Mini PC czy standardowy komputer? Co wybrać?

| 0 Komentarzy
Postępująca miniaturyzacja sprawiła, że niewielkich rozmiarów urządzenia klasy mini PC z powodzeniem mogą zastąpić komputer stacjonarny.

Ich dużą zaletą jest również niewygórowana cena. Stanowią zatem realną alternatywę dla klasycznych rozwiązań.

Polecane komputery Mini PC i NUC

Zminiaturyzowane konstrukcje nie odbiegają wydajnością i możliwościami od swoich pełnowymiarowych odpowiedników. Jednocześnie charakteryzują się atrakcyjnym wyglądem obudowy, dzięki czemu mogą być stosowane również w eleganckim, nowoczesnym salonie.

Dzięki swoim niewielkim wymiarom i porównywalnej z tradycyjnym sprzętem wydajności mini PC to mały komputer stacjonarny o wielkich możliwościach. Z powodzeniem można go użyć do stworzenia domowego centrum rozrywki, jak i jako tani pecet gamingowy.

Urządzenia tej klasy nie zajmują dużo miejsca pod biurkiem i są też dobrym rozwiązaniem, jeżeli dysponujemy małą przestrzenią. Ich waga nie przekracza zazwyczaj 1 kg, a rozmiary są porównywalne z pudełkiem po butach. Czym właściwie jest ten sprzęt i jakie ma zalety?

Mini PC – co to jest?

Klasyczny mini PC to zwykły komputer zamknięty w niewielkiej obudowie, który można podłączyć do TV i wykorzystać do gier. Nowoczesne konstrukcje tej klasy mają wydajne chłodzenie i mimo swoich rozmiarów nie przegrzewają się i pracują bardzo stabilnie.

Mimo wielu korzyści, wynikających z ich wyboru, miniaturowe pecety nadal cieszą się umiarkowaną popularnością i często są uznawane za gorszy wybór. Niesłusznie! Są doskonałym rozwiązaniem m.in. w niewielkich kawalerkach czy pokojach studenckich.

Mini PC a komputer – różnice

Najbardziej zauważalną różnicą pomiędzy komputerem stacjonarnym a mini PC jest oczywiście rozmiar. Niewielka obudowa miniaturowego urządzenia może oferować mniej portów peryferyjnych i możliwości wewnętrznej rozbudowy niż pełnowymiarowy pecet.

Kolejnym aspektem różniącym obydwie konstrukcje jest również możliwość modernizacji w przyszłości. Typowe płyty główne zazwyczaj są kompatybilne z podzespołami produkowanymi przez kilka kolejnych lat. W przypadku miniaturyzacji często nie ma możliwości wymiany CPU.

Różnicą przemawiającą za wyborem mini PC jest jego energooszczędność. Ogólnoświatowy trend oszczędzania energii i redukcji emisji gazów cieplarnianych sprawia, że niewielkich rozmiarów komputer jest bardzo ekologicznym wyborem w obecnej sytuacji.

Pełnowymiarowe pecety mają zazwyczaj wydajniejsze układy chłodzenia i większą przestrzeń wewnątrz obudowy, ułatwiającą cyrkulację powietrza. W przypadku najmniejszych PC problemem może być przegrzewanie się, jednakże najnowsze rozwiązania eliminują problem.

Obecne aktualnie na rynku mini PC takich firm jak Dell oraz Intel to wysokiej klasy rozwiązania, które charakteryzują się wieloma pozytywnymi cechami. Wśród ich zalet warto wspomnieć m.in.:

  • miniaturyzację – niewielkie wymiary pozwalają na umieszczenie sprzętu w praktycznie dowolnym miejscu, również w kawalerce czy wynajętym pokoju,
  • energooszczędność – mimo porównywalnej wydajności urządzenia pobierają dużo mniej energii niż typowe komputery stacjonarne,
  • kulturę pracy – nowoczesne układy chłodzenia zapewniają niewielki poziom emisji hałasu, dzięki czemu pracujące wentylatory są praktycznie niesłyszalne,
  • design – minimalistyczna estetyka sprawia, że sprzęt może być umiejscowiony również w eleganckim salonie, doskonale dopełniając charakter wnętrza,
  • niską cenęmini PC zbudowane są ze świetnych podzespołów uznanych marek takich jak Intel czy NVIDIA, a jednocześnie są stosunkowo tanie,
  • uniwersalność – miniaturowe rozwiązania, oferują szereg przydatnych złącz, dzięki czemu mogą służyć jako serce domowego centrum rozrywki, sieciowy magazyn danych czy po prostu sprzęt do przeglądania internetu i prac biurowych.

Szereg niepodważalnych zalet sprawia, że urządzenia tej klasy znajdują wiele praktycznych zastosowań. Mogą posłużyć jako mały komputer do użytku domowego, jak i profesjonalny sprzęt do realizacji wymagających zadań. Obsługa rozdzielczości 4K pozwala na użycie go jako odtwarzacz plików poprzez podłączenie do telewizora. To również dobry sposób na stworzenie personalnego centrum danych.

Komputer – wady i zalety

Normalnych rozmiarów stacjonarny PC ma wiele zalet. Wśród korzyści płynących z jego wyboru są przede wszystkim ogromne możliwości rozbudowy. Wysokiej klasy obudowa może pozostać z nami przez wiele lat i nie jest potrzebna jej każdorazowa wymiana.

Pozytywnym aspektem tych rozwiązań, jest mnogość wszelkiego rodzaju złącz peryferyjnych oraz interfejsów. Przeciętna płyt główna ma 6-8 portów USB, które możemy z powodzeniem wykorzystać. Istnieje również możliwość zainstalowania i połączenia kilku kart graficznych.

Zaletą tego typu konstrukcji jest fakt, iż pozwalają one na zbudowanie ponadprzeciętnie wydajnej stacji roboczej, co jest istotne w profesjonalnych zastosowaniach. Stworzymy dzięki temu szybki zestaw komputerowy do wymagającej obróbki grafiki 3D lub montażu filmów.

Wadą dużych komputerów jest przede wszystkim ich rozmiar, który często wiąże się z koniecznością zakupu dedykowanego biurka gamingowego. Często również zbudowane w ten sposób systemy nie są energooszczędne i choć wydajne, to pobierają ogromne ilości energii.

Jaki mini PC wybrać?

Jeżeli podjęliśmy decyzję, o zakupie kompaktowego mini PC powinniśmy zastanowić się, w jakim celu chcemy go używać oraz określić budżet. Czy będą to ogólne zastosowania domowe, rozrywka, praca biurowa, a może posłuży on nam jako prosty serwer plików?

Wybierając urządzenie do uniwersalnych zadań, musimy zwrócić uwagę na ilość portów USB 3.0 oraz złącza, poprzez które podłączymy monitor. Dobrym rozwiązaniem może okazać się sprzęt z procesorem AMD Ryzen 5, kartą Wi-Fi oraz systemem operacyjnym Windows 10.

Wiele osób zadaje pytanie, czy warto kupić tani mini PC, by podłączyć go do telewizora i używać jako multimedialne centrum rozrywki. Jeżeli nasz TV nie ma wbudowanego systemu operacyjnego, to jest doskonały pomysł na znaczne rozszerzenie jego możliwości.

Rozważając zakup, warto sprawdzić opinie użytkowników, a przede wszystkim zobaczyć ranking komputerów do biura, który regularnie aktualizujemy wraz z pojawianiem się nowości na rynku. Dzięki temu nie zgubisz się w gąszczu tysięcy ofert różnych producentów.

Jaki komputer wybrać?

Mimo wielu zalet dużo osób nadal docenia pozytywne cechy oferowane przez rozwiązania stacjonarne. Pozwalają one na wygodne skomponowanie ergonomicznego i niezwykle wydajnego zestawu komputerowego. Korzyścią jest też możliwość jego łatwej rozbudowy.

Dzięki przestronnej konstrukcji urządzenia oferują łatwy dostęp do każdego podzespołu bez konieczności długotrwałego i problematycznego demontażu. Jednocześnie możemy dzięki temu zamontować kilka układów GPU pracujących razem, co znacznie podnosi wydajność.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że bez ponoszenia znacznych kosztów możemy zbudować tani komputer stacjonarny gamingowy. Z tego powodu często na tę opcję decydują się gracze. Gamingowy mini PC HDMI w tej samej cenie będzie dużo mniej wydajny.

Istotną zaletą rozwiązań stacjonarnych jest również możliwość zamontowania kilku dysków twardych w jednej obudowie. Dzięki temu zyskujemy więcej wirtualnej przestrzeni roboczej, a także możliwość konfiguracji HDD w macierzy RAID do tworzenia kopii zapasowych.

Należy również pamiętać, że wiele podzespołów, takich jak wysokiej klasy karty graficzne czy dźwiękowe występuje tylko w wersji pełnowymiarowej. Nie nadają się do montażu w obudowie miniaturowego peceta.

Komputer czy mini PC? Co jest lepsze?

Możliwość taniego zbudowania bardzo wydajnego zestawu to jedna z wielu korzyści płynących z wyboru stacjonarnego PC. Dużą zaletą są także możliwości rozbudowy oraz łatwe serwisowanie bez konieczności użycia specjalnych narzędzi i umiejętności technicznych. Zastosowanie przezroczystych obudów dodatkowo podnosi walory estetyczne sprzętu, który prezentuje się atrakcyjnie i bardzo nowocześnie.

Zalety mini PC docenią z kolei osoby, które nie dysponują dużą przestrzenią albo chcą w prosty sposób stworzyć w swoim salonie multimedialne centrum rozrywki. Urządzenia tej klasy oferują wystarczającą wydajność do takich zastosowań, a jednocześnie pobierają niewielkie ilości prąd. Są energooszczędne i ciche. Jednocześnie cechują się dobrym wyglądem i dobrze komponują się z nowoczesnymi wnętrzami.

Stojąc przed wyborem jednego z rozwiązań, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zależy nam bardziej na wydajności, czy miniaturyzacji. Przede wszystkim od tego będzie zależeć decyzja. Decydując się na mini PC, warto zwrócić uwagę na rozwiązania firm Intel oraz Dell z naszego rankingu. Zapraszamy również do kontaktu z naszymi konsultantami.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.