Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Najlepsze dyski SSD 2024 roku - Ranking top 10 modeli

| 17 Komentarzy
Nie wiesz jaki dysk kupić w 2024 roku? Ranking dysków SSD będzie pomocny podczas dokonywania wyboru.

Wraz z pojawieniem się dysków SSD, korzystanie z dysku twardego przestało mieć rację bytu. Obecnie te urządzenia przyjęły się już na dobre, co oznacza, że ich ceny okrzepły. Jaki dysk będzie dobrym wyborem w 2024? Który dysk SSD wybrać? Co jeśli potrzebujemy SSD z interfejsem SATA? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w naszym zestawieniu – zapoznaj się z top 10 modeli dysków SSD.

Ranking dysków SSD 2024

Najbardziej opłacalny wybór? Najszybszy dysk? Najbardziej pojemny SSD? Dysk SSD do laptopa lub PS5? Wszystkie te pytania uzyskają konkretne odpowiedzi wraz z dalszą lekturą tego tekstu. Nie trać czasu i zapoznaj się z topowymi dyskami SSD, jakie warto zakupić w tym roku.

Samsung 990 Pro – jeden z najlepszych wybór wśród dysków SSD M.2

Już model 980 Pro od Samsunga był fenomenalnym dyskiem SSD, jednak producent udowodnił, że nawet doskonałe sprzęty można uczynić jeszcze lepszymi. Dowodem na to jest 990 Pro, jeden z najlepszych dysków M.2 SSD dostępnych w sprzedaży. Lepsza wydajność osiągnięta została dzięki zastosowaniu nowych rozwiązań i dodatków, które zabezpieczyły propozycję Samsunga na fotelu lidera.

Samsung 990 Pro może pochwalić się szybkością odczytu na poziomie 7450 MB/s i zapisu wynoszącą 6900 MB/s. Dysk bryluje szczególnie w losowym odczycie 4K, ustanawiając przy tym nowe rekordy wśród dysków SSD czwartej generacji PCIe. Odczyt i zapis są stabilne, dysk ma niski pobór prądu i nie grzeje się. Co więcej, producent odświeżył również oprogramowanie zarządzające pracą dysku, co również miało niebagatelny wpływ na jego pracę. Fenomenalna jednostka, co również doceniają klienci sklepu Morele.net – dyski 990 Pro, mimo stosunkowo wysokiej ceny (w zasadzie jego jedyny minus), znalazły już wielu nabywców.

Format dysku
M.2 2280
Interfejs
PCI-E x4 Gen4 NVMe
Pojemność dysku
2 TB
Szybkość odczytu
7450 MB/s
Szybkość zapisu
6900 MB/s
Cena
około 885 zł

Samsung 990 PRO 2TB

Crucial T700 – najszybszy dysk SSD

T700 od Cruciala to obecnie najszybszy dysk SSD na świecie, który w zasadzie rozkłada na łopatki swoją konkurencję. Oferowane przez niego prędkości zapisu i odczytu są wręcz powalające. W najmocniejszej wersji 4 TB dysk ten osiąga prędkości 12400 MB/s (odczyt) i 11800 MB/s (zapis). Tak niesamowite możliwości nie biorą się z przypadku – wszystko za sprawą PCIe piątej generacji. Cztery złącza oferują szybkości dwukrotnie wyższe niż PCIe czwartej generacji.

Mocną stroną dysku jest również kontroler Phison E26 SSD i pamięć flash od Microna. Wszystko razem daje najszybszą jednostkę dostępną na rynku konsumenckim. Sytuacja ulegnie pewnie zmianie pod koniec roku, gdy pojawi się więcej szybszych jednostek. Obecnie jednak to propozycja dla osób, które oczekują najszybszego dysku. I mają sporo pieniędzy, które można przeznaczyć na zakup dysku SSD.

Format dysku
M.2 2280
Interfejs
PCI-E x4 Gen5 NVMe 2.0
Pojemność dysku
1 TB
Szybkość odczytu
12400 MB/s
Szybkość zapisu
11800 MB/s
Cena
około 2880 zł

Crucial T700 1TB

Crucial P3 – budżetowy dysk M.2 SSD

Całkiem wydajny dysk półprzewodnikowy, pomimo faktu, że mamy tu do czynienia z interfejsem PCIe 3.0. Pomimo faktu, że odchodzi on powoli do lamusa, P3 wciąż będzie stanowić użyteczny dodatek do każdego systemu. Szczególnie takiego, w którym właściciel dokładnie przelicza każdy grosz i nie chce przeznaczać wysokich kwot na dysk SSD. Owszem, brak PCIe 4.0 ogranicza jego możliwości, ale jest na to pewien sposób.

Crucial P3 ma swoistego „brata bliźniaka” w formie modelu P3 Plus. W zasadzie są to dwa takie same dyski, ale odróżnia je od siebie interfejs. P3 Plus oferuje PCIe w standardzie 4.0, a co za tym idzie – również wyższa wydajność. Jest jednak od niego droższy, a naszym zdaniem model P3 lepiej wpasowuje się w ramy budżetowego dysku SSD. Cieszy również fakt, że model ten jest dostępny nawet w wersjach o pojemności 4 TB. Dobry wybór dla oszczędnych, szukających taniego dysku NVMe.

Format dysku
M.2 2280
Interfejs
PCI-E x4 Gen3 NVMe
Pojemność dysku
1 TB
Szybkość odczytu
3500 MB/s
Szybkość zapisu
3000 MB/s
Cena
około 185 zł

Crucial P3 1TB

Crucial MX500 – najlepszy dysk SATA SSD

Lata lecą, ale MX500 nadal pozostaje najlepszym dyskiem SSD z interfejsem SATA. Owszem, nie osiągnie on wysokiej wydajności kojarzonej nawet z najsłabszymi dyskami NVMe, ale wciąż jest opcją wartą rozważenia. Za jeden TB MX500 przyjdzie zapłacić około 250 złotych, a co więcej, dysk oferuje solidne możliwości SATA, które zostawiają w tyle dyski HDD. Oprócz wydajności dyski te udowodniły również swoją wysoką niezawodność – szukając niedrogiego SSD, który nie zawiedzie nas przez lata, wybór może być tylko jeden. Crucial MX500 to najlepszy stosunek jakości do ceny w dyskach z interfejsem SATA, a co więcej: dysk dostępny jest w różnych pojemnościach, w zależności od potrzeb (również 4 TB).

Format dysku
2.5"
Interfejs
SATA III
Pojemność dysku
500 GB
Szybkość odczytu
560 MB/s
Szybkość zapisu
510 MB/s
Cena
około 150 zł

Crucial MX500 500GB

WD Black SN850X – kolejny świetny reprezentant PCIe 4.0

WD od lat znane jest z solidnych modeli dysków. Ich propozycja w postaci SN850X to mocny kandydat do top 10 najlepszych dysków. Zaznacza on swoją obecność w mocno zatłoczonym segmencie PCIe 4.0. Dzieje się to za sprawą bardzo wysokiej oferowanej prędkości zapis/odczyt, ale również atrakcyjnej wyceny.

I to właśnie ta kombinacja sprawia, że SN850X powinien być wart rozważenia przez każdego, kto szuka szybkiego dysku, ale zależy mu również na cenie. W dziedzinie ogólnej wydajności, propozycja WD dostarcza niesamowite wręcz parametry, jak choćby losowy odczyt, który stoi tu na poziomie absolutnie mistrzowskim. Model ten zdecydowanie wart jest swoich pieniędzy.

Format dysku
M.2 2280
Interfejs
PCI-E x4 Gen4 NVMe
Pojemność dysku
2 TB
Szybkość odczytu
7300 MB/s
Szybkość zapisu
6600 MB/s
Cena
około 640 zł

WD Black SN850X 2TB

Samsung 870 QVO – pojemny dysk SATA, idealny jako backup

2,5-calowy dysk Samsunga dostępny w konfiguracji 8 TB to bardzo dobra propozycja dla każdego, kto ma masę danych do zapisu. Owszem, nie uzyskamy tu prędkości oferowanych przez dyski NVMe, ale to propozycja bardziej skierowana do innego rodzaju zastosowań. W przypadku tego dysku liczy się oferowana pojemność – 8 TB w cenie około 1900 złotych. Oznacza to, że jeden gigabajt kosztuje tu lekko ponad 4 złote. To całkiem dobra wycenia, biorąc pod uwagę to, jak ogromną ilość miejsca on oferuje.

Dużą zaletą są również kompaktowe rozmiary, które czynią z niego rekomendację nie tylko do PC, ale również laptopów. Polecamy go każdemu, kto szuka pojemnej stacji roboczej na swoje dane i może przymknąć oko na niedoskonałości interfejsu SATA III.

Format dysku
2.5"
Interfejs
SATA III
Pojemność dysku
8 TB
Szybkość odczytu
560 MB/s
Szybkość zapisu
530 MB/s
Cena
około 1900 zł

Samsung 870 QVO 8TB

Kingston KC3000 – niezwykle popularny SSD PCIe 4.0

Pewna rekomendacja dla każdego, kto szuka nowego dysku SSD do nowoczesnego PC. Dostępny w czterech podstawowych pojemnościach (512 GB, 1 TB, 2 TB, 4 TB), polecamy w szczególności model 2 TB. Dysk ten może się pochwalić prędkością zapis/odczyt na poziomie 7000 MB/s. Jego mocną stroną jest również bardzo wysoki wskaźnik TBW i pięcioletnia gwarancja. Dysk ten nie posiada wbudowanego szyfrowania AES, ale nie jest to problemem i z pewnością większość użytkowników będzie się w stanie bez tego obejść.

Cenowo wypada ona nawet lepiej niż Samsung 990 Pro, oferując przy tym bardzo wysoką wytrzymałość. Z pewnością to jeden z lepszych dysków SSD M.2 z interfejsem PCIe 4.0 dostępnych na rynku, dodatkowo w bardzo pojemnych konfiguracjach.

Format dysku
M.2 2280
Interfejs
PCI-E x4 Gen4 NVMe
Pojemność dysku
2 TB
Szybkość odczytu
7000 MB/s
Szybkość zapisu
7000 MB/s
Cena
około 530 zł

Kingston KC3000 2TB

Lexar NM710 – jeden z najlepszych wśród tanich dysków SSD

W sklepie Morele.net dysk ten (o pojemności 1 TB) cieszy się ogromną wręcz popularnością. Nie bierze się ona bez przyczyny, bo jest to jeden z najlepszych dysków wśród tanich modeli – za model o wspomnianej pojemności trzeba zapłacić tylko około 200 zł. Ten dysk SSD Lexar ma bardzo dobre wyniki w testach obciążeniowych i cechuje się niezwykle kuszącym stosunkiem swojej ceny do oferowanych możliwości. Dodajmy do tego długą gwarancję i brak spadku możliwości po zapełnieniu większości przestrzeni i otrzymujemy naprawdę solidny model dysku SSD.

Format dysku
M.2 2280
Interfejs
PCI-E x4 Gen4 NVMe
Pojemność dysku
1 TB
Szybkość odczytu
5000 MB/s
Szybkość zapisu
4500 MB/s
Cena
około 210 zł

Lexar NM710 1TB

ADATA XPG Gammix S70 Blade – świetny dysk SSD M.2 nie tylko do PC

Propozycja od ADATA będzie idealnym modelem dysku do laptopa lub konsoli PS5. Jak sama nazwa wskazuje, „Ostrze” naprawdę zasługuje na swoją nazwę. Gammix S70 to model niezwykle cienkiego SSD, który zaskakuje wysoką wydajnością. Mylić będzie się ten, kto pomyśli, że dysk ten nie posiada radiatora. Ten jednak znacznie różni się od behemotów, które na ogół instaluje się na dyskach. Wykonany z aluminium radiator jest na tyle cienki, że spoczywając na dysku, przesadnie nie wyróżnia się na jego tle. Razem mają grubość tekstury falistej.

Jest to więc idealny przykład gamingowego SSD, którego możliwości wykraczają poza domenę PC. Sekwencyjny zapis i odczyt stoi na bardzo wysokim poziomie a co więcej, dysk ten zbiera bardzo dobre wyniki w praktycznie każdym ze standardowych testów. Dysk wykracza również poza wymagania stawiane przez PS5 i posiada wbudowane szyfrowanie AES-256. Dodajmy do tego bardzo dobrą cenę i otrzymujemy dysk wart zakupu.

Format dysku
M.2 2280
Interfejs
PCI-E x4 Gen4 NVMe
Pojemność dysku
2 TB
Szybkość odczytu
7400 MB/s
Szybkość zapisu
6800 MB/s
Cena
około 475 zł

ADATA XPG Gammix S70 Blade 2TB

Kingston Fury Renegade – wysoka wydajność, fantastyczna cena

Fury Renegade można podsumować słowami: wydajność, która bardzo zadowala, relatywnie niska cena i bardzo wysoki parametr TBW – dla spokoju ducha. Cena modelu 1 Tb to około 320 złotych, zatem jest to jeden z lepiej wycenianych dysków SSD. Dysk ten oferuje bardzo wysokie parametry zapisu i odczytu, a co więcej jest bardzo wytrzymały. Stawiając na niego, sprawiamy sobie szybki dysk SSD, który zostanie z nami na lata. Warto nadmienić, że za niewielską opłatę możemy zakupić ten dysk z dołączonym radiatorem – miły dodatek.

Format dysku
M.2 2280
Interfejs
PCI-E x4 Gen4 NVMe
Pojemność dysku
1 TB
Szybkość odczytu
7300 MB/s
Szybkość zapisu
6000 MB/s
Cena
około 300 zł

Kingston Fury Renegade 1TB

Dostępne wielkości dysków SSD

Kupując dysk SSD to, co najczęściej bierzemy pod uwagę to jego pojemność. Choć jest to ważna kwestia, nie powinna być jedynym wyznacznikiem jakości dysku. Niemniej w tym paragrafie skupimy się na oferowanych pojemnościach SSD. Jaką pojemność dysku SSD wybrać w 2024 roku? Omówmy te najpopularniejsze.

  • 128 GB – w obecnych czasach zakup tak małych dysków SSD mija się z sensem. Jest to spowodowane tym, że modele o tej pojemności cechuje wolniejsza wydajność, niż nawet te same, ale z większą ilością wolnego miejsca do zapisu. Powodem jest ograniczona liczba modułów pamięci, która nie pozwala wykrzesać wysokiej wydajności. Co więcej, 128 GB w obecnych czasach to za mało – przykładowo, Red Dead Redemption 2 potrzebuje 120 GB miejsca na dysku, a nie jest grą-rekordzistką pod tym względem. Nie wspominając już o systemie operacyjnym, który może wymagać nawet 60 GB. Dopłata do większej pojemności nie będzie się wiązać ze znaczną inwestycją finansową i lepiej to zrobić.
  • 256 GB – tanie dyski SSD, jednak wciąż jednak niezwykle małe jak na potrzeby użytkowników w 2024 roku. Nie pozwolą na wiele więcej niż dyski 128 GB i w tym przypadku rekomendujemy dopłacenie do dysków 500 GB.
  • 512 GB – to w zasadzie podstawowa pojemność, z jakiej powinniśmy wyjść, szukając dysku na system, kilka gier i pliki multimedialne. Ceny takich dysków są relatywnie niskie, warto jednak się zastanowić na 1 TB, szczególnie jeśli gramy w różne tytuły i lubimy trzymać na dysku ciężkie pliki.
  • 1 TB – dysk tego rodzaju daje Ci szerokie pole manewru. O ile nie chcesz mieć zainstalowanym na nim ogromnej ilości gier i wielu plików, będzie on wyborem idealnym. W zupełności pozwoli na system, pokaźną liczbę gier i plików. A co więcej, wciąż będzie miał dostatecznie wiele wolnej przestrzeni na kolejne dane.
  • 2 TB – pojemność rekomendowana osobom, które chcą mieć na dysku rozbudowaną bibliotekę plików multimedialnych (jak np. filmy w wysokiej jakości), lub gier. Ceny takich dysków są odpowiednio wyższe, ale niekiedy warto jest dopłacić, za to, co oferują.
  • 4 TB i powyżej – największy kaliber dysków, który nie znajdzie zastosowania w zwykłym codziennym użytkowaniu z racji swoich ogromnych rozmiarów. Rekomendowane jedynie użytkownikom z absurdalnie dużą ilością plików do zapisu. Dyski tego rodzaju będą bardzo drogie – przed zakupem upewnij się, że z pewnością będziesz potrzebował takiego kolosa.

Szybkie podsumowanie

Przed zakupem upewnij się, że Twoja płyta główna jest kompatybilna z danym dyskiem. W celu podłączenia dysku M.2, na płycie głównej musi być obecny port M.2. W innym przypadku nie będziesz w stanie podłączyć jej do komputera. Jeżeli nie posiadasz go, postaw na dysk 2,5-calowy.

Interfejs SATA jest tańszy, ale również wolniejszy niż NVMe. Jeżeli Twoja płyta główna wspiera interfejs NVMe/PCIe, dyski tego rodzaju zaoferują najwyższe transfery. Nie oznacza to, że SATA nie ma swoich zastosowań – do codziennej pracy może okazać się również trafnym wyborem.

Najwolniejszy dysk SSD będzie lepszym wyborem niż HDD. Czasy dysków twardych mamy już dawno za sobą. Nawet najtańszy dysk SSD będzie lepszym wyborem, ponieważ i tak zaoferuje trzy razy większe szybkości niż HDD.

Będąc zwykłym użytkownikiem, najlepszym wyborem będzie zakup dwóch mniejszych dysków SSD niż jednego ogromnego. Dwa dyski tego rodzaju z powodzeniem spełnią swoje zadanie, pozwalając przy tym dokonać oszczędności – i to całkiem sporych. Zaoferują przy tym podobną przestrzeń na dane oraz szybkości pracy.

3,6
24 oceny
17 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (9)

Firmy GoodRam już więcej nic nie kupię przez najbliższe lata. Bardzo awaryjne sprzęty i albo miałem takie szczęście, że trafiałem na felerny towar, albo po prostu ta firma tak ma.
Ja od lat używam sprzętu GoodRam'a (kości pamięci DDR1, DDR4, pendrive'y czy SSD z serii CX 400 oraz IRDM) i nigdy jeszcze nic nie zawiodło.
Od dłuższego czasu używam dysków i pamięci tego producenta, W ciągu ostatnich 3 lat grubo ponad 1000 pamięci i 1000 dysków ssd. Tylko kilkanaście z nich przez ten czas wymagało zgłoszenia na RMA z powodu awarii - wszystkie wymienione na nowy egzemplarz. Moim zdaniem sprzęt godny polecenia.
Miałeś takie "szczęście". Buble były, są i będą, u każdego producenta, nie tylko GOODRAM. Dwa SSD IRDM Gen2 120GB, jeden w komputerze mojego brata, drugi u znajomego, po ok. 1,5 roku nadal spisują się bez zarzutu. Pamięć 4GB DDR3 przeżyła już jakieś 5 lat w moim laptopie i nadal ma się dobrze
Po rankingu widać typowe wietrzenie magazynów z zalegającego dziadostwa ;) dałem 1,5 gwiazdki tylko ze względu że jest tam mimo wszystko Samsung choć na śmiesznych miejscach
Nistety ten ranking to chyba kupiony opłacony przez producentów , pracuje w UK w firmie komputerowej zamowilismy 500 Adata i odsylamy teraz wszystkie do producenta - wadliwe, najlepsze SSD to Samsungi Evo i Pro, Crucial i OCZ. Pozdrawiam
Mi Crucial MX200 padl po 3ech miesiacach.
A Kingston według ciebie? Pytam się bo posiadam od 2012 roku dwie sztuki w kompie i żadnych jak na razie nie zauważyłem niespodzianek, a zdziwiło mnie Że w tym rankingu tego dysku w ogóle nie uwzględniono
@Martinezz Ten ranking jest ułożony wg. ilości zakupionych w firmie Morele dysków. Jest więc opłacony przez klientów, nie przez producentów ;)
Jeszce w mojej 27-letniej historii pracy z PC-tami i laptopami nie zepsuł mi się żaden dysk HDD, w tym właśnie tygodniu padł dysk SSD w moim 2 letnim laptopie. W związku z tym Historię o ich bezawaryjności można między bajki włożyć.
Buble były, są i będą, nie tylko wśród SSD, ale i HDD tak samo. Moja ADATA SU800 pracuje już prawie 4 lata bez zarzutu, dwa Goodramy IRDM Gen2 po ok. 1,5 roku również
Szkoda, że ranking dysków stworzyliście Państwo wyłącznie w oparciu o wielkość sprzedaży. To, że coś się sprzedaje nie oznacza, że jest najlepsze. Według mnie najlepsze dyski, to przede wszystkim te, które są najlepiej oceniane, czyli takie z których klienci są najbardziej zadowoleni, niekoniecznie jeśli chodzi o cenę, a bardziej o szybkość, trwałość, niezawodność. Co z tego, że klienci najchętniej kupują jakiś model na przykład ze względu na najniższą cenę, jak za jakiś czas, już po opublikowaniu rankingu, takie dyski zaczną masowo padać. Oczywiście także stosunek parametrów do ceny także jest ważny, ale nie najważniejszy.
Z dyskami SSD jest jak z większością nowych sprzętów - nie przechodzą dostatecznych testów, tylko są sprawdzane w boju na klientach. Przykładem może być własnie ADATA gdzie po wykorzystaniu nieudanego kontrolera (SF) w modelu SP900 przeszli na kontroler SM2258 i teraz można te dyski polecić. Ja niestety właśnie wyrzuciłem SP900, którą toshiba włożyła do Satellite na fabryczny montaż... Jeżeli mogę Wam coś jeszcze polecić, to Crucial MX500 - mamy ich w firmie dużo i na razie bez żadnych problemów. Sprawdzajcie jaki jest kontroler na dyskach (ja nadal unikam SandForce - niesmak pozostał) i czy są MLC czy SLC, a nie sugerujcie się tylko danymi producenta.
Co do sugerowania się typem pamięci - dysków MLC już jest mało, SLC tym bardziej. Ja bym jedynie unikał QLC i ewentualnie 2D TLC
Nie wiem skąd te narzekanie na Goodram. Kupiłem i zainstalowałem ponad 30 dysków z tej firmy zero problemów. Mój pierwszy dysk SSD to model CX100 120gb kupiony jakieś 5 lat temu działa do dzisiaj, do tego pendrive od 16gb do 64gb działają, a pamięci z tej firmy kupuję od jakiś 15 i też wszystkie działają do dzisiaj, Nigdy nie miałem problemów z tą firmą i mogę ją szczerze polecić, bo przy tej ilości dysków jaką od nich kupiłem to nie może być przypadek. A ten ranking jest bezwartościowy.
Jeżeli chodzi o dysk 2,5" to polecam Dysk SSD GOODRAM Irdm Pro. Dysk szybki i tani w stosunku do pojemności. Szybka migracja i laptop otrzymał nową młodość :)
Polecić mogę GoodRam PX500 512 GB. W porównaniu z dyskiem SSD SATA wyraźnie odczułem wzrost prędkości transferu danych. Dobrze wydane pieniądze.
Specjalista Morele | 12:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.