 (WQXGA) przy odświeżaniu 60 Hz. Do czego służy DVI? Interfejs ten jest przeważnie wykorzystywany w komputerach do łączenia ich z monitorami.
Jak wybrać adapter i kabel mini HDMI – DVI-D?
Jak już wspomnieliśmy, połączenie urządzeń z wejściami HDMI oraz DVI-D jest możliwe (nie pozwala na to natomiast interfejs DVI-A, który obsługuje wyłącznie sygnał analogowy) – nie oznacza to jednak, że powinniśmy decydować się na pierwszy lepszy kabel lub adapter.
Pierwszą i zasadniczą kwestią, którą należy brać pod uwagę podczas zakupu przejściówki lub kabla mini HDMI- DVI-D jest ich jakość. Adapter powinien posiadać pozłacane wtyki, bo tylko to gwarantuje odpowiednią transmisję danych. Złoto jest doskonałym przewodnikiem elektryczności. Co prawda jeszcze lepsze od niego są srebro i miedź, ale złoto ma tę zaletę, że nie ulega korozji i śniedzeniu. Dlatego też, gdy zależy nam na tym, by transmisja danych przebiegała bez straty jakości, konieczny jest zakup przejściówki lub kabla, w której elementy przewodzące prąd pokryte są złotem.
Zawsze warto zwracać uwagę również na parametry produktów, które pozwalają na połączenie Mini HDMi-DVI. Mowa tu przede wszystkim o rozdzielczości (Mini HDMI-DVI Adapter oraz kabel przeważnie oferuje łączność HD, Full HD lub WUXGA), a także zastosowanych „dodatkach”, na przykład w postaci izolacji, która minimalizuje straty. Kable oraz Mini HDMI-DVI-D przeważnie są wykorzystywane w odtwarzaczach DVD, telewizorach, dekoderach, monitorach i komputerach.
Kabel czy przejściówka mini HDMI – DVI-D?
Wiemy już, że oba rozwiązania pozwalają na stabilny przesył sygnału (zwłaszcza gdy zdecydujemy się na produkt wysokiej jakości) – warto jednak odpowiedzieć na pytanie, które rozwiązanie okaże się lepsze.
Jeżeli zależy nam na wyższej jakości połączenia, to wybierzmy kabel. Co prawda będzie on droższy, ale zagwarantuje bezstratny sygnał. Natomiast w przypadku adaptera HDMI-DVI-D, jakość sygnału, który trafi do urządzenia docelowego, może pozostawiać wiele do życzenia. Dlatego lepiej jest dopłacić nieco więcej i wybrać kabel. Jeśli natomiast jakość sygnału nie jest dla nas tak bardzo istotna, to być może wystarczy przejściówka.
Cena adaptera wynosi nawet kilka złotych. Można go kupić dosłownie za 5-10 zł. Cena kabla wynosi natomiast kilkadziesiąt złotych (zazwyczaj około 30-50 zł). Oczywiście dostępne są również specjalnie wzmacniane kable mini HDMI – DVI-D, których cena może wynieść nawet 300 zł. Im wyższa jest jakość i im dłuższy jest kabel, tym jego cena jest wyższa. Dla amatorskich, domowych połączeń można z powodzeniem wybrać adapter mini HDMI – DVI-D. Gdy potrzebujemy profesjonalnego połączenia, lepiej jest zdecydować się na kabel. Nie musi być to taki z najwyższej półki. Nawet średniej jakości przewód zagwarantuje w tym przypadku poprawne działanie.
Komentarze (0)