Mysz przewodowa czy bezprzewodowa? Jaką wybrać?

| 0 Komentarzy
Na rynku dostępnych jest wiele modeli myszek przewodowych oraz bezprzewodowych – które z nich warto kupić?

Wybór myszki nie jest tak łatwy, jak niektórym może się wydawać. Pod uwagę należ bowiem wziąć wiele kwestii, związanych między innymi z budową urządzenia, a także sposobem jego działania. Nie zapominajmy, że znaczenie ma również to, do jakich zadań mysz jest przez nas używana.

Polecane myszki

Na nieco inne modele zwrócą uwagę gracze, pracownicy biurowi czy też osoby pracujące z użyciem specjalistycznych programów projektowych bądź graficznych. W każdym z tych przypadków ogromne znaczenie ma zwłaszcza sposób komunikacji „gryzonia” z komputerem.

Mysz przewodowa czy bezprzewodowa?

Jak już wspomnieliśmy, wiele zależy od tego, w jaki sposób korzystamy z komputera. Do zalet myszki bezprzewodowej należy zaliczyć przede wszystkim sporą wygodę, z jaką spotkamy się podczas jej wykorzystania.

Nie musimy martwić się o ciągnący i plączący się przewód, który w wielu przypadkach wyłącznie ogranicza nasze ruchy. Docenią to zwłaszcza osoby korzystające z komputera znacznie oddalonego od biurku, przy którym siedzą, a także wszyscy chcący wygodnie rozsiąść się na kanapie. Mysz bezprzewodowa sprawdzi się również podczas obsługi urządzeń mobilnych – np. laptopów 2w1 i tabletów.

Oczywiście podstawową wadą urządzeń bezprzewodowych jest konieczność wymiany baterii. Z tego też względu warto decydować się na urządzenia co najmniej przyzwoitej jakości, które na jednej baterii będą w stanie pracować nawet przez kilka miesięcy.

Myszki przewodowe kierowane są przede wszystkim do użytkowników stawiających na stabilną pracę bez zakłóceń. Sprawdzą się one również wtedy, gdy ogromne znaczenie ma ewentualne opóźnienie pracy myszki (dojdziemy do tego w dalszej części tekstu).

Mysz bezprzewodowa – obsługiwane technologie łączności

Obecnie możemy wymienić dwie z nich:

  • Radiowa – wykorzystywana najczęściej, zwłaszcza w modelach z niskiej i średniej półki. Łączność realizowana jest za pośrednictwem odbiornika, który do komputera podłączany jest przez port USB. Przeważnie pracuje on na częstotliwości 2,4 GHz, jednak w sklepach znaleźć można również modele 5 GHz.W sytuacji, gdy korzystamy wyłącznie z myszki obsługującej technologię radiową, połączenie jest stabilne. Problemy pojawią się jednak, gdy na niewielkim obszarze jednocześnie działa kilka urządzeń radiowych. Dochodzić może wtedy do powstawania różnego rodzaju zakłóceń, zwłaszcza gdy korzystamy z myszki niskiej jakości, kupionej za kilka – kilkanaście złotych.
  • Bluetooth – technologia ta wykorzystywana jest przede wszystkim w modelach droższych. Co jednak najważniejsze, zapewnia bardzo stabilne połączenie, bez obawy o ewentualne zakłócenia. Tego typu myszki nie korzystają z zewnętrznych nadajników, dlatego nie zajmujemy portu USB w komputerze. Wszystko to sprawia, że naprawdę warto się nimi zainteresować.

Mysz do gier – przewaga modeli przewodowych

Modele korzystające z połączenia radiowego lub Bluetooth nie cieszą się zbytnią popularnością wśród graczy. Wszystko to związane jest parametrem input lag, czyli opóźnieniem, jakie występuje między ruchem myszki a zmianą położenia kursora. W przypadku urządzeń bezprzewodowych jest ono po prostu większe, co często znacząco wpływa na komfort gry, a także na nasze osiągi. 

Ma to znaczenie przede wszystkim w grach sieciowych, w których o sukcesie bądź porażce często decydują setne części sekundy. Jeśli więc szukamy sprzętu gmaingowego, decydujmy się na modele przewodowe lub bardzo drogie myszki bezprzewodowe, wyróżniające się nieodczuwalnymi opóźnieniami pracy.

Na jakie jeszcze parametry zwrócić uwagę podczas zakupu myszki?

Biorąc pod uwagę wszystkie zebrane wyżej informacje, możemy w końcu odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli zależy nam na stabilnej pracy bez zakłóceń (na przykład podczas grania) i nie przeszkadza nam kabel, powinniśmy celować w modele przewodowe.

Myszki bezprzewodowe mogą przydać się w pracy, w sytuacji, gdy nasz komputer jest znacznie oddalony od naszego biurka, a także zawsze wtedy, gdy liczy się dla nas przede wszystkim wygoda korzystania z urządzenia. Co ważne, tego typu modele często możemy podłączyć również do telewizorów i sprzętu mobilnego.

Rozwiązaliśmy kwestię przewodu lub jego braku, na koniec warto jeszcze wymienić inne parametry, które również mają wpływ na komfort korzystania z myszy komputerowej.

  • Rodzaj. Wyróżniamy przede wszystkim myszki laserowe i optyczne. Pierwsze z nich wyróżniają się bardzo precyzyjnym działaniem na różnych powierzchniach, także tych chropowatych. Pozwalają one również na uzyskanie wyższych parametrów DPI (związany jest z prędkością poruszania się kursora). Myszy optyczne są natomiast tańsze – dobrze spisują się one jednak wyłącznie na powierzchniach płaskich i równych.
  • Liczba przycisków. Wbrew pozorom, jest to bardzo ważny parametr, zwłaszcza dla graczy. Jeśli mysz posłuży nam do wykonywania podstawowych czynności, wystarczające okażą się dwa główne przyciski i rolka. W grach warto natomiast dysponować kilkoma, a czasem nawet kilkunastoma konfigurowalnymi przyciskami, których działanie będziemy mogli dostosować do naszych potrzeb i wymagań.
  • Czułość. Czyli wspomniany parametr DPI, który ma znaczenie w grach. Decyduje on o tym, jak szybko kursor porusza się na ekranie. Wysokie DPI sprawia, że wystarczy nieznacznie przesunąć myszkę, by postać na ekranie obróciła się o 180 stopni. Warto decydować się na modele pozwalające na wygodną regulację czułości.
  • Profil. Na rynku dostępne są myszki dla leworęcznych, praworęcznych, a także urządzenia uniwersalne. Ogromne znaczenie ma również wielkość myszy.
  • Dodatki. Wspomnieć należy przede wszystkim o podświetleniu, a także konstrukcji, która odciąża nadgarstek.

Dobór myszki powinien przebiegać w sposób przemyślany. Pod uwagę należy wziąć nie tylko sposób jej komunikacji z komputerem, ale również najważniejsze parametry techniczne, wpływające na jej możliwości.

Udostępnij
4,5
8 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.