MSI WT75 - recenzja, dane techniczne, czy warto?
Spis treści:
Jak na sprzęt do obsługi programów specjalistycznych przystało, laptop jest drogi, nawet bardzo. Wszystko to sprawia, że kierowany jest on do majętnych profesjonalistów, a także dużych firm. W zamian za wysoki koszt zakupu, otrzymujemy jednak bardzo wysoką wydajność.
MSI WT75 – dane techniczne oraz cena
Ogromne możliwości gwarantowane są przede wszystkim przez procesory Intela Xeon oraz Intel Core ósmej i dziewiątej generacji, a także karty graficzna Nvidia Quadro. Tak się składa, że na rynku oferowany jest wiele konfiguracji, zróżnicowanych pod praktycznie każdym względem.
MSI WT75 – dostępne konfiguracje
Podzespołów do wyboru jest naprawdę sporo, co przekłada się na ogromne różnice cenowe między najtańszymi a najdroższymi konfiguracjami. Uwagę warto więc zwrócić na każdy, nawet najmniejszy element, który może wpłynąć na komfort pracy oraz ogólną wydajność omawianego sprzętu.
Na początku warto wspomnieć o tym, że stacja robocza MSI WT75 jest sprzedawana zarówno z procesorami Intel Xeon, jak i Intel Core. Ta pierwsza grupa zawiera układy dostosowane do zastosowania specjalistycznego i serwerowego – na rynku bardzo często oferowane są modele wyposażone w procesor Intel Xeon E-2176G. Dysponuje on sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami, dlatego okaże się bardzo dobrym wyborem do środowiska CAD czy też tworzenia rozbudowanych modeli 3D.
Zobacz MSI WT75
Wpływ na ogromną wydajność ma również wysoka częstotliwość taktowania. W trybie bazowym wynosi ona 3700 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita nawet do poziomu 4700 MHz. Na uwagę zasługuje także aż 12 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, która także ma wpływ na działanie sprzętu. Współczynnik TDP tego modelu wynosi aż 80 W, dlatego też wymagane jest użycie bardzo rozbudowane systemu chłodzenia, który będzie w stanie utrzymać generowane temperatury na niskim poziomie, zapewniając tym samym stabilne działanie sprzętu.
Powyższa specyfikacja jasno pokazuje, że mamy do czynienia z bardzo wydajnym procesorem, który zapewni obsługę absolutnie wszystkich programów specjalistycznych. Uwagę warto zwrócić także na doskonałe wyniki testów diagnostycznych. W programie Cinebench R15, procesor uzyskał średnią na poziomie 200 punktów w trybie jednowątkowym i aż 1286 punktów w trybie wielowątkowym. Takie rezultaty są naprawdę rzadko spotykane.
Jak już wspomnieliśmy, na rynku znaleźć można również konfiguracje z układami Intel Core. Na uwagę zasługuje przede wszystkim model MSI WT75 9SM, w którym montowany jest procesor Intel Core i7-9700K. Jest to układ ośmiordzeniowy i szesnastowątkowy, którego taktowanie wynosi od 3600 MHz w trybie bazowym do 4900 MHz w trybie turbo. To jednak nie wszystko, ponieważ dysponuje on odblokowanym mnożnikiem, który pozwala na przeprowadzenie procesu overclockingu (podkręcania). Dzięki temu taktowanie może znacząco przekroczyć próg 5000 MHz.
Do czynienia mamy z prawdziwie potężnym procesorem, który okaże się wystarczający w przeciągu kilku najbliższych lat. Wystarczy spojrzeć na wyniki testów wydajnościowych – w programie Cinebench R15 uzyskał on kolejno 214 i 1520 punktów! Problemem jednak są ceny konfiguracji WT75 korzystających z tego układu. Kosztują one bowiem ponad 20 tysięcy złotych.
Znacznie tańsze (od 10 do 15 tysięcy złotych) są modele pracujące z wykorzystaniem procesora Intel Core i7-8700 (znaleźć można go na przykład w MSI WT75 8SM). Jest to sześciordzeniowy i dwunastowątkowy układ o taktowaniu 3200-4600 MHz i 12 MB pamięci podręcznej. Jest najsłabszy z trzech wymienionych modeli, jednak nie oznacza to, że nie poradzi sobie z obsługą programów specjalistycznych. W Cinebench R15 uzyskał kolejno 192 i 1178 punktów.
Dość szeroki wybór panuje również w kategorii kart graficznych. Producent postawił na jednostki Nvidia Quadro, które są specjalnie dostosowywane do pracy ze specjalistycznym oprogramowaniem. W poszczególnych modelach MSI WT75 pojawiają się 3 różne modele:
- Nvidia Quadro P5200 – aż 16 GB pamięci GDDR5, jedna z najlepszych kart specjalistycznych dostępnych na rynku;
- Nvidia Quadro P4200 – montowana między innymi w wersjach MSI WT75 8SL. Dysponuje 8 GB pamięci GDDR5;
- Nvidia Quadro P3200 – znaleźć można ją w najtańszych konfiguracjach (na przykład w MSI WT75 8SK). Korzysta z 6 GB pamięci GDDR5.
Specyfikacja MSI WT75 zawiera również informacje na temat pamięci RAM. Każda wersja korzysta z kości DDR4, różnią się jednak maksymalne wartości, jakie może obsłużyć laptop. W zależności od modelu, będzie to 16 GB, 32 GB, 64 GB lub 128 GB RAM. Do tego wszystkiego dochodzą również dyski twarde. W MSI WT75 przewidziano miejsca na dwa dyski HDD, a także maksymalnie 3 dyski SSD – mowa tu o modelach M.2, korzystających z interfejsu SATA III lub PCIe.
MSI WT75 – wygląd
Obudowa laptopa została wykonana ze szczotkowanego aluminium, które tworzy bardzo elegancki, atrakcyjny efekt stylistyczny, ale również gwarantuje wysoką wytrzymałość mechaniczną sprzętu. Obszar roboczy w żaden sposób nie odkształca się podczas prac, nie musimy martwić się również nadmiernym wyginaniem klapy ekranu.
Wpływ na to ma również spora grubość urządzenia. Potężna wydaje się zwłaszcza jednostka centralna, która została wyposażona w cztery duże wyloty powietrza. Na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z prawdziwie potężną maszyną o specjalistycznym zastosowaniu. Oczywiście sposób wykonania sprzętu wpływa na jego sporą wagę – wynosi ona bowiem 4,14 kg.
Skorzystać możemy również z bardzo rozbudowanego zestawu portów, które zostały umieszczone po bokach i z tyłu obudowy. Aż 6 portów USB, złącze HDMI i Mini DisplayPort, a do tego obsługa interfejsu Thunderbolt 3. Wszystko to zapewni niezwykle komfortową pracę.
MSI WT75 – matryca
Choć wybór w przypadku matryc jest trochę mniejszy, i tak warto zwrócić uwagę na to, z czego korzysta interesujący nas model. Na rynku oferowane są bowiem wersje z matrycą UHD 4K, a także Full HD, z odświeżaniem na poziomie 120 Hz i szerokimi kątami widzenia.
W każdym przypadku jest to jednak matryca 17-calowe, wykonana w technologii IPS. Gwarantują one wysoką jakość obrazu, bardzo dobrze dostosowanego do wymagań stawianych przez zaawansowane narzędzia graficzne. Pod tym względem sprzęt należy ocenić wysoko. Oczywiście możemy również liczyć na skuteczną ochronę antyodblaskową – promienie słoneczne czy też mocne oświetlenie padające na ekran nie powinno stanowić problemu.
MSI WT75 – klawiatura i touchpad
Do dyspozycji otrzymaliśmy pełnowymiarową klawiaturę, w której znalazł się także panel numeryczny. Jakość wykonania klawiszy jest bardzo wysoka – wyróżniają się one wyraźnym, bardzo przyjemnym skokiem i dobrą reakcją. Dzięki temu codzienna praca na sprzęcie okaże się bardzo wygodna. Do tego dochodzi również podświetlenie LED w kolorze białym.
Na plus należy ocenić także zamontowany touchpad. Jego wielkość jest bardzo wygodna, to samo tyczy się właściwości ślizgowych. Zewnętrzne klawisze również wyróżniają się wyraźnym skokiem, w lewym górnym rogu touchpada umieszczony został czytnik linii papilarnych.
MSI WT75 – wydajność
Choć konfiguracji na rynku jest sporo, każdy model laptopa zapewnia wysoką wydajność, dzięki której obsługę szczególnie zaawansowanych i wymagających programów specjalistycznych nie będzie żadnym problemem. Dotyczy to zarówno procesorów, jak i kart graficznych.
Szczególnie imponująco prezentuje się jednostka Nvidia Quadro P5200 z aż 16 GB pamięci typu GDDR5. Jej możliwości są wręcz ogromne, co pokazują różnego rodzaju testy wydajnościowe. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała średnią na poziomie aż 25100 punktów, natomiast w 3DMark Fire Strike Graphics 1920x1080 dobiła do 18467 punktów. Jest to oczywiście karta przystosowana przede wszystkim do obsługi programów specjalistycznych. Jej doskonałe parametry pozwalają jednak na uruchomienie wielu nowych gier.
MSI WT75 – wady i zalety
Oczywiście największym atutem omawianej stacji roboczej jest wydajność montowanych w niej podzespołów. Skorzystać możemy z doskonałych procesorów i kart graficznych, które uciągną każdy program i narzędzie. Podkreślić należy także niezwykle szeroki wybór modeli laptopa. Jest ich mnóstwo i są zróżnicowane praktycznie pod każdym względem.
Choć laptop przypomina bardziej czołg, należy pochwalić jego wysoką wytrzymałość mechaniczną i ogólną jakość wykonania. Po stronie zalet muszą znaleźć się także matryce, wysokiej klasy osprzęt oraz rozbudowany zestaw portów.
W przypadku wad uwagę należy zwrócić między innymi na horrendalnie wysokie ceny poszczególnych konfiguracji, zwłaszcza tych najlepszych, które obecnie kosztują ponad 20 tysięcy złotych. Użytkownicy w recenzjach i opiniach zwracają uwagę także na krótki czas pracy baterii, długi czas ładowania, a także sporych rozmiarów zasilacz.
ZALETY
- Doskonała wydajność
- Mnóstwo konfiguracji do wyboru
- Wysokiej jakości matryce
- Solidna, wytrzymała obudowa
- Rozbudowany zestaw portów
- Dobrze wykonany osprzęt
WADY
- Bardzo wysokie ceny
- Duża waga i wymiary (także zasilacza)
- Krótki czas baterii
- Długi czas ładowania
MSI WT75 – podsumowanie, czy warto?
Do czynienia mamy z prawdziwie potężnym sprzętem o potężnych możliwościach. Jeśli więc dysponujecie odpowiednim budżetem, warto rozważyć zakup jednej z dostępnych na rynku konfiguracji sprzętowych.
Komentarze (0)