Młotek ciesielski - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Młotek ciesielski ma dość nietypowy wygląd i często wydaje się narzędziem skomplikowanym, niż na to wygląda.

Możliwości jest tutaj sporo, warto więc wiedzieć więcej, żeby wybrać najlepszy z dostępnych młotków.

Jak wygląda młotek ciesielski?

Młotki ciesielskie mają stalowe głowy o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Obuch najczęściej ma przekrój okrągły i jest płasko zakończony, przy czym bliżej rękojeści jego przekrój jest często węższy (masa skupiona na końcu obucha pozwala uzyskać największą siłę uderzenia). Rąb przypomina nieco ten z młotków stolarskich – również ma dwa zęby oddzielone wrębem, jednak jeden z nich jest krótki i można uznać, że jest złamany. Zęby mogą być zakończone ostro lub tępo, mogą też być pokryte warstwą gumy lub tworzywa. Na szczycie głowy, tuż nad rękojeścią, może znajdować się magnes we wgłębieniu, dzięki czemu można przytrzymać gwóźdź przed jego wbiciem.

Podstawowe i zaawansowane cechy charakterystyczne

Młotki ciesielskie bardzo się od siebie różnią – zwykle są dość lekkie, bo ważą po 400 - 500g, ale poza masą więcej je dzieli niż łączy. Oto lista cech, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze.

  • Profilowana rękojeść – zapewnia wygodniejszy chwyt i dziś w zasadzie w przypadku młotków ciesielskich jest normą, jednak najlepiej jest się przymierzyć do narzędzia, ponieważ nie wszystkie profile są ergonomiczne.
  • Rękojeść antypoślizgowa – niektóre młotki ciesielskie mają rękojeść pokrytą materiałem antypoślizgowym, gumą albo specjalnym tworzywem. Jeśli trzonek jest drewniany, to nie jest to zwykle konieczne.
  • Pazur, czyli ząb – może być albo prosty, albo łukowato zagięty. Młotki z pazurem prostym zwykle są lepiej wyważone i pewniej leżą w dłoni, ale to zakrzywione pazury pozwalają na utworzenie wygodniejszej dźwigni do wyciągania gwoździ.
  • Tłumienie drgań – tutaj rozwiązań jest kilka i producenci tacy jak Stanley, Neo, Proline czy Fiskars często mają własne patenty. W tańszych młotkach jest to po prostu elastyczny materiał na rękojeści, jednak do wykonywania trudniejszych prac to może nie wystarczyć.
  • Bryły – młotki ciesielskie mogą być dwubryłowe albo jednobryłowe. Jedna bryła oznacza, że głowa i rękojeść są wykonane jako jeden stalowy odlew, a rękojeść dodatkowo wykończona. Dwubryłowe młotki ciesielskie, obecnie używane coraz rzadziej, mają głowicę stalową i rękojeść zwykle drewnianą.
  • Długość młotka – młotki ciesielskie są zwykle dość krótkie (około 30 centymetrów przy masie 600 g), co zwiększa precyzję, ale warto przymierzyć się do narzędzia. Młotki ciesielskie inaczej układają się w dłoni od zwyczajnych młotków uniwersalnych, więc każdy ma nieco inne preferencje dotyczące długości, tym bardziej że profile rękojeści zwykle zmniejszają funkcjonalną długość (długość dźwigni, która zwiększa siłę uderzenia).

Ceny młotków ciesielskich

Młotki ciesielskie nie są tanimi narzędziami. Za średniej klasy młotek o wadze 500 g trzeba zapłacić nieco ponad 100 złotych, ale profesjonalne młotki ciesielskie z zaawansowanymi systemami tłumienia drgań i ergonomicznymi rękojeściami kosztują nawet czterokrotnie więcej. Dolna półka to przedział 40-70 złotych. W tej cenie można kupić młotek ciesielski dobry do zastosowań amatorskich, ale nieprzesadnie wygodny, choć już jednobryłowy, więc maksymalnie trwały.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!
ocena produktu 0/5 gwiazdki
Ocena produktu

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:12
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.