Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Miotła - jak wybrać? Jaka najlepsza?

| 0 Komentarzy
Mimo szerokiego asortymentu odkurzaczy i innych urządzeń, klasyczna miotła nadal wydaje się niezastąpiona.

Odrobina fizyki

Może się wydawać, że niektóre rodzaje mioteł, na przykład brzozowa czy sorgo, to przeżytek. Tymczasem do dziś nie umiemy stworzyć materiału, który byłby równie skuteczny z wymiataniu zanieczyszczeń. Nawet za tak prostymi narzędziami jak miotły, stoi nie zawsze prosty zestaw zasad fizycznych, które decydują o tym, jak miotła powinna być zbudowana i jakie materiały sprawdzą się w codziennym sprzątaniu. Kluczowe pojęcie to oczywiście sprężystość, ale poza nią znaczenia ma także długość miotły i kąt, pod jakim jest ona ustawiona względem podłoża – to wszystko coraz częściej jest uwzględniane na etapie projektowania szczotki do zamiatania. Aby zamiatanie było wygodniejsze i skuteczniejsze, używa się zasad ergonomii, by stworzyć miotłę idealną. Ale czy to w ogóle możliwe?

Materiały na miotłę

Miotły wykonuje się z bardzo różnych materiałów, które mają różne właściwości, w związku z czym poszczególne typy mioteł mają też różne zastosowania.

  • Miotła brzozowa. Przez długi czas lekceważona w zaślepieniu doskonałością tworzyw sztucznych dziś wraca do łask. Długie gałęzie brzozowe są bardzo elastyczne, a ich powierzchnia jest tak gładka, że zanieczyszczenia nie przylegają do miotły. Brzozową miotłę można spotkać w wersji krótkiej (składa się wówczas z samych gałęzi, dość długich, aby związać je na pewnym odcinku w uchwyt) lub długiej (kiedy brzozowa miotła osadzona jest na wygodnym, długim kiju). Inną propozycją, równie ekologiczną i tak samo skuteczną, jest miotła sorgo, czyli wykonana z rośliny przypominającej proso. Oba te rodzaj mioteł znakomicie nadają się do zamiatania niewielkich powierzchni, na przykład schodów albo krawężników, choć można nimi zamieść także sporych rozmiarów plac – minusem jest jednak niewielka szerokość robocza tych mioteł.
  • Miotła gumowa. Bardzo higieniczna i łatwa do utrzymania w czystości ma krótkie włosie wykonane z pewnych konkretnych gatunków gumy (zwykle syntetycznej). Ponieważ powierzchnia tworzywa jest gładka, do takiej miotły praktycznie nic nie przylega. Ze względu jednak na to, że „włosie” jest rozmieszczone dość luźno, miotła gumowa kiepsko radzi sobie ze zbieraniem najdrobniejszych zanieczyszczeń. Powszechnie stosowane są na przykład do zgrubnego sprzątania gabinetów kosmetycznych i fryzjerskich. Ogólnie rzecz biorąc, jest to rozwiązanie raczej proponowane we wnętrzach. Sprawdza się między innymi jako miotła do paneli, ponieważ ich nie rysuje.
  • Miotła ulicówka. Jej cechą charakterystyczną jest szeroka szczotka (od 40 do ponad 100 cm). Służy to zamiatania dużych powierzchni zewnętrznych, ale typ ten wyszczególnia się z innego powodu – ma syntetyczne włosie o niezbyt dużej długości. To ważne, ponieważ jakikolwiek gatunek włosia naturalnego, abstrahując od kwestii związanej z kosztami produkcji, sprawdzałby się źle, gdyż naturalne włosie wchłania wilgoć. Ograniczenie długości włosia natomiast poprawia możliwość sprzątania chropowatych, nierównych powierzchni.

Miotły do zadań specjalnych

Jedną z cech, które powodują, że miotły nie wyszły i prawdopodobnie nigdy nie wyjdą z użycia, jest ich duża różnorodność. Praktycznie nie ma takiego zadania, którego nie dałoby się wykonać, jeśli ma się dostęp do odpowiedniego typu miotły. Oczywiście – czasem zajmie to więcej czasu niż sprzątanie maszynowe, ale nie zawsze czas jest najważniejszy.

  • Miotła do paneli: typowa miotła do paneli ma dość krótkie, ale bardzo miękkie włosie, którego końca są zaokrąglone. Ponadto stosuje się dodatkowy płat gumy, który zabezpiecza przed rozrzucaniem niektórych zanieczyszczeń przez włosie, a poza tym, jeśli przylega do podłoża, zbiera nawet najmniejsze drobiny. W przypadku braku miotły do paneli, można je sprzątną również miękkimi miotłami gumowymi.
  • Miotła do zamiatania dużych powierzchni (ulicówka, miotła do zamiatania korytarzy itd.). Jej cechą szczególną jest oczywiście większa szerokość, ale także inaczej osadzony kij – w tym przypadku jest on skierowany pod kątem do podłoża, co poprawia ergonomię pracy i sprawia, że pozycja przy zamiataniu jest mniej dokuczliwa.
  • Zmiotka do pajęczyn: jej szczotka ma kształt półkuli i pokryta jest bardzo miękkim włosiem syntetycznym o dość dużej długości. Taka konstrukcja pozwala dotrzeć w każdy zakamarek i pozwala płynnym ruchem usunąć nawet dużą pajęczynę. Zastosowanie włosia syntetycznego pozwala szybko taką zmiotkę umyć pod bieżącą wodą i równie szybko wysuszyć.
  • Zmiotka do odkurzania: typowa zmiotka do kurzy ma kształt wydłużony, a jej szczotka wykonana jest z miękkiego, długiego włosia o dużej zdolności do gromadzenia ładunku elektrostatycznego, co sprzyja przyciąganiu niewielkich drobinek zanieczyszczeń. Oczywiście poza wariantem wielokolorowym, ikonicznym wręcz, dostępne są również zmiotki do odkurzania w innych kolorach i rozmiarach, jedynie włosie jest podobne we wszystkich modelach.

Podstawowe ułatwienia

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie miotły, trzeba zwrócić uwagę na dwa ważne elementy, które mogą wpływać na funkcjonalność poszczególnych produktów: kij i szufelkę.

  • Długość kija: teoretycznie im dłuższy, tym lepiej, ale każdy zbędny centymetr to przede wszystkim niepotrzebne obciążenie. Warto więc wybierać miotły z kijem dopasowanym do swojego wzrostu.
  • W przypadku zmiotki do pajęczyn lub do odkurzania, teleskopowy kij nie jest niczym nadzwyczajnym, natomiast miotła gumowa z kijem teleskopowym nie jest już normą, a może się przydać, jeśli mają z niej korzystać różne osoby. Masa zostanie wprawdzie taka sama, ale każdy będzie mógł dostosować do swoich potrzeb długość kija, dzięki czemu praca będzie wygodniejsza.
  • Zmiotka na długim kiju przydaje się szczególnie do sprzątania w miejscach trudno dostępnych – przy standardowej długości może nie udać się zamieść np. pod meblami.
  • W przypadku niektórych mioteł z długim kijem, przydatnym gadżetem będzie szufelka umieszczona na kiju. Zmiotka z szufelką na kiju pozwala zebrać zmiecione zanieczyszczenia bez schylania się, co nie tylko poprawia komfort pracy, ale także skraca czas potrzebny na wykonanie prac porządkowych.

Warto również przy zakupie zwrócić uwagę na markę: zmiotka Vileda bije rekordy popularności przede wszystkim dlatego, że w produktach tej marki (i kilku innych producentów tej samej klasy mioteł), włókna są lepiej wykończone, zaokrąglone, a przez to bezpieczniejsze dla powierzchni. Oczywiście w przypadku twardych materiałów będzie miało to mniejsze znaczenie, ale wtedy większą rolę będzie odgrywała solidność wykonania.

Podsumowanie

Miotły nie są technicznie zaawansowanymi konstrukcjami – wiele z nich nie zmieniło się ani o jotę przez stulecia, jednak w niektórych przypadkach mniejsze zmiany techniczne poważnie wpłynęły na wzrost funkcjonalności – zaokrąglone włókna syntetyczne, inne ustawienie kija, zmiotki na kiju itd. To wszystko decyduje o tym, że miotły były, są i jeszcze długo będą używane nawet tam, gdzie czasem można użyć maszyn sprzątających różnego typu. Trzeba tylko znaleźć miotłę, która sprawdzi się w danym zastosowaniu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.