Montaż telewizora na ścianie - jak zamontować TV?

| 0 Komentarzy
Coraz modniejsze staje się montowanie telewizora na ścianie, co umożliwia jego płaski kształt. Jak to zrobić?

Współczesne telewizory mają ekrany o coraz większej przekątnej, a przy tym stają się coraz cieńsze i bardziej eleganckie. Są już nie tylko sprzętem typowo użytkowym, ale również ozdobą wnętrza. Nic dziwnego, że wiele osób tak chętnie wiesza je na ścianie, zamiast ustawiać na stoliku RTV. To rozwiązanie ma wiele zalet i nie jest trudne w wykonaniu. Podpowiemy, jak zamontować TV na ścianie.

Polecane uchwyty do telewizorów

Jak zamontować telewizor na ścianie?

Mocowanie telewizora do ściany ma ogromną liczbę plusów i to dotyczących różnych aspektów. Jednym z nich jest podkreślenie nowoczesnego designu Twojego miejsca do życia. Niezależnie od tego, czy cenisz sobie minimalizm i będzie to jedyna ozdoba na ścianie, czy też masz wiele obrazów, a to urządzenie ma się niejako stać jednym z nich, z pewnością dopasujesz go do stylu. Telewizor na ścianie to także znacząca oszczędność miejsca, ponieważ nie potrzebujesz bezpośrednio pod nim żadnej szafki. Jeśli jednak będziesz chciał ją tam umieścić, cała jej powierzchnia pozostanie do wykorzystania.

Docenisz takie rozwiązanie także wtedy, gdy zależy Ci na zdrowiu Twoich oczu, a także komfortowym, wygodnym seansie. W dodatku to rozwiązanie jest tanie. Jeśli chcesz skorzystać z takiej opcji, powinieneś najpierw dowiedzieć się, jak powiesić telewizor na ścianie. Taką możliwość daje wiele marek, wybierz swoją ulubioną, na przykład telewizor Sharp. Aby umieścić urządzenie na ścianie będą potrzebne specjalne uchwyty. Wybierz je, kierując się wymiarami odbiornika – przekątną i wagą. Zwróć uwagę na standardy VESA, które wskazują na dostosowanie uchwytu do modelu telewizora.

Jak zamontować uchwyt do telewizora?

Oprócz odpowiednio wybranego uchwytu, do zawieszenia telewizora na ścianie potrzebujesz tylko kilku prostych narzędzi, mianowicie wiertarki, metalowej podkładki do śrub, śrub, kołków rozporowych, poziomicy, w końcu ołówka do zaznaczenia wysokości i szerokości na ścianie. Zastanawiając się, jakie kołki do uchwytu TV wybrać oraz ile powinno ich być, musisz przede wszystkim znać przekątną i wagę swojego sprzętu. Jeśli jest to 20-30 kg, wówczas zaopatrz się w kołki uniwersalne. Przy większym ciężarze, kiedy rozważasz mocowanie telewizora na ścianie, kup ramowe uchwyty 65 cali, które są dłuższe.

Kiedy masz już przy sobie wszystkie potrzebne Ci sprzęty, możesz przystąpić do pracy. Nie potrzebujesz do niej wynajętego specjalisty, a więc nie poniesiesz dodatkowych kosztów. Montaż telewizora Samsung na ścianie jest prosty i z pewnością poradzisz sobie sam, musisz tylko wiedzieć, jak zawiesić telewizor na ścianie. Najpierw odnajdź w pokoju miejsce, w którym chcesz mieć odbiornik. Najlepiej, aby w ścianie znajdowały się już poprowadzone kable do TV. W innym przypadku konieczne może być maskowanie ich. Następnie wyznacz, gdzie muszą być śruby i zaznacz oś otworów.

W wyznaczonych miejscach musisz wywiercić dziury, w których umieścisz kołki. Odpowiednią ich liczbę wyznaczysz w zależności od wagi odbiornika i modelu uchwytu. W końcu przykręć uchwyty, a do nich przytwierdź telewizor. W przypadku nietypowych wymagań przymocowanie sprzętu może nastręczyć pewnych problemów. Montaż telewizora na ścianie kartonowo-gipsowej jest zależne od tego, czy w ścianie umieszczone są specjalne wzmocnienia. W innym przypadku lepiej powstrzymać się od skorzystania z niej. Opisana technika dotyczy również tego, jak powiesić telewizor na ścianie z cegły, co jest bezpieczne.

Jak powiesić telewizor na ścianie bez uchwytu?

Jeśli chcesz zawiesić telewizor na ścianie bez kupowania odpowiedniego uchwytu, również jesteś w stanie to zrobić. Możesz samodzielnie wykonać odpowiednie zawieszenie. W tym celu należy przygotować metalową listwę do montażu. Taką samą, na której wiesza się meble kuchenne. Poza listwą przygotuj następujące narzędzia: wiertarkę udarową, klucz nasadowy, poziomnicę, kołki rozporowe 8–10 cm, śruby z łbem sześciokątnym o średnicy 8–10 mm i długości 8–10 cm (analogicznie do rozmiarów wybranych kołków), młotek oraz szlifierkę kątową z tarczą do metalu.

Jeśli telewizor nie ma w zestawie śrubek odpowiednich do przykręcenia listwy do jego tylnej części, należy je kupić. Wykrywacz kabli elektrycznych również będzie przydatny, zanim wywiercisz pierwsze dziury w ścianie. Zasada montażu nie różni się mocno od opisanej wyżej dla przytwierdzenia uchwytu. W przypadku, gdy samemu chcesz stworzyć element do przytwierdzenia odbiornika tv do ściany, musisz pamiętać o tym, że na taką konstrukcję nikt nie daje gwarancji. Tym bardziej dokładnie sprawdź powierzchnię ściany.

Z listwy montażowej przytnij szlifierką kątową dwa kawałki: krótszy, odpowiadający długości pomiędzy śrubami w górnej części z tyłu telewizora dodatkowo powiększony o kilka centymetrów zapasu z każdej strony; oraz dłuższy, który może mieć maksymalnie szerokość ekranu telewizora, tak aby po montażu na ścianie i przyłożeniu odbiornika listwa nie wystawała. Krótszą część zamontuj za pomocą śrubek z tyłu urządzenia, poziomo, bliżej górnej krawędzi.

Po sprawdzeniu, że w planowanym miejscu na śruby w ścianie nie ma kabli, przyłóż listwę do ściany. Sprawdź, czy jest odpowiedni poziom i zaznacz miejsca na nawiercanie. Wywierć dziurę co 15–20 cm. Cały telewizor będzie trzymał się na jednej listwie, dlatego warto zadbać o odpowiednio większą liczbę śrub. Wstaw kołki rozporowe w nawiercone otwory, przyłóż listwę i dokręć śruby za pomocą klucza nastawnego. Następnie podłącz kabel zasilający oraz antenowy do telewizora i ostrożnie zawieś urządzenie na listwie, która została przymocowana do ściany.

Kolejny krok to podłączenie kabli do odpowiednich gniazd i korzystanie z odbiornika telewizyjnego. Samodzielnie możesz przygotować mocowanie telewizora do ściany taniej niż w przypadku gotowych uchwytów. Należy jednak dokładnie sprawdzić ścianę przed takim montażem. Producent daje gwarancje i specyfikacje stelaża pod dany typ urządzenia, a w przypadku samodzielnego montażu odpowiadasz osobiście za trwałość konstrukcji. Własnoręcznie skonstruowany uchwyt nie będzie miał możliwości zmiany nachylenia ekranu. Dobre wykonanie utrzyma telewizory mierzące nawet powyżej 55 cali.

Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

Myśląc, jak przymocować telewizor do ściany, musisz znać też odpowiedź na to, na jakiej wysokości powinien wisieć. Z pewnością zależy Ci na wygodzie, najlepszym obrazie i zachowaniu oczu w dobrym zdrowiu. W salonie montaż telewizora Sony Bravia na ścianie (lub sprzętu innej marki) najlepszy będzie na takiej wysokości, aby linia środka odbiornika znajdowała się odrobinę poniżej linii spojrzenia. Taka wysokość dopasowana będzie także do innych pomieszczeń o niewielkiej powierzchni lub małej odległości między plazmą a siedzeniem. Dzięki temu seans stanie się najprzyjemniejszy.

Odrobinę inaczej jest w przypadku pomieszczeń o dużych powierzchniach lub w przypadku, gdy Twoje miejsce będzie w większej odległości od ekranu. W takim przypadku zdecyduj się na uchwyty mobilne, dzięki którym możesz zmieniać umiejscowienie sprzętu. Da Ci to możliwość umieszczenia telewizora nieco wyżej. Montaż telewizora Sharp na ścianie za pomocą ruchomych uchwytów pozwoli na ewentualną zmianę nachylenia, będziesz mógł więc przybrać dowolną pozycję. Jeśli zastanawiasz się, jak zawiesić telewizor w rogu, to właśnie takie ruchome uchwyty będą do tego najodpowiedniejsze.

Czy każdy telewizor można powiesić na ścianie?

Jeśli wiesz już, że umieścisz swoje urządzenie na ścianie, wiesz, że teraz powinieneś kupić takie, które będzie się najlepiej nadawało do wdrożenia takiego planu. Dobra wiadomość – wybierz swoją ulubioną markę lub skorzystaj ze sprzętu plazmowego, który już masz. Niemal wszystkie urządzenia można śmiało przytwierdzić do ściany, wszystko zależy od doboru odpowiednich uchwytów. Montaż telewizora Philips na ścianie jest tak samo łatwy jak na przykład montaż telewizora Samsung na ścianie. Oczywiście musisz też sprawdzić, czy waga Twojego urządzenia nie przekroczy możliwości ściany.

Zastanów się, co zrobisz z kablem, kiedy umieścisz telewizor na ścianie. Jeśli budując ją, wiedziałeś już, że powiesisz na niej ekran, problem znika, ponieważ najprawdopodobniej zadbałeś o to, aby w środku poprowadzono kabel. Co jednak w innym przypadku? W pomieszczeniu w stylu industrialnym, w którym części konstrukcyjne (jak na przykład rury) pozostają na zewnątrz, zastanów się nad pozostawieniem kabla na widoku. Jeśli jednak chcesz, aby Twój telewizor Sharp czy telewizor LG był zawieszony dyskretnie, skorzystaj z gniazdka z odbiornikiem koło ekranu, listwy maskującej lub kanału kablowego.

Oczywiście problemu nie będzie z mniejszymi modelami, ale możesz pytać, czy nie pojawi się w przypadku egzemplarzy o większej przekątnej i wadze. Czy mocowanie telewizora na ścianie 65 cali lub większego jest trwałe i niczym nie grozi? Oczywiście jest to trudniejsze, ale nie niemożliwe. Istnieją uchwyty uniwersalne, ich cechą charakterystyczną jest zakres przekątnych ekranów, do których pasują. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że na tym samym elemencie osadzisz posiadaną plazmę (np. telewizor LG), a jeśli zmienisz ją na większy model, wykorzystasz posiadane już uchwyty.

Na co zwrócić uwagę, kupując uchwyt do telewizora?

Oczywiście chcąc umiejscowić ekran na ścianie, musisz wybrać odpowiedni uchwyt, na którym go umieścisz. Najbardziej polecanym modelem jest uniwersalny uchwyt do telewizora. Montaż jest identyczny jak w przypadku innych rodzajów. Dzięki urządzeniu pasującemu do telewizorów 37-70 cali możesz bezpiecznie i bez utraty ładnego wyglądu pokoju zawiesić różne modele odbiorników, w tym przeprowadzić montaż telewizora Philips na ścianie. Istnieją też mechanizmy służące do zawieszenia konkretnej wielkości urządzenia. Są one niezawodne i z pewnością będziesz zadowolony z ich działania.

Główną zatem rzeczą, na którą koniecznie musisz zwrócić uwagę od razu, jest tak zwany standard VESA (Video Electronics Standards Association), czyli międzynarodowe, używane przez wszystkich producentów oznaczenie rozstawu śrub montażowych. W przypadku, kiedy nie znajdziesz tej informacji w specyfikacji technicznej Twojego telewizora, możesz sam wyliczyć ten standard. Zmierz odległość pomiędzy otworami najpierw górnym i dolnym, a następnie lewym i prawym. Wybierz uchwyty kompatybilne z Twoim modelem ekranu. Następnym krokiem będzie już na przykład montaż telewizora Sony Bravia na ścianie.

Wymienione wyżej warunki wyboru właściwych uchwytów ma znaczenie przede wszystkim pod kątem bezpieczeństwa (nie można wszak dopuścić do tego, aby telewizor spadł), ale pewną rolę odgrywa również aspekt estetyczny. Zwróć przede wszystkim uwagę na to, aby nie były za długie, ponieważ nie będzie do wyglądało ładnie, w dodatku może przeszkadzać w czasie oglądania. Oczywiście jeszcze innych elementów będzie wymagał montaż telewizora na suficie, powinieneś jednak wiedzieć, że jest on możliwy i stanowi dobre rozwiązanie do sypialni. Model dopasuj również pod względem materiału ściany.

Czy mocowanie uchwytu do telewizora jest łatwe?

Świetna wiadomość dla wszystkich, którzy chcą poradzić sobie sami z mocowaniem uchwytu do telewizora na ścianie: jest to zajęcie łatwe, ograniczone w zasadzie do umiejętności używania wiertarki i poziomicy. Oczywiście najwygodniej będzie, jeśli zabiorą się do tego dwie osoby. Montaż telewizora Sharp na ścianie, a także urządzeń innych marek, jest zadaniem, w którym znacząco pomaga fakt, że uchwyty wykonane są w taki sposób, żeby wszystko mogło pójść bez zakłóceń i wysiłku. Nie używaj uchwytów, które mogą znieść mniejsze obciążenie niż ma Twój telewizor. Jest to bardzo niebezpieczne.

Wybór uchwytów jest ogromny i zaspokoi potrzeby wszystkich osób decydujących się na przymocowanie telewizora do ściany. Jedną z rzeczy możliwych do wybrania jest odległość ekranu od ściany. Jeśli zależy Ci na tym, aby plazma nie odstawała, znajdziesz mechanizmy przytwierdzające ją jedynie 5 cm od powierzchni. Natomiast gdy potrzebujesz większej mobilności ekranu, a ta w przypadku niektórych uchwytów wynosi nawet do 90 stopni, musisz być przygotowany na nawet 40 cm odległości telewizora od ściany. Możliwy jest montaż telewizora na ścianie bez wiercenia, choć nie jest to popularne rozwiązanie.

O ile przytwierdzenie uchwytów do ściany i osadzenie na nich telewizora nie stanowi problemu, o tyle sposób na to, jak ściągnąć telewizor ze ściany, staje się problematyczny. Oczywiście musisz to zrobić tak, aby nie uszkodzić telewizora, sprzętu montażowego i ściany. Najważniejsze jest to, abyś nie próbował zrobić tego sam. Potrzebny będzie Ci przynajmniej jeden pomocnik, w przypadku cięższego sprzętu poproś o pomoc kilka osób. Są dwie opcje: ściągnięcie odbiornika z całym mechanizmem lub zdjęcie go samego. Zdecyduj, uzależniając to od przyszłych planów związanych z tym miejscem na ścianie.

Zamontowanie telewizora na ścianie wpłynie pozytywnie na wykończenie wnętrza. Korzystając z nowoczesnego pokoju, będziesz mógł komfortowo oglądać swoje ulubione programy, wykorzystując na przykład telewizor z Androidem.

4,9
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.