MSI WS63 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Analizujemy możliwości jednej z mobilnych stacji roboczych od MSI. Czym wyróżnia się model WS63?

Uwagę zwracają przede wszystkim wydajne procesory i wysokie ceny, które potrafią zmrozić każdego klienta. Mowa jest jednak o potężnych maszynach, których zadaniem jest obsługa między innymi środowiska CAD oraz najbardziej zaawansowanych narzędzi graficznych.

MSI WS63 – dane techniczne oraz cena

Podobnie jak w przypadku wielu innych serii, na rynek wypuszczonych zostało wiele konfiguracji sprzętowych, różniących się między sobą najważniejszymi podzespołami, ale również matrycami i wyposażeniem. Poniżej przedstawiamy specyfikację najmocniejszej z nich.

MSI WS63 – dostępne konfiguracje

Jak na stację roboczą przystało, WS63 został wyposażony w podzespoły przystosowane do obsługi programów specjalistycznych. Ich wydajność ma zagwarantować bezproblemową obsługę narzędzi graficznych, projektowych czy też służących do przygotowywania modeli i animacji 3D. Oczywiście ostateczne możliwości sprzętu są zależne od tego, na jaką konfigurację się zdecydujemy.

Spory wybór dotyczy zwłaszcza kart graficznych. MSI WS63 występuje bowiem w wersjach z trzema różnymi kartami Nvidia Quadro. Najmocniejszą z nich jest model Nvidia Quadro P4200 (montowana jest na przykład w modelach MSI WS63 8SL). Dysponuje ona 8 GB pamięci typu GDDR5, a także wysokim taktowaniem zegara. Okaże się to bardzo dobry wybór do środowiska CAD.

Drugą kartą montowaną w omawianej stacji roboczej jest Nvidia Quadro P3200. W tym przypadku mamy do czynienia z 6 GB pamięci GDDR5. Ostatnią kartą, którą znajdziemy w konfiguracjach najtańszych, jest Nvidia Quadro P2000 z 4 GB pamięci GDDR5.

Zobacz MSI WS63

Do karty graficznej należy dobrać procesor. Wykorzystywane są dwa procesory z serii Intel Coffee Lake. Tym wydajniejszym jest Intel Core i7-8850H (znaleźć można go między innymi w konfiguracjach MSI WS63 8SK) - dysponuje on sześcioma fizycznymi rdzeniami, a także dwunastoma wątkami, co zapewnia sporą moc obliczeniową podczas obsługi szczególnie wymagających programów. Bazowa częstotliwość taktowania procesora wynosi 2600 MHz, w trybie turbo może jednak zostać podbita do 4300 MHz. Dodać do tego możemy jeszcze 9 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 45 W.

Pod względem wydajności, jest to układ CPU z wysokiej półki. Bez większych problemów poradzi sobie z obsługą szczególnie wymagających programów, także tych specjalistycznych. Nie musimy więc obawiać się spowalniania procesu renderowania grafiki czy też tworzenia zaawansowanych projektów. Na uwagę zasługują także wyniki testów diagnostycznych. Mowa tu zwłaszcza o tych przeprowadzonych na platformie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym i7-8850H uzyskał średnią na poziomie 181 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona aż 1090 punktów.

Drugim procesorem montowanym w laptopie MSI WS63 jest Intel Core i7-8750H, który także jest sześciordzeniowy i dwunastowątkowy. W porównaniu z poprzednim modelem, wyróżnia się on jednak nieco niższym taktowaniem. W trybie bazowym wynosi 2200 MHz (mniej o 500 MHz), natomiast w trybie turbo może wynieść maksymalnie 4100 MHz (mniej o 200 MHz). Pamięć podręczna i współczynnik TDP pozostają bez zmian. Różnice nie są duże, więc możemy mówić o bardzo zbliżonych możliwościach. Potwierdzają to zresztą testy wydajnościowe – w programie Cinebench procesor uzyskał kolejno 173 i 1063 punkty.

Na rynku najczęściej można spotkać modele laptopa wyposażone w jeden dysk HDD o pojemności 1 TB oraz jeden dysk SSD M.2 PCIe, którego pojemność wynosi 128 GB lub 256 GB SSD. Wspomnieć należy jednak o zamówieniach niestandardowych, obejmujących na przykład dwa dyski SSD o większej pojemności.

Specyfikacja MSI WS63 wskazuje również na wykorzystanie szybkiej pamięci RAM typu DDR4 (taktowanie 2400 MHz lub 2666 MHz), która także jest bardzo dobrze dostosowana do wymagań stawianych przez szczególnie wymagające programy. W laptopie dostępne są dwa sloty, w których mogą znaleźć się kości o maksymalnej pojemności wynoszącej 32 GB.

MSI WS63 - wygląd

Omawiana stacja robocza wyróżnia się na tle wielu innych tego typu urządzeń lżejszą obudową. Sprzęty dla profesjonalistów przeważnie ważą ponad 3 kilogramy, co jest wynikiem między innymi zamontowania rozbudowanych systemów chłodzenia oraz grubej obudowy. W tym przypadku mamy do czynienia ze sprzętem kompaktowym, ważącym mniej niż 2 kilogramy. Wszystko to sprawia, że WS63 zyskuje mobilny charakter, który może okazać się istotny dla osób pracujących w różnych miejscach.

Laptop jest stosunkowo cienki, jednak nie można powiedzieć, by konstrukcja nadmiernie wyginała się pod naporem. Producent zdecydował się na połączenie tworzyw sztucznych z aluminium, dzięki czemu całość wyróżnia się przyzwoitą sztywnością oraz wytrzymałością mechaniczną. Sprzęt przeznaczony jest do pracy w różnych warunkach, także w podróży.

Ogólny projekt budowy dobrze wpisuje się w charakterystykę sprzętu. Do czynienia mamy z raczej prostą bryłą, opartą na ciemnej kolorystyce, która została przełamana zielonymi akcentami z tyłu obudowy (mowa o paskach okalających wyloty powietrza oraz symbolu producenta). Całość prezentuje się bardzo elegancko, dlatego sprzęt powinien spodobać się większości użytkowników. Plus możemy postawić także przy zestawie portów, choć szkoda, że zabrakło miejsca jeszcze na wejście na kartę SIM.

MSI WS63 – matryca

Każdy model oferowany na rynku został wyposażony w 15-calową matrycę typu IPS. Występuje ona w wersjach obsługujących rozdzielczość Full HD oraz 4K UHD. Pod względem jakości generowanego obrazu, sprzęt spisuje się bardzo dobrze. Na uwagę zasługuje zarówno pokrycie kolorów (średni błąd DeltaE2000 po kalibracji wynosi poniżej 3), szerokie kąty widzenia, jak i kontrast oraz luminancja. Wszystkie najważniejsze parametry zostały utrzymane na naprawdę przyzwoitym poziomie, dzięki czemu stacja robocza powinna sprostać oczekiwaniom osób pracujących w programach graficznych.

Co równie ważne, producent zdecydował się na wykorzystanie matowych powłok matryc, które stanowią skuteczną ochronę przed odblaskami generowanymi na powierzchni ekranu przez promienie słoneczne oraz silne, zewnętrzne oświetlenie.

MSI WS63 – klawiatura i touchpad

Sposób wykonania osprzętu przypomina to, z czym mamy do czynienia w przypadku innych stacji roboczych od MSI. Klawiatura została wyposażona w duże klawisze, które mają zapewnić wysoki komfort pisania. Śmiało można stwierdzić, iż ten element budowy sprzętu spełnia swoje zastosowanie. Klawisze wyróżniają się wyraźnym, przyjemnym skokiem i dobrą reakcją, dlatego też długotrwałe pisanie nie będzie dodatkowo męczące. Przyczepić można się wyłącznie do głośnego stukania klawiszy – generowany hałas nie jest jednak na tyle znaczący, by w jakiś sposób utrudniał codzienną pracę. Klawiatura jest oczywiście podświetlana.

Touchpad został pozbawiony zewnętrznych przycisków, co dla niektórych może być jego wadą. Sama płytka jest wygodnych rozmiarów, a jej właściwości ślizgowe zapewniają komfortową, precyzyjną pracę, odpowiednio dostosowaną do wymagań stawianych przez użytkowników profesjonalnych. W lewym górnym rogu touchpada umieszczony został czytnik linii papilarnych – działa on bez zarzutów.

MSI WS63 – wydajność

Najważniejszą kwestią w przypadku mobilnych stacji roboczych jest oczywiście gwarantowana moc obliczeniowa, pozwalająca na obsługę najważniejszych programów i narzędzi graficznych, projektowych i wielu innych. Pod tym względem, MSI WS63 wydaje się spełniać najważniejsze kryteria. Jest to zasługa między innymi wykorzystania procesorów Intel Core ósmej generacji, które bardzo dobrze sprawdzają się w trybie wielowątkowym. Sześć fizycznych rdzeni i dwanaście wątków to gwarancja naprawdę sporej wydajności, która pozwoli na komfortową pracę nawet w najbardziej wymagających programach i narzędziach.

Pozytywnie ocenić należy także karty graficzne, a zwłaszcza model Nvidia Quadro P4200, który korzysta z aż 8 GB pamięci własnej. Dodając do tego wysokie taktowanie rdzenia, otrzymujemy sprzęt dobrze dostosowany do wymagań stawianych przez wspomniane narzędzia. Potwierdzeniem tego są oczywiście wyniki testów przeprowadzonych w programach diagnostycznych. W 3DMark 11 Performance GPU karta uzyskała średnią na poziomie większym niż 15 tysięcy punktów, co jest bardzo dobrym wynikiem. Warto podkreślić również to, że karta całkiem dobrze radzi sobie z obsługą gier. Nie jest ona oczywiście do tego dostosowana, jednak jej parametry okażą się odpowiednie, byśmy mogli uruchomić między innymi takie produkcje jak Far Cry 5, Forza Horizon 4 czy też Assassin’s Creed Odyssey.

MSI WS63 – wady i zalety

Sporym atutem omawianego urządzenia są jego zmniejszone wymiary i niewielka waga, dzięki której możemy mówić o prawdziwie mobilnej stacji roboczej. Sprawdzi się ona w różnych warunkach i miejscach – nie tylko w biurze i pracowni. Z powodzeniem może być obsługiwana także w podróży.

Kolejną zaletą sprzętu będzie wydajność zamontowanych podzespołów. Zarówno użyte procesory, jak i karty graficzne bardzo dobrze pasują do wymagań stawianych przez zaawansowane programy graficzne czy też projektowe. MSI WS63 bez większych problemów poradzi sobie z obsługą z obróbką grafiki i wideo, opracowywaniem rozbudowanych projektów czy też tworzeniem modeli 3D.

Po stronie zalet zapisać można także bardzo przyzwoite matryce, dobrze wykonany osprzęt, a także rozbudowany zestaw portów. Użytkownicy narzekają natomiast na brak dostępności procesorów Intel Xeon w modelu WS63, nieco zbyt słabą baterię, a także głośne działanie wentylatora, zwłaszcza podczas pracy na najwyższych obrotach.

ZALETY

  • Zmniejszone wymiary i waga
  • Podzespoły o wysokiej wydajności
  • Przyzwoitej jakości matryce
  • Solidna obudowa
  • Osprzęt spełniający wymagania profesjonalistów
  • Rozbudowany zestaw portów
  • Elegancki design

WADY

  • Na rynku brak modeli z procesorami Intel Xeon
  • Zbyt mała pojemność baterii
  • Głośny wentylator

MSI WS63 – podsumowanie, czy warto?

Wymagania stawiane przed mobilnymi stacjami roboczymi są znacznie wyższe niż w przypadku sprzętów uniwersalnych. Model WS63 zdaje się spełniać najważniejsze kryteria. Jest to wydajne urządzenie, wykorzystujące wiele przydatnych dodatków.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:03
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.