Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Naczynie wyrównawcze - do czego służy? Jakie wybrać?

| 0 Komentarzy
Naczynia wzbiorcze mają do spełnienia bardzo ważną funkcję. Jaka jest ich rola do spełnienia?

W praktyce jednak dobór jest nieco bardziej skomplikowany, ponieważ poza podstawową funkcjonalności zwykle zwraca się uwagę na inne cechy użytkowe oraz walory estetyczne.

Jak działa naczynie wyrównawcze i jaka jest jego rola?

Naczynie wyrównawcze to zbiornik, którego objętość jest wykorzystywana do kompensacji wzrostu objętości w instalacji w czasie pracy. Zwiększona temperatura w instalacji powoduje wzrost prężności par oraz wypychanie wody w górę, co, gdyby nie było zbiornika wyrównawczego, mogłoby prowadzić do uszkodzeń niektórych elementów instalacji albo rozszczelnienia miejsc przyłączeń zaworów lub grzejników. Zbiornik wyrównawczy wypełnia się wodą i sprężoną parą, które dostają się do niego po uruchomieniu ogrzewania.

Polecane naczynia wzbiorcze

Podstawowa zasada doboru

Ogólna zasada wymaga, aby zbiornik wyrównawczy, niezależnie od typu, miał pojemność nie mniejszą niż 10% objętości całej instalacji. Jest to jedyny wymóg stricte techniczny. Jego nieprzestrzeganie powoduje, że zbiornik wyrównawczy nie będzie pełnił swojej funkcji w sposób właściwy. Niemniej, mimo że jest to jedyna podstawowa zasada, można wskazać wiele cech, które wpływają na wybór konkretnego modelu zbiornika.

  • Konstrukcja: trwała blacha stalowa jest najpowszechniej wykorzystywanym materiałem, jednak warto zwrócić uwagę nie tylko na sam materiał, ale także na sposób kształtowania naczynia – czy jest spawane, czy wybijane z pojedynczego arkusza blachy, czy cała konstrukcja jest stabilna, a mocowania wyważone itd.
  • Żywotność i ochrona przed korozją: stal jest najlepszym materiałem, ale nie jest ideałem. Naczynie wyrównawcze ze stali nierdzewnej ma dużą żywotność, jednak musi być pokryte ochronną warstwą zapobiegająca korozji i emalią proszkową, dzięki czemu woda nie będzie miała kontaktu z samą blachą. Jest to ważne, ponieważ ewentualne drobiny rdzy mogłyby negatywnie wpłynąć na pracę całego układu C.O.
  • Izolacja termiczna: naczynie wyrównawcze ocieplone zmniejsza straty ciepła w instalacji. Teoretycznie nie powinny one być zbyt duże, niemniej jeśli tylko jest to możliwe, warto zainstalować zbiornik z dodatkową warstwą termoizolacyjną. Poza ochroną przed ucieczką ciepła zwykle stanowi ona też warstwę zabezpieczającą zbiornik przed uszkodzeniami mechanicznymi, co jest dodatkowym atutem.
  • Estetyka: wprawdzie naczynia wzbiorcze zwykle instaluje się w takich miejscach, gdzie są najmniej widoczne, to jednak nie oznacza, że w ogóle ich nie widać, dlatego estetyczne wykonanie, dokładnie nałożona, równa warstwa emalii proszkowej w nienarzucającym się kolorze są ważnymi zaletami.

Naczynia wyrównawcze zamknięte czy otwarte?

Naczynia wyrównawcze dostępne są w wersjach otwartej lub zamkniętej, czyli przeponowej. Nie ma tutaj żadnej swobody wyboru.

  • Naczynia wyrównawcze otwarte instaluje się przy systemach z ogrzewaniem z kotła na paliwo stałe. Taki zbiornik stanowi zabezpieczenie na wypadek przegrzania (zagotowania) wody. Zbierająca się w nim para będzie odprowadzana bezpośrednio do kanalizacji, a sam zbiornik podłącza się do kotła rurą wznośną.
  • Naczynia przeponowe, czyli zamknięte, montuje się w instalacji z kotłem gazowym lub olejowym, w którym wewnętrzne systemy zabezpieczają przed przegrzaniem. Tego rodzaju zbiornik ma bardziej skomplikowaną budowę i może być nieco mniejszy – jego objętość nie może spaść poniżej 4% objętości wody obecnej w instalacji.

Naczynia pływakowe

Zbiorniki wyrównawcze z pływakiem instaluje się przy kominkach z płaszczem wodnym. Ich podstawowym zadaniem jest uzupełnianie objętości wody, gdy ubędzie jej z instalacji. Pływak działa podobnie do zaworu w spłuczce – kiedy objętość wody spadnie poniżej bezpiecznego poziomu, automatycznie otworzy się zawór i z sieci zostanie pobrana żądana ilość wody, która jest konieczna, aby instalacja grzewcza pracowała bezpiecznie i stabilnie. Gdy poziom się ustali, pływak zamknie zawór samoczynnie. Zbiornik tego typu również zbiera wodę, która gromadzi się wskutek podwyższenia ciśnienia w pracującym układzie zamkniętym.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.