Najczęstsze problemy z Windows 10 po aktualizacji – jak je rozwiązać?

| 0 Komentarzy
Masz problemy z Windows 10 po aktualizacji? Przeczytaj poniższy artykuł, by poznać sposoby na ich rozwiązanie.

Rozwiązywanie problemów Windows 10

Gigant z Redmond zapowiada, że planowane są kolejne usprawnienia mechanizmu aktualizacji sterowników w usłudze Windows Update. Co to oznacza w praktyce? Microsoft będzie blokować potencjalnie szkodliwe sterowniki w Windows Update 10 oraz dobierać dla systemu te, które nie są zgłaszane jako problematyczne i w ten sposób minimalizować ryzyko instalacji wadliwych driverów. Zanim jednak doczekamy się poprawek w funkcjonowaniu aktualizacji, trzeba jakoś sobie radzić.

Póki co, w Windows 10 problemy ze sterownikami zdarzają się dość często. Pojawiają się one np. po zaktualizowaniu systemu lub instalacji nowych driverów. Ich konsekwencje bywają bardzo różne – użytkownik może otrzymać komunikat o niezgodności sterowników lub zauważyć wadliwe działanie niektórych funkcji. Jeśli nagle przestał działać Ci Bluetooth, masz niesprawny port Windows 10 USB lub kłopoty z dźwiękiem, trzeba coś z tym zrobić. Niniejszy artykuł powstał po to, by pomóc Ci rozwiązać problemy.

Windows 10 problemy ze sterownikami

Problemy ze sterownikami w Microsoft Windows 10 mogą się objawiać tajemniczymi komunikatami o błędach. Ich najczęstsze przyczyny to niekompatybilność drivera z Windows 10 lub uszkodzenie danego sterownika. Jeśli system operacyjny w ogóle się nie uruchamia, warto w pierwszej kolejności usunąć ostatnio zainstalowane sterowniki lub je wyłączyć. Następnie trzeba uruchomić ponownie komputer. Jeśli mimo usunięcia problemu komputer nadal się nie uruchamia, należy go przywrócić do stanu, w którym działał poprawnie.

Rozwiązywanie problemów Windows 10 polega często na przywracaniu systemu do dawnego stanu. Aby zresetować Windows 10 Professional lub Home do stanu początkowego, musisz kliknąć „Start” na pasku zadań i następnie „Ustawienia”. Tam odnajdź zakładkę „Aktualizacja i zabezpieczenia” oraz „Odzyskiwanie”. Po kliknięciu przycisku „Rozpocznij” będzie możliwy reset ustawień komputera (z zachowaniem plików osobistych lub ich usunięciem). W większości przypadków pomaga ono rozwiązać problem związany ze sterownikami.

Problemy z dźwiękiem w systemie Windows 10

Masz problemy z dźwiękiem Windows 10? W pierwszej kolejności sprawdź, czy dźwięk jest odtwarzany przez preferowane urządzenie audio. Aby wyświetlić listę sprzętów podłączonych do komputera, wybierz ikonę głośnika na pasku zadań i strzałkę. Jeśli po wykonaniu tego kroku problem nadal występuje, uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów z dźwiękiem w Win 10 Pro/Home. Aby je włączyć, wystarczy wybrać „Start”, „Ustawienia”, „System”, „Dźwięk” i następnie – „Rozwiąż problemy”.

Jeśli narzędzie do rozwiązywania problemów z Windows 10 nie pomogło, sprawdź dostępność aktualizacji dla systemu operacyjnego. Możliwe, że usługa Windows Update 10 została wyłączona i jakiś sterownik nie został poprawnie zaktualizowany. Jeśli aktualizacje są dostępne, zainstaluj je – problem powinien się rozwiązać. Natomiast gdy wszystko jest aktualne, przejdź do kolejnego kroku, czyli dokładnego sprawdzenia przewodów i wtyczek łączących komputer z głośnikami.

Dlaczego wciąż nie ma dźwięku w Windows 10? Problemy mogą wynikać z braku połączenia pomiędzy komputerem i głośnikami lub gdy urządzenia zostały podłączone nieprawidłowo. Wydaje się trywialne, ale zawsze warto sprawdzić. Gniazdo wyjściowe (słuchawkowe/głośnikowe) jest z reguły oznaczone kolorem zielonym, natomiast mikrofonowe – różowym. Przed przejściem do kolejnego kroku upewnij się dodatkowo, czy zasilanie głośników działa.

Jeśli powyższy sposób nadal nie pomógł, sprawdź, czy problem z dźwiękiem w Windows 10 Pro/Home, nie wynika z wyciszenia głośników w mikserze głośności. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę „Głośniki” i wybierz opcję „Otwórz mikser głośności”. Jeśli któryś z regulatorów jest wyciszony, kliknij, by go włączyć. Sprawdź także właściwości urządzenia i ustawienia głośności – sposób ten powinien rozwiązać kłopoty, niezależnie od tego, czy posiadasz 64-bitowy system operacyjny, czy 32-bitowy.

Polecane systemy Windows 10

Gdy sytuacja się nie zmieniła, kolejne kroki postępowania to:

  • naprawa sterowników audio poprzez ich aktualizację lub odinstalowanie i ponowne zainstalowanie (operację wykonuje się z poziomu „Menedżera urządzeń”);
  • wyłączenie ulepszeń dźwięku – funkcja ta może powodować problemy ze sterownikami w Windows 10;
  • wyłączenie i uruchomienie ponownie usługi audio;
  • zaktualizowanie kodera-dekodera audio.

Jeśli żaden z wymienionych powyżej sposobów się nie sprawdził, może to oznaczać, że sprzęt audio jest uszkodzony.

Brakujące pliki systemowe

Jak przywrócić prawidłowe działanie Windows 10? Problemy po aktualizacji są często powiązane z brakującymi lub uszkodzonymi plikami systemowymi. Na szczęście istnieje prosty sposób na naprawienie tego typu usterki – mianowicie narzędzie „Kontroler plików systemowych”. Każdy system operacyjny Windows posiada wbudowany program, którego zadaniem jest skanowanie plików systemowych pod kątem uszkodzeń lub innych zmian.

Aby uruchomić kontrolera plików systemowych i rozwiązać problemy z Windows 10, należy uruchomić wiersz polecenia w trybie administratora i użyć komendy sfc /scannow. Po jego zatwierdzeniu wszystkie chronione pliki systemu Windows 10 zostaną dokładnie przeskanowane. Jeśli któreś z nich są uszkodzone, narzędzie zastąpi je nowymi danymi. Natomiast gdy jakiegoś pliku brakuje, integralność zostanie przywrócona w sposób automatyczny.

Jeżeli z jakichś powodów kontroler plików systemowych nie będzie mógł naprawić usterki, użytkownik otrzyma stosowny komunikat. Taka sytuacja może się zdarzyć np. gdy brak odpowiednich plików na dysku. Dlatego też poza kluczami Windows 10 w szufladzie obok komputera warto trzymać płytkę z systemem operacyjnym. Po jej wsunięciu do napędu narzędzie będzie mogło przystąpić do kopiowania i naprawy uszkodzonych plików.

Samoczynne wybudzanie się komputera

Inny częsty problem z Windows 10 to samoczynne wybudzanie się z hibernacji. Wydaje Ci się, że problem ten jest błahy? W rzeczywistości może on spowodować duże kłopoty z Windows 10. Cena zaniechania rozwiązania tego kłopotu może być bardzo wysoka, ponieważ gdy po zahibernowaniu komputer zaczyna samoistnie działać, może on pracować przez wiele godzin. Urządzenie pobiera energię, wytwarza ciepło i aktywnie eksploatuje podzespoły, a to wszystko bez wiedzy użytkownika!

Co robić, gdy Microsoft Windows 10 samoczynnie się wybudza? Pierwszy krok to sprawdzenie, czy w systemie nie zaplanowano konserwacji – proces ten może powodować uruchamianie komputera. W tym celu:

  • otwórz „Panel sterowania”;
  • kliknij zakładkę „Zabezpieczenia i konserwacja” i następnie „Konserwacja”;
  • w sekcji, która się rozwinie, wybierz opcję „Zmień ustawienia konserwacji”;
  • odznacz pole „Zezwalaj na wznawianie działania komputera w czasie konserwacji”.

Dzięki temu zaplanowane (przez system lub przez użytkownika) zadania konserwacyjne nie będą wybudzać systemu operacyjnego z hibernacji.

Jeśli po wykonaniu powyższych wskazówek problem nadal występuje, należy sprawdzić jego inne przyczyny. Problemy z Win 10 i samoistnym wybudzaniem się mogą wynikać z nieprawidłowego działania urządzeń podłączonych do komputera. Aby zlokalizować ich źródło, otwórz Wiersz polecenia i wpisz w nim komendę powercfg -lastwake. Po zatwierdzeniu Enterem ujrzysz spis urządzeń, które wybudziły komputer. Gdy już zlokalizujesz sprzęt, wejdź w „Menedżer Urządzeń”, kliknij je i wybierz „Właściwości”. Następnie przejdź do zakładki „Zarządzenie energią” i tam odznacz opcję „Zezwalaj temu urządzeniu na wznawianie pracy komputera”.

Co jeszcze może powodować samoczynne wybudzanie się Windows 10? Problem może wynikać z nieprawidłowego działania zainstalowanych na komputerze aplikacji. Aby zidentyfikować, który program wybudza Windowsa, użyj ponownie wiersza polecenia i tym razem komendy powercfg /waketimers. Po jej zatwierdzeniu ujrzysz spis aplikacji, które wybudzają komputer ze snu. Wystarczy je wyłączyć w „Menedżerze Zadań” lub zmienić ich ustawienia, by problem się nie powtarzał.

Co jeszcze może powodować to, że Windows 10 samoczynnie wybudza się z hibernacji? Warto sprawdzić, czy plan zasilania urządzenia został poprawnie skonfigurowany. W tym celu odnajdź w menu „Start” opcję „Edytuj plan zasilania” i w oknie „Edytowanie ustawień planu” wybierz polecenie „Zmień zaawansowane ustawienia zasilania”. Po rozwinięciu pozycji „Uśpienie” można wyłączyć zezwolenie na wznawianie pracy według czasomierza za pomocą jednego kliknięcia (mogło ono być domyślnie włączone i stąd wynikał problem).

Jeśli, pomimo zastosowania wszystkich wymienionych rozwiązań, problem nadal występuje, polecamy sprawdzić:

  • czy przyczyną nie jest włączona usługa UsoSvc (można ją wyłączyć z poziomu wiersza polecenia, poprzez zastosowanie komendy sc stop „UsoSvc” i następnie sc config "UsoSvc" start=disabled);
  • czy wybudzanie nie wynika z nieprawidłowego działania usługi Windows Update (możliwe jest wyłączenie opcji automatycznego wznawiania systemu w celu zainstalowania zaplanowanych aktualizacji).
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.