Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Montaż baterii kuchennej krok po kroku, jak zrobić to samodzielnie?

| 0 Komentarzy
Sprawdź, jak zamontować baterię kuchenną samodzielnie, bez pomocy fachowca, i zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Montaż kranu do zlewozmywaka to nie jest nic trudnego. Jeśli kran zaczyna kapać, weź sprawy w swoje ręce.

Samodzielna wymiana baterii kuchennej – jak zrobić to poprawnie?

Samodzielny montaż kranu w kuchni nie jest skomplikowaną czynnością. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, by cała operacja przebiegła szybko i sprawnie. Co należy zrobić? Odpowiednia bateria kuchenna ścienna lub stojąca to podstawa. Wybrany model powinien dobrze współgrać z pozostałymi elementami instalacji. Dlatego, zanim dokonasz zakupu, przeprowadź wszystkie niezbędne pomiary i określ dokładnie, jaką wysokość ma posiadany model zlewozmywaka. To bardzo ważne bowiem zbyt nisko lub za wysoko umiejscowiony kran nie będzie właściwie spełniał przypisanej mu funkcji i utrudni codzienne mycie naczyń, owoców bądź warzyw.

Kolejny krok stanowią prace demontażowe. Stara bateria kuchenna, która cieknie lub odmawia posłuszeństwa, musi zostać usunięta. Pamiętaj jednak, by – przed rozpoczęciem wspomnianych czynności – zakręcić główny zawór wody. Mieści się on zwykle tam, gdzie wodomierz. Oba elementy są zlokalizowane blisko siebie. Nie zapomnij też o jednej ważnej kwestii – podstaw miskę bądź inne naczynie pod rury i spuść znajdujące się w nich resztki płynów. Dzięki temu unikniesz późniejszego sprzątania i wycierania podłogi.

Potem możesz przystąpić do właściwego montażu. Przedtem upewnij się jednak, czy zakupiona bateria kuchenna Grohe lub inny wariant posiada wszystkie niezbędne elementy potrzebne do przeprowadzenia operacji. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, przeczytaj instrukcję dołączoną do nabytego modelu. Zamieszczono tam wszelkie potrzebne informacje, często łącznie z obrazkami ilustrującymi kolejne etapy wspomnianego procesu.

Na co zwrócić uwagę przed montażem baterii zlewozmywakowej?

Mocowanie nowej baterii kuchennej należy rozpocząć po uprzednim sprawdzeniu zawartości zakupionego zestawu. Duże znaczenie mają również opisane wcześniej aspekty dotyczące dokonania pomiarów oraz odcięcia dopływu wody na czas przeprowadzania czynności montażowych. Warto przyjrzeć się bliżej pierwszej z przywołanych wyżej kwestii. Na co zwrócić uwagę przy wyborze baterii? Co jest najistotniejsze?

  • Rodzaj kranu – do wyboru masz szereg różnych wariantów. Spore zainteresowanie budzi obecnie bateria kuchenna stojąca. Występuje w wielu różnych odsłonach, wiec z łatwością można ją dopasować do stylu danego wnętrza. Poza tym nie sprawia trudności w montażu. Nie trzeba wkuwać rur w ścianę. Wystarczy wyciąć otwór w blacie. W razie konieczności można prosto sprawdzić szczelność konstrukcji i zweryfikować, czy instalacja wodna działa bez zarzutu. Dużą popularnością cieszy się także ścienna bateria podokienna.
  • Dodatkowe akcesoria – jednym z nich jest perlator, czyli specjalne sitko montowane na końcu wylewki. Dzięki zastosowaniu wspomnianej nakładki zimna lub ciepła woda ulega napowietrzeniu i zwiększa swoją objętość, choć jej przepływ zostaje ograniczony, co powoduje dużą oszczędność. Prezentowane rozwiązanie pozwala w dłuższej perspektywie znacznie obniżyć rachunki za podstawowe media. Opisywane udogodnienie posiada między innymi bateria kuchenna Franke.
  • Jakość wykonania – sięgaj po markowe produkty, takie jak bateria kuchenna Ferro, wytworzone z wysokogatunkowych materiałów, eleganckich, a jednocześnie wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne.

Polecane baterie kuchenne

Demontaż starej baterii kuchennej – od czego zacząć?

Demontaż starej baterii kuchennej nie wymaga żadnych specjalistycznych umiejętności. Najpierw – warto o tym jeszcze raz przypomnieć – zakręć główny zawór i zadbaj o to, by rury, którymi płynie ciepła i zimna woda, były puste. Następnie poluzuj łączenia przy wężykach, wszystkie gwinty zewnętrzne i nakrętki. Przydadzą Ci się odpowiednie narzędzia, a dokładniej mówiąc śrubokręt oraz klucz nasadowy. Na koniec usuń zużyty lub niesprawny kran.

Montaż baterii kuchennej ściennej krok po kroku

Montaż baterii kuchennej z wyciąganą wylewką lub innej rozpocznij dopiero po zamknięciu dopływu wody. Najpierw upewnij się, czy rozstaw otworów instalacji pasuje do zakupionego kranu. Jeśli wszystko jest w porządku, przymocuj sprzęt do rur za pomocą podkładek lub mimośród. Pamiętaj, by dokładnie dokręcić wspomniane elementy. Skąd wiadomo, czy podłączenie baterii przebiegło poprawnie? Odkręć główny zawór i kran. Jeżeli głowica oraz uszczelki są na swoim miejscu i żadne z łączeń nie przecieka, operację można uznać za sukces.

Montaż baterii kuchennej stojącej krok po kroku

Jak przykręcić stojący kran? Przymocuj wkręty do korpusu baterii, a następnie nałóż na jej trzon elastyczne przyłącze. W kolejnym kroku przełóż go przez otwór montażowy zlokalizowany w zlewozmywaku lub blacie kuchennym. Potem uszczelnij całość za pomocą metalowej podkładki i nakrętki. Przytwierdź kran zlewozmywaka, używając nakrętki tulejowej. Na koniec podepnij wspomniane wcześniej przyłącze do instalacji wodnej.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.