Monitor klasyczny czy zakrzywiony? Jaki monitor wybrać?
Spis treści:
Monitor płaski czy zakrzywiony? Ten dylemat coraz częściej pojawia się wśród osób wymieniających sprzęt komputerowy. Gdy kończyła się era zaokrąglonych ekranów kineskopowych (CRT) i na rynku zaczęły dominować konstrukcje płaskie, mało kto przypuszczał, że producenci wrócą do technologii wykorzystującej krzywizny. Kilka lat temu stało się to jednak rzeczywistością i choć ekrany zakrzywione są obecnie w drugą stronę, warto podkreślić, że rynek wciąż się zmienia i wprowadza nowe rozwiązania.
Polecane monitory zakrzywione
Oczywiście nadal monitory płaskie dominują na półkach sklepowych. Nie oznacza to jednak wcale, iż modele Curved nie są warte zainteresowania. W niektórych przypadkach mogą one okazać się nawet lepsze. Zobacz, czy dla Ciebie lepszy będzie monitor płaski, czy zakrzywiony.
Monitor płaski czy zakrzywiony? Skąd pomysł na zakrzywiony ekran?
Na wstępie warto zaznaczyć, że technologia Curved na małe ekrany została przeniesiona z kin. Zakrzywienie w przypadku bardzo dużych powierzchni okazało się odpowiedzią na problemy związane ze zniekształceniami obrazu powstającymi na konstrukcjach płaskich. Należy jednak podkreślić, że na mniejszych ekranach również się one pojawiają, tyle że w znacznie ograniczonej formie.
Jednym z głównych powodów wprowadzania zakrzywionych monitorów okazała się chęć wyrównania odległości między poszczególnymi obszarami ekranu a ludzkim okiem. Technologia Curved niejako naśladuje naturalną krzywiznę oka, dzięki czemu odstępy między konkretnymi fragmentami zostały wyrównane. Istotne stało się także rozszerzenie perspektywy – cecha ta zostanie głębiej poruszona w zaletach monitorów zakrzywionych.
Warto wiedzieć!
Technologia Curved jest wykorzystywana także podczas produkcji telewizorów. Tego typu urządzenia, podobnie jak monitory, zapewniają zupełnie inne doznania, zwłaszcza podczas oglądania najnowszych filmów czy też grania w produkcje konsolowe.
Monitor zakrzywiony – zalety zakrzywionego ekranu
Chcąc odpowiedzieć na główne pytanie zadane na początku tekstu – kwestionujące czy monitor płaski, czy zakrzywiony będzie lepszą opcją do komputera – powinniśmy dokładnie przeanalizować wszystkie mocne strony obu rozwiązań. Zacznijmy zatem od monitorów zakrzywionych.
W przypadku modeli Curved, ich konstrukcja pozwala wyeliminować wszystkie ewentualne zniekształcenia obrazu, powstające zwłaszcza na dużych powierzchniach. Dotyczą one między innymi nierównomiernego podświetlenia, z którym często mamy do czynienia w monitorach płaskich. Choć za lepszą jakość odpowiadają przede wszystkim parametry urządzenia, tak warto wspomnieć, że dobre podświetlenie w monitorach zakrzywionych również może wpłynąć na nasze odczucia względem standardu wyświetlanego obrazu.
Monitory zakrzywione mają jedną wielką zaletę – chodzi o szeroką perspektywę widzenia. Jak już wspomnieliśmy, dostosowują się one do naturalnej krzywizny oka, dzięki czemu mamy wrażenie, że ekran jest większy niż w rzeczywistości. Dzięki temu dostrzegamy również więcej szczegółów na wyświetlanym obrazie. To jednak nie wszystko – konstrukcja monitorów Curved sprawia, że nasz wzrok wolniej się męczy.
Omawiane monitory zakrzywione przeważają nad modelami płaskimi także tym, iż są znacznie mniej narażone na wpływ promieni słonecznych padających zza okna. Wszystko oczywiście za sprawą ich wygięcia, które sprawia, że możliwe staje się utrzymanie zadowalającej widoczności nawet w przypadku sporego nasłonecznienia. Czy w takim razie w starciu „monitor płaski czy zakrzywiony” wygrywa druga opcja? Nie jest to takie zero-jedynkowe, ponieważ klasyczne ekrany także mają swoje mocne strony.
W czym monitor klasyczny przeważa nad ekranem zakrzywionym?
Skoro powiedzieliśmy już o przewagach monitorów zakrzywionych, warto teraz podkreślić zalety standardowych konstrukcji. Dokładniej należy zacząć od największej wady technologii ekranów zakrzywionych, która nie występuje w przypadku modeli klasycznych.
Płaskie modele sprawdzają się w przypadku większej liczby osób siedzących przed ekranem. Chcąc korzystać z wszystkich korzyści zakrzywionego monitora, musimy znajdować się blisko niego i najlepiej na samym środku. Jeśli więc oglądamy film w grupie, doznania poszczególnych osób będą różniły się w zależności od zajętej pozycji. W najgorszej sytuacji będą oczywiście widzowie usadowieni w miejscach najbardziej skrajnych. Wszystko to sprawia, że monitory Curved najlepiej sprawdzają się, gdy korzystamy z nich sami.
Poza problemami związanymi z widocznością, należy podkreślić również fakt, że urządzeń zakrzywionych jest na rynku po prostu mniej. Ograniczona dostępność sprawia, że często trudno znaleźć model o parametrach spełniających wszystkie nasze potrzeby i wymagania. W przypadku monitorów płaskich takich problemów mieć nie będziemy. Jesteśmy bowiem w stanie przebierać w setkach, a nawet tysiącach ofert, dostosowanych do konkretnych wymagań. Co więcej, klasyczne monitory z płaskim ekranem są tańsze od tych wykonanych w technologii Curved.
Monitor płaski czy zakrzywiony? Jaki do gier, pracy i oglądania filmów?
Mając na uwadze wszystkie wymienione wyżej informacje, śmiało można powiedzieć, że ostateczna decyzja między tym, czy wybierzemy monitor płaski, czy zakrzywiony, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób dokładnie korzystamy z komputera. Nie ma obiektywnie jednego słusznego rozstrzygnięcia.
Model Curved okaże się dobrym wyborem m.in. jako monitor do gier. Rozmaite produkcje na takich monitorach często wyglądają znacznie lepiej. Ma to związek z brakiem wspomnianych zakłóceń, a także z możliwością dostrzegania większej liczby szczegółów. Poszerzona perspektywa sprawdza się doskonale w tytułach z przeróżnych gatunków. Co więcej, modele gamingowe powinny cechować się też wysokim poziomem częstotliwości odświeżania. Zakrzywiony monitor 144 Hz to idealne połączenie do gier.
A jaki monitor do pracy? Zakrzywiony ekran będzie równie rozważną opcją w przypadku długotrwałych zadań biurowych. Znani producenci oferują nawet specjalne modele do biura – bez problemu znajdziesz np. monitor Samsung zakrzywiony, który jest zaprojektowany z myślą o programistach i osobach z innych branż opierających się na pracy z komputerem. Przy monitorach zakrzywionych nasz wzrok będzie męczył się w znacznie mniejszym stopniu. Warto podkreślić również fakt, że zakrzywione ekrany doskonale sprawdzają się podczas tworzenia stanowisk składających się z kilku połączonych ze sobą monitorów. Na rynku dostępne są modele z różnym stopniem zakrzywienia, dzięki czemu jesteśmy w stanie w sposób bardzo sprawny stworzyć konstrukcje połączone.
Z kolei, jeśli poszukujemy urządzenia do mniej wymagających czynności lub do oglądania filmów w grupie, to lepszym rozwiązaniem od monitora zakrzywionego może być płaski ekran. Dla wielu jest to też wygodniejsza opcja z racji przyzwyczajenia. Na rynku ekrany płaskie występują w wielu odmianach, dzięki czemu bez problemu znajdziemy monitor, który spełni wszystkie nasze potrzeby i wymagania.
Jaki monitor zakrzywiony będzie najlepszy?
Zainteresowały Cię urządzenia typu Curved? Niezależnie czy decydujesz się na monitor płaski, czy zakrzywiony, musisz jeszcze pamiętać o wszystkich pozostałych parametrach technicznych. Zakrzywione ekrany także mogą znacznie się od siebie różnić. W związku z tym zakup konkretnego sprzętu wymaga zwrócenia uwagi na kilka zasadniczych kwestii.
W pierwszej kolejności warto sprawdzić, w jakim stopniu monitor jest zakrzywiony – parametr ten powinniśmy dopasować w zależności od miejsca i pozycji, z której będziemy korzystać ze sprzętu, a także od ewentualnego łączenia kilku monitorów.
Monitory zakrzywione występują w wyższych przedziałach cenowych, aniżeli modele płaskie. Kwoty za najtańsze ekrany zakrzywione zaczynają się od ponad 500 złotych. Z kolei górna granica może osiągnąć pułap nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jak natomiast wygląda sytuacja w przypadku najpopularniejszych modeli? Najczęściej wybierane monitory gamingowe zakrzywione (np. panoramiczne z częstotliwością odświeżania 144 Hz) kosztują mniej więcej w przedziale 1500-2500 zł. Niewątpliwie będą to już optymalne monitory do gier.
W przypadku pozostałych parametrów wybór monitora zakrzywionego wygląda tak samo, jak w przypadku modeli płaskich. Koniecznie należy zwrócić uwagę na rozdzielczość, przekątną ekranu, typ matrycy, format i różnego rodzaju dodatki, w postaci na przykład synchronizacji częstotliwości.
Czy poradnik zachęcił cię do zakupu zaokrąglonego monitora? A może jednak wolisz pozostać przy klasycznym modelu? Podziel się w komentarzach, którą opcję preferujesz: monitor płaski czy zakrzywiony.
Znajdziesz w Morele
Monitory białe - Monitory 4K - Monitory 240 Hz - Monitory MSI - Monitory 32 cale
Komentarze (2)