Morsowanie – jak i kiedy zacząć? Zalety

| 0 Komentarzy
Mors to określenie osoby, która uprawia kąpiele w lodowatej wodzie w odkrytych zbiornikach wodnych.

Wymaga sporej determinacji, ale daje wiele korzyści. Dlaczego morsowanie jest dobre dla człowieka? Kiedy przychodzi zima, przy akwenach wodnych można dostrzec grupy osób w strojach kąpielowych. Określa się ich terminem „morsy”, od gatunku dużego drapieżnego ssaka morskiego, który występuje przede wszystkim u wybrzeży Arktyki. Morsowanie może się wydawać wyjątkowo nieprzyjemne, jednak gdy popatrzy się na osoby regularnie zażywające kąpieli w zimnej wodzie, okazuje się, że aktywność ta daje wiele satysfakcji. Mróz bez wątpienia zniechęca do rozbierania się i kąpania, np. w morzu, ale kto choć raz spróbował morsowania, będzie chciał kontynuować ten sport. Zwłaszcza że bardzo pozytywnie wpływa na ludzki organizm. Co warto wiedzieć o morsowaniu?

Popularne buty do wody

Warto wiedzieć!

Już w starożytności znane było zbawienne oddziaływanie zimnych kąpieli na człowieka. Mówił o tym chociażby Hipokrates, grecki lekarz, którego uważa się za prekursora współczesnej medycyny. Obecnie mówi się nawet, że regularne morsowanie odmładza!

Wszystko o morsowaniu

Wiele osób zastanawia się, czy nie spróbować zimnych kąpieli. W końcu panuje przekonanie, że morsy nigdy nie chorują. Poza tym taka kąpiel może być wyjątkową przygodą, która bez wątpienia dostarczy sporo adrenaliny. Morsowanie to nietypowa aktywność, którą nie łatwo rozpocząć, ale jeśli już zapadnie decyzja, nikt nie będzie jej żałował. Morsy zazwyczaj kąpią się w grupach, więc obecność innych osób, już obeznanych w tego rodzaju kąpielach, na pewno doda otuchy i będzie sporą motywacją. Warto także pamiętać, że zostać morsem można w każdym wieku. Morsowania mogą więc spróbować zarówno nastolatkowie, jak i seniorzy. Na początku jednak niezbędne jest zdobycie podstawowej wiedzy, która pomoże zrozumieć morsy i to, czy ktoś się nadaje do morsowania czy nie.

Jak morsowanie wpływa na zdrowie?

Miłośnicy zimnych kąpieli zapewniają, że są one najprostszą drogą do zdrowia. Niektórzy nawet uważają morsowanie za sekret długowieczności. Oczywiście taka kąpiel w zimnej wodzie, aby była skuteczna, nie może trwać zbyt długo. Takie przedłużanie kąpieli może nawet spowodować hipotermię, czyli obniżenie temperatury ciała poniżej normalnego zakresu. Takie wyziębienie może być niebezpieczne i może spowodować osłabienie, odrętwienie, skurcze, a nawet utratę świadomości. Jeśli jednak morsuje się rozsądnie, najlepiej pod nadzorem doświadczonych morsów, wówczas nie ma mowy o takich objawach. Dlaczego warto morsować? Co daje morsowanie?

  • Poprawia samopoczucie.
  • Pobudza krążenie w narządach i tkankach.
  • Wzmacnia odporność.
  • Wspomaga regenerację mięśni.
  • Poprawia wydolność.
  • Pomaga pozbyć się tkanki tłuszczowej (przyspiesza metabolizm).
  • Ujędrnia skórę.
  • Eliminuje bóle, np. ból stawów.

Morsowanie – jak zacząć?

Wbrew pozorom morsowanie nie wymaga jakiegoś specjalistycznego przygotowania. Przede wszystkim na starcie trzeba znaleźć grupę doświadczonych morsów i do niej dołączyć. Zagwarantuje to bezpieczeństwo osobie początkującej. Przed wejściem do wody należy zrobić rozgrzewkę, głównie ćwiczenia aerobowe, np. pajacyki, przebieżki. Do wody należy wejść w miarę szybko i zostać bardzo krótko, np. pół minuty, minutę. Później można wydłużyć ten czas nawet do 5 minut. Morsowanie wykonuje się w stroju kąpielowym, czapce i rękawiczkach.

Przeciwwskazania

O ile morsowanie poleca się wszystkim, istnieją pewne przeciwwskazania do jego uprawiania. Kiedy bycie morsem nie jest dobrym pomysłem? Przede wszystkim morsować nie powinny osoby z problemami kardiologicznymi, np. nadciśnieniem tętniczym. Warto przed rozpoczęciem morsowania udać się do lekarza i zrobić badania, by mieć pewność, że podczas zanurzenia w wodzie nie dojdzie np. do niebezpiecznego zawału.

Jak często morsować?

Osoby rozpoczynające przygodę z morsowaniem niejednokrotnie zastanawiają się, jak często uprawiać ten nietypowy sport. Częstotliwość morsowania powinna być dopasowana do konkretnej osoby, jednak ogólnie przyjmuje się, że najlepiej zażywać zimnych kąpieli dwa razy w tygodniu. Osoby początkujące powinny wchodzić do wody rzadziej, by powoli przyzwyczaić organizm do takiej ekstremalnej aktywności. Wszystko jednak zależy od własnych potrzeb, ale i możliwości. Jak wiadomo osoby mieszkające nad morzem czy przy jeziorze mają ułatwione zadanie ze względu na bliskość akwenu wodnego.

Morsowanie – jaka temperatura?

Morsom niskie temperatury nie są straszne. Najczęściej jednak zażywają kąpieli, gdy temperatura wody przekracza tylko trochę 0 stopni Celsjusza. Temperatura powietrza może wówczas wynosić nawet ponad minus 10 stopni! Najlepiej, jeśli dzień morsowania jest bezwietrzny i słoneczny, wówczas morsowanie to sama przyjemność. Przede wszystkim ważny jest aspekt psychologiczny. Jeśli przekona się siebie, że kąpiel w zimnej wodzie to nic nadzwyczajnego, wówczas organizm także lepiej zareaguje, a temperatura otoczenia czy wody nie będzie miała takiego znaczenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.