MSM – właściwości, zastosowanie, dawkowanie, skutki uboczne

| 0 Komentarzy
MSM ma szerokie spektrum zastosowania, służy do leczenia kilkudziesięciu chorób oraz ich bolesnych objawów.

Powszechnie stosowany miejscowo na skórze, a także przyjmowany doustnie. MSM jest szczególnie popularny jako część diety u osób cierpiących na zapalenie stawów. Jest także uwzględniany w planach suplementacji podczas leczenia zapalenia stawów lub choroby zwyrodnieniowej, ponieważ pomaga m.in. w odbudowie tkanki łącznej, ścięgien czy więzadeł. Chcesz dowiedzieć się więcej o MSM? Co to jest, właściwości, opinie i wszystkie inne ważne informacje znajdziesz w tym artykule.

Co to jest MSM?

MSM (metylosulfonylometan) jest to organiczny związek zawierający siarkę, który znajduje swoje zastosowanie w poprawie funkcji układu odpornościowego, zwalczania stanów zapalnych oraz odbudowie tkanki łącznej. MSM jest także cenionym dodatkiem do suplementów wspierających sprawność oraz zdrowie naszych stawów.

Powodem, dla którego tak wiele korzyści przypisuje się suplementowi MSM, jest to, że MSM zapewnia biologicznie aktywną siarkę, która jest czwartym pod względem ilości minerałów w organizmie i potrzebna do wielu różnych krytycznych funkcji organizmu każdego dnia.

Warto dodać, że MSM (siarka organiczna) występuje w niektórych artykułach spożywczych, np. w świeżych owocach i warzywach, krowim mleku czy produktach zbożowych. Mimo ich spożywania wiele osób wciąż cierpi na niedobór MSM. Jest to spowodowane tym, że związek ten podatny jest na procesy związane m.in. z gotowaniem, pasteryzacją, zamrażaniem czy naświetlaniem wymienionych produktów. Wiele sprzedawanych w sklepach towarów ma bardzo duży ubytek MSM. Opinie lekarzy często zatem sugerują stosowanie dodatkowego suplementu.

MSM – właściwości

Dobrze zbadaną zaletą MSM jest to, że pomaga zmniejszyć zapalenie stawów, poprawia elastyczność i przywraca produkcję kolagenu. Badania pokazują, że wielu pacjentów z zapaleniem stawów, bólem stawów, sztywnością, problemami z kolanami, pleców i ograniczonym zakresem ruchu odczuwa zmniejszenie objawów i poprawę jakości życia podczas regularnej suplementacji MSM.

Niektóre badania wskazują, że miejscowe stosowanie kremu zawierającego MSM i sylimarynę pomaga zmniejszyć zapalenie, przyczyniając się do leczenia trądziku różowatego, przebarwienia skóry, a także alergii. MSM może pomóc poprawić napięcie skóry, zmniejszyć zaczerwienienie, złagodzić podrażnioną skórę i leczyć inne objawy związane z trądzikiem różowatym.

Chociaż nie zostało to udowodnione w wielu badaniach, ludzie używają MSM również do utrzymania młodzieńczego wyglądu. Dokładniej są opinie, że MSM zapobiega powstawaniu zmarszczek, powstawaniu blizn, ciemnych plam i uszkodzeń słonecznych. Jak to możliwe? MSM jest niezbędny do produkcji kolagenu, a kolagen pomaga chronić skórę przed zwiotczeniem, pomarszczeniem, pęknięciami i wysuszeniami.

MSM może zmniejszyć obolałość mięśniową występującą po ciężkim treningu fizycznym. Siarka MSM może działać jak naturalny środek przeciwbólowy, pomagając zapobiegać oraz zmniejszać bóle mięśni i obrzęki, poprawiając zakres naszego ruchu. Wykazano, że wspomaga regenerację mięśni po wysiłku fizycznym, urazach, a nawet operacjach – i wydaje się szczególnie korzystny w połączeniu z innymi środkami przeciwzapalnymi.

W związku, że siarka organiczna działa na obolałość mięśniową (a przede wszystkim kojarzy się z tym, że MSM jest na stawy), wymienić można dodatkowe właściwości. Przyjmowanie MSM jako suplement przed treningiem wytrzymałościowym, wydaje się zmniejszać uszkodzenia mięśni oraz redukować pozostałe czynniki stresu metabolicznego. Może także zminimalizować zmęczenie odczuwalne po stresujących wydarzeniach i wspierać optymistyczny nastrój, poziom energii, a także normalne trawienie.

Słabe włosy i paznokcie? MSM pomaga podnieść poziom kolagenu i keratyny, dwóch składników odżywczych, których potrzebujemy, aby pobudzić do wzrostu nowe mieszki włosowe (a także odbudować silne paznokcie i komórki skóry). Kolagen i keratyna często znajdują się w produktach do pielęgnacji włosów, ponieważ są one tym, co nadaje włosom wytrzymałość i zdrowy wygląd, mogą również pomóc w odwróceniu procesu wypadania włosów.

Jak widać, MSM ma mnóstwo właściwości korzystnych dla naszego organizmu. Wydaje się również, że MSM pomaga organizmowi w naturalnej zdolności do usuwania wolnych rodników, co oznacza, że ​​zmniejsza stres oksydacyjny, a także wiele dolegliwości, które mu towarzyszą. Warto jednak jeszcze zadać sobie pytanie, czy siarka organiczna jest szkodliwa w jakikolwiek sposób? Czy mogą występować jakieś skutki uboczne? Informacje na ten temat w dalszej części tekstu.

MSM – zastosowanie

MSM z uwagi na swoje właściwości może stanowić suplement przy wielu przeróżnych schorzeniach i przypadłościach. I choć najczęściej mówi się, że MSM na stawy działa najlepiej, to równocześnie znajduje swoje zastosowanie podczas leczenia takich dolegliwości jak:

  • Zespół nieszczelnego jelita.
  • Zapalenie ścięgien.
  • Skurcze mięśni.
  • Zaparcia, wrzody, rozstrój żołądka.
  • Objawy PMS.
  • Wypadanie włosów.
  • Problemy skórne.
  • Zapalenie oczu.
  • Wysokie ciśnienie krwi.
  • Przewlekłe zmęczenie.
  • Infekcje jamy ustnej oraz bóle zębów.

Należy też dodać, że MSM w opinii lekarzy ma korzystne działanie na regenerację tkanek po operacjach i urazach. Naturalnie w poważniejszych sytuacjach warto jednak wcześniej skonsultować ze specjalistą kwestię przyjmowania i dawkowania suplementu.

MSM – dawkowanie

Zazwyczaj zalecana dawka początkowa w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów wynosi 500 miligramów MSM przyjmowanych trzy razy na dobę. Inne badania pokazują, że od trzech do sześciu gramów dziennie (podzielone na trzy równie dawki) wydaje się bezpieczne i dobrze tolerowane przez nasz organizm.

Stosując siarkę organiczną przez dłuższy czas, najlepiej jest zacząć od najmniejszej dawki, a następnie zwiększać ją stopniowo zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, że dawkowanie powinno być ustalone indywidualnie przez specjalistę. Jaka jest najczęściej zalecana ilość MSM? Opinie lekarzy przeważnie wskazują, że od 1 do 5 g dziennie wystarczy w większości przypadków.

MSM jest dostępy w formie proszku, kapsułek lub tabletek. Kapsułki oraz tabletki z reguły są najczęściej wybierane z racji łatwości w suplementacji, natomiast MSM w proszku jest najlepiej przyswajalną formą tego suplementu przez nasz organizm.

Warto wiedzieć!

Najlepsze rezultaty uzyskasz, stosując MSM wraz z witaminą C oraz kwasami tłuszczowymi omega-3.

MSM – skutki uboczne

Niewątpliwe MSM to suplement z wieloma korzystnymi dla organizmu właściwościami. Wiele osób zastanawia się jednak, czy siarka organiczna jest szkodliwa? Czy może wywoływać skutki uboczne?

Warto zatem podkreślić, że MSM nie jest szkodliwe i nie ma większych przeciwwskazań do jego stosowania. Potwierdzają to opinie lekarzy – nie udokumentowano żadnych niepokojących komplikacji po regularnym stosowaniu MSM. Może wywoływać jedynie łagodne skutki uboczne u niektórych osób, w postaci niestrawności, rozstroju żołądka lub biegunki. Nie nadaje się również dla ludzi przyjmujących leki rozrzedzające krew oraz kobiet w ciąży i okresie laktacji.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.