Młot udarowy - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Młoty udarowe można umownie podzielić na urządzenia do uzytku amatorskiego i profesjonalnego.

Pierwsze są mniejsze, ale też bardziej uniwersalne, natomiast drugie to narzędzia specjalistyczne, których obsługa nie jest wcale tak prosta, jak się wydaje.

Czym jest, a czym nie jest młot udarowy?

Młot udarowy to narzędzie bardzo charakterystyczne, ale często nawet doświadczeni majsterkowicze nie potrafią wskazać wyraźnych różnić między dużą młotowiertarką a małym młotem udarowym. To prawda – oba te narzędzia niewiele się od siebie różnią, dlatego jako umowne kryterium rozróżnienia przyjmuje się graniczną moc silnika młotowiertarek jako 600 W. W takim ujęciu młot udarowy jest niczym innym, jak wzmocnioną młotowiertarką, choć z racji dużej mocy nie używa się go już raczej do wiercenia, aczkolwiek technicznie jest to nadal możliwe.

Jak wybrać moc młota udarowego?

Przed oceną mocy konkretnego modelu należy uświadomić sobie, że moc podawana na opakowaniu nie jest mocą użyteczną, tylko nominalną i informuje jedynie o poborze energii elektrycznej. Moc użyteczna, jeśli nie została określona dokładnie przez producenta w informacjach o urządzeniu, może być obliczona jako 50-60% mocy nominalnej.

  • Młoty do użytku amatorskiego mają moc nominalną do 600-700 W.
  • Profesjonalne młoty udarowe dysponują mocą do 1500 W.

Takie rozróżnienie wymaga udzielenia odpowiedzi o to, jakie narzędzie naprawdę jest w danym zastosowaniu potrzebne: młot udarowy czy młotowiertarka. Aby rozwiać wątpliwości, należy przyjrzeć się możliwościom funkcjonalnym młotów udarowych.

Jaki młot udarowy wybrać - parametry pracy i ich interpretacja

  • Ilość udarów. W przypadku większości młotowiertarek i praktycznie wszystkich dobrych młotów udarowych użytkownik może regulować ilość udarów. W najwyższej klasy sprzęcie można ona przekraczać 4000 drgań na minutę. Uderzenia przód-tył pozwalają osłabić konstrukcję elementu wierconego lub kutego, dlatego mają kluczowe znaczenie dla skuteczności młota udarowego.
  • Prędkość obrotowa. Ruch obrotowy młotowiertarek jest z zasady szybszy – narzędzia te mogą również być używane jako klasyczne wiertarki, o co w przypadku młotów udarowych trudno: jeśli wykonuje się nimi otwory, to głównie w celu osłabienia jakiegoś elementu konstrukcyjnego, dlatego prędkość obrotowa jest mniejsza. Przekłada się to na większy moment obrotowy, a więc zdolność do pokonywania oporów niszczonego materiału – wolniejsze młoty udarowe mogą niszczyć twardszy materiał.

Polecane młoty udarowe

Kryteria, o których trzeba pamiętać

Duża moc jest ważna przy wyburzeniach lub dłutowaniu betonu, ale zwykle potężniejsze urządzenia są też większe i cięższe, co oznacza, że posługiwanie się nimi jest kłopotliwe. Dobrze równoważąc moc użyteczną i wielkość młota udarowego można wybrać najlepsze urządzenie, a na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

  • Typ uchwytu. Do wyboru są tylko dwie opcje: SDS plus i SDS max. Pierwszy pozwala na korzystanie z końcówek roboczych o średnicy do 25 mm, drugi 40 mm. Mniejsze uchwyty są stosowane stosunkowo rzadko.
  • Regulacja obrotów i udarów. Większa możliwość regulacji parametrów pracy oznacza możliwość elastycznego dostosowania urządzenia do różnych zadań i materiałów. Należy jednak pamiętać, że elektroniczne systemy automatycznego ustawiania parametrów ciążą na cenie, a nie zawsze są potrzebne bardziej niż możliwość regulacji ręcznej.
  • Tłumienie drgań. Ta funkcja przydaje się szczególnie w urządzeniach profesjonalnych – dzięki różnym rozwiązaniom technicznym praca z młotem udarowym może być bardziej komfortowa, a chwyt pewniejszy.
  • Marka. Dużą popularnością cieszą się młoty udarowe Bosch, Makita, Dewalt, Yato, Einhell czy Graphite. Co ważne, ci producenci sami sugerują, które z linii ich urządzeń są odpowiednie dla amatorów, a które dla profesjonalistów. To co prawda jedynie sugestia, ale pozwala łatwo znaleźć elektronarzędzia będące swoistym kompromisem między jakością znanej marki, a ceną narzędzi supermarketowych, których trwałość i bezpieczeństwo są na różnym, zwykle niezbyt wysokim poziomie.

Pielęgnacja młotów udarowych

Młot udarowy, nawet najlepszy, poddawany jest tak dużym obciążeniom, że jego ruchome elementy mogłyby w końcu ulec uszkodzeniu, dlatego należy wcześniej zorientować się, jaki olej lub jaki smar do młota należy użyć. Nie ma na to jednej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od typu urządzenia, jakości podzespołów i materiałów, których użyto do ich produkcji. Dokładne informacje o tym, jakiego smaru i oleju użyć do konserwacji młota pneumatycznego, znajdują się w instrukcji obsługi.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.