Multicooker, kombiwar czy parowar? Co wybrać? Czy warto?

| 0 Komentarzy
Przedstawiamy różnice między parowarem, multicookerem oraz kombinowarem. Podpowiadamy, które urządzenie warto kupić do kuchni.

Sprzęty wielofunkcyjne są niezwykle popularne nie tylko wśród tak zwanych użytkowników domowych, ale również właścicieli restauracji i jadłodajni. Łączą one funkcje wielu innych sprzętów oraz narzędzi kuchennych, dzięki czemu w znaczący sposób ułatwiają i skracają realizację nie tylko poszczególnych czynności, ale również przygotowywanie całych dań.

To właśnie dlatego są kupowane tak często. Pozwala na ograniczenie miejsca, czasu oraz pieniędzy. Jak to jednak zwykle w takich przypadkach bywa, na rynku znajdziemy różne urządzenia wielofunkcyjne do gotowania. Do najpopularniejszych należą multicookery, kombiwary oraz parowary. Warto dokładnie przeanalizować ich budowę oraz funkcjonalność, a także zastanowić się nad tym, jaki sprzęt okaże się lepszym wyborem.

Jak działa multicooker?

Na sam początek pod lupę weźmiemy multicooker. Już sama nazwa wskazuje, że mamy do czynienia z urządzeniem multifunkcyjnym, które nie skupia się wyłącznie na realizacji jednej czynności. Wśród zalet multicookera wymienia się przede wszystkim fakt, iż dzięki niemu spędzamy w kuchni znacznie mniej czasu. Wynika to oczywiście z jego działania.

Polecane multicookery

Multicookery to bowiem rozbudowane sprzęty łączące w sobie szybkowar, parowar, blender, a nawet frytkownicę. Oczywiście wiele zależy od wybranego przez nas modelu, jednak większość tego typu sprzętów umożliwia stworzenie rozmaitych dań jednogarnkowych i nie tylko. Wszystko za sprawą wbudowanych trybów, które uruchamiamy poprzez naciśnięcie przycisku, przekręcenie pokrętła bądź wybranie odpowiednie opcji na panelu sterowania. W ten sposób możemy wykonać na przykład:

  • miksowanie,
  • blendowanie,
  • mieszanie,
  • gotowanie (także na parze),
  • podgrzewanie i rozmrażanie,
  • smażenie,
  • ubijanie,
  • siekanie.

Oczywiście to tylko wybrane tryby, dlatego też, jeśli zastanawiacie się, jaki multicooker wybrać, powinniście poświęcić sporo czasu na przejrzenie wszystkich dostępnych funkcji. Urządzenie wielofunkcyjne do gotowania pozwala na przyrządzanie mięs, ryb, sosów, ciast i wielu, wielu innych potraw. Co więcej, w sieci (a także w księgarniach) znaleźć można mnóstwo przepisów na multicookery, które pozwolą wykorzystać pełen potencjał tych urządzeń.

Jak działa kombiwar?

Kolejny automatyczny sprzęt, który ułatwi pracę w kuchni. Kombiwary wykorzystywane są przede wszystkim do gotowania i pieczenia. Ich budowa składa się z dużego naczynia, rusztu, podstawki i systemu grzewczego, którym sterujemy przy pomocy przycisków, pokręteł lub panelu sterowania z wyświetlaczem.

Polecane kombiwary

Kombiwar łączy w sobie funkcjonalność takich urządzeń jak piekarnik, grill oraz prodiż. Do podgrzewania wykorzystywana jest lampa halogenowa oraz wentylator, który rozprowadza ciepłe powietrze po całym wnętrzu. Termoobieg zapewnia równomierne podgrzewanie znajdujących się w naczyniu produktów, podobnie jak w przypadku standardowego piekarnika.

Co najważniejsze, kombiwar zapewnia utrzymanie wartości odżywczych potraw, a także ich naturalnego smaku. Podobnie jak w przypadku multicookera, kupując kombiwar halogenowy, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na obsługiwane przez niego funkcje. Do tych najważniejszych należy:

  • rozmrażanie,
  • podgrzewanie,
  • gotowanie na parze,
  • pieczenie,
  • grillowanie,
  • smażenie,
  • gotowanie (nawet jajek).

Oferta kombiwarów jest nieco mniej rozbudowana niż w przypadku multicookerów. Co ciekawe, ceny tych urządzeń nie są specjalnie wysokie. Bez problemu znajdziemy dobrej jakości kombiwar za mniej niż 200 złotych.

Jak działa parowar?

W ten sposób przechodzimy do ostatniego urządzenia, jakim jest parowar. Jak sama nazwa wskazuje, jest to sprzęt służący do gotowania na parze. Ze względu na swoje działanie oraz obsługiwane funkcje, może okazać się lepszym wyborem niż tradycyjne garnki do gotowania na parze, które są wykorzystywane na kuchenkach lub płytach grzewczych.

Polecane parowary

Parowar składa się ze zbiornika na wodę, jednego lub kilku pojemników na produkty, przykrywkę oraz system grzewczy. Jak gotować w parowarze? Użycie urządzenia jest bardzo proste. Wystarczy nalać wodę do zbiornika, umieścić w pojemnikach przyrządzane produkty, a następnie ustawić parametry podgrzewania wody. To wystarczy, by przygotować zdrowe, pełne składników odżywczych dania. Polecane są one przede wszystkim osobom znajdującym się na diecie, a także wszystkim, którzy chcą lub muszą unikać smażonych posiłków.

Co można gotować na parze? Praktycznie wszystko – od ryb, po mięsa i warzywa. Tego typu urządzenia pozwolą wyrobić zupełnie nowe, zdrowe nawyki żywieniowe, a także ograniczyć spożywanie potraw na tłuszczu.

Warto nadmienić, że na rynku znajdziemy również szybkowar, który działa w podobny sposób. Jest to bowiem garnek, w którym podczas działania wytwarzane jest wysokie ciśnienie. W ten sposób z produktów pobierana jest woda, która następnie zamienia się w parę wodną. Co więc warto wybrać - szybkowar czy parowar?

Zaletą szybkowaru jest to, że gotowanie przebiega błyskawicznie. Jeśli więc narzekamy na brak wolnego czasu, okaże się on dobrym wyborem. Parowar działa dłużej, jednak zapewnia on lepszy smak i możliwość wykorzystania kilku pojemników, w których zmieścimy różne produkty. Będzie więc lepszy dla kilku osób.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu?

Skoro wiemy już, czym jest multicooker, kombiwar oraz parowar, możemy przejść do wyjaśnienia, na jakiej podstawie dokonać ich wyboru. Jak to zwykle w przypadku sprzętów kuchennych bywa, producenci dostarczają urządzenia bardzo zróżnicowane pod względem budowy, obsługiwanych funkcji, a także istotnych parametrów technicznych. Wskazanie funkcji mamy już za sobą. Pora więc zająć się pozostałymi kwestiami.

  • Jak wybrać multicooker? Bez wątpienia jednym z najważniejszych parametrów będzie moc urządzenia, od której zależy, jak szybko realizowane będą poszczególne czynności i z jakimi produktami sprzęt sobie poradzi (ma to znaczenie zwłaszcza podczas blendowania i siekania). Uwagę warto zwrócić także na pojemność multicookera oraz jego budowę.

Wielofunkcyjne urządzenia do gotowania powinny zostać wykonane z dobrej jakości tworzyw, wykazujących odpowiednią wytrzymałość mechaniczną. Warto celować również w multicookery z panelami sterowania i wyświetlaczami, które znacząco ułatwiają obsługę poszczególnych opcji. Producenci często dołączają do zestawu także przypisy na multicookera, które zawierają mnóstwo dań jednogarnkowych.

  • Jak wybrać kombiwar? Istotnym parametrem będzie pojemność naczynia, w którym umieszczane są przyrządzane przez nas produkty. W sklepie znajdziemy kombiwary o pojemności od około 10 do 20 l. W ten sposób łatwo wybrać sprzęt do pieczenia kurczaka, warzyw, ryby czy też innych produktów.

Nie należy zapominać także o mocy – im będzie wyższa, tym szybciej i mocniej nagrzewać się będzie wnętrze naczynia. Moc ma przełożenie także na pobór energii elektrycznej. Podobnie jak w przypadku multicookera, warto celować w modele z wygodnymi panelami sterowania, który pozwala na przykład na ustalenie generowanej temperatury (zakres regulacji może być różny, dlatego warto szukać odpowiednich informacji na karcie produktowej). Do tego wszystkiego dochodzi także wyposażenie, w skład którego wejść mogą np. ruszty, uchwyty, tacki lub szpilki do szaszłyków.

  • Jak wybrać parowar? Podstawowe parametry warte przeanalizowania to oczywiście moc i pojemność. Warto pamiętać o tym, że porównywarka parowarów musi uwzględnić także liczbę pojemników. Zazwyczaj jest ich od 2 do 4. Ostateczny wybór jest oczywiście zależny od rodzaju przyrządzanych potraw. Uwagę warto zwrócić także na budowę sprzętu, a także na sposób uzupełniania zbiornika na wodę.

Zalety i wady

Każde z powyższych urządzeń ma swoje mocne i słabe strony. Ich wykazanie powinno znacznie pomóc w dokonaniu ostatecznej decyzji. Tradycyjnie, na pierwszy ogień pójdzie multicooker. Wielofunkcyjne urządzenia do gotowania i pieczenia to coś, co zachwyci osoby, które nie lubią jednocześnie operować wieloma naczyniami – pilnowanie patelni i kilku garnków jest bowiem bardzo kłopotliwe. Odpowiednio dobrany multi cooker załatwia ten problem.

Multicooker - wady i zalety

ZALETY

  • łączy funkcje kilku urządzeń
  • wszystkie czynności są wykonywane w jednym naczyniu
  • bogata funkcjonalność – od mieszania po gotowanie i smażenie
  • wygodna obsługa
  • dostęp do wielu przepisów
  • możliwość precyzyjnego ustalenia czasu przygotowywania posiłków
  • łatwe czyszczenie
  • na rynku dostępne są modele pozwalające na przygotowywanie posiłków dla dzieci
  • niskie ceny

WADY

  • w większości urządzeniach nie możliwości podejrzenia potrawy podczas przygotowywania
  • podstawowe modele mogą sobie nie radzić z bardziej zaawansowanymi posiłkami
  • najlepsze multicookery bywają drogie

Oczywiście wiele z wyżej wymienionych zalet jest zależna od wybranego przez nas modelu mutlicookera. Zawsze warto więc dokładnie przeanalizować parametry interesujących nas urządzeń. Wiele o jakości ich wykonania, a także przydatności, może powiedzieć nam również renoma producentów, którzy odpowiadają za ich przygotowanie. Wybór sprzętu uznanej firmy z pewnością okaże się bezpieczniejszy niż postawienie na nieznaną markę, która kusi przede wszystkim bardzo niską ceną.

Sporą popularnością cieszą między innymi multicookery Philips, Redmond oraz Tefal. Potwierdzeniem przydatności sprzętów mogą być również pozytywne opinie innych Klientów. Wszystko to ma znaczenie także przy wyborze kombiwaru.

Kombiwar - wady i zalety

ZALETY

  • łączy funkcje kilku urządzeń
  • równomierne grzanie potraw dzięki wykorzystaniu termoobiegu
  • pozwala nie tylko na pieczenie, ale również grillowanie i podgrzewanie
  • wiele kombiwarów obsługuje funkcje podtrzymywania ciepła
  • łatwe dostosowywanie parametrów
  • proste czyszczenie
  • funkcje zabezpieczające
  • regulacja temperatury

WADY

  • funkcjonalność sprzętu jest ograniczona w porównaniu do piekarnika
  • ograniczona pojemność misy
  • dłuższe gotowanie niż w multicookerze

Jacy producenci kombiwarów dają gwarancję dobrej jakości wykonania? Z pewnością warto polecić urządzenia takich firm jak Saturn, Botti, Adler, Camry, Esperanza oraz MPM. Na koniec pozostaje nam już tylko parowar. Jego zalety okażą się podobne do mocnych stron kombiwaru.

Parowar - wady i zalety

ZALETY

  • możliwość zdrowego gotowania na parze
  • łatwiejsze użycie niż standardowych garnków
  • wygodne dostosowanie temperatury
  • zwykle dysponuje kilkoma pojemnikami
  • prosta obsługa
  • urządzenie może samo się wyłączyć po skończonym procesie gotowania
  • niskie ceny

WADY

  • funkcjonalność ograniczona do gotowania na parze
  • parowary o niskiej mocy potrzebują sporo czasu, by przygotować potrawę
  • modele najtańsze szybko ulegają uszkodzeniu

Oferta parowarów nie jest specjalnie rozbudowana, jednak mimo to warto wskazać na producentów, którzy gwarantują wysoką jakość wykonania. Analizując opinie użytkowników, polecić możemy między innymi parowary Zelmer, Tefal, Philips, Clatronic, Amica oraz Russel Hobbs.

Różnice między multicookerem, kombiwarem a parowarem

Dokładna analiza wszystkich trzech omawianych urządzeń pozwoli nam w końcu wykazać, czym się między sobą różnią i który sprzęt okaże się lepszym wyborem.

Od razu warto zaznaczyć, że multicooker to urządzenie najbardziej rozbudowane, oferujące najwięcej funkcji. Co więcej, niektóre modele łączą w sobie rozwiązania typowe zarówno dla kombiwarów, jak i parowarów. Będą to więc prawdziwe kuchenne kombajny, dzięki którym będziemy w stanie przyrządzić całą masę potraw.

Warto wiedzieć!

Multicookery doskonale sprawdzają się również do przygotowywania posiłków dla dzieci – zupek, kaszek, musów etc. Wszystko to można przygotować przy użyciu jednego sprzętu, wystarczy wybrać odpowiedni program.

Kombiwary ograniczają się głównie do pieczenia, grillowania i podgrzewania. Pod tym względem doskonale zastępują piekarniki. Są mniejsze, dzięki czemu łatwo można je przenosić. Doskonale sprawdzą się więc na przykład na wakacjach.

Jeśli zaś chodzi o parowary, zostały one przystosowanie głównie do gotowania na parze. Brak w nich dodatkowych funkcji, takich jak mieszanie czy blendowanie. Co warto więc kupić?

  • Wybierzcie multicookery, jeśli zależy Wam na jak najszerszej funkcjonalności i zakupie sprzętu, który zastąpi wiele innych urządzeń oraz naczyń. Dzięki multicookerowi ugotujecie, usmażycie, zmieszanie, zblendujecie, posiekacie i zrobicie wiele, wiele więcej.
  • Wybierzcie kombiwary, jeśli najważniejsze jest dla Was zastąpienie piekarnika. Sprzęty tego typu pozwolą na ugotowanie i upieczenie mięs, warzyw oraz ryb. W dowolnie wybranym miejscu. Do tego dodać należy funkcje podgrzewania oraz rozmrażania.
  • Wybierzcie parowary, jeśli interesuje Was wyłącznie gotowanie na parze, ale nie chcecie ograniczać się do zwykłych garnków z sitkami. Parowary w łatwy i szybki sposób pozwolą na przygotowanie zdrowych, pysznych potraw bez tłuszczu.

Czy warto kupić?

Każda pomoc w kuchni może okazać się na wagę złota. Zwłaszcza gdy nie mamy na tyle czasu, by spokojnie, bez pośpiechu przygotować potrawy z użyciem tradycyjnych przyrządów kuchennych. Zarówno multicookery, jak i kombiwary oraz parowary skracają wiele czynności, a także sprawiają, że stają się one dużo prostsze. Wszystko to sprzyja gotowaniu, także wówczas, gdy nasze zdolności kucharskie nie są duże.

Wszystko to sprawia, że zakupów tych sprzętów okażę się korzystny. Oczywiście wiele zależy od tego, na jakie modele urządzeń się zdecydujemy. Warto dokładnie przeanalizować najważniejsze parametry techniczne, opinie innych użytkowników, a także nasze rankingi popularności, w których znajdują się sprzęty cieszące się szczególnym uznaniem wśród klientów sklepu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.