Jaki modem LTE kupić? Który najlepszy? Czy warto?

| 6 Komentarzy
Do korzystania z sieci LTE przyda się odpowiedni modem. Jak wybrać modem LTE? Na co zwrócić uwagę?

Korzystanie z internetu mobilnego LTE wymaga posiadania odpowiedniego modemu, a szczególnie w sytuacji, gdy ma być użytkowany na komputerze, a nie na tablecie lub laptopie, które mogą posiadać modem wbudowany. Jak wybrać modem LTE? 

Jaki modem LTE wybrać?

Oferta modemów LTE jest zróżnicowana, a poszczególne modemy różnią się pod względem wielu detali, ale zasadniczą kwestią jest wybór pomiędzy modemem zewnętrznym i wewnętrznym.

Modemy zewnętrzne LTE – najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Modem LTE zewnętrzny może zostać podłączony do dowolnego komputera lub laptopa. Ten rodzaj urządzenia bywa też określany jako modem LTE USB, gdyż jest podłączany właśnie do portu USB. Jego zaletą jest nie tylko uniwersalność, ale też kompaktowy rozmiar. Modem USB na kartę SIM można użytkować stacjonarnie, ale też zabierać ze sobą do pracy, na wyjazd i w wiele innych miejsc. 

Modemy wewnętrzne LTE – są zdecydowanie mniej uniwersalne i mobilne niż modem zewnętrzny LTE. Modemy wewnętrzne muszą być dobierane z większą uwagą, gdyż kluczowa jest ich kompatybilność z komputerem. Najczęściej w sprzedaży można spotkać wewnętrzny modem do laptopa np. Lenovo lub HP. 

Wybierając modem trzeba więc zdecydować, czy do użytkowanego urządzenia wybrać wersję wewnętrzną, czy może zewnętrzną. Zazwyczaj wybór pada na modem zewnętrzny, gdyż jest bardziej uniwersalny i wygodny w użytkowaniu. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze modemu LTE?

Chcąc kupić modem internetowy LTE, trzeba jeszcze zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii technicznych:

  • Deklarowana prędkość transmisji danych – to jeden z najważniejszych parametrów, na jakie warto zwrócić uwagę, kupując modem komputerowy. To od tej kwestii zależy, czy w ogóle możliwe będzie osiąganie odpowiednich prędkości transmisji. Warto jednak pamiętać o tym, że uzyskany efekt zależy nie tylko od modelu modemu, ale też od infrastruktury sieci, od ulokowania modemu, grubości ścian, specyfiki obiektu i wielu innych parametrów, które mogą negatywnie wpływać na sygnał.
  • Obsługiwany system operacyjny – modem do internetu LTE może współpracować z różnymi systemami operacyjnymi, ale warto zweryfikować kompatybilność użytkowanej wersji jeszcze przed zakupem urządzenia.
  • Marka – chcąc kupić dobry modem LTE na kartę, warto wybrać rozwiązanie od producenta cieszącego się zaufaniem i dobrymi opiniami. Popularnym wyborem są modemy Huawei, ale też Alcatel i kilku innych marek. 
  • Wielkość i kolor modemu – to kwestia, która odnosi się, oczywiście, do modemów zewnętrznych typu modem SIM USB. Najczęściej są one dostępne w wariancie czarnym lub białym, co powoduje, że modem przenośmy można dobrać pod kolor obudowy PC lub laptopa. Warto też zwrócić uwagę na wielkość modemu, gdyż zbyt duże i podłużne modemy mogą przeszkadzać po wpięciu do USB.

Chcąc zyskać dostęp do sieci LTE można kupić modem do internetu mobilnego, sięgnąć po router LTE z wbudowanym modemem albo otrzymać modem od operatora sieci, z którym podpisze się umowę na abonament internetowy. Przed zakupem warto jeszcze zerknąć na opinie użytkowników i oceny poszczególnych urządzeń. Przydatne może być także zestawienie typu modem LTE ranking, które pozwoli zweryfikować, jakie modemy LTE są najczęściej kupowane. 

Polecane modemy LTE

Jaki modem LTE na kartę SIM?

W wielu urządzeniach mobilnych znajduje się wbudowany modem GSM LTE, ale dotyczy to najczęściej tabletów i smartfonów. Niektóre laptopy także posiadają modem na kartę SIM. Odrębne urządzenia zazwyczaj stosuje się do komputerów stacjonarnych i laptopów bez wbudowanego modemu. To również są modemy na kartę SIM.

Modem LTE na kartę SIM można kupić. Ceny tych urządzeń zaczynają się od około 200 zł. Posiadając własny modem, nie trzeba podpisywać umowy z operatorem – wystarczy kupić kartę SIM z pakietem internetowym, by zyskać dostęp do internetu. 

Alternatywą dla takiego rozwiązania jest internet z modemem od operatora – wówczas można wybrać jeden z dostępnych pakietów internetowych, a często w jego cenie otrzymuje się także modem SIM lub nawet router z wbudowanym modemem LTE. Zaletą routera jest fakt, że od razu rozdziela on sygnał na wiele urządzeń i jest dostępny w wielu wariantach. Popularną opcją jest zarówno standardowy, stacjonarny router z modemem, jak i router mobilny LTE. 

Jaki modem LTE na USB?

Modem na kartę SIM LTE do USB to popularny wybór. Urządzenie tego rodzaju jest niewielkie i dość uniwersalne w użytkowaniu. Można podłączyć je do komputera stacjonarnego lub laptopa, w każdej chwili przełączyć lub zabrać ze sobą jako modem mobilny. Przykładem takiego modemu jest np. modem Huawei LTE E3372 150Mbps Edycja PL (E3372h-153), który jest kompaktowy i poręczny i świetnie sprawdza się w domu, biurze i podczas wyjazdów, gdy zabiera się ze sobą np. laptopa. 

Modem LTE na USB nie jest jednak aż tak funkcjonalny, jak urządzenia łączące w sobie funkcję modemu i routera. Modem i router w jednym są na tyle popularne, że w dużej mierze wypierają standardowe modemy, gdyż oferują więcej funkcji w podobnej cenie. 

Czy warto kupić modem i router LTE w jednym?

Chcąc zapewnić internet LTE dla domu, dla wszystkich urządzeń i użytkowników w biurze albo do zastosowań mobilnych, warto wziąć pod uwagę także rozwiązanie, jakim jest urządzenie 2w1: modem router LTE. Co warto o nim wiedzieć?

  • Modem z routerem można kupić w wersji stacjonarnej i mobilnej.
  • Router i modem mobilny LTE są wygodną opcją do użytkowania sieci bezprzewodowo. Internet LTE może być wówczas użytkowany bez żadnych kabli i to nie tylko na laptopie, ale też na smartfonie lub tablecie. 
  • Modem bezprzewodowy z routerem może być wyposażony w wyświetlacz, który informuje o bieżących parametrach sieci i jej przepustowości. 
  • Niektóre mobilne routery z modemem działają na akumulator i mogą pracować bez podłączenia do zasilania przez wiele godzin.

Chcąc zadbać o internet LTE dla domu, dla wielu urządzeń i użytkowników, warto przemyśleć nie tyle zakup samego modemu, co raczej routera z funkcją modemu. Może to być router modem bezprzewodowy, jak i przewodowy – w zależności od preferencji użytkownika i przeznaczenia urządzenia. Jeśli natomiast potrzebny jest jedynie modem na kartę SIM do laptopa, funkcję routera można sobie darować i sięgnąć po kompaktowy modem na USB lub po model wewnętrzny, o ile jest dostępny w kompatybilnym wariancie. 

Ile kosztuje modem LTE?

Koszt zakupu modemu to dość istotna kwestia, bo urządzenia tego rodzaju mogą kosztować sporo. Cena zależy zarówno od funkcjonalności sprzętu, jak i od renomy producenta, a także od tego, czy jest to wyłącznie modem do internetu na kartę, czy też modem z routerem.

Jeśli chodzi o wewnętrzny modem cena może być zaporowa – w wielu wypadkach wynosi kilkaset złotych. Tańszą opcją są modemy zewnętrzne na USB, które mogą kosztować około 200 złotych. Ceny routerów z modemem LTE zaczynają się już od około 129 złotych stąd też rosnąca popularność urządzeń 2w1. 

Przy zakupie warto jednak pamiętać, by porównać parametry poszczególnych urządzeń. Często bywa tak, że najtańsze modele mają dużo gorsze parametry niż urządzenia w odrobin

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Access Pointy - Karty sieciowe - Switche

Udostępnij
4,9
5 ocen
6 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

Najlepsza jest ta szybkość "do".
Równie dobrze można tam wpisać 1 mln Mbit/s. Podawajcie rzeczywistą przeciętną. Np. w centrum Warszawy.
Masz rację ale trudno określić średnią prędkość pobierania ze względu na:
1. Obsługę częstotliwości BTS-ów w różnych lokalizacjach,
2. Różną liczbę użytkowników danego BTS-a w danej lokalizacji oraz różną liczbę użytkowników w różnych porach.
3. Zróżnicowanie terenu w różnych lokalizacjach.
4. Zróżnicowanie zabudowy w różnych lokalizacjach.
5. Lokalizację modemu w domu, mieszkaniu.
6. Różne techniki zbrojeń mieszkania, domu.
7. Modemy różnych producentów.
8. Z anteną wbudowaną czy bez.
I można tak bez końca. Pamiętajmy, że LTE to transmisja radiowa, podatna na zakłucenia. Należy brać pod uwagę mapę zasięgu w budynku i poza danego operatora. Czasem różnica kilku metrów zmniejsza D/U o 60-70 % i podawanie średnich transferów jest bez sensu. Chcesz mieć dobry internet to postaraj się aby BTS i Twój modem się "widziały".
W Warszawie na Białołęce mam szybkość Cyfrowego Plusa LTE up/down: 1/4. Dodanie zewnętrznej anteny nic nie dało.
Uciekam od tego oszusta.
Wziąłęm router i modem LTE z Cyfrowego Polstatu. Niestety żadne zewnętrzne anteny do modemunie przyspieszyły szybkości .Na moje interwencje centrala odpowiedziała ,że sygnał powinien być dobry,ale szybkości nie gwarantują CP oferował nowy model LTE/Ibisz go reklamował/ twierdząć ,że jest szybszy.Wziąłem na próbę.Bujda na resorach a za dwutygodniowy okres próbny i tak musiałem zapłacić mimo ,że szybkość jak przy starym modemie. Wciskają zwykły kit i każą jeszcze płacić
"Każdy modem LTE obsługuje sieci 3G oraz 2G. Warto również pamiętać, że LTE nie pozwala na wykonywanie połączeń telefonicznych czy wysłanie SMS-a. Konieczne jest wtedy przełączenie się na sieć 3G."
Nieaktualny opis obecnie w Polsce można już wykonywać połączenia po LTE (VoLTE)
Na pewno Nighthawk® M1, ale to wiadomo - zależy jaki budżet. Tutaj już taka opcja wypasiona z fajnymi parametrami, ale standardowo trzeba ocenić swoje wymagania. Pod wolne łącze nie musicie mieć routera, który sobie poradzi z 1 GB.
Specjalista Morele | 01:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.